Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

14 godzin temu, ju-rek napisał:

Dla DDR4 4000 CL19-23-23-45 odpowiednikiem w grach jest DDR5 6600 CL40. Podkręcasz 4000CL15/16 i DDR5 musi mieć pewnie 7200/8000 i fajne CL, aby nawiązać walkę. Takich za 1000zł 32Gb nie kupisz.

 

tu juz timingi pokazują ze to szrot nie pamięci DDR4 4000 CL19-23-23-45 i nie wiem na czym musiałbyś stanąć żeby z nich wydłubać 4000CL15/16.

 

Generalnie lepiej isc w DDR5 6600 bo też je da sie podkręcić niż w cokolwiek DDR4.

13 godzin temu, joker5513 napisał:

Ogranicza mnie wysokość kostek do 35mm a te patrioty mają jakiegoś "garba" i nie wejdą mi pod aio. 

 

Pamiętam jak sie naszukałem AIO 420 które wejdzie do fractala r5 i nie będzie kolidować z pamięciami, niewiele tego ale co znalazłem to H170i od corsara.

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Rebelmind napisał:

Alphacool "piwo z lodem" i "zorzą" 420 nie koliduje z praktycznie z żadnym ramem i powinno wejść do R5. 

 

wejdzie ale w ramy juz haczy ta od corsara jest chudsza, no i ten w corsar lepiej w testach wypadał od tego alpha

Edytowane przez r1023
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, r1023 napisał:

tu juz timingi pokazują ze to szrot nie pamięci DDR4 4000 CL19-23-23-45 i nie wiem na czym musiałbyś stanąć żeby z nich wydłubać 4000CL15/16.

Pokazuje, jaką wydajność oferują w grach porównywane zestawy. Nie, że takie DDR4 podkręcisz do 4000CL15. Trochę pomyślunku. Wskazałem też wcześniej, że Gskille  F4-3200C14D-32GTZKW , które kosztują ok. 1000zł, a zrobią z "palcem w d...." 4000-41000CL15/16 i ciasnymi 2 i 3 rzędem, nie mają w tej cenie, odpowiednika DDR5 porównywalnego do nich w grach.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Czy z palcem zrobią to trzeba by przetestować, dual ranki nie kręcą się tak łatwo jak single i nie zawsze sie to uda. Mam tak ustawione pamięci 32GB 4000Mhz i w sumie jakby była opcja a raczej chęci do zmiany platformy to bym się już w ddr4 nie pakował.

 

edit, a widze ze masz chyba 2x16 tych pamięci czyli przetestowane.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Trzecia generacja w obrębie jednej podstawki, oby nie wyszło jak z LGA1151 :/

 

https://www.purepc.pl/procesory-intel-meteor-lake-s-mogly-zostac-anulowane-modele-raptor-lake-zostana-z-nami-na-dluzej

 

Czyli prawdopodobnie pod koniec Q3 2023 wjeżdża Raptor Lake Refresh! Będzie brany 14600k, no chyba że wyjdą konstelacyjnie nowe SKU (~i3 z e_Cores). 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

Będzie brany 14600k

Powodzi się, dopiero co 13600KF kupiony i od razu deklaracja nowej generacji. 

8 minut temu, Rebelmind napisał:

Trzecia generacja w obrębie jednej podstawki, oby nie wyszło jak z LGA1151 :/

Lepiej nie kupujcie Z690 :pajac:

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, Artok napisał:

Powodzi się, dopiero co 13600KF kupiony i od razu deklaracja nowej generacji. 

Wiesz, że nie jestem z ludzi, którzy chomikują sprzęt. Odsprzedaż starego + dopłata i przesiadka na nuffke gen = #ThatIsTheWay! Wyjątek stanowi aktualny 3080, bo obecne ceny 4080 są pos®ane :cenzura:. Zgaduję, że przyjdzie mi poczekać ten rok do półtora/dwóch, żeby zaczęły się pojawiać używki w "akceptowalnych" kwotach, czyli takie 10-12.000 Sek (liczę sprzedaż 3080 + dopłatę rzędu max 6000 Sek). 

 

Swoją drogą na forum Se zaczyna się wysyp Alderów (drugi 12900k za 3400 Sek wisi przykładowo). 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Wiesz, że nie jestem z ludzi, którzy chomikują sprzęt.

Ja też nie, ale ostatnio zostałem zapytany, czy przypadkiem nie mam jakiejś płyty głównej LGA 1150, ponieważ "buduję tani zestaw dla teścia". Że ludzie chcą jeszcze taki paździerz ruszać i używać. 

25 minut temu, Rebelmind napisał:

Jest moc! 

Właściciele Alderów mają ostatni tydzień na sprzedaż w normalnych pieniądzach, potem będzie płacz i lamentacje. 

  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Artok napisał:

 

Właściciele Alderów mają ostatni tydzień na sprzedaż w normalnych pieniądzach, potem będzie płacz i lamentacje. 

 

Kompletnie nie widzę powodu do zmiany. Tym bardziej do płaczu czy lamentacji, jak przyjdzie potrzeba to sie zmieni moze dopiero na meteora.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Przecież Ty już chciałeś dawno ode mnie kupić za nienormalną cenę :D

Ja tego tematu publicznie podejmować nie zamierzam, ale w sumie się możesz pochwalić swoim ówczesnym zachowaniem :D

42 minuty temu, r1023 napisał:

Kompletnie nie widzę powodu do zmiany.

Jeżeli nie chcesz zmieniać to oczywiście, że masz w "dudzie", czy sprzedasz za 1000 zł czy za 1200 zł. 

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Artok napisał:

Ja tego tematu publicznie podejmować nie zamierzam, ale w sumie się możesz pochwalić swoim ówczesnym zachowaniem :D

 

Jeżeli nie chcesz zmieniać to oczywiście, że masz w "dudzie", czy sprzedasz za 1000 zł czy za 1200 zł. 

może zostać jako przycisk do papieru :D tak mam to głęboko

Link to post
Share on other sites

Na Win 10, żeby cokolwiek dało się grać, to trzeba było przy 12700 i 12900 wyłączyć eCore. W win 11 jest dokładnie na odwrót, a przy 13600k jak wyłączysz eCores to jest nawet w głupim CSGo wyraźny spadek średnich klatek. 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki @Rebelmind .

 

Korci mnie żeby sprawić sobie już nową platformę - 9900k jest już niestety trochę słabowity i nawet z obecną kartą już miejscami nie domaga. W wiedźminie next gen to nie jest w stanie utrzymać pełnego obciążenia karty - spada nawet poniżej 70%.

 

Chciałem Zen 4 z 3d cachem ale chyba się ich nie doczekam. Dostałem premię świąteczną (5k zł) i chciałem ją w całości wydać na głupoty (jak co roku zresztą) :). Tym razem padło na platformę w pececie :)Kasa leży i inflacja ją zjada.

 

Jeżeli już brać Intela to na ddr5, platforma ma być na podobny okres czasu co i9 - ze 4 lata i 3 GPU następne musi wytrzymać. Tylko jak to u niebieskich - Z690/Z790 są już raczej martwe, ewentualnie łaskawie Intel pozwoli jeszcze jedną generacje na obecne płyty posadzić. A jakbym poczekał na Zen 4 z 3d cachem kupiło by się jedną płytę główną i za 2 lata jakiś kolejny procesor. No i będę nudny ale jeszcze raz podkreślę że nie podoba mi się upychanie tych rdzeni E do procesorów.

 

Nie wiem już sam co czynić - jeżeli już bym się decydował na intela to chyba do i9 jak tylko na kompie gram nie ma sensu dopłacać co? Myślę że wystarczy mi 13700K/13700KF czy może nawet I5 13600K. No i kur... trzeba będzie zabulić za system kilka stówek niepotrzebnie jak na win 10 nie da się na Raptorach grać. Ha tfu w rdzenie E :(

 

Czy czekać na trójwymiarowe Ryzeny???

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...