Skocz do zawartości

Problem komputer nie chce uruchomić się M2 ERROR


Recommended Posts

Witam.

 

Tak myślałam, że najtrudniejsze przede mną. Udało mi się w końcu zainstalować M2, ale niestety z nim po uruchomieniu komputera pojawia się komunikat Reboot and insert itd pewnie wiecie o co chodzi, a że nie znam się na tym wolałam założyć wątek dlatego wyjęłam ten M2 z płyty i teraz uruchamiając komputer bez niego pojawia się M2 error i nic nie mogę zrobić nie rozumiem czemu skoro nie ma go wmontowanego. Musiałam wątek założyć na innym komputerze bo nawet nie mam dostępu do głównej stacji, Boje się, że to ulepszenie zepsuło sprzęt i niepotrzebnie. Wkurza mnie ta nowoczesna tehcnologia myślałam, że będę ciueszyć się szybkim systemem i pracą, a tu oczywiście jak zwykle nie działa i teraz nawet nie mogę bez tego dysku odzyskac kjomputer. Pomóżcie!!!!!!!!

 

Dodam, że gdy miałem M2 wsadzonego to zaktualizowałam bios do najnwiszej wersji zanzaczyłam opocje M2 ON i nic to nie dało

 

I możliwe, że przed wyłączeniem komputera miałam wyłączyć M2, ale teraz w biosie ten przycisk jest niewidoczny. To oznacza, że mamwsadzić ten M2 z prowotem i wyłaczyć czy spróbwoać uruchomić M2.

 

No i nie instalowałam systmeu, system mam na HDD więc powinien komputer uruchomić sie, M2 był nie ruszany. Co mam zrobić żeby odzyskać komputer bądź naprawić do z M2?

 

Moja płyta to MSI Z270 PRO CARBON

 

Na stronie producenta nie ma mojej płyty na liście kompatybilności z ADATA SX8200, ale jest z model H więc to chyba jedno i to samo.

 

Procesor to 6700K więc nie mam 7700k i możliwe, że potrzeba cpu które wyszło wraz tymi modelami.

Edytowane przez Matylda8
Link to post
Share on other sites

 

To akurat bez znaczenia.

 

Na początek od podstaw - Bios był resetowany? Jeżeli nie to wyjąć baterię albo zresetować zworką. 

 

Jak to zrobić? Resetowałam go dając opcję przywróć domyślne ustawienia.

Ten komunikat jest akurat dość istoty więc zacytuj go dokładnie.

 

Może M.2 siedzi na liniach SATA więc najpierw wypnij dyski na SATA a potem podłącz M.2.

Nie mam dysków sata mam tylko dwa HDD.

Ale teraz mam taki problem, że nie chce komputer działać bez tego M2,a wczesniej działał przecież do nie ma już?

 

M2 Genie Error

Press F1 to run setup

 

tylko taki jest komunikat

Chce żeby ktoś mi pomógł boje się, że coś się zepsuło bądź ja do tego zabieram się źle. Może muszę ustawić coś w kwetsii storage tehcnology? Kiedy miałam podpięte M2 miałam ttylko w tych opcjach ten dyk, ale nie mogłam do niego wjeść, a teraz mam dwa HHD do których mogę wejść. Nie mam pojęcia co z tym zrobić. Można załamać się bo wszytskie poradniki mówiły jak to łatwe zainstalować M2 i zrobiłam według instrukcji a po czym pojawiło się reboot and insert

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak to zrobić? Resetowałam go dając opcję przywróć domyślne ustawienia.
 

 

Najbanalniejszy sposób to wyjąć baterię z płyty na 5 sekund. W zasadzie skoro były przywracane domyślne to raczej nic to nie da.

 

 

 

Nie mam dysków sata mam tylko dwa HDD.

 

Ale te dyski hdd są podłączone właśnie pod złącza sata.  

Link to post
Share on other sites

 

 

Najbanalniejszy sposób to wyjąć baterię z płyty na 5 sekund. W zasadzie skoro były przywracane domyślne to raczej nic to nie da.

 

 

 

 

Ale te dyski hdd są podłączone właśnie pod złącza sata.  

 

no ale sugerujesz, że mam je odłaczyć podczas gdy to na nich mam system,. a ten M2 to miał być nowy dysk przenaczony na system i jak widać guzik z tego będzie. Nowa tehcnolgoia i teraz nie mam jak tego zwróić. Podpięłam jeszcze raz ten M2 i pojawia się:

 

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

jestem w bosie co mam zrobić? Wyłączyć M2 i wyjąć czy spróbować naprawić komputer gdy jest włożony no i czy ogólnie ten ADATA JEST KOMPATYBILNY Z MOJĄ PŁYTĄ?

no ale sugerujesz, że mam je odłaczyć podczas gdy to na nich mam system,. a ten M2 to miał być nowy dysk przenaczony na system i jak widać guzik z tego będzie. Nowa tehcnolgoia i teraz nie mam jak tego zwróić. Podpięłam jeszcze raz ten M2 i pojawia się:

 

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

jestem w bosie co mam zrobić? Wyłączyć M2 i wyjąć czy spróbować naprawić komputer gdy jest włożony no i czy ogólnie ten ADATA JEST KOMPATYBILNY Z MOJĄ PŁYTĄ?

W opcjach Storage wszytskie porty Sata pokazują Not Present Disabled, i tylko M2 pcoie device jest widoczny TO MAM ROZUMIEĆ PRZEZ TO, ŻE teraz żaden dysk nie może działac systemowy poza nim? I na nim mam zianstalowac system? Teraz?

 

Co więcej w ustaiweniach Intekl Raopid sTORAGE Tehcnology widnieje tylko ten dysk ADATA SX8200, a gdy do niego wchodze nic nie moge robić w opcjach, a przy HDD mogłam coś robić czy to oznacza, że tego ADATA nie obsługuje płyta?

 

Ma status NON-RAID

Edytowane przez Matylda8
Link to post
Share on other sites

Złącze m2 korzysta z tych samych linii PCIe co piąte i szóste złącze sata. Jeżeli masz podłączony dysk m2 to złącza te są nieaktywne - najprawdopodobniej pod nie masz podłączone dyski HDD, płyta ich nie widzi i nie może zładować sytemu - dlatego prosi o podanie prawidłowego urządzenia do bootowania. Przepnij systemowy dysk HDD w inne złącze sata i powinno działać bez problemu.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji od płyty. Gdybyś nie miał to jest dostępna pod adresem http://download.msi.com/archive/mnu_exe/E7A63v1.0.zip

Link to post
Share on other sites

Złącze m2 korzysta z tych samych linii PCIe co piąte i szóste złącze sata. Jeżeli masz podłączony dysk m2 to złącza te są nieaktywne - najprawdopodobniej pod nie masz podłączone dyski HDD, płyta ich nie widzi i nie może zładować sytemu - dlatego prosi o podanie prawidłowego urządzenia do bootowania. Przepnij systemowy dysk HDD w inne złącze sata i powinno działać bez problemu.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji od płyty. Gdybyś nie miał to jest dostępna pod adresem http://download.msi.com/archive/mnu_exe/E7A63v1.0.zip

Ale problem jest taki, że gdy wyjęłam M2 to pojawia się komunikat ERROR m2 PODCZAS GDY GO NIE MA podpiętego

 

Teraz widzi mi wszytskie dyski twarde, ale nadal nie mgoę zainstalowac systeu pod MN2 bo go instalkator nie widzi czyli ten dysk jest nie kompatybilny z moja płytą? Teraz spróbuje w ogóle uruchomić kompyuter

no nie no znowu reboot and inasert przecież widzi moje dyski co mam w takim razie ustawić w biosie ?

Tak myślałam. WYłączyłam w biosie funkcje M2 i komputer uruchomił się tyle, że wszytskie kalble sata zeniosłam w bardziej widoczne miejsce i nie wiem czy mogę je spowortem tam przenięść

W takim razie rozumiem, że tam już nie moge podlączać dysków?

 

I skoro komputer nie może ruszyć z tym M2 TO OZNACZA, że jest nie kompatybilny i sprawdza się to, że nie jest na liście producenta moja płyta, ale czemu w takim razie jest H270 PRO CARBON przecież to te same modele różnciące się możliwościami kręcania CPU

Najważniejsze że komputer nie zepsuł się trzevba było kable zmienić. Wieklie dzięki naprawdę mi pomogłes. Dzięki.,

 

a TERAZ wracając do mojego pytania co robić zwrócić dysk i wymienić na inny czy zainstwetsowa w SSD bo niestety M2 jakoś nie chce uruchomić się z płytą moją

Link to post
Share on other sites

Zrób tak jak ci napisałem. Odłącz wszystkie dyski i zresetuj bios.

 

A najlepiej przeczytaj najpierw instrukcje obsługi płyty bo widać że jesteś zielony w tym temacie.

Wszystko już działa. Akurat wszytsko zrobiłam zgodnie z instrukjcją. Okazało się, że trzeba było wyłączyć ten dysk M2, ale teraz najlepsze. Kiedy go wyłączyłam. Uruchamuiam zarządzanie dyskami i nagle pojawia sie ten dysk jako nieprzydzielony więc dokonuje formatu i działa!!!!!!!!!!!. Mam go. To jak jakaś magia. Kaażdy kompyuter wymaga innej instrukcji. Bo powiedzcie mi jakim cudem działa kiedy go wyłączyłam w biosie.

 

Dysk M2 mam i tak podpięty na wejście 2 bo tylko tam miałam śróbki i poza tym radiator jest. Dwa wszytskie dyski nie podpięłam w takiej kolejnści jak sugerowałeś i wszystko działa i wolę już tego nie rozkręcac. Pytanie moje co zrbić z tym dyskiem ADATA SX8200. INSTALOWAĆ na nim gry i zostawić system na HDD czy ryzykowąc i zainstaować system na nim tak jak planowałam, ale teraz boje się że znowu będa komplikacje. Czy jest możliwość zainstalowania systemu na drugi dysk nie insluając na pierwszy by w razie kłopatu można wrócić do systemu na HDD?

Podłącz HDD na którym jest system do portu SATA I, drugi HDD do portu SATA II i dysk na m2 do portu pierwszego m2.

Na płycie przy slotach sata masz oznaczenie.

Ale zrobię tak później. Potem w inny dzień posgereguje w kolejności kable choć nie mogę dać na sata I wiesz czemu? Bo tam własnie nie wykrywał go odkąd dałam M2

Edytowane przez Matylda8
Link to post
Share on other sites
ale przy twojej płycie jeśli używasz jednego portu m2 i masz tam dysk pci-e to wszystkie porty sata masz aktywne, to tak na przyszłość.

 

 

Pod warunkiem, że używa pierwszego slotu m2. Użycie drugiego - dolnego slotu m2 (czyli jak się okazało tego którego użyła) dezaktywuje piąte i szóste złącze sata. Dlatego dyski HDD były niewidoczne. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Pod warunkiem, że używa pierwszego slotu m2. Użycie drugiego - dolnego slotu m2 (czyli jak się okazało tego którego użyła) dezaktywuje piąte i szóste złącze sata. Dlatego dyski HDD były niewidoczne. 

No ale teraz działają. Pytanie brzmi jakim cudem działa M2 skoro wyłączyłam go w biosie tak zwaną fukcje M2 GENIE RAID

Mam jeszcze jedną kwetsię mój miodel ADATA SX8200 ma radiatora raczej taką swoją naklejkę w zestawie, na razie dałam go do M2 radiatora płyty, ale nie odkleiłam tej taśmy!!!! Może dojść do jakiejś nieporządanej reakcji chemicznej i leppiej odkleić naklejkę oraz czy może lepiej dać na M2 1 tam gdzie nie ma radiatora i przyczepić autorskie ADATA? który z kol,ei niestety przeykleja się do góry nogami i nie wygląda to tak fajnie jak na dolnym. Lepiej może nie kłaśc naklejski

Doradźcie co mam zrobić? Na pewno jeśli zdecyduje się zostawić M2 na wejściu 2 to musze odkleić naklejkę od radiatora tylko boje się że wyciagając go znów coś zresetuje i znowu będę bawić się w informatyka

Link to post
Share on other sites

M2 GENIE RAID nie odpowiada za wyłączanie slotu m2 i nie powinno cię w ogóle interesować do puki nie będziesz chciała tworzyć macierzy z dysków m2. 

 

Bez urazy, ale widzę, że wiedza w temacie raczej mizerna i klikane jest na oślep - radziłbym nie przestawiać opcji co do których nie ma się pewności do czego służą. 

Link to post
Share on other sites

M2 GENIE RAID nie odpowiada za wyłączanie slotu m2 i nie powinno cię w ogóle interesować do puki nie będziesz chciała tworzyć macierzy z dysków m2. 

 

Bez urazy, ale widzę, że wiedza w temacie raczej mizerna i klikane jest na oślep - radziłbym nie przestawiać opcji co do których nie ma się pewności do czego służą. 

Ależ nie. To według filmiku jednego z youtuba oficjalnej strony MSI pokazane było, że trzeba zaktualizowac bios co zrobiłam, potem włożyć M2 i w biosie uruchomić opcje M2 Genie Raid ale faktycznie może dotyczyło to macierzy. Tam były pokazane dwa takie same M2, ja mam tylko jedną. A propo włąsni tego czy mogę kupić drugi dysk M2 innej firmy o innej pojemności i czy mogę zainstalować system tylko na jednym?

Link to post
Share on other sites

Dobra wszystko zostało uporządkowane. Zostawiłam dysk na slocie 2 i przykryłam go tą pastą. Przestawiłam dysk systemowy na sata 1, a drugi na 2. Mam jeszcze nie rozpakowany dysk SSD MX500 500GB i mam dylemat czy zainstalować ten dysk czy wymienić go na Samsunga Evo M2 256 GB. Znacznie mniej pojemny, ale szybszy bo to nowsza technologia. Co sugerujecie?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...