Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

4 minuty temu, zbiku90 napisał:

Chociaż ostatnio jak ludzie plusowali 3060 8gb za ponad 1600pln to wątpię w sens istnienia tej strony

Oni również plują na 3090 Ti za 5899 zł, mimo że x-kom co tydzień sprzedaje dziesiątki tych Gigabitów. 

 

Na plusy/minusy pod kartami graficznymi nie ma sensu patrzeć na poważnie. Zawsze się znajdzie tam jakiś rozgoryczony element, wedle którego jest za drogo, za późno, za wolno itd. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Artok napisał:

Oni również plują na 3090 Ti za 5899 zł

Podczas gdy 6950xt pojawiają się poniżej 4k to mnie szczególnie nie dziwi. No ale niektórzy potrzebują do pracy CUDA czy Tensorów itp. wynalazków. Teraz jak ktoś po prostu chce topkę to weźmie 4090 za >10k co nie?

1 godzinę temu, Artok napisał:

Zawsze się znajdzie tam jakiś rozgoryczony element, wedle którego jest za drogo, za późno, za wolno itd. 

Tacy ludzie to nigdy nic nie kupią bo są od narzekania. To że mają trochę racji i nie dali się omamić przy okazji krypto-szaleństwa to inna sprawa. Sam bym w życiu tak nie przepłacił za GPU jeśli nie wyszłaby mnie praktycznie za darmo, to był szok. Myślę że rynek nie wróci prędko do normy bo dużo klientów poczuło się oszukanych/wykorzystanych.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Pierwszy sklep wrzuca placeholdery dla zablokowany Inteli 13. generacji oraz 13900ks

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/wyciekly_ceny_nadchodzacych_procesorow_13_generacji_intela_w_tym_flagowego_core_i9_13900ks-24545.html

 

13400f za 291 CAD (217$)

13500 za 344 CAD (256$)

 

Dla porównania ceny Aldera z tego sklepu:

12400f za 260 CAD (194$)

12500 za 322 CAD (241$)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dobrze, niech wypuszczają te zablokowane procesory. Ryzen 7600X za 249$ uciekł do niższego pułapu cenowego, ale akurat go tu złapie 13400F. Biorąc pod uwagę lepszy kontroler pamięci w Raptorach to 3600 Mhz za procach non-K powinno być oczywistością. 

Link to post
Share on other sites

Nie liczyłbym na nie wiadomo co po kontrolerze w zablokowanych Raptorach, bo jego możliwości będzie ponownie ograniczał System Agent. 

Godzinę temu, Artok napisał:

Biorąc pod uwagę lepszy kontroler pamięci w Raptorach to 3600 Mhz za procach non-K powinno być oczywistością. 

Zawzywszy na fakt, że niektóre zablokowane Aldery miały przez wspomnianego wcześniej Agenta problemy z nawet załadowaniem 3400 MHz w Gear1 to nie byłbym tych 3600 MHz wcale taki pewny. 

 

Dla mnie IMC w zablokowanych Raptorach* bez znaczenia. Jeśli zaś 20$ podwyżki okaże się prawdą to będę musiał ponownie przemyśleć temat drugiego CPU. Wtedy taki 13400f/13500 ląduje niebezpiecznie blisko nowego 12600kf (którego w sumie już posiadam) czyli wracam do koncepcji przełożenia obecnego i5 (lub zamiany na 12700f, bo ceny na rynku wtórnym podobne) i kupna 13600kf do głównego piecyka. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 25.11.2022 o 18:59, Rebelmind napisał:

Cenowarka podaje, iż Z790 Tomahawk D4 tj koszt ~1720 PLN atm (promocja BF): https://www.amazon.de/gp/product/B0BDS7K2KV/

 

Całkiem podobnie wyposażony Z690 Elite AX DDR5 pięć stów taniej: https://www.amazon.pl/Z690-AORUS-ELITE-AX-gniazdo/dp/B09KVFNXJP/

 

Najtańszy używany zestaw FlareX 3200/14 (2x8GB) wisi na allegro za 450 PLN, więc liczny iż Twoje za 800 by poszły. Dopłata do wspomnianych Venomów (2x16GB 6200/40) wyniosła by 120 PLN: https://www.net-s.pl/produkt/patriot-pamiec-ddr5-viper-venom-32gb-6200-2x16gb-cl40-1321163;20-c-10

 

Kurde no, nawet gdybyś się uparł na Z790 to Aorus AX DDR5 byłby w podobnym budżecie (w xkom w promocj był po 649)https://www.x-kom.pl/p/1070705-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z790-aorus-elite-ax.html

 

Serio, szkoda ograniczać topowego Raptora wolnym DDR4 :/


No i dałeś mi do myślenia.
13900k odebrałem w sobotę i o dziwo paczka z płytą też dotarła w sobotę do paczkomatu. Nawet nie wyciągałem jej z folii. %-)
Przejrzałem płyty główne na 1700 zarówno Z690 jak i Z790... albo niewystarczajaca liczba portów, albo problemy z dostępnością albo kosmiczne ceny... ale biorąc pod uwagę możliwości / cenę to jednak zrobię podmianę na Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX.
Z790 na papierze ma wsparcie dla  7600(O.C.) MHz
Z690 6000(O.C.) MHz

Vipery w net-s za tą cenę to nie wiem jak znalazłeś bo wchodząc z głównej strony nie mogłem w ogóle ich znaleźć. Zamawiałem kiedyś od nich dysk i pomimo statusu dostępności towaru na stronie, musiałem czekać ok tygodnia na realizację więc mam mieszane uczucia. Nawiasem mówiąc to zamówienie zniknęło mi z historii konta. No ale puściłem zamówienie na ram i przyjęli, realizacja niby 1 dzień roboczy.

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Maxikas napisał:

Vipery w net-s za tą cenę to nie wiem jak znalazłeś bo wchodząc z głównej strony nie mogłem w ogóle ich znaleźć. Zamawiałem kiedyś od nich dysk i pomimo statusu dostępności towaru na stronie, musiałem czekać ok tygodnia na realizację więc mam mieszane uczucia. Nawiasem mówiąc to zamówienie zniknęło mi z historii konta. No ale puściłem zamówienie na ram i przyjęli, realizacja niby 1 dzień roboczy.

Ja akurat nie miałem złych doświadczeń z Net-s, ale ludzie z tego forum już tak. Na zadowoleniu mieli w podobnej cenie https://www.zadowolenie.pl/patriot-pamiec-ddr5-viper-venom-32gb-6200-2x16gb-cl40

 

41 minut temu, Maxikas napisał:

No i dałeś mi do myślenia.

Lepsze jest wrogiem dobrego :evil:

42 minuty temu, Maxikas napisał:

No ale puściłem zamówienie na ram i przyjęli, realizacja niby 1 dzień roboczy.

Dzwoń bezpośrednio do sklepu i pytaj o status realizacji zamówienia. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 28.11.2022 o 14:01, Maxikas napisał:

Zamawiałem kiedyś od nich dysk i pomimo statusu dostępności towaru na stronie, musiałem czekać ok tygodnia na realizację więc mam mieszane uczucia.

+1

W dniu 29.11.2022 o 00:11, HegemoN napisał:

Czytaliście?

Czytaliśmy i nie podoba się w jakim kierunku to zmierza :(

Link to post
Share on other sites

No to muszę powiedzieć że tym razem sklep się wywiązał. Miałem w mailu wpisany czas realizacji zamówienia 1 dzień roboczy. We wtorek wysłali, dzisiaj już są u mnie. ;)

Jeszcze tylko płyta... i może w weekend będę składał. :menda:

 

Edit:

No i tak na gorąco. Standardowo zestaw najpierw złożony na biurku do testów.
Żadne z ustawień XMP Patriotów nie przechodzą - po restarcie czarny ekran i pomaga dopiero reset biosu guzikiem na płycie.
Zaktualizowałem bios płyty z F1 na najnowszy F3g i dalej to samo.

Edytowane przez Maxikas
Link to post
Share on other sites
W dniu 30.11.2022 o 18:37, Maxikas napisał:

Żadne z ustawień XMP Patriotów nie przechodzą - po restarcie czarny ekran i pomaga dopiero reset biosu guzikiem na płycie.
Zaktualizowałem bios płyty z F1 na najnowszy F3g i dalej to samo.

Kurde, no z Gigabyte nie pomogę z biosem niestety - a próbowałeś z palca klepać V_DRam i SA?

 

U mnie od wczoraj na pokładzie 13600kf. I powiem Wam, że jest fajnie!

MEMOC3.jpg

 

4200 MHz w Gear1 weszło, z dopieszczeniem sub-timingów pomógł kolega @ju-rek za co mega wielkie dzięki! 4266 oraz 4300 wstają i nawet przechodzi pierwszy 'rząd' testów w AIDA, ale wywala się po chwili. Finałowo OC stanęło na chwilę obecną na 5600 MHz dla P_cores oraz 4400 MHz e_cores przy napięciu 1.28V, co w CB R23 nT po dziesięciu minutach w pokazało max 97*C (mój dzienny profil "cisza": pompa 20%, wenty na radzie 40%), w gierkach okolice 62*C. Proc w CB R23 dla takiego profilu nie przekracza 205W poboru, podczas gdy testowany w maju 12900k @ 5.0 P / 4.0 e szamał niemalże 100W więcej i bez mocniejszego przewiewu chłodnicy przekraczał 100*C zanim skończył się test. 

 

OCCBR.jpg

 

W CSGo, gdzie jak na razie jedynie z gierek testowałem, to na mapce FPS_Benchmark jest lekko ponad 100 fps więcej niż widziałem na kręconym 12600k (5.0/4.0, DDR4 4000 cl16 G1).  Mega fajny kawałek krzemu i prawdopodobnie zostanie ze mną na dłużej.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Albo coś źle robię albo coś jest mocno nie tak.
Na stockowych ustawieniach na dzień dobry jest 4800, ok - w porządku. Zmieniając XMP z Disabled na 5600 co w teorii też powinno być przyjęte - system nie wstaje.
Zostawiając profil na Disabled i ustawienie System Memory Multiplier na 5600 system bootuje z zegarem 2800MHz i timingami 40-40-40-76.

Zmieniając ręcznie timingi na 36-36-36-68 system bez problemu wstaje.

 

Próba ustawienia czegokolwiek powyżej 5600 kończy się czarnym ekranem i brakiem bootowania.

screen1.jpg

5600_40-40-40-76.jpg

Link to post
Share on other sites

Tak coś czytam i niskie mam te wyniki w CB R23. Niemalże wszystkie testy z DDR5 są, ale widzę że to powinny być okolice 24.000 stockowo i tak, gdzie ja nie mam tyle po OC. Co więcej, czytam że MSI Z690 Pro-A oraz Pro-P mają skopane domyślne sterowanie dla AC_LL oraz DC_LL. Ktoś, coś? @Artok

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

powinny być okolice 24.000 stockowo i tak, gdzie ja nie mam tyle po OC.

something-is-no-yes-tusk.jpg

3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Co więcej, czytam że MSI Z690 Pro-A oraz Pro-P mają skopane domyślne sterowanie dla AC_LL oraz DC_LL. Ktoś, coś? @Artok

Rozkładam obie ręce, ponieważ nie miałem okazji używać płyty MSI pod LGA1700. Mimo, że Asus w mojej hierarchii producentów jest na samym dnie to - o dziwo - na taniej Z690 wszystko działa poprawnie. Jedyne co mi doskwiera to brak możliwości ustawienia mnożnika CPU powyżej 55. Nawet jak ustawię 56 czy 57 to system i tak to odczytuje jako 55. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...