Skocz do zawartości

Zwiększenie wydajności zestawu (da się? / jest sens?)


Recommended Posts

Witam, chciałbym drodzy forumowicze zadać wam pytanie takie jakie zawarte jest w tytule tego tematu.
 
Zestaw, który posiadam obecnie, od listopada 2019 to:

1. Ryzen 7 2700x (Cooler stockowy z pudełka, Wraith Prism RGB)
2. MSI Geforce RTX 2080 Gaming X Trio (kości samsunga)
3. G-Skill Ripjaws V 3200 mhz CL15 (B-die, samsung)
4. MSI B450 Tomahawk
5. Samsung EVO 970 M2
6. Seasonic Focus Gold 550 W
7. Talerzówka Toshiby na cały syf.
8. Silentium PC Armis AR TG-RGB (podstawowe wentyle 2x przód, 1x tył + 2 dodatkowe na górze obudowy)
9. Jakiś monitor LG 144hz (bez szału nie przepłacałem)

Odnośnie tego zestawu mam pytanie, ponieważ nie podkręcałem go w żaden sposób, gdyż kompletnie się na tym nie znam. To mój pierwszy "high-endowy" rig o ile można go takim nazwać. Wydajność jest na bardzo wysokim poziomie, jednak uważam, że można jeszcze w jakiś sposób go "stweakować" aby śmigał jeszcze lepiej.

Co do czynności, które do tej pory zrobiłem, bo wyczytałem w internetach, a nie wiem czy jest ku temu jakikolwiek sens i zasadność:

1. Update biosu do najnowszego z lutego.
2. Ustawienie XMP na 3200,
3. Wyłączenie AMD Cool'n'Quiet w biosie
4. Wyłączenie HPET w biosie,
5. Ustawienie grafy w panelu Nvidii na "maksymalną wydajność"
6. Ustawienie planu zasilania na "preferuj maksymalną wydajność", - co do tego nie wiem czy jest sens, czy zostawić to na trybie zrównoważonym (wyczytałem, że AMD balanced power plan jest do kitu w ryzenach 2-giej generacji i powstał tylko po to aby wspierać starsze jednostki)
7. Ustawienie krzywej wentylatorów w MSI Afterburner dla GPU aby chodziły cały czas wprost proporcjonalnie do wzrostu temperatury - dzięki temu podczas gry w bardziej wymagające tytuły temperatura spadła z 72~ stopni, które karta osiągała do około 61-64 przy zachowaniu względnej ciszy (praktycznie nie odczuwam tego, że wentyle przy wyższych temperaturach kręcą się na 65-68%)

Tak jak mówię, nie bawiłem się w podkręcanie, boję się tego ponieważ nigdy tego nie robiłem, a szkoda mi spalić sprzęt. 

Z moich obserwacji do tej pory, wydaje mi się, że największy efekt, który rzeczywiście widać dało wyłączenie HPET, oczywiście oprócz update biosu i ustawienia ramów od buta na 3200. Wcześniej zauważałem np taki delikatny stuttering dajmy na to w Wiedźminie 3, obecnie problem zniknął.

Co do klatkażu w grach, sprawdzałem niektóre tytuły frapsem, obecnie gram na rozdzielczości 1080p, 1920x1080. 

1. Wiedźmin 3 - wszystko na maxie (w tym hairworks) 125-150 fps, bez hairworks 140-170fps
2. Forza Horizon 4 - wszystko max - 115-130 fps
3. Anthem Demo - 75-110 fps (nie ukrywam, że ten tytuł najbardziej mnie interesuje :) )
4. Starsze Tomb Raidery (Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider) adekwatnie 144+ i 144+ z tym, że niektóre bardzo obszerne lokacje potrafiły zjechać do 80-85~. 
5. Call of duty Black Ops 4 - multiplayer trzyma 150+ non stop, Blackout - stara się, ale przy obszernych terenach, ustawieniach low, jedynie textury na średnich + zasięg widzenia na dalekich niekiedy spadało do 100-110.
6. Pozostałe tytuły chodziły wporządku, nie będę rozwodził się nad takim Diablo 3, które ledwie cisnąc soki z jednego rdzenia potrafi w młynie na ekranie zjechać z 150 klatek na 45 (stary tytuł, brak optymalizacji).

Dodatkowo streamowałem z tego pc, z bardzo fajnym skutkiem. Przy streamowaniu z wykorzystaniem procesora, jego zużycie oscylowało w granicach 5-12%. Z grafiki tego nie robiłem bo nie było większego sensu.

Ogółem komputer sprawuje się świetnie, jednak mam dziwne przeczucie, że jestem w stanie niewielkim kosztem złapać jeszcze te kilka, kilkanaście fps (tak tak, ma dużo i mu mało :D). No ale mam chęć spróbować i bardzo ucieszyło by to moje oko;).

Z góry dzięki za wszelaką pomoc i sugestie.
 

Link to post
Share on other sites

OC pamięci, grafiki i procka - tyle że do tego ostatniego potrzebowałby kolega o wiele lepszego coolera niż stockowy (Noctua NH-D15, BeQuiet Dark Rock 3/4 Pro, Scythe Ninja 5).

 

Primo jest takie, że na stockowym chłodzeniu to procek często nie utrzymuje fabrycznego boosta do 4.3 podczas gdy na zmianie samego chłodzenie (bez żadnego OC!) XFR ogarnia 4.35 spokojnie. Klasyczne OC poprzez zmianę mnożnika mija się w przypadku 2700x z celem, bo nawet skromne 4.2 GHz all core OC jest często nieosiągalne...

 

Secundo: ram (timingi + zegar). Jest spora szansa, że ram pójdzie z palca @3400 przy stockowych timingach - musisz tylko delikatnie podbić napięcie (powiedzmy do 1.375V). Można też iść w drugą stronę i próbować zjechać w dół z CL, takie mieszane 14-14-15-28 powinno być też do ogarnięcia.

 

W temacie GPU oc się nie wypowiem, bo Turing w rękach nie miałem.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o OC, trochę się boję, ponieważ nigdy tego nie robiłem :). Co do chłodzenia, już jak kupować, to mogę wydać trochę więcej, co sądzisz o takim NZXT krakenie? z tymi dwoma wentylatorami ? Sam dokładnie nie kojarzę modelu ale oscyluje w granicach 600 zł.

Link to post
Share on other sites

Topowe AC > AiO. Tylko full custom loop przebija najlepsze zestawy AC, tylko kosztuje kilka razy tyle ;)

 

Kraken X62 zapewne miałeś na myśli.

Zgadza się, to miałem na myśli :) 

 

Z tych co podałeś, chyba największym "potworem" jest noctua, tylko czy ja umiałbym to zamontować i czy wyjdzie mi do budy :D

Link to post
Share on other sites

Noctua jest porównywalnych rozmiarów co Dr4p. Instalacja jest lekko problematyczna fakt, ale jeżeli ktoś przytrzyma Ci Mobo (najłatwiej się instaluje jeżeli wyciągnie się płytę główną) to idzie ogarnąć.

Link to post
Share on other sites

Overclocking karty i procesora jest idiotoodporny w tych czasach.

Jeśli coś będzie nie tak to komputer się wyłączy albo zrestartuje w przypadku OC CPU, a przy OC GPU po prostu wysypie się program którym testujesz stabilność albo zaczną pojawiać się artefakty, nic nie spalisz. Wszystko ma termiczne zabezpieczenia i przy 100*C się zwyczajnie wyłączy.

 

Tu poradnik do CPU.

 

 

Sugeruję testować jednak Prime 26.6 bez avx i najnowszym z avx bo OCCT cos ostatnio nie daje realnych wyników stabilności

 

Oczywiście do OC procesora jak Rebel wspomniał, potrzebne jest lepsze chłodzenie i dobrze żeby przy stałym obciążeniu temperatury nie trzymały sie wyżej niż 80-82*C.

 

OC GPU jest jeszcze prostsze: instalujesz MSI Afterburner, podnosisz zegarki core o 10mhz, aplikujesz i puszczasz pelny test np Unigine Heaven na full ustawieniach. Jak się nie sypnie podbijasz kolejne 10mhz i tak az do utraty stabilności. Zmniejszasz potem zegary o 20mhz od ostatniego testu (są to już na 95% stabilne ustawienia) i powtarzasz całą czynność dla memory (z tym ze tutaj mozna robic kroki o 50mhz bo memy dobrze sie kreca)

 

Tu poradnik po angielsku ale po ekranie mozna się domyślić co robi:

 

Link to post
Share on other sites

A co to tego benchmarka Unigine Heaven, puszczać go w wersji 3d? czy bez 3d na wymaxowanych parametrach? jak narazie dodałem do Core +130  bo na 140 mi crashnęło benchmarka, teraz stoję na pamięciach +300 i jadę do góry, tylko nie wiem czy dobrze w tym benchmarku jadę :P


Ok, totalnie nie wiem co o tym mysleć, czy coś źle robie czy tutaj coś jest nie tak.

iPbzBG2.png

A to jeszcze nic, bo Unigine nie wywalał też przy +1200 na pamięciach na maxie z tym dziadostwem 3d. Kombustor na Furmarku Open GL i Vulkanie też bez zająknięcia, temperatura max 65 stopni, czy ja wygrałem na loterii czy robię coś totalnie źle?


7bZRe51.png

 

Okej, te wartości wydają się stabilne, zarówno benchmarki jak i wiedźmin na uber nie wywalił żadnego artefaktu ani crasha, jak narazie.

Uważacie, że to dobry wynik? Czy przeciętny?

Link to post
Share on other sites

Takie pytanie trochę w próżnię, bo właściciele RTX 2080 to nie jest jakaś szeroka grupa - raptem kilka osób na forum ma tego Turinga więc może być mało głosów od ludzi z empirycznym doświadczeniem. Bardziej wymowne by było gdybyś napisał ile w takim Wiedzminie masz klatek przed oraz po OC (bo akurat W3 sporo osób ograło i to na różnych kartach). 

Link to post
Share on other sites

Memki na turingach kręcą się bardzo dobrze, tym bardziej ze jest to już gddr6 więc nie dość, że dużo mozna wycisnąć to wygląda na to że trafiłeś perełkę. Puszczaj benchmarki na wszystkich wymaksowanych detalach żeby wyciskać ile się da z karty. Jeśli nie widać żadnych artefaktów i nic się nie sypie to jest ok. Dobrze też obserwować temperatury, szczególnie po długiej sesji grania/bemchmarkowania. Jeśli karta pracuje poniżej 85 stopni to jest ok acz każdy stopień niżej będzie mile widziany.

Link to post
Share on other sites

Zostanę przy takich ustawieniach i zobaczę jak to będzie działać.

Ogółem pojawił się problem, ale z tego co kojarzę, miał miejsce zanim zacząłem to kręcić. Mianowicie przy wybraniu funkcji windowsa Uruchom Ponownie, komputer gaśnie ale nie wstaje. Normalne wyłączenie i włączenie z powera działa bez zarzutu, jednak uruchom ponownie go "usypia" tak, że tym powerem trzeba go wyłączać.

Jakiś pomysł :P?


Koniec końców potestowałem trochę i jednak wartośći 130 / 1200 okazały sie zbyt wysokie. Stabilnie siedzi na 110/1000 i tak chyba narazie zostanie :)

Edytowane przez pitrek46
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...