Skocz do zawartości

HZ a FPS


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez PoszukiwaczPL,

Recommended Posts

Hejka. Mam pytanie odnośnie monitorów  a konkretnie odświeżania.

Na poczatku chciałbym zaznaczyć że jestem kompletnym laikiem w temacie więc prosze o wyrozumiałosć :D

Czy jeżeli mam karte graf która dajmy na to daje mi w grze 60 fps - i mam monitor który ma również takie odświeżanie to czy po przesiadce na 100/120/144 Hz monitor będe widział rożnicę? Czy jednak potrzebuję silniejszej kart graf która będzie w stanie dać mi 100/120/144 fps? 

W skrócie czy hz są powiązane z fps? 

Z góry dzięki

 

Link to post
Share on other sites

Widzę że w używaniu internetu również jesteś laikiem...

Komputer generuje klatki, a monitor tylko je wyświetla, nie ma on wpływu na to ile będziesz mieć fps. Czy będziesz widział różnicę? Teoretycznie tak, ponieważ więcej Hz w monitorze oznacza że upłynie mniej czasu między wygenerowaniem klatki przez komputer, a wyświetleniem jej na ekranie. 

Edytowane przez Mandalorian
Link to post
Share on other sites

Monitor 60Hz w każdej 1/60 sekundy wyświetla jedną klatkę. Karta graficzna generująca 60 FPS (klatek na sekundę) może w 1/60 sekundy wygenerować 59 klatek, a w pozostałej 59/60 sek. jedną (czyli monitor najpierw wyświetli pierwszą z tych 59 klatek, a przez pozostały czas będzie wyświetlana tylko ostatnia klatka). Oczywiście jest to mocno skrajny przykład.

To tyle z zależności FPS i Hz w monitorze.

 

Jeśli karta daje 60FPS to raczej na monitorze 144Hz za dużej różnicy nie odczujesz. Jeśli karta da ~80 to już może być to odczuwalne. Najlepiej iść do jakiegoś kumpla czy sklepu, gdzie na własnej skórze przekonasz się czy warto.

 

 

 

Teoretycznie tak, ponieważ więcej Hz w monitorze oznacza że upłynie mniej czasu między wygenerowaniem klatki przez komputer, a wyświetleniem jej na ekranie.
To zależy od czasu reakcji monitora (który w przypadku szybszego odświeżania jest krótszy, ale nie zawsze).
Link to post
Share on other sites

Nie pytałem czy montior ma wpływ na ilość fps. Ja potrenuje używanie internetu a ty czytanie ze zrozumieniem ;) 

Pytałem czy odczuje różnicę jeżeli moja karta graf może dac mi w grze 60 klatek a montor daje mi wiecej jak 60 Hz.

Mam kolegę co ma monitor który ma 100 Hz odświeżanie, w grze widać ogromną rożnicę miedzy 60 Hz ale jego komputer  generuje ponad 100 Fps - a moje pytanie jest czy jak ja mam 100 Hz monitor a karta graf daje mi tylko 60 fps to czy będzie taka kolosalna rożnica w płynności ruchów czy nie bo nie mam ów 100 fps. 

Link to post
Share on other sites

Kolega Krzysiek już ci podał odpowiedź. Jeżeli twój komp osiągnie maksymalnie 60 fps to na monitorze 120/144 Hz nie odczujesz żadnej różnicy, będzie tak samo jak na zwykłym ekranie 60 hercowym. Jeżeli natomiast twój komp jest w stanie wyciągnąć więcej niż 60 klatek, np. 80 czy 100 albo jeszcze więcej to oczywiście odczujesz naocznie ogromną różnicę na monitorze 120/144 Hz.

Edytowane przez kartofel24
Link to post
Share on other sites

Jeżeli twój komp osiągnie maksymalnie 60 fps to na monitorze 120/144 Hz nie odczujesz żadnej różnicy, będzie tak samo jak na zwykłym ekranie 60 hercowym

Błąd. To nie będzie to samo. Monitor 60Hz odświeża obraz co 16.7ms, montor 144Hz odświeża obraz co 6.9ms. Oznacza to że w przypadku monitora 60Hz obraz który widzisz może być opóźniony o 16.7ms, w przypadku monitora 144Hz obraz może być opóźniony o 6.9ms. Ta różnica może być całkiem zauważalna, oczywiście nie dla każdego.

 

 

 

Nie pytałem czy montior ma wpływ na ilość fps.

 

Jak to nie?? Już nie pamiętasz swojego pytania:

 

 

 

W skrócie czy hz są powiązane z fps? 

 

Poza tym odpowiedziałem ci czy możesz poczuć różnicę i dlaczego.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Właśnie takiej odp szukałem - czyli fps są powiązane z hz - w sensie jak mam nie wiecej jak 60 klatek to nie odczuje roznicy ( a przynajmniej tak kolosalnej ) czy to na 100/120/144 Hz monitorze - czyli nie ma sensu kupowac lepszego monitora ( a przynjamniej kierując się Hz ) jeżeli twoja karta nie da ci conjamniej tylu fps co ma twój monitor ( w przypadku 100 i więcej ) 

Mandalorian

Słowo klucz to powiązane. W twojej wypowiedzi :

"Komputer generuje klatki, a monitor tylko je wyświetla, nie ma on wpływu na to ile będziesz mieć fps"

Sugerujesz tak jakbym sie pytał czy jak będe miał lepszy monitor to moja karta graf da mi wiecej klatek - czego absolutnie nie powiedziałem /  nie pytałem, przeczytaj jeszcze raz dokładnie. 



 

Edytowane przez PoszukiwaczPL
Link to post
Share on other sites

 

 

Sugerujesz tak jakbym sie pytał czy jak będe miał lepszy monitor to moja karta graf da mi wiecej klatek - czego absolutnie nie powiedziałem /  nie pytałem, przeczytaj jeszcze raz dokładnie. 
 
Nie sugerowałem tego... Pytałeś się o powiązanie Hz i FPS. Ja ci wyjaśniłem w JAKI sposób są one powiązane... Powiedziałeś, że jesteś laikiem, więc wytłumaczyłem jak laikowi: więcej Hz (czyli lepszy monitor) nie zwiększy ilości fps ALE i tak może sprawić że poczujesz różnicę.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...