Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze wentylatorów


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez choleryk65,

Recommended Posts

Witajcie przyjaciele!!!

 

Mam problem z doborem wentylatorów do obudowy Silentiumpc Regnum rg4. W obudowie znajdują się trzy wentylatory 120mm dołączane razem z obudową, dwa na froncie i jeden z tyłu obudowy. Wszystkie trzy podłączone są do kontrolera obrotów i tutaj jest mały problem, mianowicie na maksymalnych obrotach są głośne i postanowiłem zmienić je na Corsair Brushless fan 12v dc 0.28a które okazały się mega głośne i w szczycie mogą się rozkręcić do prawie 2800 obrotów na minutę i przeraźliwie hałasują... nie dość, że są one 4 pin a kontroler przyjmuje tylko trzypinowe wentylatory, to za chiny ludowe nie mogę ustawić w biosie ich obrotów, bo wartości ustawione poniżej 40% obrotów bios traktuje je po chamsku i z automatu wyłącza.. Ustawione na 50% obrotów hałasują bardziej od tych stockowych.... Komputer stoi na biurku i chciałbym aby wentylatory były wydajne i ciche.Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Zmieniłbym 120 na 140mm, na froncie o ile się nie mylę jest to możliwe. Będziesz miał ciszej i wydajniej. Niepotrzebnie kupiłeś wentylatory o tak wysokim RPM. Do 1500 RPM są w zupełności wystarczające. BIOS widocznie je tak traktuje bo prawdopodobnie mają wysokie napięcie startowe. Pytanie ile chcesz przeznaczyć łącznie na te wentylatory?

Inna sprawa, cicho albo wydajnie. Wydajniejsze zawsze będą głośniejsze. Można iść na kompromis i coś wybrać, tyle że musiałbyś się określić ile chcesz wydać.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Myślę że do 1500 rpm 3pin było by idealnie, aby tylko głośne nie były, nie mam tam w środku jakiegoś koksa. Mam tam gtx 1060 6gb i i7 6700, więc nie są to grzałki. Rozważę każdą opcję aby tylko ceny nie straszyły. Pozdrawiam, Jak kupowałem to pytałem się gościa czy są ciche a on mnie zapewnił, że są bardzo ciche i w sam raz dla mnie....:/ 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Kup jakieś wentylatory 140mm z obrotami do 1200 RPM. Powyżej wszystko będzie głośne. Zamontuj je na froncie obudowy. Jeden z niezłych wentylatorów, chociaż ceny nieco poszły w górę: https://www.komputronik.pl/product/274421/cougar-vortex-hdb-v14h-wentylator-czarno-pomaranczowy.html

Od Scythe też by się coś znalazło 3-pinowego ze 140-tek, Be quiet Shadow Wings 140mm 

Do 1000 RPM wentylatory mają realną wydajność na tym samym poziomie, nie mówię że wszystkie bo zdarzają się wyjątki w jedną czy w drugą stronę jeżeli chodzi o wydajność, choć to nie są duże różnice. Różnice znajdziesz głównie w kulturze pracy, mam na myśli łożyska, sztywność konstrukcji i jakość materiałów. Chodzi mi o to jak wentylatory przepychają powietrze, czyli bez pasożytniczych odgłosów drgających łopatek, czy drgań ich obudowy. 

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...