Skocz do zawartości

Freezy komputera podczas oglądania YT/Twitch


Recommended Posts

Witam serdecznie!

Mam pewien problem z drugim komputerem. Od pewnego czasu mam dziwne freezy (na jakieś 30 sekund) podczas oglądania filmów na YT/Twitch. Totalnie jest to randomowe, raz przez cały dzień się nic nie dzieje, a czasami co 5 minut. Komputer stał w sumie nie używany od kilku dobrych msc, gdyż jest to mój drugi (zapasowy) ale, że dzieciaki przyjechały w odwiedziny to chciały sobie pograć, pooglądać swoich Jutuberów i strimerów. Tu zaczął się dziwny problem, który codziennie próbuje rozwiązać ale nici z tego. Zmiana przeglądarki, tryby awaryjne itd. nie pomagają.

Może na początku konfiguracja:

CPU: i5-4690K (do tego czasu podkręcona na 4.2GHz - obecnie brak OC);
RAM: G.Skill DDR3 2400MHz 4x4Gb CL10;
MOBO: MSI Z97 Gaming 5;
Grafika: EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0;
PSU: Be Quiet! BN181 530W 80+ Bronze
HDD: WD Caviar Blue 1TB 64mb cache;
SSD: M2 - Liteon 512gb (nie pamiętam czy CV1 czy CV2);
Monitory - dwa jakieś na VGA (bez szału), jeden do portu DVI-I za pomocą prostego adaptera, drugi natomiast do Displayport jakimś adapterem z neta (działa).

Ogólnie na komputerze zainstalowany jest Windows 7 64bit, stoi on na HDD a SSD jest zrobiony na Readyboost (jakieś 32gb). Podzespoły kupowane podczas, gdy wychodziły na rynek czyli gdzieś w 2014? Jakoś tak. Oprócz zasilacza, który został zakupiony z 6 lat temu w 2012.

No dobra teraz co zrobiłem:

Przy komputerze:

1. Na początku jak typowy serwisant przedmuchałem komputer bo w sumie było tyle kurzu, że nawet nie widziało się podzespołów - nie pomogło;
2. Sądziłem, że to może wina OC, więc je zlikwidowałem i wróciłem do bazowych taktowań na procesorze - nie pomogło;
3. Po zainstalowaniu HWMonitor zauważyłem, że temperatury na procesorze jak i grafice sięgają dziwnych wartości. Na procesorze w spoczynku było 60*C+, w związku z tym wymieniłem pastę (po 4 latach można) i temperatury wróciły do normalnych wartości. Obecnie w spoczynku max 33*C na CPU, 45*C na GPU - nie pomogło;
4. Pomyślałem, że może te freezy powodowane są dodatkowymi urządzeniami podłączonymi do płyty głównej. W związku z tym odpiąłem karty sieciowe na PCI-E, stację dysków oraz dyskietek, przednie USB oraz HDD DOCK - nie pomogło;
5. Na jakimś forum wyczytałem, że może to być wina listwy zasilającej - ile w tym prawdy nie wiem ale pojechałem i zakupiłem nową bo w sumie moja miała kilka dobrych lat, dodatkowo podłączyłem do osobnej fazy i innego gniazdka niż resztę sprzętu - nie pomogło;
6. Jako, że mam MSI Gaming 5 i ktoś tam pomyślał to w łatwy sposób mogłem sprawdzić napięcia ale niestety albo stety wykazały prawidłowe wartości, a wahania były bardzo małe.
7. W BIOSIE oraz windowsie wyłączenie usługi HEPT - nie pomogło;

Przy oprogramowaniu i przeglądarce:

1. Pierwsze co to wyczyściłem komputer z zbędnych programów, gier - które w sumie były zainstalowane ale nie wiem po co. Dodatkowo użyłem CCleanera, odkurzacza i wbudowanego narzędzia Windowsa - nie pomogło;
2. Później defragmentowałem dysk HDD - nie pomogło;
3. Sprawdziłem wszelkimi antywirusami - brak czegokolwiek, nie pomogło;
4. Zaktualizowałem sterowniki grafiki, wtyczki do przeglądarki, javę, aktualizację Windowsa itd. itp. sprawdziłem również aktualizacje biosa itd ale to mam aktualne - nie pomogło;
5. W Firefox pozmieniałem jakieś opcje, coś tam na klikałem według poleceń wujka Google ale brak reakcji. Wkurzyłem się i zainstalowałem Google Chrom i - nie pomogło;
6. Dezaktywowanie kodeka VP9 oraz WEBm - nie pomogło;

Jeżeli chodzi o wtyczki itd. w Firefox mam Ublocka, BTTV, WOT (web of trust). Dodatkowo OpenH264, widevine content decryption module, Flash. Google Chrom - brak, czysta. Jeżeli chodzi o dyski to przeskanowałem je HD Tune ale program nie wykazał żadnych Bad Sectorów - temperatura dysku nie przekracza 30*C (zmieniłem również port SATA).

Oczywiście zrobiłem burna przy pomocy 3D Marka oraz OCCT - brak zawiech i większych problemów. Tak samo przy grach, można grać w cokolwiek nawet 12h i nic się nie dzieje. Jak się odpali film na YT albo stream to od razu zwiecha. Wówczas po minięciu freeza komputer działa jak należy, film się dalej odtwarza i brak błędów np. z wysypującym się sterownikiem graficznym.

Jeżeli potrzeba to udostępnię wszelkie zdjęcia. Proszę pomóżcie mi z tym problemem, bo już nie mam pomysłów 8-)

Link to post
Share on other sites

A podgląd zdarzeń pokazuje jakieś powtarzające się błędy ? Aktualizacje systemu na pewno masz wszystkie ? Spróbuj na innych sterownikach graficznych (zobacz na stronie producenta karty)I tu ciekawostka bo na stronie producenta nie mogę znaleźć tej karty...

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, aktualizacje systemu mam wszystkie :)
Brak powtarzających się błędów w podglądzie zdarzeń.
Oczywiście, że nie ma już wsparcia EVGA do GTX 970 :D Przecież to staroć i tylko leży w archiwum na stronie.

Edytowane przez ViruS001
Link to post
Share on other sites

Nie umiem odpowiedzieć "na pewno",ale ja przy swojej karcie miałem problemy z nowymi sterownikami. Wgrałem starsze i problem zniknął. To nie jest dużo roboty,użyj DDU żeby dokładnie wyczyścić system z obecnych. I jeszcze jedno. Wgraj przeglądarkę bez żadnych wtyczek ,oprócz tych niezbędnych do oglądania filmików...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Odinstaluj oprogramowanie Killer Network Manager ale sterownik lan zostaw lub odinstaluj całość a zainstaluj później tylko sam sterownik do karty sieciowej ze strony MSI. Usuń też oprogramowanie MSI XSplit Gamecaster tylko zamula pc. Po odinstalowaniu uruchom ponownie pc. Jeśli te czynności nie pomogą spróbuj przywrócić ustawiania fabryczne bios. Albo wykonać tzw. ClearCMOS najlepiej wyciągając baterię z płyt głównej. Potem ustaw bios ponownie włączając profile pamięci X.M.P i sprawdź czy wszystko działa. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@jarrino

sterowniki nic nie pomogły. Wgrałem stery które wyszły dokładnie rok temu (usunąłem całość tym programem).
Co do przeglądarki to już postawiłem wcześniej na nowo i bez żadnych wtyczek itd. problem nie ustąpił.

 

@gepardmak
Nie posiadam oprogramowania Killer Network Manager. Dodatkowo używam karty sieciowej od TP-Linka - łączę się za pomocą WI-FI.
Co do biosa to resetowałem go wyjmując baterię (a nawet zmieniając na nową). Nie ustawiałem jeszcze X.M.P zaraz sprawdzę :) Ale wątpię by to pomogło

Edytowane przez ViruS001
Link to post
Share on other sites

Konwersja dysku na dynamiczny nie powinna mieć znaczenia. Gdyby był problem zacinałyby się wszystkie programy a tak przecież nie jest. Można konwertować dysk na podstawowy bez utraty danych ale jeśli system znajduje się na takiej partycji to już nie odpali. Sam używam karty sieciowej wifi do połączenia z internetem. Sterowniki są bardzo ważne i potrafią sporo namieszać w systemie. Najnowsze sterowniki do karty wifi możesz pobrać za pomocą programu Driver easy. Jedynie co później trzeba zrobić to ręcznie zainstalować sterownik. Podaj model karty wifi poszukam najlepszych ustawień dla tego modelu, może przestanie rwać sygnał. Moja karta robiła cuda w poprzednich kompilacjach Windows, notorycznie zrywała sygnał, znikała, ograniczała transfery ale teraz jest już ok.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@gepardmak
To tak jak myślałem, że konwersja dysku nie ma wpływu a pewnie się zmienił gdy przełączałem na różne porty SATA :)

 

Jeżeli chodzi o kartę sieciową to akurat w tym kompie mam pierwszą lepszą którą zobaczyłem w sklepie. To jest mój drugi komputer "zapasowy", a nie będę ciągnął kabla przez cały dom. W każdym razie karta to TP-LINK TL-WN881ND z tym, że antenki są 8dbi

Link to post
Share on other sites

Robiłeś testy prędkości speed test na feralnym komputerze. Wykonaj taki test w przeglądarce. Zobaczysz ping i transfery. Ten sam test możesz dla porównania wykonać za pomocą telefonu. Jeśli są różnice. To karta sieciowa może stwarzać problemy. Co do kabla nie ma już potrzeby rozciągania przewodu. Można kupić urządzenia powerline i połączyć router z takim urządzeniem podłączonym do gniazdka 230V i stworzyć domową sieć LAN. Sieć nie wymaga konfiguracji urządzenia same się odnajdują byle działały pod jednym licznikiem i były bezpośrednio wpięte do gniazdek(nie na listwę).  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Testy robione, bez żadnych przeciwwskazań - wszystko okej, tak jak powinno być. Tylko tak dopowiem freezy na twitchu/yt to nie jest problem buforowania. Po prostu komputer staje w miejscu i koniec, nawet myszki ruszyć nie można. Odwiesi się i zero jakiegokolwiek błędu :/ 

 

Co do urządzenia powerline pewnie i dobre rozwiązanie ale chyba zbędne u mnie. Ten komputer przez większość czasu jest nie używany, a laptopy od czasu do czasu. Router który posiadam jest bardzo dobry + wyprowadziłem antenę na zewnątrz budynku by łapało już wszędzie WI-FI (zwłaszcza w telefonie). Natomiast główny komputer jest podłączony kablem do routera.

 

Tak się zastanawiam bo w tym felernym komputerze posiadam dwie karty sieciowe. Z tym, że jedna jest pod WI-FI, a druga na kabel (TP-LINK TG-3468) czy może to w jakiś sposób kolidować? Ale w sumie tak jest od dwóch lat i nie było problemów wcześniej.

Link to post
Share on other sites

Kolizja kart jest raczej mało prawdopodobna. Pobierz, rozpakuj i zainstaluj składnik Direct X a później jeśli możesz wyłącz funkcje Readyboost i zobacz jak będzie. Windows 7 słabo wspiera nośniki SSD. Trzeba wielu usług skonfigurować samemu by system dobrze funkcjonował z i na SSD. 

 

Direct X wybierz linki bezpośrednie. 

https://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Program,Windows,12667.html

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To co zrobiłem:

 

- Zainstalowałem paczkę DirectX -> nie pomogło;

- Wyłączyłem ReadyBoost -> nie pomogło;

- Usunąłem sterowniki (oczywiście te które się da) mikrocodu procesora i zainstalowałem na nowo (najnowsze) -> nie pomogło;

- ustawiłem ręcznie wartości pliku stronicowego -> nie pomogło;

- odinstalowałem całkowicie adobe flasha -> nie pomogło.

Link to post
Share on other sites

@gepardmak

 

Kolego przecież to standard :D Ten komputer działał normalnie cały czas i ostatnio jak dzieciaki oglądały filmiki na YT to mnie zawołały bo coś zacinało (w sumie to freezowało cały komputer). I od tego czasu nie wiem gdzie może leżeć problem. Robię burny, odpaliłem jakieś gierki i wszystko hula ale jak się wejdzie na YT odpali pierwszy lepszy filmik to nagle freezy dostaje - totalnie randomowo.

Edytowane przez ViruS001
Link to post
Share on other sites

Te freezy wyglądają tak jakby karta/procesor nie radziły sobie z dekodowaniem wideo, ale jak wspomniałeś.. Dzieje się to randomowo. Ciężko stwierdzić.

 

P.S.

Na jakich rozdzielczościach masz oba monitory?

Edytowane przez VEGAreed
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jesteście super! 8-) 8-)

 

W końcu (chyba) rozwiązałem problem - bo od piątku w nocy do dziś zero freezów; ani na Twitch, ani na YT.

Totalnie absurdalna rzecz (według mnie); dokładnie nie wiem co pomogło bo zrobiłem kilka rzeczy i problem ustał.

 

Przeczytałem jakiś dziwny post na reddicie i w sumie mówię zastosuję się zobaczymy co się podzieje + posty użytkowania "gepardmak" dały mi do myślenia :]

 

Oto one (chronologicznie):

  1. Odinstalowałem sterowniki od karty sieciowej po WIFI oraz tej drugiej;
  2. Rozebrałem kompa i wyjąłem kartę sieciową, która miała służyć do podłączenia sieci poprzez kabel;
  3. Kartę sieciową WIFI przepiąłem pod gniazdo PCIe 3.0 x16 (pod ostatnie trzecie gniazdo). Oczywiście z PCIe 2.0 x1;
  4. Wyjąłem RAM'y i pozamieniałem miejscami;
  5. BIOSie uruchomiłem X.M.P.;
  6. Ręcznie zainstalowałem sterowniki do karty sieciowej WIFI.

Wszystkie te zabiegi wykonałem "razem". Więc nie wiem, która rzecz powodowała freezy.

W każdym razie działa :)

Edytowane przez ViruS001
Link to post
Share on other sites

Jak mówi przysłowie "Nie ważne jak ale ważne, że się działa." Istnieje taka możliwość, że usterek było więcej niż jedna, wspólnie się nałożyły i powodowały większy problem. Wyłączenie X.M.P. samo w sobie może nie powodowało frezzów ale wpływ na działanie Twojego sprzętu na pewno miało. Po włączeniu tej funkcji ram działa z właściwą częstotliwością i opóźnieniami a to podstawa sprawnego komputera. Podejrzewałem u Ciebie kartę sieciową i jej sterowniki bo mnie karta sieciowa co prawda w Windows 10 też sporo krwi napsuła i ogarnięcie tematu chwilę zajęło. W Twoim przypadku mogło być podobnie. Zamiana banków pamięci raczej nie miała wpływu na działanie komputera ale sprawdź jeszcze programem CPU-Z czy masz aktywny Dual Channel. Zmiana portu karty sieciowej mogła rozwiązać problem. Zdarza się, że urządzania dzielą nieprawidłowo te same przerwania z innym podzespołami zamontowanymi na płycie głównej co powoduje problemy z ich działaniem i tak to się objawiało na Twoim sprzęcie. Na odległość bardzo trudno jest diagnozować usterki sprzętowe, raz się trafi a 10 razy nie, taki urok forum. Pozdrawiam i życzę przyjemnego korzystania z pc. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...