Skocz do zawartości

Nowa grafa do Monster Kompa z 8600k delid


Recommended Posts

To zmienia kolej rzeczy, myslalem ze jak ktos ma 0 komentarzy to moze oszukac, a sluchajcie jeszcze wracajac do obudowy, jak zamontuje w tym aquariusie x70t ze szklem DVD to podobno slabo to bedzie wygladalo, czy nie lepiej w takim razie kupic bez szkla obudowe, bo podobno plex to go**o

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Jak zrezygnowac z napędu?
W sumie i tak nie kupuje gier, ale moze kiedys, choc teraz coraz wiecej elektronicznych lub mozna po prostu sciagnac.
jedyny plus to sluchanie albumów wykonawcow, bo oryginalnej muzy we flacu chyba nie idzie sciagnac choc mam konto na tidal hifi
muzyke jak chce nagrac na cd np do samochodu to w sumie moge to na lapku zrobic.
Instalka systemu tez mozna z penka

hmm, wywalam w takim razie dvd i po problemie :D

Link to post
Share on other sites

masz też napęd zewnętrzny na USB, podpinasz kiedy potrzebujesz i tyle.

Tidal Hi-Fi to nie czyste pilki flac, jest na zasadzie lepsze od CD, lecz gorsze od Hi-Res.

https://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/2565-muzyka-w-wysokiej-jakości/poczytaj, mieliśmy tu małą dyskusje na ten temat. :)

Problem polega, że Tidal bawi się z MQA, które jest dobre, lecz nadal daleko mu do czystych plików Hi-Res.

Które serwuje Qobuz, jednak subskrypcja tam wynosi około 1500 zł za rokczyli jak można się domyślić, ponad 100 zł miesięcznie, lecz dostajemy już tam naprawdę wysokiej jakości + zniżka 30%-60% na zakup w sklepie plików Hi-Res.

Edytowane przez prodanger
Link to post
Share on other sites
Przyszedł i5 8600k ze skalpa, tak jak w stresie miałem 95 stopni przy 4,6ghz 1.31v to teraz mam max 72 stopnie.
Różnica 23 stopni!  8-)  8-)    wraz z tą budą za 30zl + chłodzeniem zalmana :D
 
Chociaż szkoda że na stocku temperatury są prawie takie same, myslalem ze jak na stocku mam te 35-40 stopni to też spadną o -20, no ale jak widac to sie przekłada pewnie jakoś.
Kupie nową obudowę i lepsze chłodzenie to pewnie wtedy na stocku bede miał max 25-30 stopni. Chociaz jak teraz w przegladarce mam duzo kart to w koncu temperatura nie rosnie do 50 stopni i nie wlacza sie wentylator, TO Mi się podoba!
 
Jest gites, pozdrawiam patryka ktory to zrobil z pclaba.
 
 
Jeżeli chodzi o temat coolera to podobno grandis 2 bedzie podobny do Dark pro rock 4 (mimo podstawce)  to wtedy zaoszczędze kase i kupie juz tego fractala, juz jakos przezyje bez DVD... chociaz wolalem miec mozliwosc podlaczenia tego w zanadrzu, a widok 2 wyjsc z przódu na dvd mi nie przeszkadza. No i zależy mi by było cicho, bo moze Fractal Meshify C ma dobre wykonanie (mimo zbyt ciemnej sciany) a wersji ze zwykłą ścianą nie znalazłem, to i cala obudowa przeklada sie na to ze jest przewiewna ale jest glosno, a ja juz X razy powtarzam ze chce cos cichego, jezeli to bedzie roznica 5 stopni max w temperaturach to wole miec te -5db w ciszy :)
Przyjda do mnie znajomi i uslysza jak glosnego mam kompa to siara, a ja zawsze chcialem miec cisze jak np ogladam jakis film a nie slysze glos wentylatorów.
 
Generalnie chodzi o to ze na obudowę i chłodzenie chce przeznaczyć max 650-700zł wraz z dpdatlpwy,o wentylatorami, by mieć coś na życie a nie biedować potem.
Skoro skalp juz tak abrdzo obnizyl mi temperatury ze mam w stresie max 75 stopni na 4,6ghz to mysle ze ten wynik z nowymn chlodzeniem i obudowa aquariusa zaniży się nawet do 65 stopni a nie przekroczy tym bardziej 80 stopni przy gtx 1080 i podkreconym CPU do 5,0ghz na 1.35v.
 
Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Czyli widzisz 75 stopni przy 4,6 GHz to nadal sporo przy dość słabym OC, pamiętając, że można wyciągnąć 5,0GHz, czyli jednak teoria, że sam skalp załatwi wszystko, nie jest do końca słuszna, bo jak kręcił byś dalej to temperatury nadal nie byłyby zbyt ciekawe.

DVD jak chcesz to weź na USB zewnętrzne i po sprawie.

Ja dla siebie będę brał Fractal Design Define R6 wersja ze szkłem hartowanym, zobacz może Tb też przypadnie do gustu.

Edytowane przez prodanger
Link to post
Share on other sites

@forii albo masz dziwnych znajomych albo zakrzywione poczucie rzeczywistości pisząc, że siara to jest mieć głośny komputer. To wciąż tylko komputer, a do tego w teorii jak przyjdą znajomi jest bezużyteczny nawet taki za 10 tysięcy. No chyba, że zapraszasz kumpli i pokazujesz im "patrzcie jaka mam grafikę w tej grze" potem przez godzinę grasz, a oni się podjarani na to patrzą.

No i zarówno temperatury jak i niewielkie różnice w taktowaniu... Przy grach tego nie poczujesz, ale przynajmniej się cyfry będą zgadzać :) no ale powodzenia w osiąganiu coraz lepszych wyników oc :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja mam jedynie wrażenie, że ludzie zbyt często patrząc na fps, który to jest wyznacznikiem wszystkiego i choćby nie wiem co, mieli dokupić, czy ile pieniędzy wydać to i tak to zrobią by mieć więcej fps, a jak zauważyłem spora część z tych osób nie siedzi na matrycach 144 Hz+, aby widzieć efekt tego.

Kiedyś człowiek chciał mieć stabilne 60 fps, byle grało się płynnie i tyle, a teraz pogoń za fps, wojny i rzucanie się sobie do gardeł fani Intela i AMD tylko dlatego, że jeden osiąga więcej fps od drugiego.

Już nie mówiąc, że kiedyś kiedyś dawno temu, kupowało się komputer, specjalnie nikt nie patrzył na to co ma w środku i nie wybrzydzał, a wszystko i tak płynnie chodziło, przez kilka lat.

A teraz mam wrażenie, że ludzie kupują te komputery bardziej pod fps-y niż przyjemność z rozgrywki. Nie mówię, że wszyscy, lecz czasami widząc zażarte dyskusje i wytykanie, że ten procesor jest o 10 fps szybszy od tego, a ten to, tamten tamto nie patrząc na całą resztę, mam wrażenie, że świat komputerów idzie w innym kierunku i ludzie żyją bardziej fps-ami niż samą rozgrywką.

 

A skąd tyle przemyśleń?

Sam będę składał komputer teraz w nadchodzącym tygodniu, na obecną chwilę, tylko 4 komponenty procesor, płyta główna, RAM-y oraz obudowa, bo resztę mam, docelowo pod telewizor UHD.

Ile ja się naczytałem po drodze, jakie to wojny się toczyły podczas dyskusji, jesus pytam się po co to komu.

Edytowane przez prodanger
Link to post
Share on other sites

@prodanger
Masz rację, dlatego dam Ci radę, nie kupuj 144hz monitora, bo jak się dowiesz jak to płynnie chodzi chociażby na pulpicie poruszając myszką a tym bardziej w grach to nigdy nie wrócisz do 60hz i zrobisz wszystko by mieć 144 fps w każdej nowej grze ;)
I tak powstałem ;)

Link to post
Share on other sites

Monitora 144Hz nie chce i tak nie ma co się oszukiwać nie każda gra pójdzie na 144Hz, szczególnie te gorzej zoptymalizowane.

Sama idea jest ciekawa, lecz wymaga sprzętu jak sam piszesz, tak samo jak rozdzielczość UHD tylko tutaj niewielkie, a raczej żadne znaczenie ma procesor, tylko karta graficzna.

 

To jest trochę tak, że jak zobaczysz jak się gra na dużym ekranie w UHD, to nie wrócisz do malutkiego ekranu FHD. :) Ale tak jest ze wszystkim, że jak poznasz lepszy sprzęt, to ciężko wrócic do gorszego.

 

Dla mnie tu ważny jest jakość obrazu, rozdzielczość, aby cieszyć oczy. Za to mogę się obyć bez szybkich matryc, bez G-Sync, z większym input lagiem. Coś za coś. Na jedno się godze, drugie muszę poświęcić.

I na odwrót, chcąc mieć 144 fps w prawie każdej grze nie można iść w 1440p imo tam są wieksze wymagania co do karty i wiele gier nie pójdzie na 144+ fps.

Chyba że gramy tylko w konkretne tytuły, a nie we wszystko jak leci.

Edytowane przez prodanger
Link to post
Share on other sites

Zaletą rozdzielczości 2560x1440 (1440 p/i mamy do czynienia w nadawaniu sygnału telewizyjnego tak jak w 1080 p/i oraz nowszych 2160, a nie w rozdzielczości monitorów komputerowych).

Jest mniejsze wymaganie od samego procesora, więc ci co mają odblokowane stare procesory np i7 Haswell/ Skylake po O.C. w większości gier nie są w stanie znacznie blokować nawet  GTX 1080 Ti ( bo szybciej skończy się wydajność karty niż procesor zacznie mocno ją hamować).

A G-Sync/Adaptive Sync mają za zadanie utrzymać płynność ( bez rwań i zacinek) gdyby karta graficzna w grze nie dawała rady wyświetlać obrazu w 60/120/144 klatkach/s ,( w zależności od modelu monitora i obsługiwanej karty/ funkcji, bo do kart nVidia są monitory droższe z G-Sync, a pod karty AMD są monitory z FreeSync).

Sam powiadam monitor 27" IPS 2560x1440 144 Hz z Adaptive Sync (FreeSync karta Vega) i bardzo sobie chwalę płynność w grach akcji.

Link to post
Share on other sites

Ja sam jestem bardziej zwolennikiem telewizorów, jednak tak samo lubię grać jak oglądać filmy, więc nie opłaca mi sie kupować telewizora UHD za Bóg wie ile i do tego monitora UHD też za Bóg wie ile. Jeśli na telewizorze mogę tak samo grać jak i oglądać filmy.

Z pisaniem 1080p itp. jest to zwykłe ułatwianie sobie życia, gdybym miał o czymś pisać i za każdym razem pisać 2560x1440 to sorry 1440p pisze się szybciej, a każdy i tak wie o co chodzi. 

Należy sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać.

W danych środowiskach ludzie, którzy wiedzą o co chodzi nie mówią wszystkiego z pełną poprawnością, według książek i encyklopedii, tylko skracają słowa, tworzą skróty, którymi łatwiej się posługiwać.

Najprostszy przykład, nazwy polimerów, gdyby każdy miał wymawiać pełną nazwę, to wszystkie rozmowy, przemowy trwały by wieki.

Poprawność to jedno, rzeczywistość to drugie. Należy poprawnie mówić, ale w swoim środowisku, czyli także takim forum, można pozwolić sobie na ułatwianie życia. Co innego sprzedawca sklepu, co innego zajęcia, czy jakieś oficjalne przemowy, ale nie zwykła dyskusja na forum. Rozumiem o co Ci chodzi i skąd ta uwaga, ale zrozum, że pisząc 1080p nie robimy nikomu krzywdy, a sami oszczędzamy czas, może przy piśmie nie jest to jeszcze tak widoczne, lecz przy mowie, gdybyś miał wypowiedzieć dwa tysiące pięćset sześćdziesiąt pikseli na tysiąc osiemdziesiąt pikseli, łatwiej, krócej jest powiedzieć tysiąc osiemdziesiąt "pe", a osoba i tak Cie zrozumie. Mam nadzieje, że rozumiesz co mam na myśli :)

Link to post
Share on other sites

@forii

 

Powiedz mi proszę, w czym wykonujesz stress test dla proca i z jakimi ustawieniami? OCCT? Prime95? czy może jeszcze coś innego? 

 

No i najważniejsze, czy robisz testy z użyciem AVX? I jeśli tak, to jaki offset masz ustawiony w biosie dla instrukcji AVX właśnie?

 

Pytam bo ludzie robią stress testy w przenajróżniejszy sposób i np w RealBenchu albo AIDA Extreme będą mieli niby stabilne 5.0GHz (bez AVX offset) z temperaturami 70*C a jakby odpalili Prime95/OCCT z AVX to zaraz by im skoczyło do 80-90*C i wcale niekoniecznie byłoby już stabilne. Sam chcę odzwierciedlić twoje testy i zobaczyć jaką sztukę trafiłem oraz jak delid poszedł :D

W ogóle pytanie do was forumowiczów, jaki jest poprawny sposób podania swojego OC? Bo ludzie często piszą że mają 5GHz , podczas gdy w biosie jest offset -2 na AVX czyli realnie napotykając instrukcje AVX proc pracuje na 4.8GHz. Czy nie powinni mówić wtedy że mają 4.8GHz?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Niestety mam problem z wbiciem 5,0ghz na 1.35v, na 4,9ghz jest ok ale na 5,0ghz wywala blad, jakies opcji, wartosci nie ustawilem?

Doradzi ktos? Nie po to skalpa robilem by nie poszlo przynajmniej 5,0, temperatury mam max 70 stopni w stresie 


Screeny:
CPU Features - https://i.imgur.com/6YAmXiJ.jpg
Load line na auto:
+napiecia i reszta:
https://imgur.com/a/nFO1QOY
 

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Tłumaczyli ci wszyscy to samo - skalp pozwala obniżyć temperatury, a nie gwarantuje stabilności po OC. Nie wiem coś sobie tak wgrał te 5Ghz, już na samym początku pisałem, że może być problem. Nie bez powodu niektóre firmy oferują selekty na 5.0, 5.1 i 5.2 Gdyby każda sztuka na tyle szła, to by nikt nie dopłacał do selekta.

 

Zresztą nie wiem co ci daje 5.0 zamiast 4.9. To raptem 2%...

Link to post
Share on other sites

Tłumaczyli ci wszyscy to samo - skalp pozwala obniżyć temperatury, a nie gwarantuje stabilności po OC. Nie wiem coś sobie tak wgrał te 5Ghz, już na samym początku pisałem, że może być problem. Nie bez powodu niektóre firmy oferują selekty na 5.0, 5.1 i 5.2 Gdyby każda sztuka na tyle szła, to by nikt nie dopłacał do selekta.

 

Zresztą nie wiem co ci daje 5.0 zamiast 4.9. To raptem 2%...

Wiem o tym, ale to ominięcie odpowiedzi na moje pytanie, ja jestem wytrwały i chce by wszystko było robione idealnie spytałem się grzecznie jakimi opcjami mam się bawić by ustabilizować 5,0ghz, moze i to 2% ale podoba mi sie ta liczba.

 

Nie zostawie przecież tego i nie powiem sobie, "ee nie poszło 5,0ghz bo pewnie to wina proca".

Chce pierw sprawdzić czy faktycznie 5,0ghz jest u mnie niemożliwe, to wszystko. Przecież wiadomo że nie wystarczy ustawić napięcia 1.35v i mnożnik 5,0ghz i juz mamy pewność czy pójdzie czy nie...

 

Trzeba pierw poustawiać różne opcje, nie bez powodu ktos mi pisal o obnizaniu io/sa

 

 

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Nie każdy 8600k zrobi 5.0 GHz, nawet po skalpie ;) Zasada jest taka sama: niestabilne przy danym zegarze? Jedziesz w górę z VCore (+ co tam się jeszcze przy kawie dovoltowuje) i sprawdzasz stabilność oraz temperatury (na Cpu, przy wyższych napięciach również płyty w okolicach sekcji zasilania).

 

Jaka jest u Ciebie w końcu buda, cooler?

Link to post
Share on other sites

Nie każdy 8600k zrobi 5.0 GHz, nawet po skalpie ;) Zasada jest taka sama: niestabilne przy danym zegarze? Jedziesz w górę z VCore (+ co tam się jeszcze przy kawie dovoltowuje) i sprawdzasz stabilność oraz temperatury (na Cpu, przy wyższych napięciach również płyty w okolicach sekcji zasilania).

 

Jaka jest u Ciebie w końcu buda, cooler?

No to akurat ustawienie napięcia na cpu, czyli max te 1.35v oraz mnożnik 5,0ghz to każdy zielony umie ustawić, myslałem że jest coś dodatkowego dla tych co chcą osiągnąć taki wynik.

 

Aktualny sprzęt:

Obudowa: Fractal Design Meshify C

Mobo: MSI Z370 Gaming Pro Carbon

CPU: i5 8600k Delid skalp

Cooler: Noctua NH-U14S

Power Supply: Corsair VS Series 450W -> Seasonic Focus Plus 750 Gold

RAM: G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB 3200MHz CL14 XMP [F4-3200C14D-16GTZ]

Dysk: SSD Samsung 850 Evo 500GB

GPU: Evga SSC GTX 1050Ti 4GB 

Link to post
Share on other sites

Nie każdy na 1.35 tyle zrobi, być może trzeba by zwiększyć napięcie.

To zmienia kolej rzeczy, myślałem że 1,35v to max bo często widzę tą wartość, to ile mogę max dać? 1.4v? Nie chce też spalić proca, bo np dla ramów rozumiem ze 1,4v to max bo potem moze on powodowac bardziej niestabilnosc dlugodystansowa niz stabilnosc samą w sobie.

Jezeli chodzi o napiecie na proca to na co trzeba uwazac? O temperatury martwic sie nie musze

Link to post
Share on other sites

Właśnie o nie musisz. Powyżej pewnego poziomu wzrost napięcia zaczną mocno podnosić temperatury.

Czyli co, wartosci miedzy 1,35 - a nawet 1.4v nie popsuje mi proca w testach w stresie? jedynie musze sie martwic by nie bylo powyzej 100 stopni?

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Powyżej 80 już robi się nieciekawie, na dłuższą metę lepiej żeby więcej nie było.

W grach i tak nigdy tyle nie osiagne, w testach tylko mam ~te 75 stopni.

Myslalem ze powyzej 100 jest zle bo throtowanie sie wlacza

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...