Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

1 godzinę temu, mirai99 napisał:

W grach nie jest tak tragicznie, ale nadal trochę grzałka.

W grach to mamy zupełną woltę, bo okazuje się, że 12900K ciągnie znacznie mniej, niż procesory poprzedniej generacji i (wierząc artykułowi podesłanemu wyżej) plasuje się gdzieś obok 5800X, co - biorąc pod uwagę wydajność, jest wynikiem świetnym.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kampers napisał:

Tylko i wyłącznie uwqhd gram i net.

 

Tym praktycznie zamykasz temat. Niezależnie od rozdzielczości Aldery są szybsze od Zenkow w grach, ale przewaga ta maleje wraz ze wzrostem rozdzielczości (wiem, oczywista oczywistość) -> a przy tych cenach wraz ze spadkiem przewagi drastycznie maleje opłacalność. Można znowu napisać "standard: jak pieniądze nie mają znaczenia to Intel, ale jak mają to AMD". 

 

Wyjątkowo tym razem wstrzymałem się z pisaniem komentarzy nt. 12. generacji od razu po premierze. Musiały opaść u mnie emocje :D oraz trzeba było jak zawsze przerobić kilkanaście recenzji żeby znaleźć powtarzające się schematy i wyrobić sobie jakąś opinię.

 

Moje 2 grosze:

* ogólnie przekrojowo Aldery są świetne; spory skok wydajności jednowątkowej i fenomenalny patent z tymi małymi rdzeniami -> tam, gdzie potrzeba mocy jednowątkowo rdzenie performance dosłownie zwijają asfalt, a przy zastosowaniach multicore są w końcu dostępne dodatkowe zasoby

* Intel jest mistrzem zarządzania energią procesora, bo tego nie można inaczej nazwać; w grach te duże rdzenie dostają prawie max papu odpłacając się wysokimi zegarami co przy sporym skoku IPC (vs gen. 11) robi robotę - jednocześnie pobierając tego papu mniej niż topowa konkurencja w tych konkretnych zastosowaniach

* DDR5 to przyszłość (najbliższa);  "tańsze" kostki /powiedzmy okolice 5600 MHz/, z nawet wysokimi CL są i tak minimalne lepsze od przyzwoitych DDR4 -> wciąż czekam jednak na bezpośrednio porównanie z topowymi DDR4 (typu Viper Steel 4400 cl19) chociaż te też zaczynają już odjeżdżać w kosmos cenowo

* bezpośrednie odniesienia, np 12600k vs 5600x powoli tracą sens z powodów konstrukcyjnych. i5 vs R5 to już nie jest 6R/12W vs 6R/12W. Może cenowo za same CPU to jeszcze miałoby sens, ale jeśli uwzględni sie koszty całej platformy (bo pod Aldery MUSI sie dokupić nową płytę) to 12. gen już nie wychodzi tak kolorowo

* w zastosowaniach Pro Ryzen nadal potrafi utrzymać przewagę, chociaż Intel sporo nadrobił

 

Ja jednak osobiście jestem trochę zawiedziony i rozczarowany. Od jakiegoś czasu chodzi za mną pomysł przesiadki na mini-pc i właśnie chciałem zbudować taki zestaw na 12400f/B660 itx. Tyle że dla mnie kryterium decydującym jest wydajność w jednej grze: Csgo, a tam akurat Alder już tak nie błyszczy. Jest minimalnie szybciej, ale koszt całej platformy totalnie zniechęca :/ Co więcej, podejrzewam że Zen3+ może odrobić straty (przynajmniej w tym jednym tytule), aczkolwiek w tym czasie mają się tez pojawić modele non-k więc taki i7-12700f - o ile nadal będzie w konfiguracji 8R/16W+4R - może być wart zastanowienia.

 

Dla zainteresowanych testy w csgo:

Ithardware: https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i9_12900k_test_recenzja_opinia-18450-10.html
TPU: https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12600k-alder-lake-12th-gen/17.html
Sweclockers (na wykresach można przescrollować w prawo na csgo): https://www.sweclockers.com/test/33062-intel-core-i9-12900k-och-core-i5-12600k-alder-lake/8

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Tu w teście masz

 

Kingston Fury Renegade: 5333MHz 20-30-30-52 16GB (2x8GB Single-Rank) @ 4400MHz 19-23-23-42

DDR5 – Corsair Dominator Platinum RGB: 5200MHz 36-38-38-74 32GB (2x16GB Single-Rank)

 

I ledwo w grach trochę lepsze są te DDR4, a są lepsze ddr5 niż te tutaj w teście

 

https://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/ddr4-vs-ddr5-intel-core-i9-12900k-testing/2/

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, janek20 napisał:

No coż do 2025 jet wsparcie w 10 a później czeka go złomowanie

Myślę że Haswell w HTPC będzie się dobrze sprawdzał nawet i w 2030. Jeśli tylko pozwolą go w pełni używać i nie będą wycinać funkcji. W ogóle to zabawne że win10 miał być "ostatnim windowsem", a 11 to tak naprawdę nakładka graficzna. Większość programów dalej raportuje system jako windows 10, rewolucji jakoś nie widać :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.11.2021 o 00:48, danieloslaw1 napisał:

blackwhite tv zablokował mozliwosc pisania komentow po napisaniu ze procek zjada 300w  i po oc nawet i  400 a nie jak on ma w testach. (chyba ma najnizsze pobory mocy z testow co widzialem)



Ten procek zjada duzo wiecej niz podałeś. Wyłącz limity i wtedy testuj procki Bez sensu to jest szukac na siłę miejsc procesorowych(no chyba ze jest to wielka lokalizacja) i pokazywać ze w jakims miejscu masz 20% wiecej klatek jak średnią to da 1-5% na całą gre. Najbardziej widać zakłąmanie testerów gdy zobaczymy testy gdzie pokazana jest całą rozgrywka i sa liczone srednie klatki z różnych miejsc w grze. Tutaj u Ciebie nic nie widzimy tak naprawde. Poniżej masz prawidłowe pobory mocy a nie jakieś śmieszne 200w z groszem. Gdzie testy 2-4k żeby ludzie wiedzieli że jak siedzą nawet na 8700k to do 2-4k vs 12900k bedzie minimalna różnica?Niestety ten procek to syf a najwieksi recenzenci sie nad nim spuszczają. Posmarowane pewnie macie elegancko przez intelka a wytyczne aż bolą w oczy :) Nie moge dac pełnych linków wiec daje stronki według mnie najbardziej zaufane na którym sa testy o ktorych mowie
techspot
techpowerup

Dlaczego ściemniasz, przecież piszesz komentarze pod moimi filmami i nic nie jest zablokowane.

I pokaż mi te ponad 300W na procu ;)

Jakbyś uważnie obejrzał film to jest przebitka z Blenderem i pokazany jest pobór 

Co do Techpowerup - to zobacz jakie ustawienia DDR4 użyli w teście 12700K, trochę słabo, nie uważasz jak na taki super portal.

Edytowane przez BlackwhiteYT
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, BlackwhiteYT napisał:

Dlaczego ściemniasz, przecież piszesz komentarze pod moimi filmami i nic nie jest zablokowane.

I pokaż mi te ponad 300W na procu ;)

Jakbyś uważnie obejrzał film to jest przebitka z Blenderem i pokazany jest pobór 

Co do Techpowerup - to zobacz jakie ustawienia DDR4 użyli w teście 12700K, trochę słabo, nie uważasz jak na taki super portal.

Tak musze sprostować i przeprosić. Yt sam blokował jak komentarzu dałem linki do testów ;) co nie zmienia faktu ze jak dls mnie zle testujesz cpu. 

U wszystkich testerów po oc ta grzałka bierze 300-400w

Nie ma co sie obrazać. Procesor nie da 10-20% w grach tylko z 5 jak zsumuje sie całą rozgrywke w miejscach procesorowych i graficznych

16 godzin temu, Leminairre napisał:

W grach to mamy zupełną woltę, bo okazuje się, że 12900K ciągnie znacznie mniej, niż procesory poprzedniej generacji i (wierząc artykułowi podesłanemu wyżej) plasuje się gdzieś obok 5800X, co - biorąc pod uwagę wydajność, jest wynikiem świetnym.

Ja tam widze w kazdym tescie w grach ze 12900k zjada 20-30w wiecej niz 10900k

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, danieloslaw1 napisał:

Procesor nie da 10-20% w grach tylko z 5 jak zsumuje sie całą rozgrywke w miejscach procesorowych i graficznych

 

Bo to grafika generuje FPS a od wydajności CPU zależy czy ją w pełni obsłuży. Procesor nie generuje FPS tylko wpływa na komfort i jakość rozgrywki kiedy potrafi utrzymać pełne obciążenie karty np. bez chwilowych spadków. Dlatego w testach podaje się też wartości 0,1 i 1% a nie tylko średnie klatki.

Jak inaczej chcesz wykazać różnice w wydajności CPU w grach? Twoja logika uśredniania jest błędna.

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Dzejson_ napisał:

 

Bo to grafika generuje FPS a od wydajności CPU zależy czy ją w pełni obsłuży. Procesor nie generuje FPS tylko wpływa na komfort i jakość rozgrywki kiedy potrafi utrzymać pełne obciążenie karty np. bez chwilowych spadków. Dlatego w testach podaje się też wartości 0,1 i 1% a nie tylko średnie klatki.

Jak inaczej chcesz wykazać różnice w wydajności CPU w grach? Twoja logika uśredniania jest błędna.

oglądałem pare testów gdzie bylo pokazane pobieranie pradu samego cpu. A co do logiki. Chodziło mi że nie ma sensu sie podniecać i mając 9900k 10900k czy 11900k nie warto przesiadac sie na 12900k. Jeśli chodzi o gry

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, BlackwhiteYT napisał:

jak na taki super portal.

TPU jest ok bo wystawia 720p.

Ty natomiast ostatnio nie korzystasz z przewagi youtuba nad testami papierowymi i zamiast filmu z game playa gdzie widać gpu load dajesz słupki

 

To jak testować grafy na youtube i nie dawać rpm wentylatora i watażu karty w msiafterburner.

Przewaga youtube idzie w kosz wzgledem testu papierowego

1 godzinę temu, Szy3ki napisał:

12900K za 3500zł

za dobrze wypadł.Rakieta po prmierze staniała

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Jeden pisze jakieś głupoty o 12900K za 3500zł bo zobaczył cenę pośrednika w Morelach i myśli, że tak rynek wygląda, drugi wykłóca się o pobór energii w testach do których - a jakże, nie wyśle odnośnika, trzeci wytyka fuszerę TPU ale następny mówi, że są "ok" bo jednak robią te testy w 720P.

:wariat:

Nic się nie da zrozumieć z tego bełkotu, normalnie jak posiedzenie starych bab.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Leminairre napisał:

bo zobaczył cenę pośrednika w Morelach

 

ja wiem ze na forach króle zakupu kupowali 10700k za 1000zl ale cena morele dla mnie jest pewniejsza xD

niż sluchać konfabulujących pryszczatych 13 latków lub co gorsza podstarzałych z mentalnością pryszczatego 13 latka.

Forum it xD

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, janek20 napisał:

TPU jest ok bo wystawia 720p.

Ty natomiast ostatnio nie korzystasz z przewagi youtuba nad testami papierowymi i zamiast filmu z game playa gdzie widać gpu load dajesz słupki

 

To jak testować grafy na youtube i nie dawać rpm wentylatora i watażu karty w msiafterburner.

Przewaga youtube idzie w kosz wzgledem testu papierowego

za dobrze wypadł.Rakieta po prmierze staniała

Masz racje. Bez pokazania gry z danymi z riva tuner czy tam innych to testy moze kazdy zrobić jak chce

test 1 z brzegu. Na yt jest ich dużo https://www.youtube.com/watch?v=83ipj6WXBRU&

 

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, danieloslaw1 napisał:

Bez pokazania gry z danymi z riva tuner czy tam innych to testy moze kazdy zrobić jak chce

 

jak chce okłamać to i tak to zrobi,moze podciąć np ramem albo uncore albo powiedzieć ze ryzen 5800 to 10700k.

Po prostu bez znania gpu load cała odpowiedzialność spoczywa na testującym

bench lab mam w subowanych wiec jest zweryfikowany

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Tu w teście masz

 

Kingston Fury Renegade: 5333MHz 20-30-30-52 16GB (2x8GB Single-Rank) @ 4400MHz 19-23-23-42

DDR5 – Corsair Dominator Platinum RGB: 5200MHz 36-38-38-74 32GB (2x16GB Single-Rank)

 

I ledwo w grach trochę lepsze są te DDR4, a są lepsze ddr5 niż te tutaj w teście

 

https://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/ddr4-vs-ddr5-intel-core-i9-12900k-testing/2/

Jutro pewnie wleci moje porównanie DDR4 vs DDR5 ( 3600 CL16/4000 CL17/4400 CL19 vs 5200 Cl36 i Cl38 ). Ważne jest ustawić dla DDR4 CR1 bo na CR2 są spore spadki. Ogólnie mówiąc to często 3600 CL16 gniotą DDR5 5200 CL36

 

@danieloslaw1 Ale tak na prawdę 12900K pokazuje pazurki w Adobe, Photoshopie i Lightroom. Jak ktoś chce proca do gier to  12600K ewentualnie 12700K, który nie wiele odstaje od i9.

Edytowane przez BlackwhiteYT
Link to post
Share on other sites
26 minut temu, BlackwhiteYT napisał:

Jutro pewnie wleci moje porównanie DDR4 vs DDR5 ( 3600 CL16/4000 CL17/4400 CL19 vs 5200 Cl36 i Cl38 ). Ważne jest ustawić dla DDR4 CR1 bo na CR2 są spore spadki. Ogólnie mówiąc to często 3600 CL16 gniotą DDR5 5200 CL36

 

@danieloslaw1 Ale tak na prawdę 12900K pokazuje pazurki w Adobe, Photoshopie i Lightroom. Jak ktoś chce proca do gier to  12600K ewentualnie 12700K, który nie wiele odstaje od i9.

ja zazwyczaj za bardzo sie nakręcam i wytykam mocno coś czego nie widać. Oczywiście 12900k miecie w niektorych zastosowaniach ale na grach sie zawiodłem. Miało być dożo a wyszło podobnie jak z seri na serie.
Coś mi sie wydaje że duzo lepiej bedzie jak ram bedzie miał przynajmniej 8000mhz z jakims niskim cl. Wnioski sa takie ze trzeba czekać na dobry ram i mieć nadzieje ze am5 bedzie wydajniejsze o 30% a to bedzie pewnie nie realne. No chyba że ddr5 na am5 bedzie dobrze działać? 

Panie Blacku przydałoby sie też dodać do tabelki ryśka. Wtedy jeszcze lepiej byloby widać jak ddr4 vs ddr5 wpływa na wydajnosc w grach. Może być tak że 12900k jeszcze bardziej odleci czasami ryśkom na ddr4 

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites
36 minut temu, BlackwhiteYT napisał:

Jutro pewnie wleci moje porównanie DDR4 vs DDR5 ( 3600 CL16/4000 CL17/4400 CL19 vs 5200 Cl36 i Cl38 ). Ważne jest ustawić dla DDR4 CR1 bo na CR2 są spore spadki. Ogólnie mówiąc to często 3600 CL16 gniotą DDR5 5200 CL36

 

 

Dasz też test 12700k ? tego w sieci praktycznie nie ma, poza moim ulubionym HU tam dali 12700kf. Celuje w 12700k ale motam się z pamięciami i płytą. Straszna bieda na rynku ciężko coś sensownego poskładać.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, janek20 napisał:

 

co szerzej o tym? ddr4 single/duall ranki,ddr5 w quad chanell?

Wszystkie pamięci Single rank i  DDR5 Quad channel 

G.Skill Trident Royal 2x 8 GB - natywka 4266 CL19 i Corsair Dominiator 5200 CL 38/40/40

Czyli takie porównanie dla ludu bo nawet memki za 600 - 700 zeta cos takiego zrobią.

 

@r1023 Na 12700k właśnie będę testował. Nie wiem czy dam radę osobny test walnąć bo mam jeszcze do zrobienia inne tematy np. Win vs win 11 - tez na 12700k.

Ale z tego co zaobserwowałem to 12700K niewiele gorzej w grach wypada od i9tki, marginalne różnice.

 

BTW nie wiem czy te windy porównywać na DDR4 czy na DR5

Edytowane przez BlackwhiteYT
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...