Skocz do zawartości

zestaw z i9-9900k - kilka pytań


Recommended Posts

Witajcie,

 

widzę na forum aktywność społeczność to może i mi pomożecie.

 

Planuję zakup komputera.

Od kilkunastu lat "siedzę" głównie na laptopach i chcę w końcu podnieść sobie komfort pracy.

Sprzęt głównie ma służyć do pracy: programowanie, grafika 3D, tworzenie gier.

 

Po dłuższym przeszukiwaniu internetu zbudowałem sobie taką konfigurację:

 

- Procesor Intel Core i9-9900K Coffee Lake Refresh 3,6 GHz s. 1151 Box (BX80684I99900K)
- Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER DDR4 1151
- Chłodzenie procesora be quiet! Dark Rock Pro 4
- Pamięć RAM Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 black (docelowo dwa takie zestawy)
- Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2070 Windforce3 8GB GDDR6 (GV-N2070WF3-8GC)
- Dysk Twardy Samsung DYSK SSD 970 EVO MZ-V7E500BW 500GB
- Obudowa Obudowa be quiet! Silent Base 601 Czarna (BG026)
- Zasilacz Zasilacz be quiet! Pure Power 11 700W CM
 
Raczej nie czuję potrzeby kręcenia procesora, ale wiedząc, że taka możliwość istnieje pewnie kiedyś podejdę do tematu.
 
I teraz pytania:
1. płyta główna: zastanawiam się cały czas nad Aorus Master lub Ultra. Na Ultra można zaoszczędzić 200-300zł. Nie mogę się za bardzo doszukać różnic. Jaka jest Wasza opinia odnośnie tych płyt?
 
2. Pamięć: wybrałem trochę losowo. Nie bardzo wiem na co zwrócić uwagę dobierając pamięci - poza tym aby było to DDR4. Początkowo planuję zamontować 16GB, docelowo będzie 32GB. Jakie pamięci byście polecili?
 
3. Chciałbym z Wami potwierdzić, że zasilacz 700W będzie wystarczający do tego zestawu?
 
4. Zasilacz - zakładam, że CM i nie CM mają takie wyjścia? Czy CM ma jakieś dodatkowe plusy oprócz ładnego ułożenia kabli?
 
5. Początkowo myślałem o grafice 1070Ti, jednak 2070 jest w podobnej cenie a jest to nowszy procesor i w testach wypada trochę lepiej. Co o tym myślicie?
 
Wszelkie inne uwagi do podanego zestawu mile widziane.
Części zacznę zamawiać dopiero po weekendzie.
 
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc w zbudowaniu nowego zestawu :)
Łukasz
Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza postawiłbym na legendę forum seasonic Focus 650w 80+ gold, wystarczy z wielkim zapasem, co do płyty aorus master to mobo dla podkręcających, jeżeli nie planujesz to lepiej wziąć ultra albo jeszcze jakąś tańszą płytę, pamięci ok ewentualnie zastanowiłbym się na g skill trident z, na kościach b die które można sensownie podkrecic, co do karty zdecydowanie 2070 zostaje, myślę że ten dark rock pro 4 da sobie radę nawet z podkreconym 9900k na 4,6 ghz zależy od sztuki, a takie przetaktowanie da cie sensowny wzrost wydajności

Link to post
Share on other sites

1. Odnośnie płyty głównej i dylematu AORUS ULTRA vs AORUS MASTER

 

Też mam ten dylemat.

 

Ogólnie wychodzi na to, że seria MASTER wyróżnia się przyciskiem OC, RESET i CLEAR CMOS, trochę lepszym audio oraz jakąś modyfikacją dotyczącą taśm LED (nie wiem o co chodzi, ale w MASTER jest "2 x Addressable LED strip headers

+ 2 x Addressable LED strip power select jumpers" a w ULTRA "2 x digital LED strip headers
+ 2 x digital LED strip power select jumpers").
 
Tak naprawdę, to chyba te przyciski są ewentualnie istotne (jeżeli ktoś się bawi często w OC), reszta raczej pomijalna.
 
Tutaj jest szczegółowe porównanie tych płyt:
 
2. Odnośnie pamięci RAM
 
Również zastanawiam się, którą wybrać. Oto co ja biorę pod uwagę:
- trzeba koniecznie sprawdzić kompatybilność RAM-u z konkretnym modelem płyty (np. może być tak, że MASTER wspiera RAM, którego nie wspiera ULTRA); ja zdecydowałem się na pamięć G.Skill, więc wchodzę na ich stronę i tam sprawdzam, czy dany model jest kompatybilny z moją płytą (zakładka QVL).
- warto wybrać pamięć opartą na Samsung B-Die (można robić OC pamięci wtedy).
 
Oczywiście warto brać pamięć jak najszybszą (np. 3600 MHz) oraz z jak najmniejszym CL (np. CL 16). Ale np. 3600 MHz/CL15 wypada w niektórych zastosowaniach lepiej niż 4266/CL17. Ogólnie w przypadku RAM powyżej pewnego pułapu następuje bardzo niewielki przyrost wydajności, przynajmniej w niektórych zastosowaniach (np. w grach). Ja będę brał G.Skill oparte na Samsung B-Die, gdyż można je stosunkowo łatwo podkręcać.
 
Przydatne linki:
https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/ - tutaj sprawdzisz, czy dany model pamięci RAM jest oparty na Samsung B-Die
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/63gc1s/ram_speed_and_cl_equivalance/ - tutaj porównasz jak szybkość pamięci przekłada się na opóźnienia
Link to post
Share on other sites

przy b die nie opłaca się brać wysoko taktowanych kości bo sam je podkręcisz, przyciski na mobo useles, nie poleca się automatycznego oc nigdy bo płyty czasami potrafią różne figle płatać więc na to się uwagi nie zwraca, master ma trochę lepszą sekcję zasilania

Link to post
Share on other sites

dzięki wielkie za odpowiedzi!

 

zasilacz zmieniam ... choć ciężko go teraz dostać w dobrej cenie, ale opinie faktycznie ma bardzo dobre

 

zacząłem dokładniej przeglądać podłączenia i mam dodatkowe pytanie

kiedyś, kilkanaście lat temu :), jak składałem komputery to podłączało się tylko jedną wiązkę do płyty (nie licząc napędów)

 

teraz widzę, że np Master ma dodatkowo: "12-fazowa sekcja zasilania (2x8-pin)"

z drugiej strony zasilacz ma :"CPU 4+4 (8) pin - 1 szt." - czyli brakuje 8pinów

 

z tego co czytałem to ta druga wiązka jest potrzebna przy mocnym kręceniu procka

faktycznie tak jest? mogę ją pominąć w moim setupie?

 

 

przeglądałem też pamięci b-die

faktycznie dają one taką przewagę w wydajności? bo cenową są 2 razy droższe
czy np lepiej mieć 32GB pamięci nie b-die czy 16GB pamięci b-die :)

Edytowane przez lukaszwro
Link to post
Share on other sites

Sam jeszcze to wszystko rozkminiam, ale rozumiem to tak, że jeżeli nie masz zamiaru bawić się w OC RAM-u, to nie ma znaczenia, czy kupisz B-Die, czy nie-B-Die o tych samych parametrach MHz i CL (oczywiście o ile dana płyta będzie obie wersje wspierała). Po prostu B-Die jest łatwiejsze do podkręcania (ale też chyba nie jest tak, że nie-B-Die w ogóle nie da się podkręcić).

 

Z drugiej strony to nie jest tak, że te pamięci B-Die daje się bezproblemowo nie wiadomo jak wykręcać. Te, które są lepszymi sztukami, po prostu są sprzedawane jako pamięci o lepszych parametrach.

Link to post
Share on other sites

Płyta to i tutaj wystarczy Z390 Aorus Pro. 

Jeżeli mowa o pracy, to nie taktowanie a ilość pamięci będzie miała większe znacznie i tutaj praktycznie w cenie pewniaków B-Die 16 GB masz 32 GB DDR4 3000 MHz CL16. Przy oszczędności na płycie, kasa na SSD 970 Pro na MLC. Nie brałbym też pamięci 2x8 a bardziej 1x16 czy 2 x16 żeby zostawić sobie jeszcze dwa sloty wolne.

 

Jaki jest tutaj budżet?

 

https://proline.pl/koszyk/9ea08b93 tutaj masz 7400 zł https://www.ceneo.pl/63124694

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

dziękuję Wam bardzo za pomoc!

 

Maszyna już złożona i działa aż miło :)

 

Za waszą namową wymieniłem zasilacz na Seasonic Focus - 750W bo akurat w proline była dobra cena.

 

Pamięci zostawiłem Corsairy, ale kupiłem od razu 32GB (żeby później nie demontować chłodzenia) i zamiast RTX2070 kupiłem 2080 Gaming OC od Gigabyte (nad sensownością zakupu już nie rozważam, ale może kiedyś się przyda :rotfl: ).

 

Dysk Samsung EVO 960 już miałem. Do tego dodatkowy SSD.

 

Cinebench R15: 2105

3DMark TIME SPY 1.0: 10 878

 

Komfort pracy nieporównywalny do czegokolwiek co do tej pory miałem  :banan:

Cieszy mnie, że sprzęt jest mega cichy, przy normalnej pacy nic nie słychać. Benchmarki lub renderowanie dopiero budzi wiatraki, które też tylko lekko szumią.

 

http://imgurl.pl/img/20190301184727_5c7a66366f09d.jpg

Edytowane przez lukaszwro
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...