Skocz do zawartości

Recommended Posts

W tym poradniku są zawarte najczęściej pojawiające się pytania na forum. Zebraliśmy je dla Was, abyście nie musieli przeszukiwać forum w celu znalezienia odpowiedzi.

 

CPU 

Dlaczego mój komputer zużywa 100% CPU? 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że usługa działająca w tle wykonuje swoją pracę. Przykładem takiego procesu jest Windows Update, który w momencie znalezienia aktualizacji uruchamia proces ściągania i przygotowania aktualizacji do wdrożenia przez co powoduje zajęcie znacznej części procesora.

 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaki proces zabiera nam zasoby jest wejście do Menedżera zadań i posortowanie procesów według użycia CPU. 

Jeżeli Windows Update nie jest aktywny można podejrzewać złośliwe oprogramowanie, które na przykład korzysta z Twojego komputera do kopania krypto walut i przy okazji pochłania wszystkie jego zasoby obliczeniowe. Sugerujemy przeprowadzić pełne skanowanie programem Malwarebytes Anti-Malware

 

Możliwe również, że Twój procesor korzysta z trybu oszczędzania zasilania i w rezultacie działa z bardzo niskim taktowaniem. Sprawdź czy taktowanie procesora odpowiada znamionowemu i zweryfikuj ustawienia zasilania - szczególnie w przypadku laptopów.  

 

Komputer nie chce się uruchomić, czy to wina CPU? 

W przypadku CPU jedynie podmiana na inny model jest w stanie powiedzieć, czy CPU jest uszkodzone. 

 

Dlaczego temperatury procesora są bardzo wysokie? 

Domyślnie obecnie każdy procesor czy to Intela czy AMD używa mechanizmu podkręcania zegara bazowego (potocznie zwane OC).

 

Problem pojawia się w momencie, gdy nasz system chłodzenia nie jest w stanie odprowadzić zwiększonej ilości ciepła przez co następuje throttling

 

Płyta główna, gdy zostawimy procesor z domyślnym OC ustawia parametry automatycznie. Automatyczne dostrajanie powoduje, że napięcia są znacznie i zwiększają ilość odprowadzanego ciepła.

 

Remedium na to wszystko jest ustawienie stałego zegara z stałymi napięciami, jak to zrobić opisał gregotsw.

 

Dlaczego nie mogę znaleźć sterowników dla CPU pod Windows Vista, 7, 8, 8.1/ 10? 

Każdy procesor ma swoją własną manufakturę (czyt. 8 generacja procesorów Intel’a” itp.)  co powoduje, że każda generacja ma własne sterowniki.

 

Systemy, które zostały wycofane z pełnego wsparcia tj. Windows 7,8/8.1 i część aktualizacji 10. nie są już wspierane przez innych producentów m.in. Intela, dlatego próżno szukać sterowników dla i7-8700k pod Windows 7. 

 

GPU 

Komputer nie chce się uruchomić, czy to wina GPU? 

Najprościej uruchomić system na grafice zintegrowanej(w nowszych procesorach) i sprawdzić czy wszystko działa lub podmienić kartę. 

 

Dlaczego monitor wysyła “brak sygnału”? 

Brak sygnału może wynikać z nieobsługiwania zewnętrznych monitorów (starsze modele CPU) lub uszkodzenia karty zintegrowanej, GPU, wejścia lub samego kabla. Sprawdź również czy kabel jest dobrze podpięty.

 

Dlaczego podczas grania mam przycięcia obrazu lub obraz jest rozmazany? 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba generowanych klatek (FPS) jest poniżej lub powyżej wartości odświeżania monitora. Wyróżniamy:

 

Tearing czyli brak synchronizacji monitor-GPU, gdzie dwie klatki się na siebie nakładają i widzimy przesunięcia na ekranie. Rozwiązaniem takiego problemu jest synchronizacja pionowa.

 

Judder czyli efekt przerwanego obrazu wywołanego przez synchronizacje pionową w przerywnikach filmowych (większość przerywników jest nagrywana w 20-30 FPS).

 

Stuttering czyli nieregularne opóźnienia między wytworzeniem klatki a wyświetleniem jej na ekranie przez co obraz wydaje się poszarpany. Problem występuj podczas połączenia wielu GPU i ich nierównomiernej synchronizacji pracy.

 

Dlaczego mam dziwne znaki podczas uruchamiania systemu oraz po załadowaniu Windowsa?

Wyświetlanie się losowych, różnokolorowych znaków, w losowych miejscach na ekranie przeważnie oznacza uszkodzenie pamięci VRAM.

 

Dlaczego mam artefakty podczas generowania obrazu 3D, błąd “Sterownik graficzny przestał działać” ?

Klasyczny problem związany z rdzeniem GPU. Układ graficzny połączony jest z PCB specjalnymi kulkami wykonanymi z materiału lutowniczego.

 

Z upływem lat kulki mogą stracić swoje właściwości i przerywać połączenia. Wtedy karta graficzna zaczyna mieć problemy z generowaniem grafiki 3D. Można próbować wygrzewać w rdzeń  wysokich temperaturach (np. GPU Hot Air) w celu poprawy łączności GPU z PCB lub wykonać pełny re-balling w profesjonalnym serwisie.

 

Popularne “pieczenie” karty w piekarniku jest niezalecane z uwagi na możliwość uszkodzenia innych elementów karty.

 

PSU 

Komputer nie chce się uruchomić, czy to wina zasilacza? 

Najprostszym sposobem jest podmienić zasilacz. Zasilacz można testować za pomocą miernika, opisał to owoce morzaWażne, aby dokonać pomiaru na każdej linii zasilania osobno.

 

Starsze zasilacze posiadają na przykład dwie osobne linie zasilania 12V i tylko jedna z nich może być uszkodzona i nie podawać zasilania. W takiej sytuacji na przykład mogą działać wentylatory i dyski, ale płyta główna się nie uruchomi.

 

Można również przetestować zasilacz za pomocą programu, taki test jest mniej dokładny jednak programy typu HWiNFO pozwalają na testy sprawności zasilacza, jak odczytać dane również jest opisane tutaj.

 

Sprawność zasilacza możemy ocenić również wizualnie obserwując stan kondensatorów elektrolitycznych umieszczonych w jednostce. Zasilacz nie będzie sprawny, gdy kondensatory okażą się spuchnięte lub wyleje się z nich elektrolit.  

 

Czym jest KernelPower 41 (63)? 

Sam w sobie błąd krytyczny opisuje “nagły zanik zasilania”, warto rozpocząć testy od zasilacza, przechodząc przez resztę komponentów. Ten sam błąd może wywołać oprogramowanie. 

 

RAM 

Komputer nie chce się uruchomić, czy to wina RAM’u? 

Do przetestowania RAM’u można użyć MemTest86, do uruchomienia tego narzędzia nie potrzeba systemu operacyjnego, wszystko wykonujemy z bootowalnego pendrive’a

 

Spróbuj również zmienić miejscami pamięci w bankach. Niektórzy producenci płyt głównych w instrukcjach obsługi podają sugerowane miejsca montażu kości.  

 

HDD/SSD 

Dlaczego mój komputer zużywa 100% dysku? 

Oznacza to tyle, że dysk doszedł do maksimów odczytu/zapisu. Często sam Windows Update korzysta z dysku jak i z CPU podczas standardowej procedury przygotowania aktualizacji do zainstalowania.

 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaki proces zabiera nam zasoby jest wejście do Menedżera zadań i posortowanie procesów według użycia dysku. 

 

Dlaczego dysk wydaje dziwne dźwięki? 

Prawdopodobnie chodzi o HDD, twardziele są zbudowane z talerzy, po których poruszają się głowice i czytają dane. Dysk wydaje dźwięki w momencie parkowania głowicy lub w momencie uszkodzenia mechanicznego.

 

Takie aspekty można sprawdzić za pomocą CrystalDiskInfo parametrów S.M.A.R.T

 

Dlaczego PC nie widzi dysku zewnętrznego? 

Problemem może być brak zainstalowanych sterowników. Niektóre dyski wymagają dodatkowych sterowników, które nowsze wersje systemu Windows pobierają automatycznie z witryny Windows Update.

 

Jeśli system nie zrobi tego automatycznie należy spróbować uruchomić ponownie system operacyjny z nadzieją, że Windows zaczyta sterowniki automatycznie lub ręcznie pobrać je ze strony producenta. 

 

Dysk może również nie mieć zmapowanych żadnych partycji. Pusty dysk bez partycji nie wyświetli się w oknie Mój komputer. W przypadku podejrzenia, że dysk posiada wyczyszczoną tablicę partycji należy sprawdzić zakładkę Zarządzanie komputerem a następnie Magazyn. 

 

Dlaczego Boot Manager nie rozpoznaje dysku, nie mogę bootować z niego? 

Większość problemów polega na próbie podpięcia dysku, który ma inny styl formatowania niż Boot Manager.

 

Dyski mogą działać w formatach MBR lub GPT a BIOS w formatach Legacy BIOS lub UEFI, opisane jest to tutajDla MBR przewidziany jest Legacy Bios a dla GPT, UEFI. 

 

Płyta główna 

Komputer nie chce się uruchomić, czy to wina płyty głównej? 

Test płyty głównej w warunkach domowych jest trudny do przeprowadzenia, w większości sprowadza się do zmiany CPU, RAM’u, PSU i GPU.

 

Jednym z niewielu przypadków możliwości przeprowadzenia łatwej diagnozy płyty głównej jest obserwacja wizualna szczególnie stanu kondensatorów, które z biegiem czasu mogą puchnąć i tracić elektrolit.

 

Jeśli posiadasz komputer z procesorem Intel i podstawką LGA powinieneś sprawdzić również czy piny w gnieździe procesora nie są powyginane.  

 

Podczas testów płyty ważne, aby wyjąć ją z obudowy. Zdarzały się przypadki, gdy płyta zwierała do metalowej obudowy co powodowało zwarcie i ogólną awarię komputera.  

 

Płyty główne posiadają możliwość podłączenia tak zwanego speakera - głośniczka, którego sygnały dźwiękowe mogą pomóc w detekcji problemów, który wykonuje procedurę zwaną POST.  

 

W momencie braku poprawy można stwierdzić, że płyta główna jest uszkodzona. W warunkach laboratoryjnych przeprowadza się prześwietlenie płyty i sprawdza czy posiada przerwane połączenia, rozwarstwienie płyty czy mikro uszkodzenia. 

 

System 

Dlaczego komputer w losowych momentach się zawiesza? 

Często problemem są zewnętrzne programy, które wpływają na pracę usług systemowych, na przykład Advanced SystemCare powoduje zawieszenia sterowników od zasilania, ponieważ w pewien sposób je nadpisuje.

 

Rozwiązaniem problemu jest uruchomienie systemu tylko z usługami systemowymi tj. w wyszukiwarce Windowsa wpisujemy msconfig.exe, przechodzimy do zakładki Usługi, zaznaczamy Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft. Usługi, które zostaną, wyłączamy. Po ponownym uruchomieniu testujemy czy problem dalej będzie występował, jeśli tak trzeba użyć verifier.exe.

 

Dlaczego system ładuje się bardzo wolno? 

Wpływ na to ma nasz sprzęt, ustawienia BIOS’u, ustawienia rozruchu oraz startujące usługi razem z systemem. Rozwiązaniem pierwszego jest na przykład wymiana HDD na SSD. BIOS posiada coś takiego jak Fast Bootktóry można włączyć w ustawieniach.

 

Ustawienia rozruchu sprowadzają się do uruchomienia msconfig.exe, przejście do zakładki Rozruch, kliknięcie na Opcje zaawansowane... zaznaczenie opcji Liczba procesorów i wybranie maksymalnej liczby rdzeni.

 

Optymalizacja usług przeprowadzamy na dwóch poziomach. Systemowe za pomocą Easy Service Optimizer (ESO). Użytkowe, o których sami musimy zdecydować, na przykład czy Steam ma być ładowany wraz ze startem systemu. Takiego typu usługi możemy włączyć i wyłączyć w Menedżerze urządzeń pod zakładką Uruchamianie

 

Wyskoczył mi BSoD(ang. Blue Screen of Death) o nazwie .....

W pierwszej kolejności warto wejść na Bug Check Code Reference a w drugiej sprawdzenie co sądzi wujek Google o dziwnych liczbach i oznaczeniach, które produkuje system pod postacią błędu. Większość rozwiązań znajduje się w internecie po wpisaniu kodu błędu. 

 

Jak usunąć dogłębnie programy, sterowniki z systemu? 

Do usuwania prostych programów i usług razem ze sterownikami można użyć IObit Unistaller a w przypadku sterowników do kart graficznych królem dalej zostaje DDU

 

Pozostałe 

Dlaczego głośniki trzeszczą lub słyszę głosy? 

Są to swoistego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne, które zbiera głośnik. Do zapobieganie takim zakłóceniom instaluje się filtry ferrytowe na urządzeniach, które takie fale produkują. Jeśli któraś część ma przebicie i zbiera takie fale podlega wymianie. 

 

Dlaczego mam mało FPS w grach? 

W pierwszej kolejności sprawdziłbym stabilność komputera pod obciążeniem. Przegrzewanie się CPU, GPU powodują spadki stabilności tak samo jak usługi, które działają w tle. W tym celu pomocny będzie HWiNFO do zebrania informacji nt. urządzenia i przeanalizowania wykresów w celu znalezienia throttlingu

 

  

Poradnik stworzony we współpracy z @limera1n

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...