Skocz do zawartości

Przesiadka na AM4 i Ryzen 7


Recommended Posts

Hej :)
Mam zamiar przeskoczyć z intela starego na Ryż 2700x,

I tu parę pytań, mianowicie: 
czy dostanę w tym samym zakresie cenowym lepsze MOBO niż
ASUS ROG STRIX X470-F GAMING - czyli do 900 PLN

Kolejno czytałem/widziałem/słyszałem że pod AMD lepiej jest kupiż "zoptymalizowane" pamięci ram.
Tzn jakie? (limit 700 PLN)
Chciałem brać Corsair 16GB (2x8gb) 3000MHz Vengeance LPX CL15
ale jeżeli są jakieś pod AMD specjalnie to prosił bym o przybliżenie tematu .

Czy Noctua NH-D14 będzie overkill'em do tego CPU? Czy jest sens zakupu?
Oglądałem i czytałem że to dodawane przez AMD w zestawie jest całkiem wydajne i spokojnie daje radę nawet trybie boost procesora.

Link to post
Share on other sites

Masz jeszcze Taichi od Asrock. Z drugiej strony po co takie mobo?

LPX pod AM4 lepiej nie wkładaj bo może być różnie. Najlepiej coś na B-Die. Masz G.Skille w cenie 850 zł 

NH D14 będzie aż nadto. 

 

Jak już idziesz w top mobo, to zejdź z CPU na Ryzena 7 2700 bez X i sam go kręć. 

Link to post
Share on other sites

hej, ja ściąłem trochę na procku i doinwestowałem w płytę aby przygotować sie na 2020 rok i nowe cepy od AMD.

 

Wybrałem Ryzena 2700 plus Gigabyte x470 Aorus gaming 7 wifi + G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (są teraz w promocji za 575).

 

Uznałem że wykręcę tego ryzena (mam thermalirght macho 2 rev b) a zależało mi na płycie z dobrą i dobrze chłodzoną sekcją zasilania. Sprawdź radiatory na tej płycie głównej. Stare dobre cienkie żeberka a nie jakieś monolity.

Obecnie mam 

4006mhz na procku przy 1.212V w stresie

3466 16-18-18-40 na pamięciach przy 1.35V

 

i temperatury 68 w pełnym stresie dla wszystkich rdzeni w stress test  i 52 stopnie na sekcji zasilania.

ewentualnie w Twoim budżecie na pamięci obecnie są też: G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V CL15 Red - za 699zł. trochę szybsze:)

Link to post
Share on other sites

 

Panowie pojawiła się jeszcze jedna opcja.

Tylko nie wiem czy opłacalna.

Przeznaczenie:

Granie>stream/nagrywanie (shadowplay)>CamtasiaStudio.

8700k vs 2700/2700x

Mam możliwość kupna 8700k, rocznego używanego, kręcony był do 4,8 gdzie w graniu trzymał ok 70*C, za 1750 pln  (150 pln więcej niż nowy Ryż 2700x)

Ile by mnie wyniosła płyta z dobrą sekcją zasilania, taka co by pod OC się nadawała i czy to chłodzenie od Noctua , NH-D14 by z nim dawało radę? BO czytałem kilkadziesiąt tematów i w każdym podają inną MOBO, twierdząc ze ta najlepsza

 

 

- ASRock Z370 Extreme4

- ASRock Z370 Gaming K6

- ASRock Z370 Taichi

- MSI MAG Z390 TOMAHAWK

- TUF Z370-PRO

 

 

Bo w sumie to co chcę kupić z x-komu od ryżu wyniosło by mnie 3570, tak z grubsza.  (mobo, cpu, ram, cooler)

Ale jeśli ta i7 sprawi się ogólnie lepiej, to możę przycinajać kasę na MOBO (do ryzu 900 pln +) tak ze 2-3 stówki i biorąć dla intela coś z pogranicza 600-700 udało by mi się zbalansować zakup by zmieścić się w budżecie ok 3500 pln.

 

Edytowane przez Lord Nikt
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, za 1800zł masz nowego i7 8700 i tutaj wystarczy MOBO za 450zł (Asrock Z370 Pro 4) jak i dużo tańszy cooler w postaci SPC Fortis 3.

Bez OC w trybie Turbo dla wszystkich rdzeni masz 4,3GHz, czyli wydajność stockowego i7 8700K

 

Jeśli jednak wolisz iść w OC to tutaj z płyt MSI Z370 SLI Plus / Asrock Z370 Extreme 4 i w niego bym raczej celował przy obecnych cenach.

 

Z chłodzeń masz BQ DR4 Pro z lepszą kompatybilnością jak i wycięciem pod kości RAM, sam cooler bardzo wydajny i cichy. Kwestia w jaką obudowę ma to wszystko trafić.

 

Tak czy inaczej wrzuć tu koszyk żeby dobrać to wszystko optymalnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli zdecyduje sie na AMD to:
https://www.x-kom.pl/lista/fh974fb01
 
Jeśli intel od znajomego to:
https://www.x-kom.pl/lista/b9w4in5ta
+ CPU  osobno.
 
Mój case to Define R4 BPW.
natomiast PSU to ok 5 letni Fractal 650W (FD-PSU-IN3B-650W-EU)

Z obecnego PC'ta zostają jeszcze 2 dyski SSD i jeden HDD

Ewentualnie zastanawiam się zeby zamiast Noctuy jednak szarpnąć się na 250 pln więcej i walnać

NZXT Kraken X62 v.2

Na marginesie , denerwuje mnie to że żadna z porządnych płyt pod Intela, w dobrej cenie - nie ma pełnego płynnego RGB w podświetleniu.
Lubie jak wszystko ładnie się prezentuje i za przeproszeniem "świeci się jak psu jajca" , przy AMD pies drapał, bo tam wszystko bym na czerwono palił - bo tak, ale dla Intela wolałbym jednak efekt "oddechu" gdzie razem za klawiaturą, myszką itp jednocześnie płynnie przechodzą odcienie od ciemnego niebieskiego przez fiolet do indygo.  A i młoda lubi "plywajonce kololki" :)

Edytowane przez Lord Nikt
Link to post
Share on other sites

Nie widzę sensu zakupu D14 bo do niej i tak musisz dokupić zestaw montażowy na AM4, który kosztuje 40zł.

Dlatego lepszym wyborem jest to BQ DR4 w wersji Pro, gdzie nie będzie problemu z kompatybilnością z RAM.

Ten Strix to przepłacone MOBO, wersja X470 Pro z tą samą sekcja kosztuje blisko 200zł mniej.

Tu i nawet wystarczy MSI X470 Gaming Pro.

RAM bierz szybszy 3200MHZ 15CL, ten z pierwszego zestawu.

Ryzena 2700 można dostać za 1200zł, ja bym do wersji X 400zł nie dopłacał bo nie ma to sensu.

 

A co z kartą graficzną?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1080 AMP! Extreme siedzi u mnie, zazwyczaj wymieniam GPU co model, ale za obecne ceny co do wzrostu jakości jakoś niespecjalnie mnie ciagnie do RTX 2080. 

Jak w Temacie wątku, wymienić chce CPU a co za tym idzie MOBO i RAM :) reszta sprawna, solidna - zostaje.

Do AMD jeśli się zdecyduje na Ryzena , owszem wezmę te pamięci z pierwszego zestawu bo siądą kolorystycznie (czerwień) i pod oploty do kabli od PSU.

Myślałem nad jakimiś Corsairami ale jednak nie chce rezygnować z G.skilla bo naczytałem się ze ich kości na "B-Die" rzeczywiście robią solidną różnicę.

Jeśli jednak padnie na Intela, to idą te Tridenty co by się pod Aura rgb zgrały w budzie.
Zresztą w testach miedzy 3200 cl15 a cl16 ( z tomshardware, tutaj, linusa, jayz2cents, forgamers) różnica w multimediach jest pokroju błędu pomiarowego.

Nie chce "prostych" płyt.
Całość stanowiska, w tym taśmy na back light za monitorami, i za listwą blatu mam na pełnym RGB , jak ambient light w telewizorach.
A że w końcu z małego okna przeskakuje na cały szklany bok case, to środek też musi mi się zgadzać, więc skoro już takie "bajery" są an rynku, nie chce z nich rezygnować.
Wiesz ile córa ma zabawy z tego że na specjalnym profilu , jak wciśnie na klawie jeden przycisk to po całej rozlewa się tęcza kolorów? ! i ile wolnego czasu to daje :)
Jak będzie trzeba przez to naciągnąć budżet z 3500 do 4000 to nie umrę.

Naoglądałem się na YT i naczytałem tutaj an forum że ten NZTX Kraken jest całkiem porządnym chłodzenie, więc skłaniam się do dopłaty i zakupu. Wtedy też problem z kompatybilnością RAM zniknie.
Ale to BD DR4pro interesujące, możliwe że z czasem zakupie do roboczego, bo tam macho blokuje mi sloty i nie mam jak pamięci dołożyć.


Jak się ma 2700 bez X do 8700K ?
Za dużo testów skierowanych tylko an to porównanie z maks osiągami nie widzę w necie. zazwyczaj to jest właśnie wersja X z poglądowym wynikiem stockowego 2700 na liście.
A testy z Cinebench, stronnicze pod mcore nie dają pełnego wglądu w porównanie 2700/8700k.

Teraz pozostaje mi tylko podjąć decyzję czy siadać na AMD czy Intelu.
Mam kumpla z 2700X to mógłbym sprawdzić jak moje pierdoły będą chodzić na tym CPU, ale do 8700K nie mam dostępu od reki żeby się pobawić, więc chyba będę skazany na "suche" testy dostępne w internetach.

 

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu dopłacać do X - lepiej wziąć zwykłego 2700 i kręcić. Zawsze parę stów w kieszeni co można dołożyć do lepszego mobo itp.

Tylko, że mając X, już oszczędzasz na chłodzeniu CPU, ponieważ masz boxowe to już masz. X ma mniejsze TDP, więc coś tam uszczkniesz z zasilacza. Nie jest też pewne, czy trafi Ci się dobry egzemplarz, który podkręcisz lepiej od X. Sensownie, rzeczywiście biorąc zwykłe 2700, zostanie mu 100 złotych na inny komponent.

Link to post
Share on other sites

Ryzen 7 2700 również posiada BOXowe chłodzenie. Już bez przesady z tym TDP... A dwa, kupując np w morele.net to cena między 2700 a 2700X to 300zł różnicy więc chyba warto jednak zaoszczędzić i dołożyć do czegoś innego te pieniądze.

Skoro autor pyta o Noctue, to raczej będzie kręcił, więc boxowe od 2700 nie da rady. Wiem, że 300 złotych dlatego napisałem 100 na komponenty równoważąc cenę dodatkowego chłodzenia CPU.

Link to post
Share on other sites
Skoro autor pyta o Noctue, to raczej będzie kręcił, więc boxowe od 2700 nie da rady. Wiem, że 300 złotych dlatego napisałem 100 na komponenty równoważąc cenę dodatkowego chłodzenia CPU.

 

Jakieś Twoje kalkulacje mocno na siłę. Procesor jest tańszy o 300 zł i o tyle jest. Dlaczego nie uwzględniasz zakupu Noctua do 2700X? 

Głupotą jest dopłacać do 2700X przy zamiarze pod OC. Za samą różnicę w cenie mam na porządne chłodzenie oraz na ewentulane podciągniecie płyty czy pamięci. 

 

Tak, jedyny zysk 100 złotych na inny komponent

 

Bzdura. Jak już, to 100 zł reszty i chłodzenie gratis. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Bzdura. Jak już, to 100 zł reszty i chłodzenie gratis. 

O tym właśnie piszę. Różnica w chłodzeniu i 100 złotych. I tylko o to 100 złotych się rozchodzi, na co można je spożytkować. Nie wiem po co Noctua do takiego procesora.

 

Przecież jak nie trafi na jednostkę, która nie będzie się chciała kręcić to nawet po OC będzie słabsza od X.

Link to post
Share on other sites

Jaka słabsza? Te 100pkt w Cinebench R15? Proszę Cię...

Nie ma sensu dokładać 300zł dla wersji X. Te 300zł lepiej zainwestować w jeszcze lepszą płytę główną z jeszcze lepszą sekcją zasilania która POZWOLI na sprawdzenie większego OC w razie czego i nie będzie się nagrzewać jak szalona. Dwa, że Kraken to chyba jedne z top 3 AIO takich gotowych więc warto w niego też doinwestować. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://www.x-kom.pl/lista/29y81o0qu

Możliwe że RAM zmienię na te Tridenty z LED'ami, ale to już mój problem gustu, wiec tym sie nie sugerujemy w zestawieniu.

No dobra to lecimy z takim zestawem, tylko teraz tak:

Po pierwsze, sporo czytałem i jak to się ma z tym "pożeraniem" energii przy OC 2700?
Ponoć znacząco to rośnie.
_
Dwa, dużo się wspomina że dla osiągnięcia 4,1-4,1 GHz trzeba napięcie podnieść aż do 1,45-1,47 co jest już mocnym balansowaniem na granicy bezpieczeństwa dla ryżu.
_
Trzy, czy OC w tym wypadku jest dla wszystkich rdzeni, czy przyjmijmy- 4,2 dla jednego a np. 4.0 AC?
_
Cztery, trafiłem na kilku testach porównawczych (m.in z gamers nexus, tomshardware) że wersja X (2700x) tak czy siak zapewnia lepsze FPS w wielu tytułach, nawet do 8-9% z racji swojego boostu dla single core - c0 do 4,35.
Jak mam to rozumieć?
Ze po oc do 4,2 proc jak będzie trzeba (dla gry, która mocno siedzi na "single core") jeszcze boost załączy o kolejne 150MHz?

Edytowane przez Lord Nikt
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli zależy Ci na poborze energii to bierz 2700x i dołozysz te 300 złotych.

Wiesz w ogóle o czym piszesz?

 

Jak tak teraz patrzę Ryzen 2700 na tej drogiej X470 z X62 daje nam 8700K na Z370 z chłodzeniem powietrznym. Dopłacanie ponad 300zl do 2700X to absurd.

 

 

srednia_gry.png

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ryzen 2700 na tej drogiej X470 z X62 daje nam 8700K na Z370 z chłodzeniem powietrznym. Dopłacanie ponad 300zl do 2700X to absurd.

 

Dziękuję, o to mi chodziło.

 

https://www.x-kom.pl/lista/29y81o0qu

 

Czyli zostajemy przy tym .

 

Rozumiem że w takim razie z tym chłodzeniem, spokojnie CPU mi poleci pod tą "nieprzekrczalną" granicę 4.2 z dosyć wysokim napięciem, bez potrzeby zamartwiania się o temperatury.

 

_

 

"Drogiej X470"

A jest czarna płyta z tak samo mocną sekcją oraz aurą (czy innym wynalazkiem zgrywania w 1-en rytm świecidełek) co by się do wystroju kompa zgrała?

Wiem że jest X470-PRO (200 pln mniej) - bo rozumiem żę to to samo co strix x470-f tylko bez bajerów ledowych i mniej "opancerzone", tak?

tyle że ona ma biało/szarawe elementy, które mają się jak pięść do nosa przy bebechach kompa które są czarne z elementami czerwieni i ledami.

Ehh zabija mi to ćwieka strasznie :(:cry:

 

 

 

prime uses a lower grade cpu mosfet vrm controller/soc mosfet vrm controller the F uses the same one as crosshair/extreme for both. The strix also has better audio and a few more random options as well.

To sumuje większość opinii które widze na anglojęzycznych forach/serwisach.

 

Za MSI jakoś nie przepadam, bo ona ma czerwony kolor na stałe an sobie, więc jak przyjdzie mi zmienić wystrój kompa to znów płytę trza by wymieniać pod nowy akcent kolorystyczny.

 

Aorusy to już w ogóle, tęcza kolorów. czarny, szary, biały, pomarańczowy.

 

Pozostaje chyba tylko Taichi , ale to już kwota 1100 + :/

Edytowane przez Lord Nikt
Link to post
Share on other sites

To teraz z łaski swojej przelicz tę różnice w poborze prądu na kW i powiedz kiedy te 300 zł dopłaty do 2700X się zwróci. Nawet niech będzie 150 zł po zakupie chłodzenia do 2700 pod OC. Dodatkowo powiedz jak będzie się mieć kultura pracy chłodzenia box na 2700X do np Fortisa przy OC 2700. Masz jakieś skrajne podejście do tematu. Jak widać dla zdecydowanej większości bardzo niezrozumiałe i pomimo argumentów dalej brniesz w swoje. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Dlatego napisałem o 2700x który ma mniejszy pobór od kręconego 2700. O tym piszę.

2700X pobiera więcej prądu co wynika z wyższego TDP. Nikt tu nie będzie dopłacał ponad 300zł do wersji z X. Jeśli ktoś decyduje się na CPU 8C/16T to powinien zdawać sobie sprawę że to będzie pobierać swoje.

Mało tego, B450 Tamahawk daje radę z OC 2700X więc branie płyty na X470 za 900zł pod 2700 to strata pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

Platforma na lata do przodu. Wiec mam nadzieje że kaprys wizualny za 900 zł, przyda sie przy Ryzenach 2.
Zamówione wszystko z listy. Mam nadzieję że przyjdzie we wtorek :)
BTW chłodzenie AIO, gdzie najlepiej montować radiator?
Góra obudowy? przód?

Edytowane przez Lord Nikt
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...