Skocz do zawartości

Problem z wykrywaniem RAM-u i startem/instalacją Windows 10


Recommended Posts

Cześć,

 

na wstępie zaznaczę, że komputer stacjonarny mi upadł (wysokość może pięć centymetrów - był tylnymi nogami postawiony na podwyższeniu biurka i go przypadkiem zsunąłem) i tu upatruję przyczyn problemów - ale może coś się da ogarnąć.

Objawy były takie, że generalnie wszystko się przycinało, reakcje aplikacji były spowolnione itp. Okazało się, że wykrywane jest tylko 2GB RAM-u zamiast 6GB (konfiguracja 3x2GB).
Już od kilku lat mam z tym problem, ale zawsze pomagało poprzekładanie kości i wyczyszczenie powietrzem slotów (ewentualnie reset CMOS).
Tym razem tak nie jest i na jednym slocie nie jest w ogóle wykrywana kość pamięci (żadna z trzech).

Przed dotknięciem się do pamięci komputer uruchamiał się normalnie, po próbach przełożenia kości przestał. Najpierw pojawiały się "bluescreeny", niestety nie pamiętam o jakiej treści dokładnie (coś związanego z urządzeniem bootowalnym(?)). Aktualnie pojawia się logo Windows 10 i nic dalej się nie dzieje. Jeśli wyłączę komputer przyciskiem i włączę ponownie, pojawia się napis, że trwa przygotowywanie automatycznej naprawy, ale na tym się kończy. Żadne kółko się nie kręci, nic się nie dzieje.

Przy próbie instalacji Windowsa z pendrive'a cały proces zatrzymuje się po początkowej fazie zgrania plików. Cały proces zatrzymuje się również na logo Windows.

 

Przed awarią systemu sprawdzałem dyski za pomocą HDTune - zarówno parametry dysków jak i test nie wykazały problemów.

Osobiście podejrzewam awarię slotu RAM, ale chciałbym poznać Wasze sugestie. Może to jednak nie awaria fizyczna i da się to naprawić.

 

Sprzęt:
Płyta główna: Asus P6T6 WS Revolution
Procesor: i7 920 (socket 1366).
RAM: 3x2GB A-Data.

Edytowane przez Spirit
Link to post
Share on other sites

Powiem Ci, że myślałem o tym już wczoraj :) Spróbuję.


Cześć,

 

wczoraj rozłożyłem komputer na czynniki pierwsze i złożyłem na nowo. Dodatkowo podłożyłem zarówno pod płytę główną jak i pod śrubki, które ją mocują podkładki. Chciałem w ten sposób wyeliminować ewentualne przebicia przechodzące na obudowę lub odwrotnie.
Faktycznie pomogło to na wykrywanie pamięci RAM. W tej chwili wszystkie kości są widziane.
Niestety dalej nie rozwiązało to problemu uruchamiania systemu.
Proces uruchamiania zatrzymuje się na logo windows. Nie ma standardowego kółeczka, odcinane są wszystkie peryferia.
Przy próbie instalacji z pendrive proces kończy się po zgraniu plików i przechodzi jakby do próby normalnego uruchomienia systemu.
Zmieniałem kabel SATA żeby upewnić się, że to nie on jest winny, ale nie pomogło.

Jakieś sugestie? :)

Link to post
Share on other sites

No właśnie podmieniałem kabel. Kiedyś faktycznie kabelek mi się uszkodził i podmieniłem. Pewnie stąd te błędy komunikacji.

@lonialomax: jestem na linuxie i korzystam z GSmartControl.

Edit: wrzucam w formie tekstowej wyniki SMART: https://pastebin.com/LBV588d3

Edytowane przez Spirit
Link to post
Share on other sites

Uruchomiłem MemTesta, na żadnym slocie i żadnej kości nie wykryło błędów. Uruchomiłem test na 5 cykli.
Co prawda na jednym slocie nastąpiła pewna anomalia, test nie mógł się uruchomić, ale za drugim razem było ok.
Co dziwne - nie idzie zainstalować systemu. Odłączyłem wszystkie dyski i podłączyłem tylko nowy SSD, ale niestety po bootowaniu z pendrive wyświetla się tylko logo Windows i nic się dalej nie dzieje.
Troszkę brakuje mi pomysłu. Dzisiaj spróbuję zresetować CMOS, a nóż pomoże.

Link to post
Share on other sites

Na domyślnych plus oczywiście wyłączam niektóre niepotrzebne funkcje jak Express Gate, RAID itp. Próbowałem zmieniać pracę dysku na AHCI, ale ostatecznie dałem spokój.
Zresetowałem CMOS, po tym udało się zainstalować system na SSD. Po instalacji podłączyłem resztę dysków, wszystko niby działa.
Nie mam pojęcia co się w końcu stało.

Edytowane przez Spirit
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...