Skocz do zawartości

[2500-3500~~]Mini ITX vs ATX


Recommended Posts

Hej,

Przyszedł czas na zmianę moich starych  gratów na nowe + poważnie zastanawiam się nad wyborem  Mini ITX zamiast ATX  (mniej zajmuje miejsca+ wydajnościowo dziś nie odbiega zbytnio od typowego PC) Samo to że posiadam 1080 od zotaca w wersji mini daje mi do myślenia

Obecny PC to stary, ale jary:

i5 2500k+ scythe mugen 2

Asrock z77 pro 4

8gb ram

3 HDD+DVD

Xonar D1

Tuner compro E800F

+wspomniany zdobyty zotac 1080 Mini

Wszystko zasilane przez Corsair HX 520W(mimo że PSU ma 8 lat to dzielnie wytrzymuje obciążenie z W3 w tle)

Ze starego PC mógłbym zostawić oczywiście GPU/PSU/HDD/DVD

PC używam do gier/multimediów aczkolwiek zdarza mi  się odpalić Gimpa/Photoshopa czy VMware Workstation wiec nawet Ryzena nie wykluczam

Zastanawiam się nad
Amd
2700X
jakaś płyta na  x470 lub niżej x370/B350 itx + Ram 16 GB 3000 Mhz
Obudowa Mini ITX coś  w stylu Bitefinix Prodigy w kolorze białym (dobrze by było gdyby  miała filtry przeciwkurczowe bo w prodigy z tym krucho)

 lub Intel

8700k

Asrock z370M/fatal1ty itx/ac+ram i buda jak u AMD

Za jakiś czas np  po sprzedaży starych części kupiłbym SSD 256/512GB np taki ADATA SU900

Nie mam natomiast  kompletnie pomysłu co do chłodzenia na  cpu oraz płyty pod ryzena (dostępność takich x470 itx to mniej niż zero z tego co widzę)

 

Ogólnie byłoby fajnie, gdyby znalazł się ktoś kto siedzi na ITX z mocnym sprzętem 

 

Zawsze mogę wziąć ATX i mieć problem z głowy(i wyjdzie taniej..)  ale korci mnie ITX nie powiem..
 

Link to post
Share on other sites

Pakowanie się w ITX w obudowie pokroju Prodigy jest moim zdaniem bez sensu. Ta buda nie zajmuje wcale mniej miejsca od obudowy pod ATX. Przykładowo MasterBox Lite 3.1 ma pojemność praktycznie taką samą, a mieści microATX, co jest dużo wygodniejszym i bardziej uniwersalnym standardem niż ITX. Mniejszy format płyty ma sens dopiero, jeżeli chcesz naprawdę zejść z rozmiarem.

 

Osobiście obecnie korzystam z Cougar QBX i mogę ją polecić, ponieważ jest w stanie pomieścić pełnowymiarową kartę graficzną i chłodzenie lepsze niż box, ale takie zejście z rozmiarem wymaga pójścia na kilka kompromisów.

Link to post
Share on other sites

Jak można nawet na szybko zobaczyć zarówno photoshop czy VmWare korzystają z większej ilości wątków, więc do tych programów, można zaopatrzyć się w R7 2700 bez X, bo bez sensu, kręcą się tak samo, a X to tylko większe lepsze Turbo, więc procesor z X bierzesz, jeśli sam nie chcesz kręcić.

 

Jeśli chcesz zmniejszyć koszty można spokojnie brać X370 plus oczywiście aktualizacja biosu, bo inaczej sam nie zaktualizujesz, a najlepsze płyty to AsRock Taichi, 

 

Chłodzenie spokojnie możesz brać Scythe Mugen 5, które jest wystarczające, jednak jeśli chcesz chłodniej to np. Noctua NH D15 czy nowego Dark Rock Pro 4, wszystko zależy jak budżet się ułoży, jeśli starczy to brałbym jednak czy to Noctua NH D15 czy Dark Rock Pro 4, nie ma co się oszukiwać, jeśli chodzi o chłodzenia powietrzne to one królują.

 

W kwestii RAM-ów Ryzeny lubią szybkie pamięci, nawet szybsze niż te co dajemy do Intela, więc dobrym pomysłem jest dać Trident Z 3600 MHz, one akurat drogie nie są, koszt koło 1100 zł.

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-16gtz-836224/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-x370-taichi-1203889/

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-2700-4-1ghz-20mb-box-yd2700bbafbox-980257/

 

Razem wychodzi 3122 czyli na obudowę zostaje powiedzmy 300 zł, bo trzeba doliczyć jeszcze aktualizacje biosu, inaczej nic sam nie zrobisz, bez procesorów pierwszej generacji.

 

Potem proponowałbym zmienić jednak zasilacz na SeaSonic Focus Gold 650W pomijając 10 lat gwarancji, pełną modularność, to zasilacz ze wszystkim czego potrzeba, aby móc spokojnie spać i nie bać się o komputer. Sam posiadam wersje 550W już rok i jak dotąd zero problemów, a cenowo nie sprawi, że będziemy bankrutami.

 

W grach ten zestaw i tak dobrze się spisze chyba, że jesteś maniakiem fps i w każdej grze potrzebujesz faktycznie mieć te 144 fps, to wtedy nie pozostaje nic innego jak polecić i7 8700K, Jeśli nie, to różnicy w ślepym teście nie zauważysz. A taki zestaw i tak jest mniej wydajny w grach o średnio 10% w 1440p na podstawie tych gier z tego testu: https://www.youtube.com/watch?v=nvCF3OLZlzQ&list=WL&index=14&t=0s, zresztą da Ci to pewien obraz na to jak sprawdzają się oba procesory w grze. i7 króluje, lecz średnio tylko 10% więcej fps, co kosztuje razem ze skalpem dodatkowe 400 zł.

Tutaj są gry, które są dobrze zoptymalizowane, bo nie ma sensu pokazywać różnic w grze jak np. Watch Dogs 2, gdzie optymalizacja prosi o pomstę do nieba.

Edytowane przez prodanger
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...