Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zasilacz pracuje pod obciążeniem zależnym od poboru prądu przez komputer. W idealnym przypadku gdy komp potrzebuje max np 500W i zasilacz dysponuje taką mocą to pobiera z gniazdka 500W. Gdy obciążenie jest niewielkie to naturalnie pobiera mniej, np 200W.

Napisałem w "idealnym przypadku", ponieważ jak dotąd nie udało się uzyskać 100% sprawności (są straty energii w postaci ciepła) tzn pobiera z gniazdka 500W i oddaje 500W, są pewne różnice wynoszące od kilku do kilkunastu % w markowych zasilaczach po nawet 30% w konstrukcjach z tzw "czarnych list".

Link to post
Share on other sites

Tak wiec, zasilacz pobiera z gniazda tyle ile aktualnie potrzebuje, a to ile zostanie przekazane kmponentom w komputerze zależy od sprawności zasilacza (te slynne normy 80, 80+, 85+ itd oznaczaja wlasnie ile % pobieranego pradu z gniazdka jest przekazywane a ile tracone...). Gorsi producenci nie opisuja swoich norm, bo nie maja czym sie chwalic, anotmiast ci lepsi daja to na 1 strone :D

Link to post
Share on other sites

Dodatkowo możesz obliczyć ile prądu będzie pobierał komputer przy danej sprawności np. 80. Wzór x-pobór prądu przez komputer *0,2 ( 100-80=20 lub 0,2 ) = . . . + x. Podam na przykładzie mojego komputera. Powiedzmy że w przybliżeniu pobiera 300 W. 300*0,2=60 W+ 300 W= 360 W. 300 W pobiera komputer, a 360 W pobiera z sieci ( z gniazdka ). Mój zasilacz ma sprawność 80+ OCZ MXS-PRO 600 W.

:!: EDIT: Jak chcesz obliczyć przez ile będziesz mnożył to od 100 odejmujesz sprawność zasilacza np. 100 ( zawsze odejmujesz od 100 ) - np. 75+ ( 75+ sprawność danego zasilacza = 25. Proste co nie? ;).

Link to post
Share on other sites

Proste co nie? ;).

nie proste ale błędne, tu nie ma żadnego dodawania ani odejmowania.

 

300W/0.8 = 375W a wg twojego "sposobu" wychodzi ci 360W.

i w druga strone:

375W*0.8 = 300W

Też tak można. Moim sposobem obliczysz dokładniej.Na innym forum powiedzieli że ten sposób który ja podałem jest dokładniejszy.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...