Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

@Up i to właśnie trochę dziwi. Jeżeli faktycznie 12900k będzie powiedzmy te 20% szybszy SC i porównywalny MC z 5950x to pozycjonowanie jest na utrzymanie status quo.

 

Nowego "króla" wydajności nie wycenia się na MSRP poprzednika - no chyba że przyrost wydajności będzie mniejszy niż obiecywano. 

 

Gdyby nowa i9 faktycznie miałaby być taka super to intel powinien wycenić ją wyżej. W przeciwnym wypadku ceny 5950x ani drgną, bo za 800€ (regularna cena sklepowa, przynajmniej u mnie na parafii) to nadal będzie konkurencyjny cenowo produkt. 

 

Analogiczna sytuacja przy 12600k - 5600x ani drgnie. 

Link to post
Share on other sites

Intel cenami powalczy jak będzie miał nadwyżki tak to pewnie i tak sprzeda wszystko co naprodukuje.

11900k w cenie 5900x sprzedają i chętni się znajdują.

13 minut temu, Rebelmind napisał:

przyrost wydajności będzie mniejszy niż obiecywano. 

Jak będzie jak obiecywano to mrsp nie zobaczymy w sklepach jak było z 5950x na początku:)

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

A, to że sklepy z automatu zareagują na popyt to ja wiem bez dwóch zdań. Marketing + podatek od nowości i cyk: pomimo podobnej MSRP Janusz i tak sprzeda za tyle, za ile wg niego powinien ten cep kosztować. Tyle że to nic nie zmieni na rynku (cen Zen3 / Intel gen. 11 & 12). Co więcej, potencjalny Zen3+ /jeśli miałby przynieść te deklarowane +10%/ to też nie będzie musiał kosztować mniej żeby być konkurencjnym... :(

Link to post
Share on other sites

 

i5 12400, cb 23 single - 659 lepiej niż 5950x na stocku, multi 4784, lepiej niż 5600x, tu siedzą same mocne 6 rdzeni, bez tych słabszych, czyli standard 6/12:

 

Wccftech-Alder-lake-Vs-Zen3-768x506.png

https://videocardz.com/newz/intel-core-i5-12400-six-core-alder-lake-cpu-tested-in-cpu-z-aida64-and-cinebench

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Czyli co? Sprzedajemy swoje Comet Laki i czekamy z $$$ w garści, by kupić Aldera? 

Osobiście nie śpieszyłbym się tak do zakupu Aldera. Tym bardziej, że 12900K ma sporo kosztować. 4200 zł jak pamiętam ostatnie wieści. Do tego cholernie drogi RAM DDR5 i nie tania płyta. A wydajność w grach (o ile nie używacie sprzętu w pro zastosowaniach) może być różna. Kolejną sprawą są temperatury i pobór energii. Generalnie poczekałbym na te Raptory. Będą poprawione Aldery + większa ilość kości do wyboru.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
48 minut temu, bonuz napisał:

Osobiście nie śpieszyłbym się tak do zakupu Aldera. Tym bardziej, że 12900K ma sporo kosztować. 4200 zł jak pamiętam ostatnie wieści. Do tego cholernie drogi RAM DDR5 i nie tania płyta. A wydajność w grach (o ile nie używacie sprzętu w pro zastosowaniach) może być różna. Kolejną sprawą są temperatury i pobór energii. Generalnie poczekałbym na te Raptory. Będą poprawione Aldery + większa ilość kości do wyboru.

Popieram - jeszcze nigdy gdy debiutowały nowe rodzaje pamiątek nie opłacało sie na nie rzucać na "otwarcie". Ja sobie spokojnie jeszcze jedną lub nawet dwie generacje posiedzę na 9900K.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 11.10.2021 o 15:55, pendzel_3 napisał:

Nie kłamałeś z tym brakiem budżetu na PCMR w statusie.... xD ;)

Nie kłamałem. Mam żonę, córkę i póki co bez kredytu budowałem drogi dom a na dodatek zdałem egzamin na myśliwego, więc wydatków co nie miara. PRZEPŁACANIE za WYWINDOWANE SZTUCZNIE ceny podzespołów już mi absolutnie nie leży. Jeszcze żeby chociaż gry były takie jak trzeba... A NIE SĄ.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio testowałem różnice w utylizacji CPU/iGPU między podobnymi procesorami 10/11gen + ich integrami w zastosowaniach renderujących:

  • i7-10700K + UHD630 @5,00GHz @uncore 4,70GHz @1,275v
  • i7-11700K + UHD750 @4,80GHz @uncore 4,00GHz @1,330v

płyta główna: MSI Z490 A-PRO (najnowszy bios)

chłodzenie: NOCTUA NH-D15S (3-wentyle)

pamięci ram: HyperX 2x4GB (8GB) 3000MHz CL15

 

1.) TEST i7-10700K + UHD630:

 

1.1.)

1.2)

1.3)

1.4)

 

2.) TEST i7-11700K + UHD750:

 

2.1.)

2.2)

2.3)

2.4)

 

 

PODSUMOWANIE:

ak8zN2I.png

 

 

Wychodzi na to że sam cpu 11700K jest wydajniejszy od 10700K w zastosowaniu x264 - czyli tutaj bez niespodzianek

 

ale integra UHD630 z 10700K wygląda jak by miała większy zapas mocy od integry UHD750 z 11700K :P w samym Renderze

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

To są "ludzkie" ceny? Te ceny spowodują, że nic się na rynku nie ruszy.

 

W tej chwili R7 5800x jest dostępny od ręki za 400$ (brutto); 12700k za 470$, będący 15% szybszym średnio totalnie nie zmieni sytuacji - Ryzen nadal będzie sprzedawany w tych samych pieniądzach. 

 

12900k za 670$? 5900x ani drgnie (550$), a 5950x - który myślę, że pozostanie minimalnie szybszy w MC - nawet przeceniony o 100 baksów (800$ ->700$) nadal znajdzie wzięcie. 

 

Ale to będzie rzutowało też na całą dalszą ofertę! Niech znowu taki i5-12400 zostanie świetnie wyceniony - płyta Z690 + przyzwoity Ram DDR5 będą kosztowały tyle, że to się nie będzie opłacało. Tańsze płyty B660 daleeeeko, a konfig na modelach z hybrydowym ramem (DDR4/DDR5) - sparowany z DDR4 - utraci wydajność... 

 

Takie sobie ten progres imho :/

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

 

Ale to będzie rzutowało też na całą dalszą ofertę! Niech znowu taki i5-12400 zostanie świetnie wyceniony - płyta Z690 + przyzwoity Ram DDR5 będą kosztowały tyle, że to się nie będzie opłacało. Tańsze płyty B660 daleeeeko, a konfig na modelach z hybrydowym ramem (DDR4/DDR5) - sparowany z DDR4 - utraci wydajność... 

 

 

 

A to nie było tak w tych testach ze robili je z pamięciami DDR4 ? czy już wszystko na DDR5 ?

Link to post
Share on other sites

Nie było jeszcze ani jednego przecieku, który by słowem wspomniał wynik @ DDR4... :/ Jako zagorzały zwolennik ostrej konkurencji trzymam mocno kciuki, żeby Alder Lake-S był jednak mocniejszy niż sugerują to aktualne leaki... 

 

Tym razem to Amd potrzebuje siarczystego kopa w rzyć, bo jak nie to czuję, że przy Zen4 poniesie ich dopiero ułańska fantazja :o

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...