Skocz do zawartości

Czy Gigabyte X470 Gaming i Ryzen 5 1600X to dobry wybór?


Recommended Posts

Witam

 

Przymierzam się powoli do zmiany mojej platformy i wytypowałem to co w temacie.

Wybrałem platformę AMD jako że wydaje się bardziej przyszłościowa i trwalsza ze względu na lut w procesorze.

Oraz czy nie lepiej poczekać z zakupem odnośnie premiery nowych procesorów 9 generacji intela lub ewentualnie kupić coś innego?

Zakupy planuję na początku stycznia.

 

Na pewno chciał bym się skupić na dobrej płycie głównej (nie wykluczam OC w przyszłości).

Na procesor myślałem wydać ok 500-600 zł

Płyta to 600-700 zł.

Ramu jeszcze nie wybrałem.

 

Mój obecny zestaw:

AMD Phenom II x4 965 oc 3,8 mhz

MSI 970A G43

DDR3 2x2gb 1600 mhz Corsair dominator + 2x4gb 1600 mhz corsair vengeance

ASUS GTX 1050 2gb (kupiona niedawno)

Zasilacz Chieftec 600 W

Dysk SSD Goodram 250 gb + WD Green 500 GB

 

Z góry dzięki

Link to post
Share on other sites

Do 1600/x wystarczy spokojnie nawet b450.

X470 bardziej podchodzi już pod wymagania 8 rdzeniowcow.

X470 ma więcej gadżetów jak np dwa sloty m.2, wejść na wentylatory lub obsługę SLI/cf(w zależności od płyty).

 

Pamiętaj że do mocniejszego OC powinno się zastosować lepsze chłodzenie niż to które dołącza producent.

 

Mi na tym forum doradzono MSI b450 tomahawk. Która ma dobrze chłodzona sekcje zasilania i poradzi sobie także z 8 rdzeniami. W SLI / CF nie będę się bawił a standardowa liczba slotów w zupełności mi wystarczy.

 

Nie wiem czy nie lepiej 100zl odjąć z płyty na x i dołożyć ja np do R5 2600(~700zl).

Link to post
Share on other sites

Na ten moment właśnie chciałem zrobić sobie tzw furtkę na przyszłość dlatego mimo wszystko wolał bym pozostać na X470 tylko czy może akurat jakiś inny model czy ten który wymieniłem.

Chłodzenie od razu tez kupię w postaci Fortisa 3. Mam obecnie też Fortisa na tym Phenomie i sprawuje się bardzo dobrze już prawie 6 lat.

Procek wybrałem ten ze względu też na grafikę jaką posiadam czyli nie za mocną ale do BF1 jak i Mafii 3 powinna styknąć.

Na tym Phenomie ledwo wyciągam 30 fps w mafii na low nawet po OC stąd potrzeba zmiany.

Link to post
Share on other sites

Czyli podsumowując czekać np do wiosny na premiery nowych intelów 9 generacji czy wymienioną przeze mnie płytę wraz z tym procesorem do GTX 1050?

Jak mówię zależy mi na dobrej płycie która zapewni mi bezproblemowy OC oraz możliwość wstawienia za rok czy dwa mocniejszego procesora.

Link to post
Share on other sites

@grizzly1

 

OC zależy od sztuki procesora. Pamiętaj im lepiej rozbudowana na płycie głównej sekcja zasilania(także dobrze chłodzona), tym możemy dać wyższe napięcie na procesor. Jednak w życiu bywa tak że na najtańszej b450 ktoś zrobi wyższe OC niż ty na topowej płycie. Po prostu sztuka procesora potrzebuje mniejsze napięcie przez co słabsza sekcja tańszej plyty nie grzeje się tak mocno.

 

Jak trafisz padake która krzaczy się na wszystkim powyżej turbo, to nic Ci nie pomoże.

Link to post
Share on other sites

@up

czytając co napisałeś mam wrażenie że mamy 2012 rok XD

 

Obecny Ryzeny można ustawić maksymalnie na 4.2ghz, ale jest to rozwiązanie raczej dla cwaniaków niż do normalnego i zdroworozsądkowego użytkowania. Wzrost wydajności jest niewielki, a wzrost kosztów płyty i chłodzenia znaczne.

Link to post
Share on other sites

@Up Ryzen 5 2600x na stockowym coolerze utrzymuje Boost do 4.25 GHz na najtańszej płycie B350 - to tyle odnośnie kosztów płyty i chłodzenia.

 

Ryzen 7 2700x na bardzo dobrym chłodzeniu powietrznym robi boost do 4.4+ GHz (bclk oc) z mnożnikiem na auto.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety ale plany trochę mi się zmieniły.

W sumie okazyjnie udało mi się wymienić owego phenoma na i5 4440 + gigabyte Z97 HD3 + 2x 4gb kingston hyperx 2400 mhz CL11.

Na chwilę wystarczy ale pytanie czy w przeciągu 2,3 miesięcy warto wymieniać procesor na coś pokroju i7 4770/90 czy lepiej zbierać na nową platformę?

Z tego co się dowiedziałem to obecne ceną są mocno wyśrubowane nawet na rynku wtórnym,

Edytowane przez grizzly1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...