Skocz do zawartości

Ekran biosu pojawia się i znika lub się nie wyświetla


Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałbym prosić o pomoc w zdiagnozowaniu problemu z komputerem mojego wujka. 

 

Oto jego przybliżona konfiguracja:

 

Płyta główna Gigabyte LGA 1155. chyba z 2012 r.

Procesor Core i3 chyba z 2012 r.

Roczna pamięć DDR3 2x4 GB Goodram

Roczny Dysk SSD Goodram z niższej półki.

Kilkuletni Zasilacz Modecom.

Oryginalny System Windows 10

 

Zaczęło się od tego, że wujkowi wyświetlił się ekran z opcjami naprawy systemu, na którym można zresetować system do stanu początkowego. On jest zupełnie zielony w komputerach. Próbował coś tam klikać, dokładnie nie wie, co, ale nic nie wskórał.

 

Potem jego znajomy stwierdził, że po włączeniu komputera jest czarny ekran i wiatraczki stają po kilku sekundach.

 

Następnie ja przyszedłem zająć się tym komputerem.

Najpierw wymieniłem baterię BIOSu. Komputer się uruchomił, wgrałem domyślne ustawienia biosu i pojawił się ten sam ekran z opcjami naprawy systemu. Komunikat na nim brzmiał "Niedostępny dysk rozruchowy" lub coś podobnego po angielsku.

 

Uruchomiłem procedurę przywracania systemu do stanu początkowego czy coś w tym stylu. Postęp doszedł do 100%. Następnie bardzo długo czekaliśmy na ponowne uruchomienie komputera. Nic się nie pojawiło na ekranie. Zrestartowałem komputer przyciskiem. Komputer zachowywał się tak, że czasami ekran BIOSu w ogóle się nie wyświetlał, a czasem na chwilę wyświetlała się plansza biosu, ale potem znikała. 

 

Potem uruchomiłem jeszcze komputer, stykając piny na płycie głównej, zamiast przyciskiem, aby wyeliminować usterkę przycisku Power na obudowie. Nic to nie dało.

 

Podmieniłem jeszcze zasilacz na niedawno wciśnięty przez jakiś kiepski serwis zasilacz niskiej klasy, znajdujący się na czarnej liście. Nic to nie dało, objawy takie same.

 

Co Waszym zdaniem jest nie tak z komputerem? Sam obstawiam nie dysk, tylko płytę główną.

 

Dzięki za każdą rzeczową pomoc,

Pozdrawiam,

 

Leszek

 

 


Dodam, że do biosu w ogóle nie można wejść. Przywróciłem domyślne ustawienia biosu, gdy się pojawiło przy rozruchu menu z dwoma opcjami. Jedną z nich było "Load optimized bios settings" lub coś w tym stylu. A i jeszcze, jak wtedy raz coś załapało i dało się uruchomić tę procedurę przywracania stanu początkowego komputera, nie działała myszka. Można było używać tylko klawiatury. 

Link to post
Share on other sites

Głośnik Bios wydaje jakieś dźwięki ?

 

Zrób sobie jakąś płytę lub pendrive live i spróbuj uruchomić z niej system. Najlepiej jakaś dystrybucja Linuxa .

Może być płyta ratunkowa z jednej z gazet komputerowych.

Edytowane przez marko.s
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...