Skocz do zawartości

Custom LC R7 1800X + 1080Ti


Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Powoli kończę kompletować graty do dziewiczego Custom Loopa. Temat jakich wiele więc nic odkrywczego nie ma ale przeglądając forum nie znalazłem (co ja gadam, ogólnie informacji jak na lekarstwo) odnośnie części LC z… chin.  Projekt dość ambitny  bo zakłada CPU i GPU za jednym zamachem i PETG zamiast węży. Sporo poczytałem sporo się dowiedziałem i wydaje mi się że większość teorii znam. I teraz na co szczególnie zwracać uwagę? Jest coś co pomijają podstawowe poradniki odnośnie LC?

Najbardziej zastanawia mnie gięcie PETG. Wiem że należy to robić z wsadem silikonowym ale pomimo użycia wsadu przy gięciu potrafi pojawić się załamanie po wewnętrznej stronie gięcia (jak tego uniknąć?).

Druga sprawa to dodatkowe uszczelki w fittingach. Należy je umieścić na rurce czy są jako część zamienna? (sprawdzałem bez nakładania uszczelki całość jest względnie szczelna ale nie ma problemu ręcznie wyciągnąć rurkę ze skręconą całością)

Trzecia sprawa czy warto pokusić się o popełnienie workloga? Części z chin najpewniej zakrawają o herezje ale ceny są na tyle atrakcyjne że warto by było poświęcić im trochę uwagi?

Spis całości:
Blok wodny CPU - Barrow LTYK3A-04
Blok wodny GPU – Poluje na EKWB do 1080Ti ftw3(ostatni element do kupienia)
Chłodnica 360mm - Alphacool NexXxoS UT60
Chłodnica 240mm – BYKSKI B-240RD-M 28mm
Pompa D5 – BYKSKI B-PMS5-NX
Rezerwuar – EKWB EK-RES X3 150
Złączki 90 – BYKSKI B-RD90
Czujnik temperatury – Barrow(modelu dokładnego brak bo miało przyjść co innego a przyszedł barrow)
Złączki 14/10 – Freezmod 16szt. (Z wyliczeń dwie mają zostać)

Dodatkowe graty:
przedłużka 22-31mm, przepływomierz, korki 4szt, korek spustowy, uchwyt na rezerwuar 60mm, 4metry PETG, narzędzia do cięcia i gięcia, odpowietrznik, rozdzielacz 3 stronny (chyba tak to się nazywa).

Buda – inwin 303
Wentylatory – 3x Be Quiet! Silent wings 3 + 2x CM Silencio FP120
Koncentrat Liquid.cool CFX Pure blue  


Cały temat trochę po fakcie ponieważ rozciągnięte jest to w czasie niesamowicie ale jednocześnie jest na tyle wcześnie by dopracować detale.

Dzięki za wszelkie komentarze!

Link to post
Share on other sites

Nie pakuj się w rurki przy pierwszym LC, bo to zupełnie inny poziom trudności. Sam PETG nie lubię, bo wygląda gorzej niż PMMA.

 

Załamania przy gięciu pojawiają się jeśli masz źle dopasowany insert. Różnica pomiędzy insertem, a średnicą wewnętrzną rurki powinna być jak najmniejsza. Jest to o tyle problematyczne, że bardzo ciężko o dobry insert, bo producenci raczej robią spore luzy - sam mam kilkanaście metrów insertów, zanim coś fajnego trafiłem.

 

Co do uszczelek, to wszystko zależy od tego jakie złączki masz, ale zazwyczaj jest tak, że jedna uszczelka (lub dwie) są w złączce, a trzecią naciągasz na rurkę, a nad nią jest pierścień, który wkręca się w podstawę złączki i kompresuje uszczelkę.

 

Co do workloga, to jak uważasz. Osobiście jestem zwolennikiem prowadzenia worklogów - zawsze ma się miejsce, w którym można podpytać ludzi co i jak.

Link to post
Share on other sites

Tak wiem że to zupełnie inny poziom ale węże nie podobają mi się i tyle. PMMA podobno jeszcze wredniejsze od PETG ale nie ukrywam cena była głównym czynnikiem.

Jeśli chodzi o uszczelki to mam jeden oring przy gwincie na dole, dwie uszczelki wewnątrz fittingu i dwie uszczelki luzem dorzucone czyli domyślam się że jedna idzie na rurkę a jedna na zapas. Insert ma 9mm niby luzem nie lata... ale to i tak wyjdzie w praniu. Pewnie trochę materiału zmarnuje :D

Link to post
Share on other sites

PMMA dostaniesz w dobrej cenie w sklepie Akces - 37 zł za 2m rurek :). Sam składałem na tych rurkach kilka układów, kiedyś stały po 26 zł za 2m.

 

Podrzuć fotkę tych złączek.

 

Jak masz suwmiarkę to zmierz sobie średnicę insertu i średnicę wewnętrzną rurki. Różnica powinna się zamknąć max w 0,3-0,4mm jeśli mają wyjść sensowne gięcia.

Edytowane przez Zawisz
Link to post
Share on other sites

Dwa oringi w środku złączki, trzeci będzie pomiędzy podstawą złączki (srebrna część), a pierścieniem kompresyjnym (niebieska część). Żeby to poskładać wsadzasz na rurkę najpierw pierścień kompresyjny, potem oring i następnie wsadzasz złączkę w rurkę, a pierścień skręcasz z podstawą. Masz jeden oring w zapasie. Koniec rurki musisz obrobić, żeby ładnie wskoczyła na złączkę, bo inaczej możesz pociąć oringi, a wtedy masz problem. Oringi przed wsadzeniem rurki w złączkę możesz posmarować wodą, łatwiej wtedy wchodzi, ale podstawa to i tak bardzo dobre obrobienie końca rurki.

 

Różnica spora, bo 0,75-1,00mm, będą się robić zagięcia na łukach, ale nic z tym nie zrobisz.

Link to post
Share on other sites

Dobra opalarka to podstawa, bez tego ani rusz :).

 

Oring pod pierścieniem będzie się przesuwał razem z pierścieniem i oprze się o górę złączki, a następnie rozpłaszczy uszczelniając wszystko, jak tylko zaczniesz skręcać pierścień z podstawą.

 

Złączki na rurki, to nie złączki kompresyjne na węże, więc jak mocno pociągniesz za rurkę, to ją wyciągniesz ze złączki.

 

Powodzenia z gięciem :).

Link to post
Share on other sites

Zdam raport o ile dostanę opalarke jutro. Moja dwubiegowa (ciepło i mordor) kompletnie się do tego nie nadaje.


@edit
Pierwsze gięcia zakończone. Ku mojemu zaskoczeniu wyszło co najmniej dobrze. Starty w rurkach... co dziwne brak. Dzisiaj pewnie ogarnę lepszy aparat od mojego obecnego kalkulatora i coś poskrobie.

 

 

qyOnTs5.jpg

 

Edytowane przez jasnemocne
Link to post
Share on other sites

PMMA są super jeśli budujesz układ oparty na prostych rurkach a zgięcia na złączkach. Wyginanie ich w wysokiej temperaturze idzie bardzo topornie i bardzo łatwo rurkę zniszczyć. Zaletą PMMA jest krystaliczna przezroczystość.

 

Bez przesady, zbudowałem kilka układów na PMMA z rurkami mającymi po kilka gięć na jednym odcinku. Wszystko to kwestia odpowiedniego mierzenia i temperatury. Próg wejścia jest jednak wyższy niż w przypadku PETG.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...