Skocz do zawartości

Monitor 4k minimum 32 cale do GTX1080TI pomocy


Recommended Posts

Witam tak jak w tytule poszukuje monitora 4K minimum 32 cale. Karta graficzna to Inno3D gtx1080Ti. Nie za bardzo siedzę w temacie jeżeli chodzi o monitory. chciał bym coś dobrego w przystępnej cenie najlepiej z hdr. Wstępna wyjściowa cena to około maks 2000zł. jeżeli jest coś tańszego również prosił bym o propozycje.

Obecnie siedzę na full hd 60Hz..

Zalezy mi ogólnie na jakości i wykorzystaniu w pełni mojej 1080TI :)

Procesor to intel 8700K ram 16gb jeżeli to potrzebne do ustelnia :)


witam czy ktos jest w stanie pomoc?

Link to post
Share on other sites

Do 2000 raczej nie kupisz nowego monitora 4K 32 cale.

 

Takie monitory zaczynają się od 2400 i jest to raczej niższa półka. Trzeba szykować coś około 3000.

 

No i jak słusznie zauważył kubas246, zastanów się, czy nie lepiej brać 1440p@144Hz.

Moim zdaniem wrażenia z grania będą lepsze.

Link to post
Share on other sites

Inaczej może powiem powiedzmy budżet to około 3000tys. Mam obecnie telewizor zamiast monitora 32cale 16:9.

Zastanawiałem się nad 1440P ale przy obecnych wymiarach maksymalnych taki monitor 35 cali. wychodzi na to że będzie od miał mniejsza wysokość co może być dla mnie uciążliwe zwłaszcza że na monitorze też pracuje.

 

Dlatego wolał bym pełne 4k 16:9 zamiast 21:9.

No chyba że ktoś mnie przekona że naprawdę jest ok i lepiej bo póki co nie jestem w stanie sobie wyobrazić że miałbym niższy z wysokości monitor niż obecnie.  bo przy 21:9 monitor będzie miał wysokość bodajże jak 16:9 27cali? wiedz powiedzmy wielkość w grach tez mi się zmniejszy jak bym grał na 27 cali tylko że więcej będę widział pola po bokach.

Link to post
Share on other sites

OPie, nie bardzo wiem o czym rozważasz w poście wyżej. Nikt nie proponuje zakupu monitora 21:9 a zakup monitora 16:9 lecz 2560x1440 zamiast 3840x2160.

 

Kwestia jest taka, że biorąc monitor 4k już w tym momencie ograniczasz sobie płynność i detale rozgrywki. 1080Ti nie zapewni 60fps w 4k w wielu grach nawet po zejściu z ustawieniami o "oczko" w dół. Natomiast przy grach o mniejszych wymaganiach dalej będziesz ograniczony przez 60Hz. Stąd zaproponowałem 1440p@144Hz. W grach o mniejszych wymaganiach wykorzystasz te 144Hz a w grach o wyższych wymaganiach nie będziesz zmuszony do zmniejszania ustawień aby trzymać 60+fps. Dodatkowo 1440p na 32" ma podobne PPI co 1080p na 24", więc odpada problem skalowania interfejsu.

 

Za około 3k jest wtedy LG 32GK850G, którego sam niedawno zakupiłem. Jeśli nie śpieszysz się z zakupem to do około miesiąca powinienem go mieć u siebie (okazuje się, że sprzedawca nie miał na stanie) i powiem jak się spisuje w praktyce.

Link to post
Share on other sites

2560x1080 to oczywiście za mało, chyba że chcesz 29". Szukaj 3440x1440 i 34-35". Tylko wtedy dostajesz wysokość niemal taka sama jak 27" 16:9. Dodatkowo sensownych 21:9 nie ma za dużo. W sumie jest LG 950G i F (premiera gdzieś już teraz), Alienware AW3418DW i nadchodzący Acer oraz Asus 1440p@200Hz. Cała reszta to starsze i wolniejsze matryce.

 

Jeśli zależy Ci na dużym obszarze roboczym to 16:9 32" 1440p byłoby ok.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Jeżeli miał bym sie zastanawiać na monitorami to albo jak kolega wyżej napisał tez brałem te modele pod uwagę:

 

format 21:9

3440x1440

AOC AGON AG352UCG6 Curved

Monitor BenQ EX3501R

 

bądź

format 16:9

3840 x 2160

BenQ EW3270U odświeżanie ma 24Hz ~76Hz

Plus dodatkowo HDR słaby bo nie pełny ale zawsze coś.

 

Nie patrze też teraz na to co mi pójdzie w ilu klatkach bo chce kupic4 k na przyszłość. ewentualnie wymienić potem kartę na lepsza albo rtx 2080ti i wtedy z 4 k nie ma żadnego problemu. a zagęszczenie pixeli jest większe czyli szczegółowość jest większa niż przy rozdzielczości 3440x1440(dlatego fps jest mniej ale obraz ma więcej szczegółów.) zaś jeżeli chodzi o 3440x1440 jeżeli chodzi o zagęszczenie pixeli i szczegółowość i wyświetlania to jest taka sama jakość jak 2560x1440. a z 4K zejść na 2560x1440 zawsze mogę w celu poprawienia fps. z tym że największy brak to odświeżania właśnie a nie spotkałem się że były właśnie 4k z odświeżaniem większym niz wyżej podane 76HZ(maksymalne)

 

poki co sam nie wiem co robić dlatego zapytałem na forum żeby powymieniać się opiniami wnioskami itd.

Link to post
Share on other sites

Przed wszystkim freesync nie działa na kartach nvidi gtx, a g-sync nie działa na kartach amd. Wiec w zależności jaką ma się kartę badź jaka sie bedzie mieć powinno sie  wybrać dana synchronizacje w monitorze.freesync amd albo nvida g-sync.

 

Co do wyboru bardziej skłaniam się do wymienionego wyżej  3840 x 2160 BenQ EW3270U, Ponieważ pracuje również na komputerze. ma pełne 4K w przyszłości bardziej to wykorzystam. Mam 1080TI wiec nie powinno być jakoś strasznie źle.

 

benq ew3270U kontrast jest 3000:1 wyświetlane kolory 1,07 mld (10Bit) odswierzenie 76hz (brak systemu synchronizacji)

w modelach

AOC 2000:1   wyświetlane kolory  16,7 mln (duzo mniej 8bit) odswierzanie 100hz(lepiej) (g-sync lepiej dla nvida)

benq 3501r 2500:1 wyświetlane kolory 16,7 mln (duzo mniej 8bit) odswierznie 100hz(lepiej) (freesync lepiej dla amd)

 

 

No i tak można porównywać cały czas.

Wszystko ma  jakieś swoje plusy ale poki co jestem bardziej przekonany na ew3270U niż na te z przekątnymi 21:9


a sorki 3840 x 2160 BenQ EW3270U posiada freesync.

Link to post
Share on other sites
@k0zik

Podałem monitory z topu bo z 21:9 problem jest taki, że poniżej tego co podałem nie za bardzo są sensowne propozycje. Taniej masz albo stare i widocznie smużące VA 1440p@100/120Hz, IPS 1440p@60/75Hz lub 1080p.

 

AG352UCG6 który na obecną chwilę posiada najlepszą matrycę VA z monitorów 21:9 VA 1440p ma widoczny trailing, blur bo piksele mają wolny czas reakcji.

EX3501R - korzysta z tej samej matrycy co zwykły AG352UCG, te same problemy co wyżej tylko większe.

 

@Peress133

Dlaczego IMO nie ma sensu brać 21:9 które podałeś masz wyżej, dlaczego IMO nie ma sensu brać 4k@60Hz a lepiej 1440p@144Hz masz kilka postów wcześniej. Dopóki nie miałbyś zamiaru wywalić 5k na Acer XV3 który ma 4k@144Hz to lepsze wrażenia z rozgrywki da 16:9 1440p@144/165Hz czy kilka wspomnianych przeze mnie 21:9.

 

EW3270U - używa VA Quantum Dot, oznacza to dwie rzeczy: widoczny blur, trailing i overshoot z powodu użycia wolnej matrycy VA oraz intensywne lecz przekłamane (neonowe) kolory z powodu Quantum Dot.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem się jednak na AOC AGON AG352UCG6 Curved.

Kupiłem przez neta aby móc zwrócić.

Po pierwszym dniu korzystania jestem bardziej niż zadowolony :)

 

Uczciwie trzeba napisać, że obraz jest zauważalnie słabszy niż na LG 4K IPS z kolorami 10bit.

Ale rzecz jasna nie słaby i jak dla mnie jest ok tym bardziej, że matryca oferuje odświeżanie 120Hz. To zupełnie inna jakość niż 60Hz.

 

Uczciwie trzeba też napisać, że czasem rzuci się w oko trailing ciemnych elementów ale jest to na prawdę marginalne.

W moim odczuciu to kompletnie nie dyskwalifikuje tego monitora.

 

Za to czerń, wielkość matrycy, odświeżanie, format 21:9 robi jak dla mnie ogromne wrażenie.

Świetnie się na tym formacie gra. Fajnie też, że 21:9 1440p potrzebuje mniej mocy niż 16:9 4K.

Rewelacyjnie się przed tym siedzi :) Ogromna powierzchnia robocza, czytelność... to rewelacja :)

Szkoda tylko, że monitor ma takie grube ramki :) dobrze by było, gdyby ramek wcale nie było :)

 

Monitora już nie oddam :)

 

Graczom mogę polecić ale jeśli ktoś zajmuje się grafiką to raczej nie ta matryca.

Do niedawna miałem IPS 4K 10bit od LG i póki co jest to dla mnie wzór jeśli chodzi o jakość obrazu ( oprócz czarnego gdy siedzimy w ciemności ).

 

Trochę chaotycznie napisane ale może komuś się przyda.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...