Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wczoraj posypał mi się system (Winda XP SP2), nie wiem dokładnie jak bo byłem wtedy w robocie a kompa używała moja córka, ponoć się zawiesił przy graniu i po twardym restarcie nie chciał już załadować systemu. Wyświetlał tylko komunikat: Brak pliku NTLDR, naciśnij Ctrl+Alt+Del aby zrestartować. Ostatnio czyściłem rejestr i być może usunąłem coś potrzebnego, nie wiem.

Przeinstalowałem windę i niby wszystko gra, ale zauważyłem, że partycje są inaczej oznaczone, tj. stary dysk na taśmie IDE jest teraz oznaczony jako C a dwie partycje dysku na SATA są oznaczone kolejno D i E. Niby nic, ale przeszkadza, no więc wchodzę do biosu i zaglądam do opcji "Hard Disk Boot Priority" i widzę, że jako pierwszy jest ustawiony właśnie ten stary dysk podpięty taśmą IDE, na którym trzymam tylko obrazy płyt. Zmieniłem tak żeby to nowszy dysk na SATA był ustawiony jako pierwszy, zapisałem zmiany, wyszedłem z biosu i... du*a. Ten sam komunikat jak w temacie. No więc wchodzę do biosu i zmieniam tak jak było (czyli stary dysk z danymi na 1. miejscu, na drugim nowszy dysk SATA na którym mam system) i wtedy system rusza normalnie. Ktoś wie o co chodzi?

Link to post
Share on other sites

Player1 - po wykonanej przez Ciebie operacji ( zmiana ustawień dysku bootującego) na dysku S-ATA nie ma plików rozruchowych (one są zawsze na pierwszej partycji pierwszego dysku). W zw. z tym niep ozostaje Ci nic innego jak użycie konsoli odzyskiwania by te pliki rozruchowe na dysku S-ATA utworzyć. W tym celu trzeba, z tejże konsoli, wydać polecenie fixboot. Gdyby tego było mało można poprawić przez bootcfg /rebuild.

Pliki rozruchowe zostaną przeniesione, a wpisy boot.ini utworzone.

Jedyne o czym wypada pamiętqac to ew. koniecnzość użycia dyskietki ze sterownikami kontrolera S-ATA trybu tekstowego - monit o F6 przy rozruchu z płyty (o ile instalator nie zawiera ich "w sobie" lub kontroler nie pracuje w innym niż AHCI trybie).

PS.

Generalnie powinno to ząłatwić sprawę, o ile w miedzyczasie nie udąło się systemowi podokonywać istotnych zmian w rejestrze dot. ścieżek - to juz jednak zupełnie inna historia.

 

 

BTW - temat bardziej pasuje do systemów operacyjnych niż tego działu, w którym jest obecnie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Matuzalem, spróbuję zaproponowanego przez ciebie rozwiązania, choć polecenia fixboot z konsoli odzyskiwania próbowałem jeszcze przed reinstalacją windy i nie pomogło, natomiast nie próbowałem komendy bootcfg/rebuild, może pomoże.

O jakiej dyskietce ze "sterownikami kontrolera S-ATA trybu tekstowego" mówisz? Do mobo dołączyli dyskietkę ze sterownikami RAID i chyba SATA, ale nigdy wcześniej jej nie potrzebowałem.

BTW, do czego służy komenda fixmbr w konsoli odzyskiwania? Też brzmi jak polecenie naprawy przy padniętym systemie, ale przed wykonaniem pisze coś o możliwości uszkodzenia partycji więc nie próbowałem w ciemno.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Jeszcze jakiś rok temu miałem dwa dyski ATA na jednej taśmie (RAID0) i kilka SATA.

Problem był bardzo podobny i pomagało tylko fizyczne odłączenie dysków ATA a po reinstalacji systemu wystarczyło podłączyć i wszystko było OK.

 

edit :

A co do literek partycji i przywiązania do "C" to ja tego nie rozumiem :

http://ptymew.bay.livefilestore.com/y1p ... 010.08.JPG

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

miłaem ten sam problem jak instalujesz systen to zainstaluj go na tej samej partycji i instalator da ci 3 opcje jedna format 2 nie pamietam 3 nadmisanie głównego folderu windowsa(czyli domyslnie jak wiemy z wczesniejczych wypowiedzi nie zawsze c:\windows) zachowasz wszystkie dane z pulpitu i to co miałeś zainstalowane tyko bedziesz musiał przeinstalować wszystkie programy zeby były klucze w rejestrze jeli musi być ten klucz .

apropo uzytkownikó niebedzie ich widać w trakcie logowania ale pliki bedą a c:\Documents and Settings

Link to post
Share on other sites

fixmbr odświeża zawartość (nadpisuje) mbr - sektora rozruchowego dysku, lae to polecenie jest do wykonania najczęsciej w wypadku "waliki" z dyskiem (partycją), na kórej wcześniej był Linux jakiś (i to nie każdy).

Z dyskietką dobrze kojarzysz - o pliki sterowników trybu tekstowego chodzi ( monit o F6 przy instalacji czy konsoli). skoro jednak nie bło potrzeby to - znowu pomijam tryb pracy kontrolera - pewnei da się je zignorować.

Link to post
Share on other sites

@Player1

Dlaczego zaraz reinstalacja systemu? Wystarczyło uruchomić ponownie komputer i użyć instalatora Windows i jego konsoli naprawiania systemu. Wystarczy głupie "chkdsk /f" i przywróci ci pliki rozruchowe systemu. Miałem identyczny problem po twardym resecie i pomogło.

 

Nie wiem, czy nie za późno na to, ale ustaw z powrotem w BIOSie dysk SATA jako rozruchowy i spróbuj mojego sposobu (R na drugim ekranie instalatora systemu - po zatwierdzeniu warunków umowy, jak dobrze pamiętam).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...