Skocz do zawartości

Zestaw na Ryzen 5 2600 i GTX 1060 za około 4,5k złotych


Recommended Posts

Hej.

 

Planuję właśnie zakup komputera stacjonarnego. Chciałbym wydać na "budę" maksymalnie około 4,5 tys. złotych. Z tego co poczytałem to do moich zastosowań optymalnym będzie złożenie zestawu opartego na Ryzenie 5 2600 oraz GTX 1060.

 

Komputer będzie głównym komputerem domowym, więc będzie miał wiele funkcji - będą w dni, w których będzie tylko przeglądarka odpalona. Jednak lluczowym jest, że czasami po godzinach muszę podłubać jakieś rzeczy związane z pracą (programy CADowskie i GISowe) - często jest to wiele różnych plików otwartych na raz, jakaś geoanaliza i eksport puszczone na raz, a w tym czasie pisanie w Wordzie. Jeżeli dobrze rozumiem to w takim przypadku i tych pieniądzach Ryzen będzie lepszym wyborem niż Intel. Nie ma to być żadna stacja roboczą (taką mam w biurze), a jedynie komp, który umożliwi w miarę bezbolesne minimalne działania po godzinach.

 

Jednocześnie z tego co oglądałem ostatnio u Liptona na yt to takie połączenie pozwoli też na jako taką rozrywkę związaną z grami - ważne, żeby Cywilizacja działała ;p

Sprzęt, który sobie zestawiłem wygląda na ten moment tak:
 

Procesor AMD Ryzen 5 2600 3,9GHz AM4 - 869 zł

 

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5 - 1369 zł

 

Płyta główna tu mam problem może (???) Asus PRIME B350M-K - 335 zł

 

Pamięć RAM G.SKILL RipjawsV 16GB 2x8GB DDR4 3200MHz CL16 BOX - 790 zł

 

Dysk SSD Samsung 970 Evo M2 250GB NVMe - 454 zł

 

Dysk HDD Toshiba P300 1TB - 179 zł

 

Zasilacz Cooler Master G450M - 304 zł

 

Obudowa SilentiumPC Armis AR3 TG - 189 zł

 

 

Największy problem mam z doborem płyty głównej. Czy ten Asus się nadaje i będzie kompatybilny z obudową i resztą? Czy może jednak coś innego?

Dysk SSD pod NVMe, ponieważ pracując w GISie pracuje na podkładach rastrowych i jakość pracy zależy od szybkości ich wczytywania.

Czy taki zestaw potrzebuje jeszcze dodatkowego chłodzenia czy Procesor przychodzi już z wentylatorem?

Z tego co czytałem to przy Ryzenie mają sens kości RAM o jak najwyższym taktowaniu czy te 2x8 G.Skill 3200 będą odpowiednie?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowane przez jozefparasol
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli dobrze rozumiem to w takim przypadku i tych pieniądzach Ryzen będzie lepszym wyborem niż Intel.

Do 2D/3D w programach typu CAD itp. nigdy nie będzie lepszym wyborem.

 

 

 

Zasilacz Cooler Master G450M - 304 zł

Ile? ten zasilacz kosztuje 230zł za ponad 300zł to można upolowac znacznie lepszego Focusa Gold 550W.

 

 

 

Dysk SSD Samsung 970 Evo M2 250GB NVMe - 454 zł
 

TLC, które bardzo szybko traci na wydajności, nawet nie umywa się do starego i sprawdzonego Plextora M8PeG 256GB za niecałe 400zł.

Link to post
Share on other sites

Do 2D/3D w programach typu CAD itp. nigdy nie będzie lepszym wyborem.

 

Gdyby chodziło o bardzo skomplikowane projekty to pewnie nie. Modelowania 3D nigdy nie tykam. W Cadzie to tylko płaskie proste rysunki. W GISie (ArcMap, qGIS) już bardziej złożone. Ale specyfika pracy jest taka, że ważniejsze jest płynne działanie wielu otwartych projektów, z których cześć w tym momencie się np. eksportuje,na części liczy się analiza, a jeszcze inne są edytowane niż np. szybkość wyrenderowania. Więc przynajmniej z tego co czytałem, jeżeli dobrze rozumiem, w takim przypadku ważniejsza będzie lepsza obsługa wielowątkowości niż ogólna moc procesora.

 

 

Ile? ten zasilacz kosztuje 230zł za ponad 300zł to można upolowac znacznie lepszego Focusa Gold 550W.

 

Ceny brałem z Allegro kilka dni temu, żeby oszacować w przybliżeniu łączny koszt. Teraz już nawet nie ma w sprzedaży na Allegro tego modelu :/ Ale jeżeli polecasz tego Focusa Gold 550W to nie mam problemu, żeby dołożyć 50 zł do niego w porównaniu do tej ceny co miałem za CoolMastera.

 

 

 TLC, które bardzo szybko traci na wydajności, nawet nie umywa się do starego i sprawdzonego Plextora M8PeG 256GB za niecałe 400zł.

 

O co chodzi z tą stratą wydajności? Bo z tego co czytam ze specyfikacji to ten Plextor ma prędkość odczyt/zapis 2000/900, zaś Samsung 3500/2500 to wydaje się bardzo dużą różnicą.

 

Jak kwestia z płytą główną?

Link to post
Share on other sites

 

 

O co chodzi z tą stratą wydajności? Bo z tego co czytam ze specyfikacji to ten Plextor ma prędkość odczyt/zapis 2000/900, zaś Samsung 3500/2500 to wydaje się bardzo dużą różnicą.

 

970 EVO ma bufor SLC. Jak się bufor zapełni, to prędkości lecą w dół. Na suche dane nie patrz i się nimi nie kieruj.

Na labie masz test 970EVO, który w testach rzeczywistych klęka przed starym M8P.  

Link to post
Share on other sites

970 EVO ma bufor SLC. Jak się bufor zapełni, to prędkości lecą w dół. Na suche dane nie patrz i się nimi nie kieruj.

Na labie masz test 970EVO, który w testach rzeczywistych klęka przed starym M8P.  

Ok. Zaraz poczytam. Czyli z zestawu z pierwszego posta zasilacz wymieniam na Focusa Gold 550W oraz SSD na M8P.

 

A jak z tą płytą główną ona się nadaje pod ten procesor i kartę graficzna oraz RAM?

Link to post
Share on other sites
ten Plextor ma prędkość odczyt/zapis 2000/900, zaś Samsung 3500/2500 to wydaje się bardzo dużą różnicą.

Problem w tym, że te prędkości nijak mają się z rzeczywistymi, jakie te dyski osiągają. W Evo 970 po zapchaniu bufora zapis spada do ~300MB/s, Plextor trzyma prędkości nieznacznie niższe niż to deklaruje producent.

 

A jak z tą płytą główną ona się nadaje pod ten procesor i kartę graficzna oraz RAM?

Taniej ATX z chłodzoną sekcją  http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=54311

RAM dużo szybsze w nieznacznie wyższej cenie 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Viper LED

GPU warto już dorzucić do czegoś znacznie cichszego za 1400zł dostaniesz już Palita JS czy MSI Gaming.

 

Jeśli mam być szczery zakup Ryzena 2600 pod tego typu soft to kpina.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...