Skocz do zawartości

Temperatura i inne taktowania - czyli o co chodzi?


Recommended Posts

Witam.Chcialbym poruszyc temat taktowan procesora i karty graficznej (pamiec i rdzen).W specyfikacji karty(HD5870 Gigabyte SOC) jest napisane, iz takt. rdzenia wynosi 950MHz, a pamieci 5000MHz.Dlaczego wiec w takich programach jak : CPU-Z napisane jest, ze Core wynosi 399 Mhz, a Memory 900 MHz???.Jezeli chodzi o procesor to napisane jest, ze Core Speed (i5 760 - 2.8 bez Turbo)wynosi 3345.8 MHz (tez CPU-Z), ale co chwile sie zmienia na mniejsze lub wieksze razem z mnoznikiem.Jeszcze chcialem sie zapytac o temp. na i5 760, gdyz u mnie w spoczynku wynosza 45 C, a przy 100 % uzyciu nie przekracza 80 C.Mialem problemy z zawieszajacymi sie grami (obraz stawal, a po chwili wszystko wrocilo do normy), a takze z roznymi fajnymi kratkami na obrazie.Chlodzenie Box'owe, ktore kreci sie na okolo 1050 RPM (ale to chyba nie duzo, co? :rudolph:).Dziekuje za odpowiedz.POZDRAWIAM

 

PS:Moze z tymi taktowaniami to chodzi o grafike 2D i 3D, ale nie jestem pewny :cenzura:.

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie taktowania karty i procesora obniżają się automatycznie kiedy pracujesz w 2D.

 

Zapuść jakiegoś benchmarka i wtedy zobacz jakie są taktowania.

W przypadku mojego sprzętu, kiedy pisze tego posta, procesor jest taktowany 800MHz a karta graficzna - GPU 50MHz/Pamięć 135MHz (270MHz).....

Oczywiście, jak na pewno zauważyłeś, mam GTX-a i Phenom-a, ale sądzę, że u Ciebie jest podobnie :cenzura: .

Link to post
Share on other sites

Sprawdzilem, lecz nic sie nie zmienia.Nie wplywa to na wydajnosc.Procesor jednak nadal ma za wysokie taktowanie o.O.Obojetnie co robie.Przesylam fotke:

http://img155.imageshack.us/i/beztytuuwoa.png/

Jezeli chodzi o karte g. to w programie OCCT podczas testu wystepuja dziwne kwadraciki, poczym przestaje dzialac sterownik ekranu (czarno), odzyskuje sprawnosc i tak kilka razy az do zrestartowania komputera.Czasami wystepuje to w grach np: Crysis 2 lub Call of Duty Black Ops.W Crysis'ie to nawet pecet sie calkowicie z tymi kwadracikami zawiesil, ale to pierwszy raz.Temperatury w porzadku, a wiatraczki kreca sie ponizej 30 %.Raz mi siadly pamieci (poprostu sie wylaczyly oraz karta zaczela piszczec.Strasznie wolno pracowala i nabierala temperatury, a nastepnego dnia wszystko wrocilo do normy).Oto zdjecie z tym problemem:

http://img859.imageshack.us/i/kratki.png/

Pan z Gigabyte'a kazal wykonac mi szereg czynnosci, lecz zadna z nich nie odniosla skutku.Chyba oddawac na gwarancje, nie ?.Gorzej bedzie, jezeli u nich w programach nic nie bedzie, a u mnie tak ;).

 

PS: No i jeszcze ta masakryczna ilosc bledow...:)

Link to post
Share on other sites

cześć wrzuć screen z gpu-z i podaj wersje sterowników jaką masz do grafy może się coś z nimi popierdzieliło druga sprawa może napięcie jest trochę za małe i nie wyrabia przy tych 950MHz nawet Gigabyte mógł coś namieszać fatalnie bo wyjezdzam za chwile i mnje nie będzie więć nie pomogę za bardzo

tutaj masz program do OC "Gigabyte's OC Guru overclocking"

http://www.bit-tech.net/hardware/graphi ... d-review/8

może zwiększ trochę napięcie na rdzeniu były takie przypadki u nvidii że karta nie wyrabiała na firmowym biosie albo na pamięciach ale kwadraty jak się pojawiają to chyba rdzeń nie dovoltowany a mrożenie ekranu to wina pamięci ale głowy nie daję specem jakimś od gpu nie jestem hehe

zasilacz wydaję się pewnym punktem ile ma linii 12v? i ile mają A

faktem jest że karta może być zdupiona wtedy tylko gwara

Link to post
Share on other sites

Wersja sterownikow - Catalyst 11.2

Stery byly kilka razy przeinstalowywane i ich rozne wersje, lecz nic nie pomagalo.

Screen:

http://img18.imageshack.us/i/ster.png/

Mam ten program, ale na plytce od Gigusia ;).

Ma jedna linie 12 V.

 

Wlasnie w tym linku co podales, jest obrazek chyba mojej karty.Te diody co sie swieca (powinno byc ich 6) to calkowicie zgasly oprocz ostatniej i to wlasnie wtedy pamieci padly...

 

Moze powiem tak.Nie wiem czy te diody sa wlasnie od pamieci (tak sie domyslam), ale w kazdym badz razie zgasly i karta zaczela wariowac :)

Link to post
Share on other sites

Ale diody zgasly tylko raz (wtedy tez piszczala), a teraz sie to wogole nie dzieje.Jedyny problem to te kwadraciki i zawieszanie sie ekranu.

 

Kazal wykonac mi kilka rzeczy, jednak zadna nie odniosla rezultatu i powiedzial ,ze na moim miejscu wyslalby na gwarancje.

 

Przed chwila obnizylem taktowania karty, poniewaz tak mi kazal Pan od Gigabyte'a.Problem nie zniknal, jedynie kwadraciki pojawiaja sie pozniej, ale za to wszystkie diody zgasly (oprocz ostatniej) i karta ma takie same objawy jak wczesniej (czyli niska wydajnosc, strasznie szybko nabiera temperatury, a wiatraki nie reaguja, ale juz przynajmniej nie piszczy :))

Link to post
Share on other sites

No i wlasnie tak zrobie.Mam jednak pytanie jezeli chodzi o gwarancje.Jezeli wykryja usterke to moga ja poprostu naprawic, czy nie ma takiej mozliwosci i moga jedynie dac mi nowa karte?.Czy nie moge naprzyklad odpowiednio doplacic do kwoty jaka wydalem na moja karte i wziasc inna?.Moze ktos sie orientuje czy jest taka mozliwosc?.

Link to post
Share on other sites

od nich zależy mogą naprawić kartę, mogą dać nową, mogą wymienić na inną tylko nie gorszą od tej>)

ja np. jak oddalem zasilacz pentagram 620W na gwarancje bo padl wentyl w zamian dostalem model 550W plus wytargowalem chlodzenie na grafikę za 80zl żebym nie byl stratny bo nie mieli juz 620W na stanie i musialbym czekac az sprowdza chyba z Chin

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...