Skocz do zawartości

Fractal Meshify C - dodatkowe wentylatory, podłączanie


Recommended Posts

Witam!

Jakiś czas temu kupiłem komputer, a w nim: ASRock Z370 PRO4, i5 8400 + SilentiumPC Fera 3 v2, ZOTAC GTX1060 AMP! 3GB i zasilacz Corsair CX450W, obudowa Fractal Meshify C. Od samego początku postanowiłem dodać dodatkowe wentylatory. Posiadam tylko te chłodzenie, które było dołączone do obudowy: 2x Fractal Design Dynamic GP-12 (jeden z przodu i jeden z tyłu).

 

Kompletnie na tym się nie znam, więc proszę o pomoc. Postanowiłem dodać kolejne 3 wentylatory (łącznie 5). Dokupić taki sam, jaki już mam zamontowany i dodać go na top obudowy, jednocześnie z tym z przodu. Więc wyglądało by to tak, że z tyłu bez zmian, a na top 2x 120mm (Fractal Design Dynamic GP-12 - te które są dołączane do obudowy), natomiast na przód dodać 2x 140mm, ale kompletnie nie wiem jakie. Interesują mnie jakieś ciche z doświetleniem. Może być jeden kolor, lub też kolorowe (RGB?). Wyglądało by to tak, że na przodzie są 2x 140mm które wsysają powietrze, 2x 120mm na topie które wysysają powietrze i jeden z tyłu 120mm który też wysysa powietrze. W ogóle dobrze powietrze będzie przepływać i obniżą mi się temperatury, czy lepiej jakąś inną konfigurację zastosować?

 

Kwestia tego, że kompletnie nie wiem jak to podłączyć. Gniazdo 4-pinowe CHA_FAN1 jest wolne, więc można tam podłączyć jeden 120mm z topu. A dwa 140mm z przodu gdzie?

 

Kolejna kwestia dotyczy dwóch wentylatorów 140mm z przodu, a chłodzenia na CPU. Czy wentylatory które będą na przeciwko sobie (chłodzenie CPU a jeden 140mm) nie będą zakłócać wzajemnej pracy?

 

Liczę na waszą pomoc i poradę. W kwestii zakupów dwóch 140mm z podświetleniem na przód i z ogólnym podłączeniem wentylatorów. Pozdrawiam!

Edytowane przez crooks
Link to post
Share on other sites

W zasadzie wystarczą dwa 140mm na przód, jeden na topie zaraz nad chłodzeniem procesora i jeden wylotowy z tyłu. Dodatkowy na topie przy standardowym chłodzeniu powietrznym nic nie daje. Na top też dałbym wentylator 140mm. Ty masz na płycie więcej gniazd 4-pin, możesz przez rozgałęźnik typu "Y" podłączyć np. dwa wentylatory na gniazdo to w przypadku gdybyś kupił wentylatory z PWM :  https://www.morele.net/inline-pwm-rozgaleznik-do-wentylatorow-4pin-33328y-873415/

Nie wiem czy Twoja płyta ma możliwość regulacji wentylatorów napięciem, a co za tym idzie możliwością sterowania prędkością wentylatorów 3-pin. Prawdopodobnie ma, jeżeli tak było to masz takie rozgałęźniki typu "Y' 3-ipn. Co do konkretnych wentylatorów podświetlanych i cichych to raczej Ci nic nie podpowiem, bo takich nie znam. Od biedy Enermax Cluster, ale moim zdaniem do 800 RPM może być później zaczyna być głośno. Nie znam ich wentylatorów z serii Vegas być może są lepsze, jeżeli chodzi o ciszę. A jeszcze, miałem Thermalteka z serii Pure był dosyć wydajny i nawet cichy, wiem że są takie z podświetleniem, z tym że to był wentylator 120mm, nie wiem jak zachowują się 140-ki.

Nic nie będzie zakłócało obiegu powietrza dla chłodzenia CPU, będzie miało ciągłą dostawę świeżego powietrza ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź ;)

 

Posłucham się Twojej rady i na top zamontuje jeden wentylator. Zamontuję ten, który obecnie jest na froncie dla zaoszczędzenia hajsu. Zdecydowałem się na zamontowanie dwóch wentylatorów 140mm na front, bez żadnych światełek. Ewentualnie dokupię 140mm na top

 

Na co zwracać uwagę podczas kupowania wentylatorów?

Link to post
Share on other sites

Ta 120-ka powinna wystarczyć, a wspomniałem o 140mm, bo może ciszej i wydajniej. To zależy ile chcesz pieniędzy przeznaczyć na te wentylatory. Tobie chodzi tu o kompromis pomiędzy ciszą i wydajnością. Ja stosuje od lat na froncie wentylatory Be Quiet Silent Wings 140mm, z tym że to dosyć droga propozycja. Tańsze są Be Quiet Shadow Wings, a niewiele ustępują  kulturą pracy Silentom. Dlaczego akurat te, bo mają bardzo dobre łożyska, których praca praktycznie jest niesłyszalna, przyjemnie przepychają powietrze bez drgań łopatek, bardzo dobra jakość wykonania. Na końcu BQ Pure Wings, z tym że moim zdaniem są najgłośniejsze z serii Wingsów, ale też najtańsze tej firmy. Kiedyś zainteresowałem się Cougarami bo są niewiele głośniejsze od BQ, ale niestety czasami wyraźnie słychać pracę ich łożyska, żeby po chwili się uspokoić, czyli nierówno pracują. Ponoć producent poprawił ich jakość , tyle że nie miałem jeszcze okazji żeby się o tym przekonać.  Tu masz: http://www.angela.pl/p7247,gelid-140mm-wing-14-uv-blue-fn-fw14b-12.html

To jedne z najtańszych, najgłośniejszych ale też najwydajniejszych wentylatorów. Do 700-800 RPM są w miarę ciche, powyżej są wyraźnie słyszalne, dokładniej zawirowania na łopatkach powodują ich drgania. O tych ostatnich wspomniałem żebyś wiedział czego mniej więcej możesz się spodziewać po wentylatorach w danych widełkach cenowych. Moim zdaniem żeby zachować kompromis wystarczą jednostki o prędkości do 1000 RPM. Wydajność większości z nich jest bardzo podobna w tym zakresie obrotów, różnice widać a raczej słychać w ich kulturze pracy.

Link to post
Share on other sites

Planowałem przeznaczyć coś ~100zł na dwie 140mm. Kilka dyszek mogę dołożyć. Jakoś z 50-70zł na jedną sztukę.

 

Corsair AF140 i Corsair AF140 LED Quiet Edition - zwykły za 60zł sztuka a wersja LED 50zł-70zł zależne od koloru

be quiet! Pure Wings 2 140mm - za cenę około 40zł za sztukę to opłacalny zakup?

 

Takie dwa wpadły mi w oko. Jeszcze znalazłem jakiś za 20zł sztuka - SilentiumPC Mistral 140. To jest jakiś szajs? W opisie nieznacznie różni się od be quiet

 

I jeszcze ta wtyczka. Z wtyczką PWM można regulować obroty, tak? Tylko taka jest różnica?

Link to post
Share on other sites

Ten Corsair nie jest zły, dosyć wydajny do przewietrzenia obudowy, silnik jest delikatnie słyszalny. Corsairy AF 140 o ile mnie pamięć nie myli nie mają wersji z PWM. Cena BQ jest dobra. Mistral niezły jak na swoją cenę a wydajność niższa od tych powyżej, to coś w stylu Fandera Roxo. Ja bym nie polecał, chyba że budżet bardzo napięty i ma być tymczasem, odstaje od tych powyżej. Ten Gelid, o którym wcześniej wspomniałem przy 700 RPM będzie wydajniejszy i ma lepsze łożysko.

Tak gniazda 4-pin i będą regulowane obroty impulsowo za pomocą płyty głównej, ale czasami płyta główna ma możliwość sterowania prędkością wentylatorów napięciem, i w tym przypadku wystarczą wentylatory 3-pin. Sprawdź w manualu swojej płyty czy jest taka możliwość, jeżeli te wentylatory które już masz podpięte do gniazd dadzą się sterować za pomocą FAN-Tastic Tuning, to masz taką możliwość, chyba że pracują z maksymalną prędkością. Z drugiej strony masz dwa gniazda 4-pin chassis, to je wykorzystaj i załóż wentylatory 4-pin.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Pobawiłem się troszkę w BIOSie i mogłem regulować tylko jednym wentylatorem, tym który wysysa powietrze - z tyłu. Drugim z przodu nie mogłem regulować, cały czas te samy obroty. Są to te same wentylatory, podpięte gniazdem 3-pinowym. Czym to jest spowodowane?

Link to post
Share on other sites

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć nie znając płyty głównej, prawdopodobnie masz tylko jedno gniazdo, które steruje wentylatorem 3-pinowym napięciowo. Jeżeli by tak było to możesz poprzez rozgałęźnik "Y" 3-pin podłączyć oba wentylatory do tego gniazda, którym można regulować RPM. Te dwie 140-ki kup z PWM i podłącz za pomocą rozgałęźnika "Y"-4-pin do gniazda 4-pin i będziesz miał sterowanie na froncie.

Nie wiem czy dobrze odczytałem, ale prawdopodbnie gniazda CHA_FAN2 i CHA_FAN3/W_PUMP automatycznie wykrywają typ wentylatora 3 lub 4-pinowego. Jeżeli by tak było, to jest duże prawdopodobieństwo, że można sterować nimi napięciowo, ale to są tyllko moje przypuszczenia, mam na myśli sterowanie napięciem.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Ostatnimi dniami gdy miałem chwilkę czasu, przeglądałem wentylatory do kompa. Wybrałem wstępnie dwa:Alpenfohn Wing Boost 2 Plus PWM i be quiet! PURE Wings 2 PWM, wszystkie to wersję 140mm. Znajdzie się cos lepszego w budżecie 50-70zl sztuka, czy wybrać któryś z nich?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...