Skocz do zawartości

RX 580 - podkręcony, ale w grach takty nie poszły w gore...


Recommended Posts

Mam Radka RX 580 (Sapphire Nitro+ SE) i chcialem bawic sie w podkrecanie. Przy pomocy zwyklego wbudowanego w sterowniki AMD Settings juz sobie zrobilem bardziej agresywny profil wentylatorów i wszystko bylo ladnie, od razu temperatury mniejsze, karta gotowa do podkrecania. To podkrecilem Ostatni stan z 1430 na 1460 dla testów najpierw i zatwierdziłem, ale w grach i wbudowany monitoring z AMD Settings i Afterburner pokazują maks 1430MHz na rdzeniu. Obecnie wyglada to tak:

 

Bez_tytu_u.png

Link to post
Share on other sites

Szkoda, że robiąc OC nie wpadłeś na to, że przy 1460MHz napięcie może być za wysokie (bo masz ustawione na Auto) i w momencie wbicia owego taktowania zrzuca na domyślne :)

Nie zebym cwaniakowal ale to chyba tak nie dziala. Jak napiecie jest za wysokie to karta po prostu zaliczy crash, a nie wrzuca jakies inne takty IMO. Natomiast to "auto" to chyba raczej tez oznacza "automatyczne, standardowe ustawienia tej karty na tym biosie", a nie ze jak zmienie taktowanie to i napiecie sie zmienia automatycznie i dostosowuje. Ale sprawdze na "stałym" napieciu.

 

Edit: No i jest dokladnie tak jak ja mowilem. Napiecia defaultowe "na sztywno" i to samo.

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

Odblokowałeś power? Na np +15% w radeon settings? Jeśli stock 185W, czyli 150W na wykresach to w takim cs:go/rocket league spokojnie ogarnie te taktowania. Ale w czymś triple AAA od razu zrzuci te takty bo pobór będzie ok 200-220 czyli 160-180W na monitoringu. Napięcia auto raczej powodowałyby skoki napięcia czyli 1100-1200mV i przez to crashe gry

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Ale po co power na takie niskie takty. Co najwyzej zasilacz by nie wytrzymywal i komp by sie wylaczal... Akurat na cs go testuje. A jak zmienie w planie ostatnie taktowanie na 1460 to przeciez nigdzie indziej nie ma 1430MHz, przeciez widac to na wykresie... nastepni nizszy to juz jest 1365 a nie 1430, ta wartosc (1430) w ogole nie powinna sie pojawiac. A w napieciach auto w ogole nie o to chodzi.

Link to post
Share on other sites

Jak kolega mówi, power limit na +25, a nawet max, napiecia na manual i obniżaj mV, podbijaj zegary. Mój 570 ustabilizował taktowania na niższym napięciu i power limit +50, a jest dość dobrze podbity. Bez tego w ogóle nie trzymał zadanego taktowania.

 

Czestotliwosci zmieniaja sie dynamicznie w calym zakresie. To ze w stanie 6 masz 1365 a w 7 1460 nie znaczy ze beda tylko te 2 wartosci.

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

No i jakos nic to nie pomogło.

 

Edit: Takty od razu idą do gory w grach, jak zamiast zwiekszania ich na pojedynczych stanach, zwiekszam procentowo.

 

Bez_tytu_u.png

 

Nie musze wtedy nawet podbijac power limit ani ustawiac napiecia inaczej jak jest defaultowo (auto). Ma to jednak mały minus, miedzy np 2 a 3 procentami jest duza roznica w taktowaniu (jakieś 15 MHz).

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

Cs go w którym testujesz zużywa kartę pewnie w 30% i sama karta może nie chcieć wbijać wyższych taktowań. Spróbuj w czymś innym. Np 3dmark jakiś odpal.

Zrozum to ze mialem racje. W gta v tak samo bylo.

 

Tak czy inaczej tym innym sposobem juz podkrecilem, core troche słabo bo z 1430 na 1465 1.2V ale pamiec niezle z 2100 na 2250 1.05V. Pamieci juz sie wiecej nie da a jadro niestabilne na wyzszych taktach. Temperatura po kilku godzinach w Heaven na ultra to 73 stopnie okolo na 55% wentylatora wiec tutaj wszystko spoczko. Ogolnie zadowolony jestem z uzyskanego wyniku i taktowania juz sa stabilne i lapia tak jak bym chcial. Temat wyczerpany.

Link to post
Share on other sites

1) Do OC używaj MSI Afterburner 

 

ja mam takie ustawienia na swoim Nitro+:

a) Core Voltage +50 (w sumie daje to 1.2v, maksymalna wartość to +100 co daje max 1,25v i jest to max bezpieczne napięcie dla tego układu)

b) Power limit +50 

c) Temp limit 79*c (bo mam zapas termiczny i w ogóle jestem zapobiegliwy)

d) Core clock 1500MHz 

e) Memory clock: tutaj ustaw 2200Mhz - bezpieczne. Jeżeli masz pamięci Samsunga to 2250, nie każde hynixy/microny pójdą na 2250MHz i raz na jakiś czas mogą sypnąć błędami pamięci (crashami/artefaktami).
 

 

Kartę testuj np. w grach typu:
- Shadow of War (idealnie testuje vram ze względu na użycie od 5 do 8gb vram zależnie od rozdzielczości)

- GTA V

 

bądź jakiś benchmark typu Unigine Heaven (najwygodniejszy, ale mniej katuje)

 

Kartę testuj bez limitu fps / synchronizacji pionowej. FPS ma być jak największy i karta musi być max katowana by sprawdzić czy będzie stabilna.

 

Btw, 55% rpm wentylatora przy 73*c? To jest jakieś 2200rpm... dla czego masz tak wysokie (i b. głośne) obroty? 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Btw, 55% rpm wentylatora przy 73*c? To jest jakieś 2200rpm... dla czego masz tak wysokie (i b. głośne) obroty? 

Takie ustawilem, przy podkreceniu wiadomo ze temperaturki poszly w gore, to podkrecilem i obroty, ale te 73*C to dobija po okolo godzinie katowania w Heaven 4 (i w zasadzie taka temperatura juz sie utrzymywala przez kolejne 2 godziny).

 

 

1) Do OC używaj MSI Afterburner

Niestety nie moge bo tam nie moge podbic ustawien napięcia vRAM. W AMD Settings taka mozliwość mam.

 

Co do reszty ustawien, dzieki, dostosuje sie, ale moja karta to raczej stabilna na takim core clock nie bedzie, ona juz na czymkolwiek powyzej 1470 pada na 1.2V, a nie chce miec jeszcze wiekszych temperatur przez wyższy woltaż, wiec na tym 1465 pozostanie (niestety, niezbyt wysoki wynik ale trudno...). Pamieci mam na 2250, akurat mam Samsunga:

 

main.gif

 

Chyba ze beda crashować to pierwsze co obnize je, ale raczej wątpie ze mogłyby. Potestuje GTA V teraz w takim razie.

Link to post
Share on other sites

Nie ruszasz żadnych ustawień napięcie dla VRAM'u. Nie dotykaj tego w ogóle. Max OC vramu to 2250MHz, i bez ruszania napięcia będziesz tyle mieć jeżeli kości pozwolą. Tak więc argument o zmianie napięcia dla vram jest bezużyteczny. 

 

Podkręcanie w panelu AMD to lekko mówiąc samookaleczenie. 

 

Ściągaj afterburnera jak cywilizowany człowiek. :)

Link to post
Share on other sites

Nie ruszasz żadnych ustawień napięcie dla VRAM'u. Nie dotykaj tego w ogóle. Max OC vramu to 2250MHz, i bez ruszania napięcia będziesz tyle mieć jeżeli kości pozwolą. Tak więc argument o zmianie napięcia dla vram jest bezużyteczny. 

 

Podkręcanie w panelu AMD to lekko mówiąc samookaleczenie. 

 

Ściągaj afterburnera jak cywilizowany człowiek. :)

Nie no mam AB, ale co z tego bede mial ze podkrece tam a nie na Afterburnerze?

 

Edit: Zrobilem OC w AB, ale przy +100mv na 1500MHz na jądrze dalej niestabilna. Wgl zanim jeszcze zrobilem w AB to OC, to na poprzednim zrobilem test UserBenchmarkiem i co prawda nie na GPU ale na HDD teście były jakies zwieszki, musialem kopa restartowac a pozniej ustawienia AMD Settings dot. OC były już zresetowane, czyli to mogla byc wina karty czy po prostu zadyszka UserBenchmarka (A duzo ludzi pisze ze sie lubi wieszac)? Tylko czemu wtedy zresetowalo mi settingsy dotyczące GPU w AMD Settings... No nic, sprobuje te ustawienia zrobic takie jak mialem ale w AB (z Voltage na +50), zobacze jak bedzie. Ale na 1500MHz nie mam co liczyć. Zawsze trafialem na slabo krecace sie modele kart.

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

Bo sterowniki AMD mają więcej zabezpieczeń niż zielonych i resetują się przy większości potencjalnych problemów, co zazwyczaj kończy się tym że nie trzeba restartować komputera jak w przypadku nvidii.

 

Ogółem MSI AB oferuje największą ilość opcji. I jest wygodniejszy. 

 

Zadam też debilne pytanie, na które powinna być tylko jedna odpowiedź. Masz podłączone wszystkie kable zasilania do GPU? 8+6pin?

Masz też bardzo słaby i stary zasilacz (sam kiedyś taki miałem, z tym że 500w). W teorii w skrajnych przypadkach zasilacz może trochę dławić OC dziadowymi napięciami, ale bardzo skrajnych przypadkach.

Link to post
Share on other sites
Zadam też debilne pytanie, na które powinna być tylko jedna odpowiedź. Masz podłączone wszystkie kable zasilania do GPU? 8+6pin?

A to to 6 pin tez trzeba było podłączyć?

 

Nie no heheszki takie. Jasne że tak.

 

 

Masz też bardzo słaby i stary zasilacz (sam kiedyś taki miałem, z tym że 500w). W teorii w skrajnych przypadkach zasilacz może trochę dławić OC dziadowymi napięciami, ale bardzo skrajnych przypadkach.

Mozliwe ale dla tych 2-3 fps więcej na 1500 w porownaniu do 1465 nie bede go wymienial ;D.

Bo sterowniki AMD mają więcej zabezpieczeń niż zielonych i resetują się przy większości potencjalnych problemów, co zazwyczaj kończy się tym że nie trzeba restartować komputera jak w przypadku nvidii.

No troche to nadgorliwe bo akurat przy teście HDD (albo i SSD, juz nie pamietam) zawiechy sie łapały, ale to ludziki w internetach piszą że to im sie też zdarza. Ja ten program odpaliłem 10 razy w życiu i mi sie akurat teraz dopiero zdarzyło, ale juz dziala normalnie czyli pewnie cos takiego jak GPU-Z który czasem potrafi zwiesic caly system.

 

I z ciekawosci - jak wyglada Twoj fan curve/profile?

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

Na obecnych sterownikach zmieniłem auto na ręczny profil (te pod resident evil) bo są spartolone obroty na nich (do 2000rpm i nie wiem czemu temperatura wydaje się nawet wyższa wtedy, WTF!). A w innych grach np. Gothic Armada 2 czy Total War Warhammer 2 potrafią siedzieć na 700-800rpm i nawet przy 72-73*c nie idą w górę. Dobrze mieć OSD i pilnować tego...

 

W przypadku Szafira zawsze ustawiaj custom rpm w ich aplikacji. Zawsze. A i tak ją trzeba mieć ze względu na RGB.

 

http://s2.ifotos.pl/img/profilpng_qwwehpq.png

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...