Skocz do zawartości

Zabytkowy i5-750, wysoka temperatura i podkręcenie CPU.


Recommended Posts

Witam.

 

Przyznam sie bez bicia, że zamiast doglądać "stanu" komputera co jakiś czas, wolałem go tylko użytkować. Z racji, że kupiłem GTXa 1060, przyjrzałem sie bliżej temperaturom i zauważyłem, że temperatura i5-750 na stockowym coolerze i bez oc dochodzi do 80 stopni, co jest oczywiście przerażające. 

 

Pytanie: Czy będzie dało sie zbić aż taką temperature po zakupie coolera np, takiego

               https://allegro.pl/oferta/silentiumpc-spartan-3-lt-he1012-775-1156-am2-am3-7569268082

               i po nałożeniu pasty termoprzewodzącej, ciekawy jestem czy jeśli już udałoby się troszke zejść

               to czy była by szansa, na jakiś overclocking mały, może ktoś już miał taką sytuacje?  :)

 

Wiem, że na rynku so xeony, i prawdopodobnie kiedyś w jakiś sie wyposażę, ale tak czy siak i tak chłodzenie będzie trzeba kupić chyba w pierwszej kolejności  ;)

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Pewnie stara pasta stracila juz swoje wlasciwosci i stad te wysokie temperatury.

Posiadam te chlodzenie przeszlo z pol roku i temperatura na procesorze pod obciazeniem spadla o dobre kilkanascie stopni :)

Mialem tylko drobne trudnosci z montazem ale to z racji malej obudowy (trzeba uzyc troche sily zeby zalozyc te zapinki z coolera).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak byś kupował chłodzenie to dozbieraj ze 30 zł i kup coś lepszego. A wtedy wypadało by podkręcić tego twojego i5 w miarę możliwości. Przy gtx 1060 możesz zyskać bardzo dużo. Sam właśnie zakupiłem xeona i na chłodzeniu wartym teraz około 100zł po podkręceniu na 3.6 temperatury mam około 50-60 stopni w zależności od gry.

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam kod na 20zł do Euro-Agd, cooler  SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 będziesz wtedy miał za 90zł, Jak coś to wal na PW, dostaniesz kod za free bo ja go i tak nie wykorzystam. https://www.euro.com.pl/chlodzenie-procesory/silentiumpc-fera-3-he1224-v2.bhtml .

Edytowane przez daryzda
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak byś kupował chłodzenie to dozbieraj ze 30 zł i kup coś lepszego. A wtedy wypadało by podkręcić tego twojego i5 w miarę możliwości. Przy gtx 1060 możesz zyskać bardzo dużo. Sam właśnie zakupiłem xeona i na chłodzeniu wartym teraz około 100zł po podkręceniu na 3.6 temperatury mam około 50-60 stopni w zależności od gry.

Duzo zyskales po podkreceniu? Tak na oko procentowo jakbys mogl napisac :)

Pewnie stara pasta stracila juz swoje wlasciwosci i stad te wysokie temperatury.

Posiadam te chlodzenie przeszlo z pol roku i temperatura na procesorze pod obciazeniem spadla o dobre kilkanascie stopni :)

Mialem tylko drobne trudnosci z montazem ale to z racji malej obudowy (trzeba uzyc troche sily zeby zalozyc te zapinki z coolera).

A wlasnie nie pomyslalem o obudowie, juz zamowilem silentiumPC fera, moze wejdzie, bo to tylko w innej plaszczyznie bedzie, a nie mam zamknietej obudowy i ewentualnie problem z montazem jak ty miales :)

Link to post
Share on other sites

Gram w dwie gry. W wot, gdzie nie było różnicy bo karta ogranicza proca. I ostatnio cs go, ale to już na podkręconym zacząłem grać. W fullhd jest gdzieś 200-250fps, a czasem i 170. Ciężko określić.

No i w cs go też wykorzystanie procesora jest na poziomie 50-70 procent. Karty około 50 %. U mnie jest delikatne podkręcenie bo płyta kiepska i nie chcę jej męczyć. Ale one się podkręcają do 4.2-4.4ghz. Więc strzelam 70% więcej od serii.

Link to post
Share on other sites

Gram w dwie gry. W wot, gdzie nie było różnicy bo karta ogranicza proca. I ostatnio cs go, ale to już na podkręconym zacząłem grać. W fullhd jest gdzieś 200-250fps, a czasem i 170. Ciężko określić.

No i w cs go też wykorzystanie procesora jest na poziomie 50-70 procent. Karty około 50 %. U mnie jest delikatne podkręcenie bo płyta kiepska i nie chcę jej męczyć. Ale one się podkręcają do 4.2-4.4ghz. Więc strzelam 70% więcej od serii.

Oo też w wota grywałem kiedyś jakiś czas  :)

Link to post
Share on other sites

i5 750 to bardzo fajny procesor, miałem go ze 3-4 lata. 

Wykręcony do 4.0GHz - pierwszy raz stopiłem sekcję zasilania na mobo. :) ahh te czasy... chociaż lepsze były procki na LGA 775 i chipsetami P35/P45/X38/X48  :menda: 

Temperatury są zdecydowanie za duże... nałóż odpowiednio pastę.

Ten CPU nie wymaga ekstremalnego chłodzenia.

Fera będzie okej. Ja miałem np. pierwszego Spartana (nie Pro) w konfiguracji push&pull w dobrze wentylowanej obudowie i było okej dla 4GHz.
Załóż tylko 2 wentylator żeby był w konfiguracji push&pull. 

 

OC daje baaardzo dużo w przypadku tych procesorów. Z tego co pamiętam chyba 2,6 albo 2,7GHz na stocku, a 4,0GHz to już solidny boost... kurczaczki kiedyś to było, teraz już nie ma czasów bo oc max 300-400mhz...  8-)
 

Z tego co pamiętam było sporo zabawy z ogarnięciem pamięci, bo po podkręceniu BLCK (edit bo wtedy nie było BLCK:) FSB kręciło się pamięci, więc aż się prosiło by je wyżyłować zamiast zmniejszać mnożnik. 

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

i5 750 to bardzo fajny procesor, miałem go ze 3-4 lata.

Wykręcony do 4.0GHz - pierwszy raz stopiłem sekcję zasilania na mobo. :) ahh te czasy... chociaż lepsze były procki na LGA 775 i chipsetami P35/P45/X38/X48 :menda:

 

Temperatury są zdecydowanie za duże... nałóż odpowiednio pastę.

Ten CPU nie wymaga ekstremalnego chłodzenia.

Fera będzie okej. Ja miałem np. pierwszego Spartana (nie Pro) w konfiguracji push&pull w dobrze wentylowanej obudowie i było okej dla 4GHz.

Załóż tylko 2 wentylator żeby był w konfiguracji push&pull.

 

OC daje baaardzo dużo w przypadku tych procesorów. Z tego co pamiętam chyba 2,6 albo 2,7GHz na stocku, a 4,0GHz to już solidny boost... kurczaczki kiedyś to było, teraz już nie ma czasów bo oc max 300-400mhz... 8-)

 

Z tego co pamiętam było sporo zabawy z ogarnięciem pamięci, bo po podkręceniu BLCK (edit bo wtedy nie było BLCK:) FSB kręciło się pamięci, więc aż się prosiło by je wyżyłować zamiast zmniejszać mnożnik.

Mialem kiedyś e3300 na sockecie właśnie 775, podkręciłem go samym mnożnikiem do 3 ghz, chociaż podkręcanie procka to dla mnie czarna magia :D i właśnie troche sie tego obawiam bo czekam tylko na chłodzenie, i sie za to zabieram, troche dużo tych biosowych skrótów, cyferek, ale czytam poradniki, oglądam filmy z czym, co i jak i będe musiał być dobrej myśli :)

Dzięki za fajną odpowiedź, a co to jest ta technologia pushnpull? ;)

Link to post
Share on other sites

Dwa wentylatory na chłodzeniu.

Jeden od frontu wpycha powietrza a drugi wypycha je z żeberek do tyłu. Jakby to powiedzieć łopatologicznie, drugi wentylator "wzmacnia przekaz"  :D .

 

Przy małym coolerze da mniej boostu, ale za to będzie można korzystać z mniejszych RPM przy takiej samej wydajności. ;) 
A dać 20zł za drugi (słowo klucz:) taki sam wentylator to nie tragedia.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...