Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Godzinę temu, Dzejson_ napisał:

Nie rozumiem tej niechęci do polskiej sceny przedstawiającej hardware na zasadzie "inni są lepsi"

Źle mnie zrozumiałeś, mi nie chodzi o to że polska scena jest dobra czy zła. Jest po prostu mikroskopijna w porównaniu z anglojęzycznym internetem. Jako przykład podam wspominanego 11600K, po polsku ukazały się IMO 3 w miarę poważne testy (purepc, ithardware, whatnext).

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Dzejson_

Poza tym nawet ogólnie już mówiąc tu nie chodzi o jakąkolwiek niechęć do polskojęzycznych portali IT ale do tych konkretnych wyników na PurePC. Siedzę i kończę czytać "-nasty" już dzisiaj test 11 gen. i nadal nie wiem jak u Oktaby mogły wyjść aż tak dobre wyniki Intela...

 

Zastanawia mnie to szczególnie dlatego, że nigdzie indziej nie widziałem nawet zbliżonych wniosków; próbuję ogarnąć temat i próbując się zdystansować do własnych odczuć widzę następujące opcje:

 

1) wszystkie inne redakcje/portale robią to źle i tylko PPC pokazuje prawdę 

2) wszystkie inne redakcje faworyzują Amd /są w zmowie / mają jakiś prywatny problem z Intelem 

3) w teście PPC coś jest jednak "nie tak" podczas gdy pozostałe redakcje pokazują rzeczywiste wyniki 

 

Ktoś widzi jakieś inne opcje? W ogóle cicho coś w temacie... :D

Link to post
Share on other sites

Cisza bo kto siedzi na 9-10 generacji nie ma co zmieniać, jak już to na lepszy z 10 generacji. Najlepszym dalej prockiem Intela jest 10900k, a opłaca się też 10400f czy 10700f, zen3 za drogie,GPU nie ma, nic się nie dzieje:)

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Rebelmind napisał:

@Dzejson_

 

3) w teście PPC coś jest jednak "nie tak" podczas gdy pozostałe redakcje pokazują rzeczywiste wyniki 

 

Ktoś widzi jakieś inne opcje? W ogóle cicho coś w temacie... :D

Zaletą testów PurePC jest to, że możesz napisać do Sebastiana i na Twoją prośbę poda Ci konkretne miejsce testowe wraz z całą metodologią i sposobem pomiaru. Wielokrotnie to przerabiałem i dzięki temu mogłem zweryfikować jak wygląda wydajność w kontrowersyjnych sytuacjach.  Sebastian potrafi nawet save z miejsc testowych podesłać. 

Zagraniczne serwisy tego nie udostępniają co w pewien sposób może już Ci coś sugerować ;)

Edytowane przez DjXbeat
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

1) wszystkie inne redakcje/portale robią to źle i tylko PPC pokazuje prawdę 

2) wszystkie inne redakcje faworyzują Amd /są w zmowie / mają jakiś prywatny problem z Intelem 

3) w teście PPC coś jest jednak "nie tak" podczas gdy pozostałe redakcje pokazują rzeczywiste wyniki 

 

Ktoś widzi jakieś inne opcje? W ogóle cicho coś w temacie...

Dawaj na sparing to sie przekonasz o miejscu w szeregu

Link to post
Share on other sites

Ja zaryzykowałbym stwierdzenie że 11 gen jest przekrojowo gorszy od 10. Duży zjazd w zastosowaniach produktywnych (wiadomo jajek mniej). A w grach? Różnice tak małe że praktycznie żadne, a jak gra bardziej wątko lubna to i gorzej :(Jeżeli obecne ceny 10 gen się utrzymają nie widzę żadnego sensu kupowania 11900K. 2700zł to zdecydowanie za dużo.

 

Można by się ewentualnie pochylić nad I7 11700K (różniącego sie tylko zegarami od I9, a to mozna sobie samemu poprawić). Jakby kosztował oczywiście mniej niż 2k zł.

 

Niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz. Black'u w swoim materiale o niej opowiadał. Mianowicie gdy wrzucimy pamięci szybsze niż 3600MHz kontroler pamięci pracuje w trybie 1:2 (o połowę niższy zegar niż pamięci). Podobno powoduje to spore spadki w wydajności. Cały sens posiadania Intela dla maniaków każdego fps'a upada? Na 10gen jakoś można było normalnie wrzucić pamięci 4400 bez kombinacji z kontrolerem a tu co?

 

Naprawdę co trzeba mieć w głowie żeby wydac procesory gorsze od poprzedników, w wyższej cenie :) Ostatni taki przypadek to chyba AMD zastępujące Phenomy serią FX.

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, joker5513 napisał:

Mianowicie gdy wrzucimy pamięci szybsze niż 3600MHz kontroler pamięci pracuje w trybie 1:2 (o połowę niższy zegar niż pamięci). Podobno powoduje to spore spadki w wydajności.

Kolejny krok wstecz. 10 generacja najlepiej się skalowała do 3200mhz, ale różnica między 3600 a 4000 czy 4133 wciąż była zauważalna. Tutaj sufitem jest 3600 z ciasnymi timingami. Żeby zmaksymalizować wydajność najlepiej iść w b-die bo mają najlepsze timingi, tylko że zestawy 2x8GB kosztują ponad 600zł. Podobnie jak na Ryzenach zresztą.

Największym plusem nowej generacji jest zintegrowana grafika która w końcu może konkurować z Vegą. PCIe 4.0 to jak narazie tylko ciekawostka, pewnie się przyda ale to za parę lat dopiero.

Nihil novi sub sole, może Alder Lake w 10nm przyniesie jakiś powiew świeżości.

 

5 godzin temu, janek20 napisał:

Dawaj na sparing to sie przekonasz o miejscu w szeregu

Kiedy argumentów brak trzeba uruchomić bojówki w błękitnych koszulach :rotfl:

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, janek20 napisał:

Dawaj na sparing to sie przekonasz o miejscu w szeregu

 

Mówisz w sensie żeby wziąć na testy? Mam kontakt priv z typem z forum w Se, który wczoraj zamówił B560m Aorus Pro oraz 11700f (nota bene w tej samej cenie sprzedawany jest 5600x, który nadal pozostaje niedostępny) więc mogę go pomęczyć. 

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Rebelmind napisał:

z drugiej strony jeżeli w tym konkretnym tytule (silnik mocno jednowątkowy) Rakieta, ze swoim +10% do IPC wącha ostro spaliny za Zenkiem Trzecim to dla mnie niebiescy są Rip.

Gdyby to tak wszystko zależało od wydajności jednowątkowej.

Zen 3 w grach e-sportowych nie ma konkurencji, a bezdotykowy procesor jak 5600X jest na tyle niewymagający dla użytkownika, że nawet wybór do tych tytułów 11600K/F/KF jest niezasadny.

Do gierczenia we wszystko, nowe i5 są bardzo ciekawym wyborem, a zablokowany mnożnik na płycie umożliwiającej zabawę z pamięciami, będzie większym novum niż i5-10400F poganiające 3600.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdyby ktoś rozpatrywał opcje kupna Rocket Lake-S i przeczekania na integrze (która nota bene miała być wyraźnie lepsza od poprzednika) kryzysu Gpu to proponuję się wstrzymać. Jak na razie jedyny, oficjalnie dostępny sterownik do iGPU to... Windows Generic Display Driver :D Z tego też powodu próżno szukać testów integry na większych portalach, a te 3 redakcje na krzyż, które drivery w wersji beta dostały, piszą o licznych problemach z nim związanych... 

 

https://videocardz.com/newz/intel-awkwardly-forgot-to-release-graphics-drivers-for-rocket-lake

 

https://arstechnica.com/gadgets/2021/03/intel-11th-generation-rocket-lake-s-gaming-cpus-did-not-impress-us/

 

W najlepszym wypadku wydajność poniżej rx 550... No, "średnio" to mało powiedziane. 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

@Up po obniżkach i przy nadal dobrej podaży Comet Lake-S pozostaje bardzo opłacalny. Niedalej jak w zeszłym tygodniu widziałem i9-10900f w cenie 5600x (3349 sek, czyli 1515 pln po obecnym kursie) - przy czym Zenek Trzeci nadal pozostaje niedostępny, a Intela było dobrze ponad 50 Szt. na stanie... 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Wersje bez "f" są obecnie bezsensownie wycenione, bo po co ktokolwiek miałby dopłacać za iGpu o wydajności przycisku do papieru? Dopóki Intel nie ogarnie się ze sterownikami to jest to totalna porażka... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Pozwolę sobie opisać swoje (pierwsze) wrażenia po przesiadce z 9700K na 9900K. Normalnie zmiana po cenach rynkowych nie byłaby opłacalna jednak udało mi się dorwać w używce od znajomego ze sprawdzonym potencjałem OC "i dziewiątkę" za 1150zł. Po sprzedaży swojego I7 wyszło dopłaty 200zł więc w miarę znośnie. Pisze z roboty więc niestety żadnych screenów nie zamieszczę. Musicie uwierzyć na słowo. Nie jestem też żadnym profesjonalistą, opisuję tylko odczucia szarego obywatela :)

 

  • 9900k to straszny piekarnik! 14nm ++++++++ robi swoje :(Ustawiłem go na 5,0 na wszystkich wątkach/rdzeniach bez offsetu avx. Konieczne do tego jest napięcie 1,34V, zdjęte kagańce w biosie i wysokie LLC żeby uniknąć spadków voltażu. Cokolwiek mniej i leci bluescreen. 5,1 pozostaje w strefie marzeń. W stress testach (Prime 95 small fft, OCCT itp.) jak sprawdzałem stabilność, temperatury dochodziły do 88C na "CPU package" i 85C na rdzeniach! 9700k w tych samych warunkach ( 5,0@1,3V) miał dobre kilkanaście stopni mniej. W cinebench R20 około 75-78C i 5127punktów. Podobnie w benchmarku Corona. W grach o dziwo jest chłodniej o jakieś 5-7C niż na i7 - 55-65C i użycie procesora o wiele mniejsze procentowo podczas rozgrywki (dodatkowe wątki pomagają?). Powyższe wyniki uzyskane na AIO 420mm z sygnaturki więc jakby ktoś chciał zabierać się za OC na chłodzeniu powietrznym nie wróżę większych szans na powodzenie.
     
  • W syntetykach (co oczywiste) wyniki o wiele lepsze niż na I7. CB R20 5127 punktów. CB R15 2150 punktów. Corona - rendering sceny 94s. I7 zostaje daleko w tyle. Warto nadmienić że testy robione na długo już używanym systemie bez reinstalacji więc pewnie trochę syfu już się nazbierało. 
     
  • W ogólnej responsywności systemu i codziennym użytkowaniu (multimedia, net) żadnej różnicy
     
  • Gry: Wszystkie wartości w rozdzielczości 3440x1440 w ustawieniach maksymalnych lub bliskim maksymalnych, na RTX 3080 z sygnatury, z włączonym resizable bar.  
    - Hunt Showdown - w mapach nocnych limitem jest GPU i fps taki sam jak na I7 (115-125 fps). W dzień jest około 10klatek więcej niż na poprzednim procku (prawie że lock na natywne 144Hz matrycy z niewielkimi spadkami do 130-135 fps).
    -Shadow of Tomb Raider - w benchmarku 5 fps więcej na I9. Praktycznie żadna różnica.
    -RDR 2 - brak odczuwalnej i mierzalnej różnicy
    -AC Odyssey - drastycznie mniejsze użycie CPU podczas gry (zamiast 100% około 50-60) i spokojnie 10fps do przodu. Klatencje oscylują od 70 do ponad 90 fps. obecnie
    - AC Valhalla - brak wymiernych różnic w rozgrywce, benchmarka nie odpalałem.
    - Cyberbug 2077 dam znać później - jak wychodziłem do pracy jeszcze się pobierał na moim kosmicznym łączu 10mbit/sek. Tu nie będę miał porównania z I7.

Więcej póki co nie sprawdziłem z braku czasu (podmiana 2 dni temu). Podsumowując:

  • Typowo dla gracza i po cenach rynkowych inwestycja słabo uzasadniona ekonomicznie według stanu na dzisiaj, niewielki przyrost kaltencji. Ja wymieniłem korzystając z okazji i niewielkiego kosztu przesiadki. Gdybym miał dopłacić do biznesu 600zł po cenach rynkowych ... Raczej nie. Graczowi na dzisiaj wystarczy coś pokroju I5 10600K lub 9700K w używce; ktoś bawiący się w obliczenia lepiej wyjdzie na zakupie Jakiegoś Ryzena 7. 
  • Potrzeba przewiewnej budy i konkret chłodzenia żeby ujarzmić to cuś termicznie... Tak drastycznego grzania się nie spodziewałem. Chociaż w grach jak już wspomniałem o dziwo trochę ciszej i chłodniej, więc suma summarum na co dzień będzie przyjemniej.
  • MOŻE w przyszłości jednak dodatkowe wątki się przydadzą? A zamierzam trzymać tą platformę do momentu, aż Intel wreszcie ogarnie jakiś proces technologiczny rzędu 7nm (czyli jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie). Mam nadzieję że zakup przyszłościowy.

Dziękuje za uwagę :) Jakby ktoś chciał coś więcej sprawdzić to śmiało pisać i w miarę możliwości postaram się potestować.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...