Skocz do zawartości

Podkręcanie i7 3770k


Recommended Posts

Po 6 latach w końcu zabrałem się za OC mojego i7  :rotfl:

 

Na początek co mam:

 

i7 3770k 

AsRock z77 Pro4

2x 4 GB Patriot Viper CL9 1866 MHz ( 9-9-9-24 )+ 2x G.Skill CL11 1866 MHz ( 11-11-11-28 )

 

Na początek miałem problem z ustawieniem pamięci ram, po ustawieniu profilu na XMP 1.3 i taktowania 1866 komputer się nie odpalał tylko pikało 3x z biosu. Doczytałem że mój cpu obsługuje tylko 1333/1600 więc zmieniłem na 1600 + ustawiłem ręcznie timingi na 9-9-9-24 i 1.5V, po zapisaniu i uruchomieniu komputer ożył. Teraz pytanie do Was czy timing wpisałem dobrze bo mam na jednej CL9 a drugiej CL11

 

Później przyszła pora na OC, pierwsze napięcie jakie dałem to Additional Turbo Voltage na +0.004V i CPU Core voltage - Offset Mode - -0.005V i startowałem od 4.0 do 4.4 na tych samych ustawieniach. Przy 4.4 zaczynałem ucinać napięcia na offset i aktualnie jestem na -0.040, przy każdym zejściu testowałem IntelBurnTest na VeryHigh. Temperatury jakie zaczynałem to max na 1 rdzeniu 79 a na pozostałych ~ 75.

 

Teraz to wygląda tak:

 

https://zapodaj.net/5c0ddb7b98803.png.html

 

I aktualnie mam takie ustawienia w BIOS;

 

https://zapodaj.net/2ca0510c8cb30.jpg.html

https://zapodaj.net/dbad8c3fec18e.jpg.html

https://zapodaj.net/136a0381013ef.jpg.html

 

Czy nadal mam schodzić tym offsetem niżej aż procesor będzie nie stabilny ?

 

Boję się wyżej kręcić niż 4.4 bo płyta główna moim zdaniem nie jest jakaś super  :/ Co o tym sądzicie ?

 

Link to post
Share on other sites

1333/1600 obsługuje jak nie kręcisz ramów (dla IB jest to 1600), na twojej płycie te Patrioty spokojnie powinny na 2133 cl10 pójść, a 1866 to przeciez one na stocku mają - chyba że to seria któa potrzebuje 1,65v a ty na 1,5v je odpaliłeś

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Sa dwie szkoly OC. Jedna mowi o podkrecaniu najpierw procesora a potem pamieci a druga odwrotnie ale nigdy razem jednoczesnie. Takze zdecyduj sie co chcesz najpierw podkrecic i zacznij od tego. Co bedziesz podkrecal pierwsze to wyzej z tym zajedziesz kosztem drugiego. Przyklad z mojej plyty: Podkrecalem procek pierwszy i7 3770K do 4,7GHz a pamieci max weszly na 1600MHz (czyli nic ponad to co oferuje profil XMP ktory u mnie nie dziala stabilnie). Z kolei gdy zrobilem odwrotnie to udalo sie ustawic Pamieci 2133MHz a procka 4,6GHz. 4,7GHz niestety juz ograniczaja mnie temperatury i tylko delid procka by tu pomogl w moim przypadku. Takze ja jestem zwolennikiem drugiej metody ale to kwestia podejscia, oczekiwan i specyfikacji sprzetu. 

 

Edit: To jest nieprawda, ze Twoj procek obsluguje tylko 1333/1600, bo mam ten sam procesor i pamieci 2133 a wyniki w benchmarkach jak i w grach wzgledem tego co mialem porzy 1600 sa odczuwalne o dobre kilka-kilkanascie klatek.

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wyjaśnienie. Procesor chciałbym zostawić już na tym taktowaniu 4.4 

Mam jeszcze schodzić tym offsetem aż komputer będzie nie stabilnym ? Czy zostawić te napięcia jakie mam ? 

W ogóle jak się mają moje napięcia przy 4.4 GHz - są dobre czy słabe ?

Link to post
Share on other sites

Te procesory robia spokojnie 4,5GHz chyba ze masz jakas slaba sztuke. Zapodaj najlepiej CPUID HWMonitor po tescie, by zobaczyc wszystkie wazne parametry. Generalnie temperatury masz troche wysokie jak na taktowanie 4.4GHz ale testujesz w Intel Burn, kory mocno pali procesory (przez to nie jest polecany przez czesc overclockerow) wiec tu tez mozna wziac poprawke. Oto przyklad mojego procka po tescie Benchmark: Time Spy.

 

65f481a0c65f.png

 

Jak widzisz procesor taktowany 200MHz wyzszym zegarem a temperatury max o kilka stopni wyzsze tylko od Twoich. W grach mam okolo 10 stopni mniej i to mi wystarcza do codziennego uzytku. Masz wyzsze napiecie CPU VTT oraz zdecydowanie wyzsze niz ja CPU PLL Voltage. Generalnie bym postaral sie obnizyc CPU PLL Voltage do poziomu ok 1.500V ale nie od razu tylko obnizaj od 1.800 o 0.050-0.100V w dol i testuj czy jest stabilnie. U niektorych to obniza temperatury o kilka stopni nawet. 

Zrob jeszcze testy, wlacz HW Monitor i zapodaj rezultaty to mozna bedzie cos wiecej wywnioskowac. 

Link to post
Share on other sites

Ok dziękuję za poradę. Zacznę obniżać to co napisałeś i na końcu wstawię rezultaty 

 

Wiem że ten procesor kręci się wyżej ale nie mam jakieś super płyty głównej ( tak mi się wydaje ), nie chcę przedobrzyć  ;)

 

A i jeszcze pytanko, mam wyłączone internal pll voltage  ( to jest to samo co  CPU PLL Voltage ? )

Link to post
Share on other sites

Tak to jest to samo. U mnie to sie nazywa CPU PLL Voltage. Generalnie wartosc domyslna dla mojej plyty jest 1.800V ale to znacznie za wysoko, ja zszedlem do 1.450V ale niektorym nie dziala stabilnie ponizej 1.500V. W wiekszosci przypadkow nie ma roznic niemal, przy BCLK 100 ale niektorym daje to temperatury nizsze o kilka stopni. Ja pobawilem sie rowniez CPU VTT i IMC ktore obnizylem delikatnie razem. Zyskalem kilka stopni doslownie (2C-4C stopnie na kazdym rdzeniu).  


 

Edit:

Zrobilem male przemeblowanie w swojej budzie. Mam obudowe CM StormTrooper i dwa przednie wiatraki od nowosci mialem zamontowane z boku. Nigdy nie przykladalem do tego wagi ale postanowilem przeniesc je na przod, przy okazji odkurzylem w srodku i wyczyscilem filtry bo chyba ostatni raz robilem to z rok temu.

Oto, rezultaty:

 

e94889252d06.png

 

Takze mala kosmetyka a jaka roznica w temperaturach. Dodam jeszcze ze temperature otoczenia ambient mam teraz wyzsza niz kilka godzin wczesniej. Takze warto dbac o porzadek w budzie. :)

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

To pięknie Ci zbiło temperatury po czyszczeniu. 

 

Ja mam obudowę regnum l50 pure black - 2x wiatrak front, 2 wiatraki od góry i 1 z tyłu. Tyle że komputer mam zabarykadowany pomiędzy ścianą a biurkiem i nie ma dobrego obiegu powietrza, niestety nie mam jak tego inaczej ustawić. 

 

Zrobiłem zmiany o których pisałeś i wynik tego taki że temperatury się nie zmniejszyły, możliwe że dlatego bo aktualnie mam w pokoju dosyć gorąco w porównaniu kiedy robiłem testy poprzednio. Ciekawostka w Prime92 max temperatury to 71 stopni a na IntelBurnTest 77.

 

Zmiany jakie zrobiłem to:

 

CPU PLL Voltage - z 1.832 do 1.586 ( niże już nie da rady bo nie ma takich opcji w BIOSIE )

VTT Voltage - z 1.076 do 1.057

OffSet - z -0.040 do -0.050

 

https://zapodaj.net/98882340daeb6.png.html

 

System po IntelTestBurn ( 20 min ) na VeryHigh jest stabilny, jeszcze nie doszedłem go takiego momentu żeby coś się działo nie tak więc pewnie jeszcze by można było pokombinować zmniejszając opcje. 

 

Czy napięcie na procesorze nie jest za wysokie jeszcze jak na to taktownie ?

 

Jutro może zacznę coś z pamięciami RAM się bawić.

Edytowane przez AjsHDP
Link to post
Share on other sites

zmniejszam offset bo nie chcę iść wyżej jak 4.4 i szukam aż będzie niestabilny na najniższym i wtedy dodam troszkę i zostawię.   Czy źle robię  ;)

 

Takie mam ustawienie aktualnie z napięciami

 

Additional Turbo Voltage na +0.004V i CPU Core voltage - Offset Mode - -0.050V

 

Vcore wynosi 1.088V

Edytowane przez AjsHDP
Link to post
Share on other sites

Dobrze robisz, ale zauwaz jak niskie masz napiecie na 4.4GHz w porownaniu do mojego zegara. Sa dwie metody na offset, ujemna i dodatnia, natomiast nie wiem dlaczego u Ciebie max Vcore pokazuje 1.112V. No ale jezeli wszystko dziala stabilnie a temperatury sa ok to chyba dobrze. :)

Link to post
Share on other sites

temperatury może poszły by w dół jak bym wymienił pastę ( 2 rok bez zmiany :D ) i zmienił miejsce kompa gdzieś na otwartą przestrzeń. Temp w grach nie przekraczają 65 stopni 

 

Jutro wezmę się za ram i dam znać co i jak 

Edytowane przez AjsHDP
Link to post
Share on other sites

Odkad odkurzylem obudowe i przestawilem wiatraki - temperatury spadly troche, Zatem popracowalem wczoraj w nocy i dzis rano nad moim prockiem i oto rezultaty:

 

e788a685b9ab.png

 

Procek taktowanie nawet podbija do 4,8GHz momentami a temperatury solidne, w grach mam jeszcze mniejsze. Jestem pewny ze po delidzie spokojnie moglbym isc wyzej, moze sprobuje ktoregos dnia. :)

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Cholera :ups: Faktycznie jakoś mi umknęło. Wydawało mi się, że glut zaczął się w 4 generacji. Dobra już nic nie mówię.

 

Nie mniej 75*C przy 4.8GHz to i tak dobry wynik.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...