Skocz do zawartości

Prezent - Monitor QHD ~1000 zł


Recommended Posts

Cześć!

 

Chciałabym was prosić o pomoc - chce sprezentować mojemu narzeczonemu na zbliżające się urodziny nowy monitor. Starałam się szukać recenzji i opinii i chyba udało mi się zawęzić wybór do 3 sztuk. Ale jednak ostateczną decyzję chciałabym powierzyć ekspertom, zwłaszcza że w sklepie nie zawsze można liczyć na obiektywne doradztwo.

 

Wariant 1:

https://www.morele.net/monitor-dell-p2418d-978823/

 

Wariant 2:

https://www.morele.net/monitor-lenovo-thinkvision-p24h-1227861/

 

Wariant 3:

https://www.morele.net/monitor-aoc-q2577pwq-773149/

 

Chyba najbardziej stawiam  właśnie na AOC ze względu na recenzje o dobrych kolorach i możliwości zwiększenia odświeżania (?). Ale niestety nie znam tej marki.

 

Budżet <1200 zł.

 

Przeznaczenie, w dużej mierze praca (pakiet office), ale to co najważniejsze - gry - Wiedźmin, GTA, Forza i trochę strategii. 

 

Pozostałe punkty:

  • oczekiwania - tak jak powyżej, najbardziej zależy na ładnych kolorach (obecnie na to narzeka) + żeby mniej męczył oczy
  • warunki w pomieszczeniu (oświetlenie w dzień, oświetlenie w nocy), przyciemnione/półmrok
  • model karty graficznej lub skrócona specyfikacja jednostki centralnej (CPU, GPU, mobo, RAM, PSU) - karta graficzna to 1070IT Palit
Edytowane przez Alicja.
Link to post
Share on other sites

Ogólnie, jeżeli priorytetem są kolory, to zdecydowanie poszukiwania nie mogą wychodzić poza matryce IPS, która zapewnia najlepsze odwzorowanie barw. Dodałbym tutaj jeszcze jedną propozycję z rozdzielczością WQHD, nieznacznie ponad budżet - Philips 276E8FJAB, który jednak posiada 27 cali. Jego największym atutem jest właśnie Ultra Wide-Color. Dodatkowo, w przeciwieństwie do np wspomnianego AOC - ma technologie dbające o oczy - filtr światła niebieskiego oraz reduktor migotania. 

Link to post
Share on other sites

@mortimer89

Przede wszystkim chciałbym, aby ludzie przestali powtarzać bzdury, że "jak dobre kolory to tylko IPS". Nie. IPS ma dobre odwzorowanie kolorów, ale ma beznadziejny kontrast a to jest zaraz obok odwzorowania kolorów najważniejszy czynnik wpływający na końcową jakość obrazu. Nawet drogie IPS mają dalej kontrast 1000:1 (gdzie realnie po kalibracji potrafi to być 800:1) a VA mają 3000:1 lub nawet 5000:1. Dlaczego kontrast jest ważny? Jak masz scenę z ciemnymi i jasnymi miejscami to na IPS różnica jasności między tymi rejonami będzie znacznie (3-6 razy) mniejsza niż na VA. Dostajemy więc albo jasne obszary które mają być ciemne albo jasne obszary są ciemniejsze niż powinny. No i IPS jeszcze ma ten problem, że czerń jest srebrna (nawet na TN wypada to lepiej). Dodatkowo nie pisz bzdur, bo wspominany AOC tak samo ma filtr niebieskiego światła i jest PWM free (tzw. flicker free).

 

@Alicja.

Podane Dell i AOC są ok. Dodatkowo można się też zastanawiać nad Acer ED323QURwidpx - VA, 1440p, 75Hz i 31.5". Tylko brak recenzji, ale na papierze wygląda to ok.

Link to post
Share on other sites

No wedle recenzji ma hdr i pomimo że tylko 300 nitów to mimo wszystko go widać. Ja mam co prawda tv 4k z hdr i tez nie ma jakiejś spektakularnego hdr bo 500/600 nitów to różnica jest widoczna obraz z hdr i obraz bez. Tak sobie grałem właśnie w forza horizon 4. Gdzie fajnie było widać ta różnicę. Np w Re7 to już tak średniawo mi się podobało.

300 nitów o jest wartość od której widać HDR, wiadomo nie jest jakiś kozacki, ale w monitorze za mniej jak tysiak chyba nie ma się co spodziewać wypaśnego.

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Żeby HDR miało sens to potrzeba więcej niż 400 nitów (600 minimum) i matrycy 10bit. Tutaj dostajesz 300 nitów (jak dobrze pamiętam to 400 jako chwilowa wartość szczytowa) i panel 8bit. No na prawdę HDR jak się patrzy...

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

@MariuszB35PL

Mi nie musisz wierzyć w nic. Możesz sobie wierzyć w tych swoich internetowych ekspertów z youtube i kupić cokolwiek oni polecą, ale jak przychodzisz tutaj i doradzasz innym to weź pod uwagę, że ktoś wyda pieniądze na szajs który polecasz. Mnie nie interesuje, że producent nalepił sobie na to nalepkę HDR - bo mógł, nie interesuje mnie że xxUberGamerxx z yt zachwycał się HDR - bo kupił to zachwala/lepszego nie widział/dostał do testów za darmo to chwali.

 

Faktem jest, że te standardy które oferują odpowiednia jakość (Dolby Vision, HDR1000, Nvidia G-Sync i HDR10+) wymagają przynajmniej 1000 nitów przez krótki czas, przynajmniej 600 nitów przez długi, 10 bitowej matrycy i wysokiego kontrastu (NV przykładowo podaje tu przynajmniej 10000:1). Tyle dobrze przy tym BenQ, że przynajmniej faktycznie obsługują HDR10 (totalnie biedne, bo 400 nitów i matryca 8bit - czyli wiele wspólnego z prawdziwym HDR nie ma) a nie jak wielu producentów próbuje emulować HDR.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...