Skocz do zawartości

[5000]Buda do gier i7-9700k(bez grafy)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Witam serdecznie,
 
Bardzo was proszę drodzy forumowicze, o ocenę zestawu ,który stworzyłem m.in posiłkując się wiedzą z forum benchmark i nie tylko. Nie jestem laikiem, lecz też nie jestem ekspertem w tej dziedzinie,  Na nowy sprzęt chcę przeznaczyć jak dla mnie sporą sumę, a z racji tego że szanuję wartość pieniądza i zależy mi na sprzęcie na parę dobrych lat, proszę was o ocenę zestawu oraz sugestie/opinie. 
 

  • Zastosowanie komputera: głownie gry 
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz:  ok. 5000 zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? na dniach.
  • Których części potrzebujesz?: sama buda bez karty graficznej
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? : sprzęt kupowany z myślą o OC CPU oraz RAM 
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: AOC G2460PG (nie zmieniam)  
  • Specjalne wymagania: żywotność sprzętu chociaż 4-5 lat oraz maksymalna wydajność (gdzieś za rok, półtora planuję włożyć RTX 2080 lub coś jeszcze nowszego).
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?  Gigabyte Geforce GTX 1060 OC 6 GB DDR5 oraz SSD GoodRam IRDM Pro 240GB
  • Własna propozycja zestawu: Moja propozycja (zanim mnie zhejtujecie, że X-KOM itd, całość po dodaniu do koszyka i aktywowaniu kuponu z benchmark wygląda w ten sposób) 

Pytania: 

 

  • Mam dylemat co do płyty głównej, chodzi mi głównie o żywotność i stabilność tego MSI oraz możliwości OC ( najwyższe taktowanie pamięci RAM, wśród rywali), ew zastanawiałem się czy warto jest dorzucić do MSI MPG Z390 GAMING EDGE 
  • Czy w tym zestawie bez problemu wykręce ten procesor gdzieś do 4,9 GHZ(w granicach bezpiecznej temperatury) , oraz RAM powiedzmy do 3700-4000 ?
  • Czy wysokość kości RAM nie będzie kolidować z radiatorem procesora( Dark Rock Pro 4)
  • Wybrałem X-Kom, ponieważ mogę odebrać sprzęt osobiscie, lecz mam zamiar zlecić montaż, X-kom wydaje się najsolidniejszy jeśli o to chodzi, czy to jest słuszny wybór wg. was? (może w Pro-line lepiej montują ?).
  • Czy do Dark Rock Pro 4 dołączona jest pasta? czy warto jednak zainwestować od razu w lepszą pastę ? np w Thermal Grizzly Kryonaut (oraz oczywiście ile jest wiarygodnośći, że osoby montujące zestaw użyją tej pasty a nie innej , i czy zrobią to odpowiednio ?).

 

Będe niezmiernie wdzięczny za pomoc ! 

 

Pozdrawiam serdecznie ! 

Edytowane przez Clocker
Link to post
Share on other sites

MOBO na Z390 Aorus Pro, RAM wejdzie na styk.

 

 

 

RAM powiedzmy do 3700-4000 ?

Pewnie 3600MHZ 15CL/16CL, z tym już jest loteria. 

 

 

 

Czy do Dark Rock Pro 4 dołączona jest pasta? czy warto jednak zainwestować od razu w lepszą pastę ?

Tak, ale Thermal Grizzly to lepsza pasta.

 

 

 

oraz oczywiście ile jest wiarygodnośći, że osoby montujące zestaw użyją tej pasty a nie innej , i czy zrobią to odpowiednio ?).

Przecież jej całej nie zużyją więc musza CI dorzucić do pudełek i reszty pozostałych gratów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Pewnie 3600MHZ 15CL/16CL, z tym już jest loteria.

 Z tego co wiem, przy kościach  G.Skill 16 GB 3200MHz CL14 Black mam pewność , że są B-die - BCPB (najlepsza odmiana), i ponoć potrafią polecieć spokojnie 4000-4100 mhz.

Dlatego nasuwa się pytanie, czy nie ograniczę sobie potencjału kręcenia RAM, decydując się na MOBO 390 Aorus Pro ?

W jednych z recenzji podczas testów wynikło, że możliwości OC RAM na tej płycie to 3866 MHz, podczas gdy MSI ma sporo większe wyniki. - zdjęcie

Edytowane przez Clocker
Link to post
Share on other sites

Z390 Aorus Pro oficjalnie obsługuje pamięci do taktowania  4266 MHz


9700K za 2000 zł mnie jednak boli. Za 350 zł więcej masz 8 dodatkowych wątków. 

Nawet kosztem SSD i zejścia do TLC (w końcu to zestaw do gier), nawet kosztem tańszego chłodzenia CPU co by na teraz tylko było. 9900K ma i tak bardzo wysoki zegar w trybie turbo więc nie ma przecież konieczności kręcenia go od ręki.

 

Gdzieś bym tutaj coś kombinował.

Z390 Aorus Pro daje radę z 9900K pod OC 

 

https://proline.pl/koszyk/2394115d

 

Tutaj masz 4500 zł więc zostaje około 700 zł na pamięci. Mała dopłata i wracasz do kostek co masz w koszyku albo ciut drożej FlareX z proline. Chłodzenie pod OC sobie z czasem zmienisz. Na upartego możesz dać SPC Grandis. 

Link to post
Share on other sites
9700K za 2000 zł mnie jednak boli. Za 350 zł więcej masz 8 dodatkowych wątków.

Po rabacie x-kom , róznica wynosi prawie 500 zł, za 8 wątkow (dokładnie 486zł) - foto

Biorąc pod uwagę, że głownie sprzęt będzie służył do gier, ew. jakiś rendering krótkiego filmiku raz na 2tyg-miesiąc, czy opłacalna jest wizja pójścia w kierunku 9900K ? (ew. tutaj bym nie ruszał chłodzenia tylko po prostu na ten czas odpuścił dysk SSD, i kupił go później). 

 

Dalej mam dylemat co do MOBO, bardziej jestem skłonny ku MSI, ogólnie jakie są wg was różnice między (wady/zalety), 

Z390 Aorus PRO vs MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC. Dlaczego akurat polecacie Aorusa ?  

Edytowane przez Clocker
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Ja bym tutaj mimo wszystko kombinował żeby zmieścić się z 9900K. Różnica w cenie nie jest duża za 8 wątków jeżeli patrzysz tym zestawem w przyszłość. Tematu Z390 GAMING EDGE nie przerabiałem. Przyznaję się.

 

Z390 Aorus Pro,ta płyta daje radę z 9900K @ 5.2 GHz a sekcja zasilania nie płonie. 

Z tego co patrzę, to MPG też wykręci 9900K 

 

Teraz tak przeglądam testy gdzie jest porównanie Z390 Aorus Pro i Z390 MPG

 

"These results are just a few degrees higher than the Z390 Aorus Master, and its performance is excellent. The thermal performance of this motherboard will be hard to beat by other sub-$200 boards" 

"Excellent VRM : Thermal testing reveals that the VRM on this motherboard is excellent. While it might not be at the level of the Aorus Master, temperatures were still extremely impressive. The 50A DrMOS and heat sink with heat pipe did a solid job of keeping things cool"
 

 

Obydwie płyty testowane na tym samym portalu. Z390 Aorus Pro był testowany jako drugi więc wszystkie wnioski, oceny i opinie były w oparciu o wcześniejszy test płyty MSI. Do tego masz sporo opinii na forach za naszą zagranicą na temat Gigabyte. 

 

Oczywiście pod 9700K możesz brać MSI. Pod 9900K zostawałbym przy Gigabyte

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci Kajtek za sumienne podejście do tematu. Tak jak też przeczuwałem , z testów wynika że Gigabyte jest bezpieczniejszy i pewniejszy. Co do MSI jest wzmianka o tym, że przy mocniejszym OC wypada zadbać o dobry przepływ powietrza w okolicach modułu VRM. Lecz co zaskakujące, MSI ma mniejszy pobór mocy od Gigabyte, a przy tym w testach wydajnościowych wyniki są bliższe , a niekiedy i lepsze od AORUS Master.

Akurat co do przepływu powietrza wydaje mi się , że i tak nie powinno być problemu. W tym Fractalu planowałem przenieść wentylator przedni(120mm), na TOP (wyciąg), i dokupić na front 2x Silent Wings3 140mm PWM

 

 

Ja bym tutaj mimo wszystko kombinował żeby zmieścić się z 9900K. Różnica w cenie nie jest duża za 8 wątków jeżeli patrzysz tym zestawem w przyszłość.

Zadałeś mi naprawdę spory dylemat z tym i9-9900K, może mógłby jeszcze ktoś coś doradzić w tym temacie ? 

Edytowane przez Clocker
Link to post
Share on other sites

No niechaj więc tak będzie ale jak już nie chcesz dopłacać do 9900K, to weź dołóż te kilka zł to Aorusa. Przecież to ta sama cena a patrząc np na x-kom, to Aorus będzie nawet tańszy

 

https://www.x-kom.pl/p/454132-plyta-glowna-socket-1151-msi-mpg-z390-gaming-edge-ac.html

https://www.ceneo.pl/70943215

 

https://proline.pl/gigabyte-z390-aorus-pro-ddr4-1151-p1296619

 

MPG Z390 w takiej sytuacji to poniekąd gorszy, świadomy wybór a przy zakupie w x-kom praktycznie Twój rabat na CPU przestaje istnieć i płacisz tyle samo co w większości innych sklepów. W ogóle nawet po rabacie masz drożej https://proline.pl/procesor-intel-core-i7-9700k-coffee-lake-refresh-3-6-ghz-s-1151-box-p1301917

 

Wrzuć jeszcze jak to wygląda bo może .....  ^^

Link to post
Share on other sites

Faktycznie Aorus byłby troszkę tańszy ( dokładnie o 64 zł , względem ceny MPG Z390 w x-kom). Róznica na procesorach 9700k to 34 zł ( nie linkuję, ponieważ rabat x-kom na procesor juz nie obowiązuję). Sumarycznie daje nam to 98 zł drożej w x-kom. Oczywiscie róznica tyczy się tylko dwóch częsci (COD Black OPS 4 jest dawany wszedzie w procku wiec go nie liczę, chodź oczywiście będe próbował go sprzedać). Przepłacam w x-kom to oczywiste i zamierzone, bo w tej kwocie uwzględniam możliwość odbioru osobistego, reklamacji face-to-face w punkcie, wygody z zalatwianiem pewnych formalności (nie wysłany list przewozowy na czas dla kuriera itd). 

 

 

 

MPG Z390 w takiej sytuacji to poniekąd gorszy, świadomy wybór

Zależy pod jakim kątem patrzymy oczywiście. Wiemy, że obie płyty mają potężną sekcję zasilania oraz chłodzenie tej sekcji. Troszke poczytałem na ten temat na zagranicznych forach, dokładnie o VRM tej płyty oraz innych , lecz temat jest tak bardzo obszerny, że nie ma sensu tu o tym teraz pisać. W każdym bądź razie wiekszosc testow jest robiona na stockowym chlodzeniu. Więc mając dodatkowe chłodzenie, oraz i7 a nie i9, powinienem czuć się bezpieczny, przy okazji mając wieksze możliwosci OC ramu.

 

Zakupu dokonałem już w czwartek więc nie zmienie konfiguracji. 

Edytowane przez Clocker
Link to post
Share on other sites

 

 

Oby te pamięci poszły Ci wyżej niż te 4266 w Gigabyte

Czytając recenzję i testy Z390 Aorus Pro, w jednych testach udało się podkręcić do 3866mhz, a w drugich do 3900mhz max, więc wychodzi na to , że  informacje podawane przez producenta są przekłamane.

 

​Już wrzucam ostateczną konfigurację którą zamówiłem. Skleiłem dla Ciebie na pro-line : 

https://proline.pl/koszyk/cb6d63bf​

 

Tylko na proline nie było tych pamięci które ja zamówiłem, więc umieściłem ich odpowiednik G.Skill FlareX (są droższe o 70zł).

Te kości które ja zamówiłem linkuję tutaj : G.Skill Ripjaws V Black CL14 3200mhz

Link to post
Share on other sites

Czytając recenzję i testy Z390 Aorus Pro, w jednych testach udało się podkręcić do 3866mhz, a w drugich do 3900mhz max, więc wychodzi na to , że  informacje podawane przez producenta są przekłamane.

 

​Już wrzucam ostateczną konfigurację którą zamówiłem. Skleiłem dla Ciebie na pro-line : 

https://proline.pl/koszyk/cb6d63bf​

 

Tylko na proline nie było tych pamięci które ja zamówiłem, więc umieściłem ich odpowiednik G.Skill FlareX (są droższe o 70zł).

Te kości które ja zamówiłem linkuję tutaj : G.Skill Ripjaws V Black CL14 3200mhz

Dzięki.Napisz po złożeniu jakie wrażenia.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

 

 

Czytając recenzję i testy Z390 Aorus Pro, w jednych testach udało się podkręcić do 3866mhz, a w drugich do 3900mhz max, więc wychodzi na to , że  informacje podawane przez producenta są przekłamane

 

Nie są przekłamane, bo producent nie gwarantuje wyników możliwości OC. Wrzuć pamięci z listy QVL z wyższym taktowaniem i będą działać. https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z390-AORUS-PRO-rev-10#support-doc

 

Zestaw jest ok. Pamięci ok. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...