Skocz do zawartości

FAQ co i jak, czyli co trzeba wiedzieć kupując monitor


Recommended Posts

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...
  • 1 rok później...

Jest oficjalną lista NVIDIA z listą monitorów na których to działa dobrze. Da też nieoficjalne listy z monitorami, na których też działa dobrze. A jak coś nie działa tak jak powinno to na tych nieoficjalnych jest to zaznaczone. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/htmlview#gid=0

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Przeczytałem artykuł, dużo przydatnych informacji, sporo można się dowiedzieć. Ale brak jest ważnych informacji jeśli chodzi o matryce VA, mianowicie chodzi o gamma shift i black crusch. W większości tematów na forach ludzie piszą że VA ma ładne kolory, super czerń i jedyna poważna wada to smużenie w grach.  Posiadając tylko taką wiedzę niedawno kupiłem monitorek z matrycą VA i po 2 tygodniach zwróciłem. Co mi z tej ekstra czerni, jeśli gubią się w niej szczegóły? Ogólnie wygląda to tak że dobra gamma jest wtedy jak patrzymy na monitor pod kątem, a jak siedzimy dokładnie naprzeciw monitora, jak się zazwyczaj siedzi, gamma drastycznie spada.

 

Konkrety. Plansza Black Level testu Lagom:

 

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

 

Patrząc pod ukosem niewidoczne były kwadraty od 1 do 3. Siedząc na wprost już od 7 do 1 były niewidoczne. Teraz siedzę na starej zapasowej TNce 21.5' i widzę WSZYSTKIE kwadraty.

Tak wygląda "black crush" w działaniu:

 

 

 

W praktyce; akurat gram w Vampyra. W menu opcji graficznych ustawia się jasność tak, żeby ostatni symbol po lewej był ledwo widoczny. na obecnej TNce, wieczorem, w ciemnym pokoju ustawiam na "2". Na VA musiałem dać "9".

Sprawdziłem też "Little Nightmares". Ustawienie jasności, tak żeby oko było ledwo widoczne. Przy monitorze VA musiałem dać tak dużą wartość że wszystko wyglądało nienaturalnie jasno. Na standardowym ustawieniu (gdzieś po środku) obraz wyglądał ładnie, ale oka w ustawieniach widać nie było, no i w grze wiele szczegółów było niewidoczne.

 

Osobiście wolę szarą czerń i widzieć wszystko, niż ekstra głęboką, w której gubią się szczegóły. Dlatego VAka poszła do zwrotu i obecnie czekam na IPSa.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Cześć. Mam pytanie, jaki zakres działania ma FreeSync Premium? Chodzi mi o to czy kupując monitor 165 Hz będzie działać Freesync Premium do tych ~165 Hz czy tylko do 144 Hz? 

Gdzie mogę znaleźć kompatybilność czy taki Gigabyte G24F będzie działać w G-sync na GTX1660 super?

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

W tym modelu osiągniesz 165Hz zarówno po HDMI jak i DP.

Model:G24F

FreeSync Tier:FreeSync Premium

Manufacturer:GIGABYTE

Size:24.0"

LCD Type:IPS

Resolution:1920x1080

Range:48-165 via DisplayPort 48-165 via HDMI

Interface:DisplayPort™, HDMI®

LFC:Yes

HDR:Yes

Karty serii Pascal obsługują AMD freesync. Kwestia wiąże się z obecnością DP 1.2a, które jest wymagane do działania Adaptive-sync.

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Karta ma dp 1.4 wiec spoko, gorzej z monitorem bo on ma według danych dp 1.2 bez "a" w nazwie. 

Na stronce pisze tak:

Display port 1.2 x1 (capable for HDR)

Posiada jeszcze port hdmi 2.0

Czyli po DP może mi nie działać Adaptive-sync na karcie od Nvidi? A jak na HDMI?

Jeśli by działał to czy są jakieś różnice lub "straty" przy HDMI względem DP.

Edytowane przez hordej
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...