Skocz do zawartości

Chłodzenie asus strix gtx 980ti

Recommended Posts

Cześć,

Mój problem polega na uszkodzeniu jednego z wiatraków (wyłamane 3 łopatki) na karcie graficznej asus strix 980ti. Postanowiłem dzisiaj trochę poczyścić kompa i powymieniać pasty między innymi na karcie graficznej, niestety po odpaleniu i sprawdzeniu czy wszystko jest ok (sprawdziłem ręczne ustawienie chłodzenia i przy 50% usłyszałem że łopatki o coś ocierają, niestety zanim zareagowałem było już po sprawie). I teraz mam do Was pytanie, czy jest możliwość wymiany całego chłodzenia (nie chodzi mi konkretnie żeby było z asusa, ale może są jakieś inne z corsaira czy innych firm) które miało by wydajność taką sama lub lepszą? Wiem też że można wymienić tylko wiatrak, ale model który jest tam zamontowany everflow t129215su jest dostępny tylko na aliexpress a dostawa to czekanie około miesiąca.
Z góry dzięki za każdą radę.

Widzę to tak:

a) Jeżeli da rade zdjąć tą obudowę i zostawić sam radiator, to możesz po prostu tak zrobić i przyczepić do niego zwykłe wentylatory.

b) Możesz kupić chłodzenie pokroju Arctic Accelero Xtreme

c) możesz założyć jakieś AiO na sam rdzeń i jakieś radiatorki na pamięci i sekcję (najlepiej też jakiś wentylator)

Pierwsza opcja wychodzi zdecydowanie najtaniej, ale nigdy nie sprawdzałem, czy da się zdjąć tą obudowę, a zdążyłem już sprzedać tą kartę. Wiem, że z innymi kartami ludzie tak robili i temperatury były niższe, niż z fabrycznymi wentylatorami.

• Popieram 1

Napisz do firmy asus jak to wygląda i powinni Ci pomóc.

Nie wiem jak Asus ale be quiet! bez problemu dosyłał mi części jak coś zepsułem (z własnej winy) lub zgubiłem. Wszystko za darmo dostawa kurierem dpd również.

Ciekawi mnie ich postawa :).

• Popieram 1

a) Jeżeli da rade zdjąć tą obudowę i zostawić sam radiator, to możesz po prostu tak zrobić i przyczepić do niego zwykłe wentylatory.

Będę musiał spróbować czy da radę, wentylatory muszą być PWM żeby grafika sama sobie dostosowywała obroty? Aktualnie w obudowie mam zamontowane 3x silent wings2 i 2x silent wing3 PWM więc coś będę mógł poświęcić

c) możesz założyć jakieś AiO na sam rdzeń i jakieś radiatorki na pamięci i sekcję (najlepiej też jakiś wentylator)

Znalazłem coś takiego corsair hg10 n980 i do tego można by dołożyć jakieś AIO, tylko znowu problem z jego dostępnością i cena dla obu części... czy warto inwestować w chłodzenie wodne dla starszej już technologi? 

Napisz do firmy asus jak to wygląda i powinni Ci pomóc.   Nie wiem jak Asus ale be quiet! bez problemu dosyłał mi części jak coś zepsułem (z własnej winy) lub zgubiłem. Wszystko za darmo dostawa kurierem dpd również.   Ciekawi mnie ich postawa .

W życiu nic za darmo nie dostałem, ale nawet jak bym miał zapłacić za ten wiatrak w miarę normalną cenę to czemu nie, mail poszedł. 

Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły będę wdzięczny.

Karty graficzne mają specyficzne złącza wentylatorów i raczej będziesz musiał się podpiąć pod płytę główną chyba że znajdziesz przejściówkę albo przerobisz wtyczkę.

A podpinając się pod płytę główną, będę miał możliwość ustawienia obrotów wentylatorów tak żeby pracowały "zgodnie" z temperaturą karty graficznej, czy jakoś sam będę musiał to ustawiać? Sorry ale pierwszy raz mam taki problem i jestem ciemny w tej sytuacji. Jak co podam podstawową specyfikę mojego kompa:

- Obudowa: gladius m40

- Zasilacz: be quiet 750w straight power 11

- Ramy: 4x 4gb G.Skill ARES

- Procek: i7 4790k

- Chłodzenie procka: noctua nh-d14

- Płyta główna: Z87X-OC

- Grafika: Asus strix gtx 980 ti

Podpinając pod płytą główną po prostu ustawisz sobie stałą prędkość odpalisz grę i zobaczysz jaka jest temperatura.

Mi uszkodził się sterownik wentylatora na karcie graficznej - evga gtx 1060 i podpiąłem dwa wentylatory pod płytą główną położyłem na radiator i miałem dużo lepsze temperatury niż fabrycznie :).

Oczywiście wentylatory skręcone tak aby były nie słyszalne (na stałe).

• Popieram 1

Podpinając pod płytą główną po prostu ustawisz sobie stałą prędkość odpalisz grę i zobaczysz jaka jest temperatura.

Mi uszkodził się sterownik wentylatora na karcie graficznej - evga gtx 1060 i podpiąłem dwa wentylatory pod płytą główną położyłem na radiator i miałem dużo lepsze temperatury niż fabrycznie :).

Oczywiście wentylatory skręcone tak aby były nie słyszalne (na stałe).

No tak, tylko jaki program muszę pobrać żeby sterować wentylatorami z płyty głównej? Aktualnie nie mam nic takiego, tylko same sterowniki.

Skontaktuj się z supportem asusa czy mogą Ci takie podesłać (i za ile jeśli to dla Ciebie ważne), jeśli nie to zamów z ali. A w miedzy czasie wrzuć 2 wentylatory z obudowy  na radiator  (zdejmij starą ramkę, trytki/opaski powinny dać radę) i podepnij pod płytę.

Jak nie chcesz podpinać pod płytę to gelid ma przejściówkę http://gelidsolutions.com/thermal-solutions/accessories-pwm-fan-adaptor/ (ale widzę że cieżko ją dostać w PL obecnie).

Do sterowania wentylatorami (wzgledem temp gpu) możesz użyć speedfana jeśli poprawnie obsługują Twoją płytę. http://www.almico.com/speedfan.php

Jest jeszcze jedno rozwiązanie: uszkodzone karty na allegro z takimi samymi wentylatorami

• Popieram 1
Napisano (edytowane)

Skontaktuj się z supportem asusa czy mogą Ci takie podesłać (i za ile jeśli to dla Ciebie ważne), jeśli nie to zamów z ali. A w miedzy czasie wrzuć 2 wentylatory z obudowy  na radiator  (zdejmij starą ramkę, trytki/opaski powinny dać radę) i podepnij pod płytę.

Jak nie chcesz podpinać pod płytę to gelid ma przejściówkę http://gelidsolutions.com/thermal-solutions/accessories-pwm-fan-adaptor/ (ale widzę że cieżko ją dostać w PL obecnie).

Do sterowania wentylatorami (wzgledem temp gpu) możesz użyć speedfana jeśli poprawnie obsługują Twoją płytę. http://www.almico.com/speedfan.php

Jest jeszcze jedno rozwiązanie: uszkodzone karty na allegro z takimi samymi wentylatorami

Do Asusa już napisałem czy da radę zakupić taki wentylator, póki co ściągnę ten program i zobaczę jak to wygląda. Dzięki wszystkim za radę. Jak coś nowego się dowiem dam znać. Spokojnej nocy.

--------------

Witam ponownie, wracając do tematu... Support asusa stwierdził że jeśli kartę nie obejmuje już gwarancja to nic nie mogą zrobić, do tego nie sprzedają pojedynczych elementów. Postanowiłem zamówić na ali zamiennik a do tego czasu jak podpowiadaliście zdemontowałem stare wentylatory a w ich miejsce na opaski zamontowałem dwa wentylatory 120mm i powiem że temperatury są nawet niższe. Dziękuje wszystkim za pomoc.

Edytowane przez Pabloss90