Skocz do zawartości

Upgrade czy kupno gotowej używki


Recommended Posts

Witam, mam mały dylemat czy dorzucić coś do swojego szrota aby pograć w nowsze tytuły czy bardziej opłacalne będzie kupno całego używanego zestawu.
Specyfikacja mojej "maszyny":

Procesor: AMD Athlon II X3 455
Grafika: GTX 750 Ti OC (wersja asusa)
Płyta główna: Asus M5A78L-M LX
RAM: 1x GoodRam DDR3 2GB 1333MHz CL9 + 1x GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9 Zasilacz:Jakiś noname 500W ale do wymiany na pewno bo wiatrak ledwo się kręci
Dysk: 1TB 3,5" 7200rpm
SSD: brak

Budżet to 1000-1200zł w porywach do 1500
Części do upgrade mogą być używane.
Edytowane przez DrNiedzwiedz
Link to post
Share on other sites

Można zostawić HDD i GPU, a resztę sprzedać.

Obudowa też słabej jakości?

 

Z nowych podzespołów na obecną chwilę i3 8100 na H310 z 8GB RAM 2400MHz + SPC RG4 i CX450M i to już jest blisko 1500zł.

Nie wiem ile weźmiesz za obecny CPU z MOBO i RAM, ale kokosy za to nie będą jakieś ~200zł.

 

Jak chcesz zmienić już teraz GPU to trzeba celować w używane podzespoły i podstawkę 1155 z i5 2400/i7 2600 na P67/Z68/Z77 w zależności co się trafi w dobrej cenie, a więc przeglądanie ofert allegro/olx.

Z wad to tutaj płyty na które zazwyczaj nie ma gwarancji, a one mogą paść w każdej chwili

Link to post
Share on other sites

Hmm... Płyta obsługuje i Phenomy x4 i nawet przyjmie FXy, w tym poprawione Vishery.

Poszukać używanego procka (FX6300 ew. fx8300?), zmienić te 2gb na taką kośc jak druga - bedzie 8gb w dualu. Maks 200 pln będzie razem w uzywce kosztować. Może wyjść kwestia chłodzenia żeby cicho było - jakies SPC najtańsze nowe za 70pln co bedzie i na kolejne procki amd czy intela - o ile to co siedzi na procku nie daje rady (cos innego niz BOX jest?).

Przeczyszczenie wenta na zasiłce to nie jest jakiś cud. Nawet wymiana dziada na cąlkiem nowy to ze 30 pln :-)

PLUS: kupić ssd - jakies 240 iridium z 5l gwarancją. Co by się nie stało, dysk zostaje i służy jako główny z blaszakiem, więc tu żadego ryzyka nie ma. Znaczy jak się wywali to wymieniaja na nowy :-)

Ryzykujesz 200 pln w uzywkach i nie ryzykujesz 400 w nowym dysku. Na procku poczujesz sporą różnicę. Na pamięci poczujesz jak się troszku wsłuchasz :-) Na ssd będzie spory odlot - nawet na sata2. Kupowanie uzywanych inteli oznacza spracowane, zwykle kręcone zestawy.

Zmiana tego zestawu na jakies i3 8100 plus płyta z h310 to żaden znowu wypas a prawie 9 stów sama płyta plus proc. I ramy w ddr4 za 350 zł. 1200 pln plus? "Ja się Barbara w to wrobic nie dam..." Jest to jakies wyjście, acz osobiście nie popieram - a coś po zestawie czuję, że jesteś Kolego niesamowicie spokojny cżłowiek... znaczy Niedzwiedź :-)) No i połowa budżetu na jakis fajny wyjazd.

Ps. o wcześniejszej aktualizacji biosu sugeruję nie zapomnieć w takiej opcji

Edytowane przez Barszczu
Link to post
Share on other sites

Zwiększyłem nieco budżet i obecnie takie są plany:
RAM:Patriot Viper Elite DDR4, 2x4GB, 2400MHz, CL15 
CPU: Intel Core i3-8100
Obudowa: SPC RG4T
PSU: Corsair CX450M
MOBO: I tu jest trochę problem z wyborem, myślę nad MSI B360m PRO-VDH ale nie wiem czym się głównie sugerować przy wyborze, jeśli ktoś mógłby mi doradzić byłym wdzięczny.

 
Link to post
Share on other sites

To mobo Ci w zupełności wystarczy. Masz miejsce na 4 banki pamięci więc gdy zajdzie taka potrzeba ten RAM będziesz mógł sobie w każdej chwili dołożyć. A jak już chcesz faktycznie lepszą to warto wtedy zdecydować się na AsRock z370 pro4. Różnica 100 zł pomiędzy nimi. Pamięci zmień sobie na taktowane 2666 MHz, bo płyta jest wstanie je obsłużyć. Reszta jest ok.

Link to post
Share on other sites

 

 

MOBO: I tu jest trochę problem z wyborem, myślę nad MSI B360m PRO-VDH ale nie wiem czym się głównie sugerować przy wyborze, jeśli ktoś mógłby mi doradzić byłym wdzięczny.

Dorzuć te kilka zł do Asrock B360M Pro 4, chłodzona sekcja i bogatszy tylny panel.

 

Nie wiem czy CI będzie odpowiadać płyta microATX przy obudowie z oknem, ale to już Twój wybór.

Link to post
Share on other sites
Ogólnie myślałem nad i5-8600k ale po przejrzeniu testów wydajnościowych w grach, procesor po OC do 5GHz zyskiwał jakieś 10% wydajności co moim zdaniem jest słabym wynikiem, podobnie jest między 8700 a 8700k więc postawiłem na 8700 (bez K) i teraz nasuwa się kilka pytań. (Chętnie wysłucham opinii dlaczego miałbym wybrać np. 8700k)

 

1.Jaka płyta główna do i7-8700? Myślę obecnie nad MSI Z370 Tomahawk, prosiłbym o uzasadnienie dlaczego tak lub dlaczego nie/dlaczego inna.

2.Jaki ram? Na co patrzeć jeśli parametry są te same, celuje w 3200MHz CL16 a dokładniej mam na oku G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB (3200 chyba najlepsze względem taktowania do ceny)

3.Czy muszę wysilać się z jakimś super chłodzeniem CPU? Box raczej cienko więc myślałem nad Grandisem 2 tylko jestem ciekaw czy wejdzie z tymi Ripjawsami bo w obudowie SPC RG4T jest na styk jeśli chodzi o wymiary.

Link to post
Share on other sites

1. ta płyta bedzie ok ale do procka bez K mozesz wsadzic tanszą np. AsRock Pro 4 (440 zł) lub AsRock Killer SLI (570 zł) jezeli chcesz w podobnej cenie do Tomahawk to wolałbym MSI SLI Plus lub AsRock Extreme 4 (ciut drozsze ale bardzo dobre nawet pod wersje K)

 

2. jezeli intel i nvidia to taktowania nie mają takiego znaczenia jak przy AMD. Wybrałeś bardzo dobry ram i w dobrej cenie (xkom-Ripjaws) mozesz ewentualnie brac 3000 i CL15 (porownaj ceny) jak zależy ci na wyglądzie i masz budę z oknem to brałbym G.Skill TridentZ RGB - prezentują się kozacko ale za wygląd przeba dopłacic. 

 

3. Jezeli bierzesz procka bez K to Fera 3 od SPC w zupełności wystarczy a kosztuje niecałe 100 zł. Dobre chłodzenie w dobrej cenie i polska firma. Parę dni temu wyszła wersja chłodzenia Fery z podświetleniem Led RGB dopłata ok 40 zł ale wygląda super. Grandis to już potęga i nadaje sie do procka z K. cenowo tez prawie 2 razy droższy bo ok 180 zł. Jest też duże mozesz miec kłopot własnie z ramem. Pod i7-8700 Fera 3 to wystarczający max. Pozdro. 

Link to post
Share on other sites

 

 

1.Jaka płyta główna do i7-8700?

Z370 Pro 4 wystarczająca.

 

 

 

Czy muszę wysilać się z jakimś super chłodzeniem CPU? Box raczej cienko więc myślałem nad Grandisem 2 tylko jestem ciekaw czy wejdzie z tymi Ripjawsami bo w obudowie SPC RG4T jest na styk jeśli chodzi o wymiary.

 

 

 

Jaki ram? Na co patrzeć jeśli parametry są te same, celuje w 3200MHz CL16 a dokładniej mam na oku G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB (3200 chyba najlepsze względem taktowania do ceny)

W cenie 700zł ok, jak coś bliżej 750zl to zejdź do G.Skil Aegis 3000MHz w cenie 650zł. 

 

Fortis 3 będzie aż świat pod ten procesor, do teog nie przysłania slotów.

 

8700K to droższa płyta - co najmniej MSI Z370 SLI Plus, do tego dopłata do wersji K 150-200zł, mocniejszy cooler Grandis czy nawet cos wydajniejszego.

 

Generalnie bez OC różnica w wydajności obu CPU jest mocno zbliżona, taktowanie w trybie turbo mają podobne

cfl_turbo_v2-640x167.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...