Skocz do zawartości

Asus Z390F Strix - uruchamianie komputera po zaniku zasilania


Recommended Posts

Witam, w ostatnim czasie dokonałem modernizacji mojego PC. Pierwszy raz zdecydowałem się na podzespoły Asusa z serii Strix. Wszystko działa super, wygląda świetnie ale mam jeden problem/pytanie.

Jak uruchamiam komputer po zaniku zasilania to po włączeniu przycisku Power uruchamia się dosłownie na sekundę. Później się wyłącza. Jest 2-3 sekundowa przerwa. I komputer uruchamia się ponownie i bootuje normalnie. Bez jakichkolwiek błędów. Czy to zjawisko jest normalne w przypadku tej płyty? Zasilacz to EVGA 650G2, CPU i5 9600k, 4x4GB RAM DDR4 Corsair 3000MHz.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

 

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Normalne i to dla wszystkich plyt. Po utracie prądu plyta wykonuje tak jakby krotki testowy rozruch zeby sprawdzic czy przy obecnych ustawieniach procesora sie nie wysypie (komputer traktuje utrate pradu tak, jakby utracil stabilnosc)

 

Natomiast jak masz czeste zaniki pradu to pomyslalbym o jakims UPSie :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki. Zaniki prądu są powodowane wyłącznikiem w listwie zasilającej, tzn. sam je powoduje bo po wyłączeniu komputera dodatkowo wyłączam zasilanie listwą właśnie. W przypadku płyt MSI z których korzystałem do tej pory efekt który opisywałem w pierwszym poście nie występował. Więc po zmianie płyty na ASUSa byłem zaskoczony tym zjawiskiem. Dzięki za wyjaśnienie. Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ok, to trochę inna sytuacja w takim razie, myślałem że losowo masz utraty prądu a nie przez wyłączanie listwy po uprzednim wyłączeniu komputera (swoją drogą też wyłączam listwę po zamknięciu kompa żeby ledy nie ciągneły prądu).

W takim przypadku problem może leżeć gdzieś indziej. Wygląda to tak jakby płyta nie zapamiętywała ustawień po odłączeniu od prądu - tutaj sugerowałbym sprawdzić czy bateryjka od biosu nie jest wyczerpana albo uszkodzona (nawet nowym płytom się zdarza). 

Innym powodem może być OC procesora - powiedz proszę, jakie masz ustawienia w biosie, coś zmieniałeś? (zakładam że skoro 9600K to OC było)

Link to post
Share on other sites

Plyta pamięta wszystkie ustawienia. Nic się w BIOSie nie resetuje po wyłączeniu listwy. Procesor podkręcony jest do 4,6GHz - tak z automatu podkreciła go płyta.

I jak nie wyłącza listwy to komputer uruchamia się normalnie. Wszystko działa idealnie stabilnie. Bez problemów. Zrobiłem nawet update BIOSu do najnowszego. I nie to nie zmieniło.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłeś OC Procesora "kreatorem" na płycie głównej?
To w tym może tkwić problem.

 

Spróbuj wrócić do oryginalnych ustawień bez żadnego OC i wykonaj testy ponownie. Jeśli komputer będzie normalnie wstawał to znaczy że poprzednio ustawione auto-OC nie zadziałało do końca poprawnie.

 

Ogólnie sugeruję robienie OC na własną rękę, zamiast ufać automatom. Niestety ale nie są one jeszcze najlepiej zoptymalizowane i potrafią często dobrać zdecydowanie za wysokie napięcie co do taktowania procesora i w nie wyciągają całego potencjału z procesora a w niektórych przypadkach mogą nawet skrócić jego żywotność.

 

Proponuję poczytać jakiś poradnik o manualnym OC - przy 8mej/9tej generacji jest to banalnie proste - zmieniasz 4 rzeczy - OC z Auto na Manual, Voltage z Auto na Offset/Manual (sugeruję zacząć od manual), mnożnik procesora i napięcie - tyle.

 

 

 

Od siebe mogę dać kilka tipów:

Bezpieczne napięcie to 1.35V, jeśli masz dobre chłodzenie to można ryzykować 1.4V ale jeśli masz żyłować napięcie dla +100MHz to bym został przy 1.35V max.

 

9600K luźno kręcą się na 5GHz, możesz spróbować bezpiecznie ustawić 4.8GHz i 1.3V i potestować i stopniowo potem schodzić z napięciem aż uzyskasz najniższe stabilne napięcie. Do testów Prime 26.6 i Prime 

29.4. Nowszy ma AVX i bardziej "grzeje" procesor, jeśli temperatury będą zbyt wysokie przy testowaniu wersją 29.4 to w biosie zmień ustawienie "AVX Offset" na -1 albo -2 i spróbuj ponownie.

 

Jeśli przy AVX temperatury są poniżej 90*C to jest OK. Bez AVX nie powinny przekraczać 80*C.

 

Ważne żeby mieć dobry zasilacz, podaj model to możemy dalej pokombinować. 

Płyta główna na spokojnie sobie poradzi, tym bardziej że to i5 jest.

EDIT:
Jeszcze jedno, jest różnica między "płyta zrobiła auto OC" a procesorem działającym w trybie turbo.

Można to łatwo sprawdzić: Odpal jakiś program do sprawdzania temperatur i taktowania typu HWMonitor albo HWInfo, włącz Prime 26.6, zacznij test small FFT i powiedz jakie masz taktowania. Jeśli na wszystkich rdzeniach będzie 4.6GHz to znaczy że płyta zrobiłą Auto OC. Jeśli będzie 4.3GHZ to znaczy że procesor po prostu pracuje na domyślnych ustawieniach w trybie turbo.

Edytowane przez TheSimon
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam,

rozmawiałem dziś telefonicznie z Elderem - znanym użytkownikiem forum.

Sytuacja która występuje w moim przypadku jest zupełnie normalna. Większość płyt z "górnej półki" różnych producentów w ten sposób reaguje na zanik napięcia (MSI, EVGA, czy ASUS właśnie). 

Mam się niczym nie przejmować, sytuacja jest znana :)

Dziękuję serdecznie za rady.

P.S. Płyta zrobiła OC procesora - we wszystkich programach testujących pokazuje stabilne 4,6GHz.

Temat do zamknięcia,

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...