Skocz do zawartości

Działanie access pointa ubiquiti


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Longhorn,

Recommended Posts

Witam, zainstalowałem u siebie w domu internet światłowodowy. Wszystko pięknie śmiga aczkolwiek zasięg wifi jest marny na drugim koncu domu i chciałbym się dowiedzieć czy access point ubiquiti uap ac lite by coś pomógł i jak to działa. Dla przykładu jeszcze powiem ze w pokoju w ktorym jest router prędkość to 300Mbps a w pokoju na drugim końcu domu jest 2-4Mbps.

Link to post
Share on other sites

Mieszkasz w bloku? Jeśli tak, to pewnie masz na około 50 sieci wifi w paśmie 2,4 GHz. Przejście na AC na pewno pomoże, ale pytanie, czy masz urządzenia działające w tym paśmie. Jeśli umieścisz router AC w centrum mieszkania, to na pewno będzie lepiej niż jakiś w "g" czy "n" w jednym z rogów, który na dodatek będzie się gryzł z całym osiedlem.  Ubique, to solidna marka, często wydaje aktualizacje softów. Jak cię stać, to bierz. Plus taki, że router AP jest zasilany przez POE. Możesz go podwiesić gdzieś na suficie i musisz poprowadzić do niego tylko 1 kabel.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety mieszkam w dosyć sporym domu i stąd ten słaby zasięg na drugim jego końcu i niższym piętrze. Wyczytałem też o systemach mesh WiFi i ewentualnie rozważam zakup ASUS Lyra(jeśli okazałby się niezawodny i potrafił przenosić zasięg WiFi z małą stratą prędkości). Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć co o nim sądzi i jak wiele traci się prędkości przy obydwu rozwiązaniach.


Dodam również, że chciałbym by obeszło się bez przenoszenia routera w inną część domu. Zależy mi na załatwieniu tego problemu po kablu z zewnątrz domu do jakiegoś kolejnego routera/access pointa ewentualnie to mesh WiFi. Używam WiFi w paśmie 5GHz.

Link to post
Share on other sites

Z rozwiązaniami typu mesh dałbym sobie raczej spokój. Dużo marketingu, wysoka cena. Najlepsze rozwiązanie to postawienie kolejnego punktu dostępowego podłączonego kablem z głównym routerem czy innym AP. Lepszy AP jak wspomniany Ubi to tylko półśrodek, kart WiFi na mocniejsze zapewne nie uda się wymienić. Ubi będzie wysyłał mocniejszy sygnał, jednak moc wysyłu danych przez kartę Wifi pozostanie bez zmian. Pamiętaj, że każdy router jest oficjalnie limitowany do 100mW maksymalnej mocy nadawania. Troche można wypracować zyskiem anteny WiFi, jednak bez wielkich rewolucji.

Pasmo 5GHz to dobre rozwiązanie gdy masz zatłoczony eter lub gdy zależy ci na wysokich transferach wewnętrznych i jednocześnie odległości między punktami klienckimi a routerem nie są duże. Przy większych dystansach uwidacznia się wada pasma 5GHz - gorsza przenikliwość przez przeszkody w tym ściany.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, mógłbyś mi coś ze swojej strony polecić? Chodzi mi o konkretne rozwiązanie np taki AP (model) po kablu(załóżmy 50m puszczony na zewnątrz) lub coś w tym stylu ponieważ nie do końca zrozumiałem jak to miałoby wyglądać. Dodam tylko że dom na parterze ma około 100m^2 powierzchni użytkowej a na piętrze niewiele mniej.

Link to post
Share on other sites

Jeśli taka powierzchnia jest do ogarnięcia, to min. 2 urządzenia nadawcze - po jednym na piętro to praktycznie mus. Szczególnie jeśli urządzenia mobilne również mają działać sprawnie. Technicznie taki AP podłączasz pod port LAN głównego routera. Wykorzystujesz oczywiście typowy kabel sieciowy. Jeśli chodzi o AP, tutaj Ubi jest świetnym wyborem, ale podejrzewam lekką przesadę jeśli ma być do użytku domowego. Spokojnie powinno wystarczyć tańsze rozwiązanie. Korzystniej wyjdzie założyć choćby 2 tańsze AP niż jeden drogi. AP sufitowe z opcją zasilania PoE są sporo droższe od typowych SOHO.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A podłączam tylko jeden AP do routera czy wszystkie musiałbym podłączyć?

W zasadzie to zasięg u góry jest wystarczający, natomiast bardziej zależy mi na większym zasięgu na dole więc tam dałbym w dwóch różnych częściach domu te AP. Co sądzisz o tym rozwiązaniu?

Link to post
Share on other sites

Czyli załóżmy, że wziąłbym Ubi AC1200 x2 i podłączyłbym jeden do routera a drugi z tym pierwszym bezprzewodowo? Czy chodzi Ci o to by połączyć AP do routera a kolejny AP również po kablu do tego pierwszego AP? 

Edytowane przez Qba71
Link to post
Share on other sites

Jeśli połączysz bezprzewodowo to uzyskasz tryb reapetera. Efekt wynikowy zależy od tego jak mocny sygnał "dolatuje" jeszcze do repeatera. Jeśli poziom sygnału będzie słaby, efekt nie będzie dobry najprościej mówiąc. Najkorzystniej repeater umieszczać w połowie drogi między np. routerem głównym a urządzeniem klienckim, które ma być podłączone do routera.

Najlepszy efekt, j/w przy połączeniach kablowych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najczęściej AP mają tylko jedno wejście sieciowe. Zawsze możesz kupić router z funkcją AP czy po prostu tak go skonfigurować. Za ok 150zł kupisz np. niedrogiego Netisa AC1200 WF2780 z kompletem wejść RJ45 i po odpowiedniej konfiguracji (patrz przypięty poradnik na górze działu) powinien być całkowicie wystarczający.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście nie mogłem znaleźć żadnego z kilkoma wejściami. Uważasz, że rozwiązaniem bezproblemowym i takim dzięki któremu będę się mógł cieszyć wysoką prędkością internetu jest podłączenie 2x Ubiquiti AC1200 i każde osobno podpięte do routera czy może lepiej byłoby wziąć tego Netisa?

Link to post
Share on other sites

Czyli nie powinno być różnicy przy użytku domowym? Załóżmy 4 osoby i po 4 urządzenia u każdego domownika. Zasięg również będzie porównywalny? Jeszcze zacząłem się zastanawiać czy mogłoby to wyglądać tak, że podłącze kablem rj45(50m) do routera tego Netisa gdzieś w środku domu i potem z tego Netisa puszcze kable prosto chociażby do komputera?

Edytowane przez Qba71
Link to post
Share on other sites

Czyli 16 urządzeń. Jednak nie zakładam że często będą pracować jednocześnie.

Podany Netis powinien sobie dobrze radzić, pamiętaj że będzie on tylko przekazywał internet. Bezpośrednio cały ruch sieciowy spada na router główny i to on NAT-uje cały transfer.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli chodzi o to że pod większym obciążeniem mogą pojawić się spadki prędkości i wzrost opóźnienia?

Jak to wygląda przy połączeniu kablowym? Również pojawiają się jakieś straty czy prędkość jest taka sama jak prosto z routera do komputera po kablu?


Gdzie mógłbym kupić kabel 50m zakończony wtykami rj45 cat6(najlepiej zewnętrzny)?


Znalazłem taki, nadałby się?

http://www.anprel.sklep.pl/p700,kabel-lan-patchcord-cat-6-utp-zewnetrzny-pe-50m-k10021.html

Edytowane przez Qba71
Link to post
Share on other sites

Kabel nadaje się, jednak cat 6 nie zapewnia niczego, poza tym co jesteś w stanie osiągnąć przy typowej kategorii 5e. Zapewnia większy zapas i np. przy odległościach ponad 100m możliwy jest link 1000Mbit mimo, że standard 1000Base-T przewiduje kabel max 100m (z opcją dalszej regeneracji).

Końcówki najlepiej zakończyć samodzielnie. Gdy kupisz gotowy będziesz musiał wiercić dość potężne dziury aby wtyczka przeszła. Dochodzi ryzyko uszkodzenia wtyczki przy przeciąganiu. Osobiście pracuję również przy instalacji nowych sieci internetowych i monitoringów więc znam temat.

Lekko obawiałbym się o sprzęt sieciowy gdy kabel byłby na zewnątrz niczym nieosłonięty. W przypadku burzy może wyindukować się prąd, który może wywołać spalenie sprzętu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To, że jest zewnętrzny oznacza tylko tyle że kabel jest odporny na warunki atmosferyczne i nie... zjedzą go myszy. Typowy skruszałby w przyspieszonym tempie.

Tematu uziemiania skrętki nigdy nie przerabiałem więc zgrywał fachowca nie będę. To czy są jakieś szanse osłonić taki kabel zapewne najlepiej ocenisz sam, mając obraz sytuacji w rzeczywistości.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje Ci serdecznie za wszystkie odpowiedzi! Wreszcie mi się wszystko rozjaśniło i mniej więcej wiem co robić. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ustawienia routera jako AP. Czy gdybym ustawił taki router jako AP to sieć występowałaby jako jedna czy pojawiałyby się jakieś problemy i zakłócenia z powodu występowania 2 sieci?

Link to post
Share on other sites

To troche inna półka urządzeń. Ubi oferuje sporo większą ilość statystyk np. aktywność poszczególnych klientów, wykresy przepustowości i zaawansowane opcje konfiguracji, w tym takie z których na pewno nie skorzystasz w domu np. uwierzytelnianie RADIUS. Jest też opcja zdalnego dostępu jak w Mikrotikach. W twoim wypadku zdecydowanie pozostałbym przy Netis. Wystarczające możliwości oraz wydajność i względnie łatwa konfiguracja.

Link to post
Share on other sites

Dobrze, więc pewnie zdecyduje się na Netisy. Dziękuje za pomoc!

Jeszcze tylko jedno, gdy podłącze te 2 netisy do osobnych portów to internet podłączony od głównego routera do komputera po kablu będzie działał bez problemu? Czy mogą wystąpić jakieś spadki?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...