Skocz do zawartości

Czy to już koniec życia wentylatora GTX 970 ?

Recommended Posts

Witam, od kilku miesięcy głośniej pracuje wentylator na grafice, chyba jeden tylko hałasuje. Dzisiaj sprawdziłem jak się wentylator zachowa przy dużych obrotach i w MSI Afterburner ustawiłem na prawie max obroty i jeden wentylator pracował dość głośno. Zamierzam nie długo wymienić grafikę tylko nie wiem, czy lepiej teraz czy poczekać aż wyjdą nowe GTX czy moja obecna karta wytrzyma do tego czasu
Tutaj jest filmik pokazujący prace https://www.youtube.com/watch?v=ujJwDlcJycE&feature=youtu.be

Może wystarczy nasmarować/przeczyścić?

Zamierzam nie długo wymienić grafikę tylko nie wiem, czy lepiej teraz czy poczekać aż wyjdą nowe GTX czy moja obecna karta wytrzyma do tego czasu

Pozwól mi wyciągnąć moją kryształową kulę, która ci przepowie przyszłość. Z niej wynika, że 8 grudnia 2023 roku o godzinie 11:23 lepiej będzie zjeść na śniadanie płatki z mlekiem zamiast kanapki z serem.

A co do tego czy ci wytrzyma. Przecież pod względem wydajności chodzi ci normalnie ino jest kwestia hałasu wydobywającego się z systemu chłodzenia. Przecież to nie bomba, która pikaniem ci oznajmia, że zaraz wybuchnie całkowicie się niszcząc.

A może by po prostu rozkręcić chłodzenie, oraz wentylator. Wszystko dokładnie wyczyścić i nasmarować wentylator?? Jasne, możliwe że problem leży całkowicie gdzie indziej ale to jest pierwsza rzecz którą powinieneś zrobić, tym bardziej że karta jest trochę zakurzona.

czy moja obecna karta wytrzyma do tego czasu

To tylko chłodzenie. Jak padnie to zostawiasz sam radiator i wrzucasz dwa wentylatory 120mm. 

Takie wentylatory idzie kupić na aliexpress czasem na allegro, ale musisz wiedzieć na 100%, jakie masz zainstalowane na karcie, bo są modele z 2,3 i 4-pinowym sterowaniem. Dlatego należy zdemontować wiatraczek i spisać jego oznaczenie. Mnie, kiedyś udało się kupić dwa w cenie ok 40 zł/szt gdy w serwisie jeden kosztuje 80 zł. Większość serwisów np. Gigabyte oferuje usługę wymiany takiego uszkodzonego wentylatora, koszt usługi ok 120 zł. Części zamiennych nie sprzedają. 

Edytowane przez gepardmak