Skocz do zawartości

Ramy i Płyta główna OC do Ryzena


Recommended Posts

Witam

 

Potrzebuje rozwojowej płyty głównej pod Ryzeny. Mogę tanio kupić Ryzena 3 2200g, za rok bym go wymienił na Ryzena 5 2xxxg lub następne generacje.

 

Chciałbym żeby płyta miała 4 sloty pamięci i umożliwiała podkręcenie ramu do 3000-3200MHz(chyba ze wystarczy 2666). Przy okazji lekko bym podkręcał procesor. Oczywiście nie chodził by cały czas, tylko na czas bardziej wymagającej gry.

Kupie coś sensownego za około 350zł? A jak nie, to ile bym musiał dołożyć.

Jakich producentów/modeli waszym zadaniem warto wybrać lub unikać?

 

Czy wszystkie płyty z chipsetem x370 będą dobre? czy to bardziej chwyt marketingowy.

Co powiecie na:

MSI B350 Tomahawk
Gigabyte AX370 Gaming 3 (GA-AX370-Gaming 3)
Gigabyte B450 AORUS M
ASRock AB350 Pro4
Asus Prime B350M-A
 
Teraz kwestia RAMu
1 moduł 8GB i drugi 4GB (za rok bym dokupił 8GB), będzie działało w dual chanel? Czy pojemność też musi być identyczna?
 
Pamięci GoodRam IRDM X 2400 da radę podkręcić do 3000/3200 bo nie widzę między (2400/3200) nimi żadnej różnicy.
W przyszłości nie będzie problemu aby 4x8GB ustawić 3000/3200?
 
Dzięki za pomoc
Link to post
Share on other sites

Za około 350 pln brałbym np takie coś:

 

https://allegro.pl/asrock-x370m-pro4-am4-ddr4-ultra-m-2-usb3-1-uatx-i7562252092.html

 

Czy dobrze rozumiem, że interesują Cię tylko Ryśki z iGPU? I ile tj "tanio" za tego 2200G? Bo jeżeli tj z założenia procek przejściowy to rozważ koniecznie Athlona 200GE:

 

https://proline.pl/procesor-amd-athlon-200ge-am4-p1291528

 

Generalnie X370 względem B350 różnią się np mocniejszą sekcją zasilania. Są jednak od tego wyjątki - B350 z sekcja zasilania jak w X370 - ale takie płyty są z tego powodu podpowiednio droższe.

 

Jednym z bardziej rozsądnych kompromisów jeżeli chodzi o ram jest opcja 2*4 GB na start - dosyć rozwojowa, bo nic nie stoi na przeszkadzie dokupić drugi taki zestaw za czas jakiś (4 banki pamięci są na płycie). Kombinacje 8+4 sobie odpuść, bo może to gorzej działać niż pojedyncza kość (niestabilny system).

 

OC pamięci to w zasadzie ogólnie prosta sprawa: tańsze modele = loteria, przy czym na skok 2400 > 3200 przy jeszcze znośnych timings bym nie liczył

droższe modele = największa szansa przy kościach Samsunga (B die), ale spora dopłata.

 

Szukaj kości 2*4 GB 2800/3000 cl15 lub cl16.

 

https://allegro.pl/corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x4gb-3000mhz-cl15-i7555399238.html

 

https://allegro.pl/patriot-viper-4-series-ddr4-8gb-2x4gb-3000mhz-kit-i7474053881.html

Link to post
Share on other sites

Dzięki Rebelmind

 

Ryzeny mnie interesują, bo mają dobry stosunek do ceny do wydajności i podstawka AM4 bardziej przyszłościowa. A procesory intela już poszły w górę, a AMD już zaczynają. (taniej już nie będzie) Karte graficzną i tak potrzebuje do gier, więc procesor z GPU to tylko dodatek. 

Na początek nie potrzebuje mocnego procesora, bo chce nadrobić zaległości z grami. Zanim przejdę Wieśka, GTA5 i parę innych to mi od pół do roku zajmie. 

 

Jak mam procesor z GPU i kartę graficzną, do monitora podłącze oba, będzie mi to działało jak w laptopach? Do pracy biurowej chodzi zintegrowana grafa z cpu a do gier przełącza się wtedy karta graficzna.

 

Z Ramami trochę kicha, nie morze być nie parzyście? Chciałem sobie stopniowo rozbudowywać, 4-8, potem 4-8-8 / 4-8-8-8.

Czyli musiał bym tak, 2x4GB a potem dokupić 2x8GB, bo konfiguracja 2x8GB + 8GB odpada?

 

Po czym widać że płyta główna ma dobrą sekcje zasilania? Na co zwracać uwagę?

 

Nie potrzebuje nowych części, mogą być używki/outlety bo i tak najpóźniej za rok będę kupował coś nowszego, ważne żeby za dużo nie stracić.

Co powiecie na tą płytę?

ASUS TUF B350M-PLUS GAMING mATX, będzie lepsze od ASRock X370M PRO4

https://allegro.pl/outlet-plyta-asus-tuf-b350m-plus-gaming-matx-am4-i7545584753.html

Edytowane przez Neal10
Link to post
Share on other sites

Nie będzie, TUF to najprostsza konstrukcja w ofercie Asusa, bardzo budżetowa. Do X370 pro4 nie ma startu. Zauważ że najtańsze używane płyty B350 zaczynają się od ~250 a tu masz za stówkę więcej nową X370 - moim zdaniem to rewelacyjna oferta. Za rok do tej X370 wsadzisz bez problemu takiego Ryzen 5 drugiej lub trzeciej generacji i podkręcisz.

 

Niestety, trzeba czytać recenzje konkretnych modeli bo w opisach na stronie sklepowej często jest mało szczegółów.

 

Jeżeli masz już jakąś grafikę to nie musisz kupować APU, do gta 5 i W4 spokojnie wystarczy ci np R5 1400 (tutaj dobra oferta:

https://allegro.pl/potezny-procesor-amd-ryzen-5-1400-mega-wyprzedaz-i7596960728.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Amobile%3Aquery&bi_c=MTZhM2UxYmMtMDBmNy00ZTJiLWI0MWEtZWIxNTBmMDAzMjM2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=4eda4909-7719-457b-94f2-5c945998a8de)

 

Przy odsprzedaży taki R5 dużo nie straci moim zdaniem, bo cenę i tak ma już niska. Myślę, że jak za rok ci 2x4 GB będzie za mało to i je bez problemu sprzedasz i kupisz 2x8.

Link to post
Share on other sites

@up

ten r5 1400 to jakiś powypadkowy, prostowane nóżki, jednej brak, olałbym tą ofertę, nawet jak gościu poisze , ze jest sprawny to nie wiadomo przy czym może wyskoczyć jakiś błąd, dodatkowo sprzedać później taką kalekę ...hmm

to z tej samej firmy, dokładasz 64 zł i masz beż żadnych przejść i z wszystkimi kończynami :D

https://allegro.pl/szybki-procesor-amd-ryzen-5-1400-8-watkow-oem-i7600325280.html

sam na gwiazdkę planuje przejść na ryża, doradź @Rebel, czy jakaś płyta do 350 zeta na b450 będzie lepsza od tego asrocka x370 pro 4 co podałeś?

no i ramy chciałbym 2666 kupić, czy na 3000 to pójdą każde ? (w końcu to tylko o 333, moje stare ddr3 1333 idą na 1866 bez problemu)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Fakt, znowu linkuję do jakichś wynalazków :/

 

Wiem, że MSI B350 Gaming Pro i Gaming Carbon miały dosyć rozbudowane sekcje zasilania, ale nie widzę ich nigdzie dostępnych w pl w wersji B450 - a za granicą są jednak sporo droższe.

 

Tego ASRocka Lipton poleca w swoich zestawach, płyta zbiera również całkiem niezłe recenzje.

 

Z tańszych lecz starszych modeli to jeszcze ten sam Gaming Pro i Carbon ale na chipsecie X370 były niezłe, tylko tu trzeba zapolować na dobrą używkę.

 

Nie wiem, czy końcówka roku to nie za blisko premiery Zen 2 żeby się przesiadać - a wszystko wskazuje że poszczególne segmenty w Ryzen gen 3 dostaną więcej rdzeni...

 

Robiłem testy u siebie i 3200 cl14 vs 2666 cl14 jest różnica niewielka w grach, a np takie Gskille 2666 powinno dać się faktycznie podkręcić w okolice 3000.

Link to post
Share on other sites

Hej nie chcąc dublować tematu ja chciałem pójść w mocną konfiguracje pod gry ale koszty inteli są chore obecnie więc powiedzcie mi co sądzicie o taki zestawie pod gry (80%) i programowanie (20%, mam do tego dedykowanego lapka). Obecnie mam i5-2500 i 8 gb starych ramek 1800. Zostawiam MSI GTX 1070TI Gaming oraz zasilacz XFX Black Edition XTR 650W.

 

https://www.morele.net/inventory/info/f772fa80/

 

Coś mogę poprawić/nie będzie działać albo zoptymalizować koszt zestawu?   

 

PS oczywiście chciałbym podkręcać mam już ogarnietego grandisa 

Edytowane przez popello
Link to post
Share on other sites

W większości gier 2600x będzie tak samo wydajny (różnica na poziomie 5%) a jest sporo tańszy. Moja sztuka na XFR boostowała do 4350 MHz na jednym rdzeniu, ale na Grandisie tyle możesz nie osiągnąć.

 

Przesiadlem się jednak na tańszego 2600 (bez x) i po OC mam taki sam zegar all core jak na 2600x (4.25 GHz).

 

Poza tym zestaw ok.

Link to post
Share on other sites

Wiem, że MSI B350 Gaming Pro i Gaming Carbon miały dosyć rozbudowane sekcje zasilania, ale nie widzę ich nigdzie dostępnych w pl w wersji B450 - a za granicą są jednak sporo droższe.

Z tańszych lecz starszych modeli to jeszcze ten sam Gaming Pro i Carbon ale na chipsecie X370 były niezłe, tylko tu trzeba zapolować na dobrą używkę.

 

 

Gaming Pro i Gaming Carbon w wersji B350 i X370 mają takie same sekcje zasilania o ile mi wiadomo (4x2+2). W takim wypadku można poprzestać na B350.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...