Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Trochę info :menda: (źródła nie mogę podać):

 

  • w grach te 16-rdzeniówce, będą używały tylko 8x dużych rdzeni, a małe praktycznie nic nie będą robić

 

  • dobre płyty będą tylko pracowały z DDR5 i będą cholernie drogie ~2000 zł+,

 

  • płyty z DDR4 nie będą z wysokich półek, prawdopodobnie większość budżetowe, może parę średniaków na rynek trafi

 

  • w grach, różnica między i9-10900K a i9-12900K to jakieś 7% góra 10%

 

 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
35 minut temu, Artok napisał:

Ja wiem, że każdy żyje Aldej Lakiem, ale chcę zwrócić uwagę na pewne zabawne zjawisko.

 

W ub. tygodniu, w poniedziałek, sklep na X postanowił pozbyć się zalegających płyt na Z490. Padło na Z490 Aorus EXTREME - konstrukcja topowa, mucha nie siada. Cena 2399 zł była przekreślona na 999 zł.

 

I teraz uwaga: widząc upust ponad 50% nasze Janusze dostały małpiego rozumu, dolary stanęły im w oczach default_smilies_glodny.gif

 

Niestety biznesmeni nie przemyśleli dwóch rzeczy:

  1. Ludzi, którzy są w stanie wydać lekką ręką ponad 1000 zł na płytę główną jest względnie mało.
  2. Tacy ludzie nie będą kupować starocia Z490, tylko czekają na Z690.

Ceny były różne - od 1300 do nawet 1900 zł. Dodałem je sobie do obserwowanych i patrzyłem, jak rozpaczliwie obniżają cenę, byle tylko pozbyć się zalegającego towaru.

 

obraz.png

1100 to nie był rekord - najniższa cena, jaką widziałem to 1075 zł (przypominam: cena zakupu 999 zł). 

 

Mój ulubiony Janusz pewnego dnia dodał nawet kłamliwie do opisu, że płyta to nietrafiony prezent urodzinowy, ale kupującemu doda dowód zakupu, coby nie było problemów z gwarancją default_smilies_rotfl.gif Nie mógł oddać do sklepu? default_33_8.png

sdsds.png

 

 

To ciekawe te prezenty urodzinowe. Kto by nie chciał topowego mobasa dla entuzjastów? XD

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie widzę na tą chwilę DDR5 w Polsce, ciekawe czy na premierę będzie się dało kupić normalnie. W x-komie były 2 modele w przedsprzedaży ale:

Cytat

Ilość produktów jest ograniczona, zamówienia realizujemy chronologicznie.

Data rozpoczęcia realizacji zamówień przypada na dzień 04.11.2021

Czyżby powtórka z GPU?

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Artok napisał:

1100 to nie był rekord - najniższa cena, jaką widziałem to 1075 zł (przypominam: cena zakupu 999 zł). 

 Z ładnym upominkiem nikt nie chce?:-> Jak trzeba będzie oddać poniżej ceny zakupu to tyłek zapiecze. 

 

14 godzin temu, ernorator napisał:

bardzo mnie ciekawią testy na żywym organizmie. 

Wróbel na ochotnika będzie naszym forumowym beta testerem.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, pendzel_3 napisał:
13 godzin temu, Artok napisał:

999 zł). 

 Z ładnym upominkiem nikt nie chce?:-> Jak trzeba będzie oddać poniżej ceny zakupu to tyłek zapiecze.

Pan od ładnego upominku zaczynał z wysokiej pozycji - 1600 albo 1700 zł - by w ostatnim dniu zejść do 1150. Nie wiem czy ktoś kupił, czy oddał do sklepu. 

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites
35 minut temu, wrobel_krk napisał:

ak mi ktoś wyśle do testów Aldera z płytką ddr5 i chłodzeniem/kitem pod alf 360 to chętnie potestuje:)

A to jednak żartowałeś z tym preorderem? a już myślałem.

 

33 minuty temu, Artok napisał:

Nie wiem czy kupił, czy oddał do sklepu. 

Pewnie oddał jak zobaczył, że z profitu nici a termin darmowego zwrotu się zbliża, ale to nic. Ta jedna porażka nie może rzutować na jego świetlaną karierę przedsiębiorcy.

 

Btw. a ten przedsiębiorca? jakaś promka była na te karty w X-kom 19-go? temin zwrotu mu mija. :]

https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-rtx-2060-6gb-gddr6-nowa-x-kom-CID99-IDM6k5u.html#7efac5412a

 

"trejding is not for ewryłon bat if ju ar a trejder....." :rotfl:

następny jeszcze lepszy...

https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-inno3d-geforce-rtx-2060-6gb-nowa-folia-gw-24mce-CID99-IDM7ue6.html#7efac5412a

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Szukałem tych Aorusów i taką perełkę trafiłem: https://www.olx.pl/d/oferta/plyta-glowna-gigabyte-z490-aorus-ultra-CID99-IDL83O5.html#e806c015f2;promoted

Cytat

Płyta główna Gigabyte Z490 AORUS ULTRA zakupiona 02.12.2020r
Płyta nie była używana. W pudełku są wszystkie kable, instrukcje oraz naklejki.
Odbiór osobisty w Olsztynie lub wysyłka Paczką OLX.

Gościu kupił płytę, postawił na półce i po 11 miesiącach stwierdził że jednak mu nie pasuje do wystroju wnętrza :rotfl: Jest ogólnie jakiś temat "beka z olx"? Jak nie to trzeba koniecznie założyć, będzie jeden z najbardziej popularnych na forum ;) 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Takie leszczyki trzeba wyławiać na bata. Potwierdzasz u Janusza datę zakupu; umawiasz się na odbiór 14. dnia od tej daty; jak Janusz zaklina, że to późno itd. to "potwierdzasz na 100%, nie ma bata". A potem cisza jak na rybach... :pajac:

 

To co, o 15 premiera Aldera? 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, Rebelmind napisał:

To co, o 15 premiera Aldera? 

Chyba tak ale 4 listopada. Czy o czymś nie wiem?

42 minuty temu, Rebelmind napisał:

Potwierdzasz u Janusza datę zakupu; umawiasz się na odbiór 14. dnia od tej daty

To tak nie działa, masz 14 dni od daty dostarczenia na zgłoszenie chęci zwrotu i kolejne 14 dni na odesłanie. Więc taki manewr raczej by się nie udał.

 

Ciekawostka: Pamiętacie te slajdy z porównaniem do 5950X w grach? Gdzie było do +30% przewagi dla Intela? Wygląda na to że 16-rdzeniowe AMD miało założony kaganiec na 105W i testy były robione na Windows 11 sprzed patcha z powolnym L3 cache. Wpływ 3200mhz ramu na IF już pomijam. Oficjalne źródełko dla zainteresowanych: https://edc.intel.com/content/www/us/en/products/performance/benchmarks/desktop/

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Hohoho, będzie rzeźnia w komentarzach pod testem na PurePC jeśli faktycznie stąd miałaby wynikać głównie przewaga. Seba już potwierdził, że testy będą na W10 i z podobnie taktowanym ramem. 

 

4. listopada premiera sklepowa, dzisiaj (lub w poniedziałek) miała zaś schodzić NDA na testy. 

 

@zbiku90to jest jeszcze lepsze!

 

"Up to 20% more FPS on Grid 2019 with a 12th Gen Intel® Core™ i9-12900K processor" 

 

"Processor: 12th Gen Intel® Core™ i9-12900K processor (ADL-S) PL1 set to 241W TDP, 16C24T (8P + 8E); Motherboard: Pre-production Asus ROG Strix-E Z690; Memory: Sk Hynix DDR5 CL 36-36-36-70, 2X 32GB DDR5-4400MHz; Storage: Samsung 980 Pro 1TB; Display Resolution: 1920x1080; OS: Microsoft Windows 11 Pro 22000.9; Graphics card: NVIDIA RTX 3090 (FTW3), Graphics driver: 471.68; Motherboard BIOS version: 0007"

 

"Processor: AMD Ryzen™ 9 5950X processor PL1=105W TDP, 16C32T, Motherboard: Asus ROG Crosshair Hero VIII; Memory: G. Skill DDR4 CL 14-14-14-34, 4X 16GB DDR4-3200 MHz; Storage: Samsung 980 Pro 1TB; Display Resolution: 1920x1080; OS: Microsoft Windows 11 Pro 22000.9; Graphics card: NVIDIA RTX 3090 (FTW3), Graphics driver: 471.68; Motherboard BIOS version: 3801"

 

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Rebelmind napisał:

to jest jeszcze lepsze!

No to przecież pisałem że 1. Power limit 2. Windows 11 bez patcha 3. Ram (chociaż przynajmniej dali B-Die z niezłymi timingami). Zaraz się okaże że w normalnych warunkach różnica to ok. 5% albo jej brak :D Oprócz gier żadnych porównań do AMD w slajdach Intela, to też wiele mówi.

24 minuty temu, Rebelmind napisał:

4. listopada premiera sklepowa, dzisiaj (lub w poniedziałek) miała zaś schodzić NDA na testy. 

NDA schodzi równocześnie z premierą sklepową, trzeba nałapać trochę preorderów najpierw ;) 

Edytowane przez zbiku90
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

W testach poboru papu na PurePC 5950x @stock (bez limitów mocy) pobiera 205W pod obciążeniem.

 

Z testów skalowania pamięci wynika zaś, że 3800 vs 3200 MHz (sync mode) daje 5-10% w grach. 

 

Jeśli po takim ustawionym teście Alderek ma tylko 20% przewagi to będzie się działo :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...