Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Jak tańsze płyty pod Aldera mają wjechać w Q2 2022 to na jedno wychodzić. 

 

Tymczasem zaczynają się pierwsze cyrki... 

 

https://www.purepc.pl/intel-alder-lake-starsze-uklady-chlodzenia-moga-miec-problemy-z-kompatybilnoscia-z-procesorami-nawet-po-wymianie-zapinek

Link to post
Share on other sites

Intel pozwoli na ustawienie pl1=pl2 na 241 watt, domyślnie w płytach z690, plus jest ten jeszcze dodatkowy pl4 359w, co niby tylko 100ms max, ale znając życie będzie się dało to zmienić, przynajmniej je zaleca przetestować:

Cytat

SoC Heatsink Thermal Capabilities
• The performance requirement of the thermal solution at end-of-life should be 0.07°C/Watt
• System condition assumptions for these requirements are as follows:
• TjMax = 100˚C
• Local Ambient= 30˚C
• Alder Lake S 8+8+1 125 W SoC

VR Thermal Additional Recommendations
• For designs with 8-phase’s VR, which configure PL1=PL2, passive heat sinks are recommended on VR components to avoid VRHOT# assertion.
• Additionally, Intel recommends board manufacturers conduct VR component thermal tests, under loading conditions above to assess the need for passive cooling on their specific topologies.

 

IA Iccmax (A) 280, IA IPL2 (A) 184, IA ∆i (A) 208, IA ∆t (ns) 200 , IA DC/AC LL (mΩ) 1.1 , GT Iccmax (A) 30 , GT IPL2 (A) 22 , GT ∆i (A) 21 , GT ∆t (ns) 250 , GT DC/AC LL (mΩ) 4.0 , AUX Iccmax (A) 28.5 , AUX DC LL (mΩ) 2.0 , PL1 (W) 241 , PL2 (W) 241 , PL4 (W) 359

 

 

źródło:

https://www.igorslab.de/en/get-into-the-breaking-rod-out-of-the-lake-you-may-now-get-up-to-241-watts-permitted-yet-wherefore/

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Jak by to powiedział Radzio Kudurski: "veri kłajet, veri kul", czyli szykuje nam się cichy pożar sekcji zasilania. 

 

Już widzę te testy Hardware Unboxed, gdzie część producentów plyt zachowa limity mocy zgodnie ze specyfikacją, a część zastosuje się do "rekomendacji" Intela :evil:

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
46 minut temu, joker5513 napisał:

Se tu podśmiechujki urządajo, a będzie zonk jak AMD znowu będzie w odwrocie :) 

 

A na poważnie to nadal myślę że nie ma co się na te nowości rzucać. Początki ddr5 i ceny z kosmosu. Jak ktoś ma obecnie przyzwoitej klasy platformę to niech na niej siedzi. 

 

Pomyliłeś nas z kimś innym kolego, i ja i rebel mieliśmy już kilka systemów z procesorem intela i amd od kiedy pojawił się ryzen. Guano mnie obchodzi z jakiej firmy jest sprzęt, jak jest dobry i kosztuje odpowiednio to jest interesujący. 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
56 minut temu, joker5513 napisał:

nowu będzie w odwrocie

W odwrocie to był coronavirus przed wyborami :D

56 minut temu, joker5513 napisał:

Jak ktoś ma obecnie przyzwoitej klasy platformę to niech na niej siedzi. 

Ja dopiero z 1700 na 3600 przeskakuję i to tylko dlatego, że omyłkowo sprzedałem 1700 :rotfl: (nie pytajcie).

A gdyby nie to, że nie chce mi się zmieniać platformy to założył bym 10400F bo jest tańszy nowy jak 3600 w używce.

Edytowane przez pendzel_3
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

No przecież sobie żartuje tylko. :) 

 

Na 12 gen nie czekam z wypiekami na twarzy - jak niewierny Tomasz póki nie zobaczę konkretnego progresu to nie uwierzę. Już mój 9900K jest dla mnie stanowczo za gorący a mam 420mm AIO. Jak schłodzić te nadchodzące potwory to sobie nie wyobrażam.  

Link to post
Share on other sites
49 minut temu, joker5513 napisał:

Jak schłodzić te nadchodzące potwory to sobie nie wyobrażam.  

No właśnie w tym celu wymyślono mini pc. Wrzucasz takiego 12900k 400W do budy typu Node 202 i całość wpie*dalasz do zamrażalnika. 

 

W moim przypadku plus byłby dodatkowo taki, że trzeba by lody zjeść żeby się zmieściło... 

  • Haha 5
Link to post
Share on other sites

Myślę że za dużo nowości wchodzi razem z tym 12-Gen AlderLake

  • - hybrydowa architektura cpu
  • - 10nm
  • - PCIE 5.0
  • - DDR5
  • - płyty 600
  • - windows 11

znając życie skończy się to ciągłymi aktualizacjami biosu/systemu,

i problemami z kompatybilnością programów/gier czy gryzącą się pamięcią RAM z płytą

 

 

i jeszcze wisienką na torcie będzie wyższy koszt zakupu za tzw. "full zestaw"

, według różnych przecieków ceny mogą się kształtować następująco:

  • [3500-4200 zł] Core i9-12900K
  • [1500-2000 zł] dobra płyta do OC
  • [1000-1500 zł] pamięci coś ala b-die 2x8GB DDR5

czyli = [6000 ~ 7700 zł]

 

moim zdaniem nie ważne jak bardzo wydajna będzie ta nowa platforma, zostanie BETA-testerem nie wchodzi w grę, szkoda mi na to czasu...

Zwłaszcza przy tych zapowiedzianych cenach, to już wolę poczekać na 13-gena który będzie zawierał tone usprawnień :P (i być może będzie lepiej wyceniony xd)

 

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, r1023 napisał:

U mnie ostatnio piekło zamarzło :D

Nie ma bata, skoro Ty masz 5900x i jeszcze sobie chwalisz to mój 5800x chyba pójdzie na zasłużoną emeryturę :D

 

Z drugiej strony Ryzeny 6000 już niedaleko. Nie wierzę, że będą na tyle mocne by pokonać Alder Lake-S więc AMD znowu będzie musiało powalczyć ceną - zatem i 5900x potanieje. 

 

Chyba jednak czekam™... 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Czyli 12400 powinien być jeszcze taniej.

 

Dla mnie spora niespodzianka! Intel kontynuuje agresywną politykę cenową z Rocket Lake-S! Pytanie teraz (poza wydajnością Ofc) czy niebiescy odstawiają taką samą popeline jak zieloni (jakaś śmiesznie mała podaż na start, niska msrp a po kolejnych dostawach +50% do ceny)? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...