Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

1 minutę temu, pendzel_3 napisał:

Właśnie nie, jest cień płotek że to tylko wyszczególnione serie, ale przy tym poziomie zakłamania tematu ciężko stwierdzić coś jednoznacznie. Działa Ci? Działa korzystaj olej. Paradoksalnie oligopol i tak lepszy niż monopol 

Mnie ten temat w ogóle nie rusza. Nigdy nie miałem z tym cpu problemów i pewnie jeszcze kilka generacji posiedzi u mnie . Chyba że zmiennie gpu , albo np 15gen będzie jeszcze obsługiwany przez Z690 ; ) 

Link to post
Share on other sites

@Kawabonga 14700K mam w pracy - więc na nim nie gram wcale, często jednak procka mam obciążonego na 100% przez 10-30 sekund, czasem po kilkanaście minut -> kompilacja kodu. Czasem uczenie maszynowe które nie wyciska z procka max ale też sporo obciąża i to przez np weekend. Jak do tej pory nie zaobserwowałem problemów z stabilnością, brak bluescreenów czy innych objawów. Nowy bios wgrałem, bo akurat miałem chwilę czasu na to, więc chciałem sprawdzić czy coś się zmieni. 

Link to post
Share on other sites

@Up dokładnie. Problematyczne były skoki obciążenia, głównie chwilowe ZAZWYCZAJ występujące właśnie w grach. Procki tyrające pod stałym wysokim obciążeniem były MNIEJ podatne na degradacje ale problem z utlenianiem ścieżek także ich dotyczył. Prawdopodobnie z tego powodu, że przy dłuższym obciążeniu on zjeżdża z zegarami. 

Link to post
Share on other sites

https://wccftech.com/intel-core-ultra-5-245k-arrow-lake-desktop-cpu-core-i9-13900k-single-core-20-percent-faster-13600k/

 

Nowy odblokowany i5 ma być na poziomie 13900K, więc całkiem nieźle jeżeli mówimy o cenie w okolicy 1200 zł. 

 

Oczywiście to wciąż za mało, abym zmienił swojego 13600K,ale dobrze rokuje na przyszłość. 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Artok napisał:

jeżeli mówimy o cenie w okolicy 1200 zł. 

Przypomnij mi drogi kolego Artoku kiedy Intel na premierę nowej podstawki sprzedawał CPU nowej gen taniej niż starej? 

 

12600k 320$

10600k 262$

8600k 257$

 

Godzinę temu, Artok napisał:

https://wccftech.com/intel-core-ultra-5-245k-arrow-lake-desktop-cpu-core-i9-13900k-single-core-20-percent-faster-13600k/

 

Nowy odblokowany i5 ma być na poziomie 13900K, więc całkiem nieźle jeżeli mówimy o cenie w okolicy 1200 zł. 

A nowy odblokowany i7 wypada na poziome R5 9600x jednowątkowo - na tyle wiarygodny jest Geekbench 

 

https://www.purepc.pl/intel-core-ultra-7-265kf-przetestowany-w-geekbench-6-jakiej-wydajnosci-mozna-oczekiwac-od-procesora-arrow-lake-s#comment-1359618

Link to post
Share on other sites

Wgrałem najnowszy bios z poprawką 0x129. Testowałem krótko, ale na szybko:

Wydajność nie spadał , nawet lekko chyba lepiej w benchmarkach.

Napięcie na cpu mogłem jeszcze trochę obniżyć, teraz testuje 1.30V przy P-core 5.5GHz i E-Core 4.2Ghz.

Spróbuje jeszcze trochę poprawić UV.

 

Zrzut ekranu 2024-08-18 113503.png

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam. Zastanawiałem się od jakiegoś czasu nad upgrade komputera i miałem w planach Z790 Pro RS od Asrock i i7-14700k, ale teraz te akcje z intelem to zastanawiam się czy w ogóle warto w to iść. Jak rozumiem jeśli zrobi się upgrade BIOS (jeśli jest dostępny) przed wystąpieniem problemów to CPU jest stabilny i nie ulega degradacji (teoretycznie). Czy ja źle myślę? Warto dalej i tresować się i telem? Szczerze to nigdy nie miałem AMD i nie wiem do jakiego CPU mógłbym porównać i7-14700k. I mam taką sporą zagwozdke. 

 

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, arlid napisał:

Szczerze to nigdy nie miałem AMD i nie wiem do jakiego CPU mógłbym porównać i7-14700k. I mam taką sporą zagwozdke.

Do 7800X3D w grach, 9900X w programach. 

 

Przypomnę tylko, że premiera Arrow Lake-S prawdopodobnie już 10. października (mniej niż dwa m-ce). Wycieka specyfikacja 15. gen:

 

https://www.telepolis.pl/tech/sprzet/intel-arrow-lake-specyfikacja-procesorow

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Płyty Z890 (LGA1851) sklepowo dostępne od 17/10 wg najnowszego przecieku:

 

https://videocardz.com/newz/intel-core-ultra-200k-series-and-z890-motherboards-rumored-to-launch-on-october-17th

 

To potwierdzałoby papierowa premierę Arrow Lake-S na 10/10 oraz sklepową razem z mobo. Płyty B860 i H810 po CES. Co ciekawe, płyty X870 (AM5) też mają wyjść w podobnym czasie co MOŻE sugerować nieodległą premierę Ryzen 9000X3D. Płyty B850 (AM5) mają zostać pokazane na CES. Wszystko się dodaje. 

 

Pragnę tylko przypomnieć moim zdaniem PRZEKRĘT z cenami "tańszych" płyt pod Alder Lake-S: Z690 pojawiły się jako pierwsze pod koniec Q3 2021, płyty B660 dopiero na CES; w premierowy rzucie Z690 (Asus, MSI) z cashback były TAŃSZE niż przyzwoite B660 w styczniu/lutym/marcu 2022.

 

Hahaha tj wręcz wizerunkowe samobójstwo

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/awaria_procesora_intel_core_podczas_streama_black_myth_wukong_to_wizerunkowy_dramat-34635.html

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Brawo intel, zbudował fabrykę, która nie nadaje się do produkcji głównego produktu firmy LD

 

Cytat

We wspomnianym ogłoszeniu przedstawiono tę decyzję jako coś dobrego. Ma ona wynikać z tego, że kolejny proces technologiczny Intela o nazwie 18A – ten, od którego ma zależeć przyszłość firmy – ma się na tyle dobrze, że dalsza praca nad procesem 20A, który od początku miał być wewnętrznym rozwiązaniem przejściowym, nie ma sensu.

...

Po drugie, decyzja ta oznacza, że Intel jeszcze bardziej stawia wszystko na jedną kartę. Proces 20A miał być sposobem Intela na przetestowanie różnych koncepcji i technik, zanim zostaną one w pełni dopracowane i oddane w ręce klientów w procesie 18A. Choć Intel w swoim ogłoszeniu twierdzi, że proces 20A wywiązał się w pewnym stopniu z tego zadania i pozostaje fundamentem, na którym zbudowano proces 18A, to jednak czymś zupełnie innym jest obrobienie ograniczonej liczby eksperymentalnych wafli, a czymś innym masowa produkcja skomplikowanych chipów. Intel przerzucając produkcję Arrow Lake na TSMC, traci okazję do wyłapania różnych problemów z procesem produkcyjnym, zakładając, że wszystko będzie OK. Oby firma miała solidne podstawy do okazywania takiego optymizmu.

 

Intel: No od początku zje... ale spoko, następne procki na pewno, ale to na pewno już wyprodukujemy sami. Jesteśmy w końcu jedynym producentem z własną fabryką, który unika produkowania we własnej fabryce. Czy są jacyś chętni do produkowania procków w naszej fabryce? Może AMD się skusi?

 

  • Smutne 1
  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Arrow Lake-S w Kanadzie wyceniony praktycznie na poziomie 14. gen

 

https://videocardz.com/newz/intel-core-ultra-200k-cpus-listed-in-canada-similar-pricing-to-14th-gen

 

Premiera opóźniona na koniec października, w sklepach początek listopada:

 

https://www.telepolis.pl/tech/sprzet/procesory-intel-arrow-lake-opoznione-data-premiery

Link to post
Share on other sites

Odchodząc od tematu Inteli to otworzyłem ten artykuł na Telepolis i zjechałem niżej, a tam news o cenie PlayStation 5 Pro. 

 

Oni cenę w euro przeliczyli na złotówki i jeszcze dołożyli 23% VAT. Brak słów, kto tam w ogóle pracuje? 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Lepiej poczekaj na pierwsze testy. Trzeba zobaczyć czy znowu jakiegoś fuckupu nie będzie. Osobiście twierdzę, że jeżeli sprawność energetyczna i temperatury nie ulegną ZNACZNEJ poprawie, popyt nie będzie za wielki. 

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że będzie. Osoby, które nie kupiły Raptor Lake-S i miały do tej pory intela nie mają pojęcia w większości przypadków o problemach. Już Intel zadba odpowiednimi nakładami na marketing by tak pozostało. Mam znajomych, którzy szykują się na Arrow Lake-S. Ludzie z gatunku "do gier to tylko Intel+Nvidia". Z resztą Joker - niechlubnie Ci przypomnę, że sam mając wtedy jeszcze dobrego 13600k połasiłeś się na 13700k ;-) 

 

Na pewno będzie chłodniej niż na 13/14 GEN. 

Z duopolem du(o)på zawsze z tyłu. Potrzebujemy dobrego i solidnego intela by AMD nie gwiazdorzyło. Inaczej czeka nas 10 lat na 4R/4W*

Link to post
Share on other sites

Dużo jednak jest bardziej świadomych nabywców, których sie wcooorviło.

 

A wspomniana zmiana 13600k->13700K znalazłem (przynajmniej tak wtedy myślałem) taniego 13700K w używce i liczyłem na przeskok z 6 rdzeni na 8 tanim kosztem. Finalnie nie było ani tanio (I5 sprzedał się dużo taniej niż zakładałem) ani dobrze. Wydajność w grach praktycznie identyczna i tylko więcej żaru spod biurka w nogi... Najgorszy deal jaki w życiu zrobiłem, ale kto błędów nie popełnia niechaj pierwszy rzuci kamień... 

 

Ja na Arrowy nawet nie spojrzę - raczej posiedzę jeszcze srogi szmat czasu na AM5. 

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, joker5513 napisał:

Najgorszy deal jaki w życiu zrobiłem, ale kto błędów nie popełnia niechaj pierwszy rzuci kamień... 

Ja nie wypominam, pokazuję tylko że ludzie mają swoje oczekiwania. Ja #ChcęWierzyć że 9000X3D będzie godne. 

Link to post
Share on other sites

Tylko, że yntelowi pali się tyłek trochę, jak tak dalej pójdzie, to zmieni się prezes, zmienią się priorytety, a następnego "dobrego intela" zobaczymy za 5 lat. Jak im nie wypalą serwerowe procki, serwerowe GPU, to i na rozwój konsumenckich układów braknie funduszy, to wszystko jest powiązane. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...