Skocz do zawartości

Jakie wentylatory sa teraz na topie


Recommended Posts

mam u siebie ap121 i sprawuje się zajefajnie, a przy swoich 1500rpm jest mniej więcej tak głośny jak ss'ki na 1000, natomiast cfm w jego przypadku ma marginalne znaczenie, bo to to wentyl na gęste radiatory, nie na budę, na budzie sprawdza się tylko, gdy się chce się uzyskać wewnątrz wyższe ciśnienie

Link to post
Share on other sites

Penetrator na 1500 RPM tak cichy jak SS na 1200? Ładne bajeczki opowiadasz...On jest najwyżej jak Scythe S-Flex 1200 (dowód).

 

"natomiast cfm w jego przypadku ma marginalne znaczenie, bo to to wentyl na gęste radiatory, nie na budę, na budzie sprawdza się tylko, gdy się chce się uzyskać wewnątrz wyższe ciśnienie"

A to przepraszam bardzo gdzie Ty go używasz? :tajniak:

Link to post
Share on other sites

Nie lubię się powtarzać ale takie rzeczy to chyba tylko u Ciebie są możliwe...Potestuj sobie z różnymi wentylatorami, posprawdzaj temperatury CPU (w tych samych warunkach otoczenia), pomierz poziom głośności (zarówno dBA jak i dBC) a potem wróć i spróbuj się poprawić :) Owszem, też lubię zachwalać "swoje" ale niektórych faktów nie nagniesz...

Link to post
Share on other sites

chcesz praktycznego testu? proszę cię bardzo, mam w budzie wyżej wymienione ap121 oraz SS 1200 akurat pracują obok siebie (ap na schładzaczu, ss na plecach), oba na 5V, pozostałe wyłączam i jedziemy z potencjometrem od AP, po przekręceniu ok połowy wartości czyli jakieś 7-8V zaczyna być głośniejszy od SS, który został na swoich 5V, daję go do oporu na 12V teraz jedziemy z potencjometrem od SS, przy podobnej wartości (ok połowy potencjometru) to on jest już tym wyraźniej szumiącym, a jak dam go na 12V to już niczego innego nie słychać i teraz powiedz mi po tu pomiary w dBA i dBC i cała ta przepychanka? w sytuacji rzeczywistej ap121 na pełnych obrotach (1500) pracuje mniej więcej tak cicho, jak SS na obrotach zdecydowanie niższych (ok 1000)

Link to post
Share on other sites

Praktyczny test = pomiary + jaki mają wpływ wentylatory na wentylację obudowy / chłodzenie CPU. Zrób to, zapodaj wykresy i poggadamy ;) Poza tym pamiętaj, że cisza to pojęcie względne :) Nie mówię, że na 5-7 V ten wentylatory są głośne ale różnica jest na pewno zauważalna i wprawne ucho to wychwyci...a tym bardziej przy obrotach 1000 i 1500...Zachęcam do takiego prywatnego testu w "imię nauki" :D

Link to post
Share on other sites

Praktyczny test = pomiary + jaki mają wpływ wentylatory na wentylację obudowy / chłodzenie CPU.

mówiąc praktyczny miałem na myśli warunki, pomiary już masz powyżej, ile to będzie decybeli obchodzi mnie tyle co zeszłoroczny śnieg, liczy się który pracuje głośniej i przy jakim napięciu, bo takimi wielkościami najczęściej się operuje rozmawiając o tym na forum

 

co do wpływu wentylacji na temperatury - kiedyś spędziłem kilka godzin benchmarkując zestaw i sprawdzając co z czego wynika w różnych konfiguracjach, nie zapisuje wyników, ani nie robię kolorowych wykresów bo po co mi to? pomiędzy 5 a 12V na wentylach na budzie proc zyskuje 1-2 stopnie w dół, dysk, chipset i ogólnie pojęta mobo 2-7 zależy co, wpływu na grafę nie ma lub ten graniczy z błędem pomiarowym 0-1 i nic dziwnego, w końcu jest w shrowdzie

 

sam AP121 w porównaniu z referencyjnym SS z yasya daje podobne osiągi, tylko jak zechcę rozkręcić go na 12V to zamiast wyjących jak silnik odrzutowy 1900rpm mam ciche 1500, które i tak jest zagłuszane przez wentyle na budzie, jeśli je rozkręcić na 12V

 

pomiary robione everestem i core temp'em, nawet się przez chwilę zastanawiałem czy tego nie zebrać i nie wysłać jako art, tylko z drugiej strony po co komu wyniki z mojego zestawu, skoro ma inny i nie będzie za bardzo z czym porównać

 

a propos pomiarów, może pochwal się nam umiejętnościami i zrób zestawienie ciśnienia statycznego kilku popularnych wentyli ustawionych kolejno na 5, 9 i 12V

dodam, że to nie sarkazm ani żaden przytyk, chętnie zobaczyłbym wyniki takiego testu, a sam nie wiem jak to mierzyć, a nawet jakbym wiedział to nie mam dostępu do tylu wentyli

Link to post
Share on other sites

Z Twoimi obserwacjami co do wpływu wentylacji na poszczególne komponenty przy uwzględnieniu konstrukcji obudowy to z grubsza się z nimi zgadzam. Proc może zyskać 4-7 stopni, grafika raczej wiele nie zyska jeśli ma stockowy cooler GPU (może ze 2 stopnie) ale z kolei przy meshowej / gamerskie obudowie radiatory na MB zyskać mogą niemal 10 stopni :) No ale wiadomo, to zależy od konstrukcji obudowy.

 

Co do kolejnej porcji pomiarów, to jeśli zapoznałeś się z tym testem, to zapewne wiesz, że będzie jego druga (mam nadzieję sporo bogatsza) odsłona ;) Na chwilę obecną zbieramy jeszcze kolejne wentylatory :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...