Skocz do zawartości

AsRock extreme4 vs gaming k6 - warto dopłacać?


Recommended Posts

Cześć. Ponieważ ostatnio zagnieździł mi się w głowie pomysł zmiany platformy na z370 z 8700k buduję koncepcję i mam mały dylemat z płytą. Podejżewam, że extreme4 od AsRock byłaby dla mnie bardzo dobrym wyborem, ale z drugiej strony 60zł drożej jest k6, a szczerze mówiąc przy tej cenie procka i ramu to dla mnie tyle co nic. Tylko na ile jest to uzasadniona dopłata, a na ile fanaberia? Po specyfikacji jedyne co wychwyciłem to druga sieciówka i chyba jakieś różnice w chłodzeniu sekcji. Co o tym sądzicie? Warto?

 

Dodatkowo aby nie spamować tematami proszę o info co by było rozsądnym minimum gdybym jednak chciał przyoszczędzić i pójść w zwykłe 8700 (bez k) Nie interesuje mnie wifi, M2 musi być, ramy >3000 więc koniecznie z370. Sam nie wiem czy iść grubo i nie drapać się po głowie za rok że można było lepiej, czy sprowadzicie mnie na ziemię, bo to, że kasa jest nie oznacza, że chcę przesadzić, ale podświadomość i chęć posiadania robią swoje. Dodam, że sprzęt zmieniam raczej niechętnie i będzie musiał przeżyć jeszcze że dwie zmiany GPU, a zacznie bez szału bo z gtx970. Zastosowanie gry i multimedia.

 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Jak na mój gust warto, to tylko 60-70 zł, K6 dodatkowo otrzymuje:

 

  • druga karta sieciowa (droższy model I211AT)
  • heatpipe - dla szybszej wymiany termalnej na sekcji
  • przycisk POWER, przycisk RESET
  • wyświetlacz diagnostyczny P.O.S.T
  • licencja na efekty Creative Sound Blaster™ Cinema 3, dla integry.
  • dedykowany 1x port Fatal1ty Mouse Port, dla pracy w 1000Hz
  • przełącznik fizyczny na płycie XMP on/off (służy do wymuszenia profilu xmp)
  • ostatni port PCI_E x16 (fizycznie x4) jest wzmocniony
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za przybliżenie różnic. Nie było tłoku w temacie więc poczytałem trochę na zachodnich forach, obejrzałem kilka testów i raczej nastawiłem się na K6. 

 

Z rzeczy o których piszesz najbardziej na plus dla mnie heatpipe na sekcji, wyświetlacz POST i fizyczne power oraz reset, które dodatkowo są bardzo estetyczne, przynajmniej jak dla mnie. Dźwiękówka mnie nie interesuje, bo i tak mam SC808, sieciówka podobnie, bo nie gram namiętnie w multi. Tak czy siak moim zdaniem warto dopłacić. Może to zbytek, ale przemawiają do mnie te drobiazgi, których pewnie równie solidna extreme4 nie ma. 

Link to post
Share on other sites

No ta, dodam też że:

 

w Extreme4 jak i Gaming K6 brakuje jednej ważnej funkcji, tzw. przycisk do resetu biosu, który znajduję się w modelach droższych np. Taichi, bez tego przycisku trzeba piny od CMOS na płycie ze sobą zewrzeć :l

Link to post
Share on other sites

Myślałem już o tym, ale liczę, ze jak dobiorę dobrze pamięci to nie będę się z biosem mordował. Na tę chwilę i tak gtx970, więc najmniejszej potrzeby podkręcania 8700k nie będzie. Może po wymianie karty lekko w górę się ruszy. Szczerze mówiąc dopłata do Taichi to już za dużo dla mnie w stosunku do extreme4. Do tej pory ogarniałem reset biosu bez guzika to jakoś jego brak przeżyje. 

Link to post
Share on other sites
  • [630 zł] ASRock Z370 Extreme4
  • [700 zł] ASRock Z370 Gaming K6
  • [830 zł] ASRock Z370 Taichi
  • [1000 zł] ASRock Z370 Professional Gaming i7

 

no yo, jak widać^ taichi cenowo już sporo odbiega od reszty,

jest tam jeszcze lepsza sekcja, ta sama co w droższym professional gaming i7, i parę drobiazgów, Wi-Fi itp..

 

Odkryłem także pewną wadę w Taichi (być może mam wadliwą sztukę, kto wie), mianowicie jest w niej strasznie gorący chipset, pracuję ciągle w 60'C, nie ważne czy obciążany czy nie, dla pewności zrobiłem test suszarki + temat na oficjalnym forum ASRocka, i wygląda na to że czeka mnie reklamacja, także nie zamierzam namawiać do kupna tej płyty :P

 

Co dziwne modele Taichi jak i Professional Gaming i7, słabnie ich dostępność na rynku, przypadek?

Link to post
Share on other sites

Tej sekcji i tak bym pewnie nie wykorzystał. Te na extreme4 i k6 to i tak kawał elektrowni i to solidnie chłodzonej, a ja nie celuje w nie wiadomo jakie wyniki i nie wydam 3000zł na kartę, więc przez najbliższe 4-5lat i tak będę miał nadmiar mocy na CPU nawet przy lekkim.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...