Skocz do zawartości

Komputer do grania w UltraHD


Recommended Posts

Witam chciałbym prosić o pomoc w złożeniu komputera do grania w Ultra HD.

Docelowo myślałem o SLI, jednakże w tej chwili nie mam całej kwoty, która wystarczyłaby do złożenia komputera z SLI.

 

Dlatego chciałbym najpierw zbudować podstawę z 1 kartą, a później dokupić drugą.

Mam pojęcie jak powinien być złożony komputer do SLI, jednak nie bardzo wiem już, które konkretnie podzespoły wybrać, co tyczy się najbardziej płyty głównej, obudowy i chłodzenia.

Co do platformy myślałem o X99, bo x299 kiepsko wypada, a X399 ma gorszą wydajność w grach od X99.

Z podzespołów których nie potrzebuje to dyski, bo mam SSD.

 

Teraz mam dylemat co do chłodzenia powietrze czy LC. Wiadomo, że LC lepsze, tylko nie miałem z nim styczności, więc mam typowe objawy co do rzeczy, z którą nie miałem doczynienia, że coś się wyleje, popsuje, źle zadziała i przez to do mnie tak to, nie przemawia.

Z drugiej strony można zrobić na powietrzu z kartami referencyjnymi, do tego dobrze przewiewna obudowa i wydajne wiatraki, będzie głośniej, ale to akurat ma u mnie mniejsze znaczenie.

Ale nie wiem, posłucham waszej opini.

 

Budżetu nie podaje specjalnie, abyście nie musieli się nim sugerować, jednakże zależało by mi, aby całość nie była zbyt przesadzona, czyli z dobrym stosunkiem ceny do jakości, abym nie płacił niepotrzebnie za coś czego nie wykorzystam.

 

Kolejna kwestia to sam monitor UHD, osobiście preferowałbym z matrycą VA, bo te IPS-y do mnie nie przemawiają. Co do rozmiaru to 27-32 cale, choć preferuje bliżej 32 niż 27. Znajdzie się coś takiego?

 

Temat napisałem nietypowo, jednak wydaje mi się, że na początek zawarłem wszystkie istotne informacje, jeśli nie to w praniu wyjdzie i dopisze.

 

Liczę na waszą pomoc i wsparcie.

Link to post
Share on other sites

Powoli odchodzi się od SLI, więc nie warte to zachodu. Przyrost w niektórych grach jest duży, a w innych jest tragiczny jeśli się uwzględni ile taka dodatkowa karta kosztuje.

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/gtx_1080_sli_testy_wydajnosci_najpotezniejszej_konfiguracji_dwukartowej-431.html

Ten test jest w sumie kiepski, bo nie dość, że i5 6 generacji raczej na pewno nie wyciągą full z 1080 to nie mowiąc o 2 kartach to jeszcze pracujących bez pełnej mocy w konfiguracji x8,x8.

Jak dla mnie taki test raczej pokazuje jak nie testować kart w SLI.

 

Co do testów SLI to jak dla mnie najbardziej wiarygodne i zrobione solidnie to Extreme Hardware

 

W kwietniu podobno Nvidia pokaże nowe karty. Poczekaj chwilę.

Fajnie by było gdyby już w kwietniu były, choć osobiście słyszałem wersje sięgające nawet lata 2019 roku.
Link to post
Share on other sites
to jaką konfiguracje proponujecie pod UHD

 

Póki co ciężko o dobrą konfigurację pod UHD.  Wsparcie multi GPU jest olewane, pod multi GPU 1080Ti kłania się chłodzenia wodne co razem da ogromne koszty a i tak nie będzie to dobre rozwiązanie. Na dziś dzień, to 2K jest taką optymalną rozdzielczością. 

Link to post
Share on other sites

Okej po dyskusji z gościem zajmującym się SLI na co dzień doszedłem do wniosku, że mimo wszystko chce się z tym pobawić.

A to czy SLI jest już stracone czy nie, tego nikt nie wie, jeśli tak to w sumie nic nie stracę, a jeśli nie to tylko zyskam.

Zestaw na ten moment wygląda tak, póki co z 1080Ti, a po wyjściu nowych kart przejdę na nowe w SLI i wtedy pomyślę też nad chłodzeniem wodnym.

http://www.morele.net/inventory/info/83677a29/

Link to post
Share on other sites

Nie wiem mnie słuchy doszły o możliwości wykorzystania Nvlink 2.0 w konsumenckich kartach, aby dwie karty mogły pracować jako jedna, czyli to co zieloni wykorzystali przy okazji budowy DGX-2.

Ale czy to tylko plotka, czy może zapowiedź rozwoju SLI albo jego ewolucji na inny poziom, tego nikt nie wie i dopiero okaże się wraz z nadejściem kolejnych generacji kart Nvidii.

Link to post
Share on other sites

No właśnie tak zamierzam zrobić, tylko żadnych używek.
Poza tym raczej się mówi o 2080 a nie 1180 :)

:peace:  :peace:  :peace:  :peace:

 

Witam ponownie.

Sprawę przemyślałem i na obecną chwilę odejdę od pomysłu robienia SLI, może w dalszej przyszłości, jeśli nie będzie końca SLI.

Więc docelowo będę chciał monitor o rozdzielczości 3440x1440(21:9): Mój typ to na ten moment to: https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-model/UM.CZ1AA.P01, na obecną chwilę był to chyba jeden który spełniał moje wymagania co do rozdzielczości, matrycy VA oraz G-Sync, choć pewnie do czasu jak będę kupował monitor znajdą się inne propozycje, może w 2019 roku coś fajnego wyjdzie. Bo i tak monitor będę kupował już razem z nową kartą jak wyjdą, ale dopiero tą z Ti, akurat na to mogę poczekać, a i tak mi nie spieszno, bo można powiedzieć, że już i tak sporo czekam.

 

Do tego w takim razie będę musiał przeboleć glucika Coffee i w niego iść, choć średnio mi się to widzi, ale trudno, niestety ta rozdzielczość jest wymagająca jakby nie patrzeć, bo niedaleko jej do UHD(16:9) i Ryzen tutaj może być za słaby czasami

Moja propozycja zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/7fdb23a8/

Plextora brałem ze strony AsRocka gdzie był w specyfikacji płyty podany jako kompatybilny, więc mam nadzieję, że nie robią tam baboli w tym co podają, ale dla pewności mógłby ktoś zweryfikować kompatybilność tego dysku M.2 z tą płytą, abym miał 100% pewność, iż nie będzie z nimi problemu?

 

Drugie pytanie kiedy wychodzi 9 generacja? Bo może warto byłoby poczekać  :?: , jeśli za rok to raczej nie, ale tak do powiedzmy gdzieś do końca 2018 mógłbym przeboleć. Może coś zmienią na plus w kwestii temperatur, glutów itp. a może zrobią niespodziankę i w końcu zaczną lutować te procesory jak normalna firma, aby było mniej roboty z nimi. A może też w końcu w następnej generacji, producenci płyt wzięliby się do roboty i nie knocili większości płyt jakie przejdą przez ich ręce, bo na obecną chwilę z tego co widziałem godne płyty można zliczyć na palcach 1 ręki, więc na prawdę słabo.

 

PS. Jak wygląda sprawa 4 lini PCI-E dla dysku M.2 przy slotach ultra M.2? Biorą je z procesora, zabierając karcie, czy bezpośrednio z chipsetu?

 

:peace:  :peace:  :peace:  :peace:

Edytowane przez Kruli
Link to post
Share on other sites

Pamięci G.Skill, ale czemu nie 3200? Moim zdaniem to optymalna częstotliwość dla wydajnego komputera.

 

Nie słyszałem o dyskach M.2 niekompatybilnych z jakąś płytą. Jeśli była by taka sytuacja, to znaczy, że płyta skopana.

 

Następna generacja intela? W tym roku się nie zapowiada.

Link to post
Share on other sites

Kiedy ten PC chcesz składać? Bo wygląda na to, że jak wyjdzie przyszła generacja albo nigdy . Temat takie pitu pitu gdynianie i twoje opinie na temat płyt główny i procesów (zle lutuja, zle składają, te złe, tamte złe) po prostu żałosne. Może sam lutuj, skoro wszystko takie be?

Edytowane przez Seruch
Link to post
Share on other sites

Albo teraz albo jak wyjdzie następna generacja pod warunkiem, że nie będę musiał czekać na nią Bóg wie ile. Jeśli za długo będę miał czekać to teraz kupuje to co podałem w koszyku.

 

Płacę, więc mam prawo wymagać i nie zgadzać się na wadliwe produkt, co innego gdybym to za darmo dostawał. Jeśli jest płyta, której sekcja "płonie" po OC to chyba dobrze o niej nie świadczy.

 

Temat pitu pitu? Pisałem w sprawie chęci otrzymania pomocy i doradztwa, jeśli dla Cb to temat pitu pitu, to nie musisz komentować ani nawet czytać, nikogo nie zmuszam.

 

Gdzie napisałem, że źle lutują i składają?

 

Jeśli pomoc jest jakimś problemem to wystarczy powiedzieć, poszukam innego forum, gdzie zechcą pomóc.

Edytowane przez Kruli
Link to post
Share on other sites

Jeśli to ma być komputer tylko do gier to 8700k + dobra płyta na Z370 + bardzo szybkie pamięci 3600/4000 jeśli masz bardzo duży budżet. I do tego karta 1080ti - skoro i tak celujesz w topowy model nowej serii 20XX czy tam 11XX to możesz kupic używkę która i tak ma gwarancje na minimum rok a w tym czasie już nowe raczej się pojawia.

 

 

A nowa generacja raczej szybko nie wyjdzie, bo intel widzi ze 8700k bardzo dobrze sie sprzedaje :)

Poza tym nawet jeśli nowa generacja wyjdzie pod koniec roku/początek 2019 to dolicz do tego czas na wyjście topowych płyt na Z390 + pewnie jeszcze będzie trzeba poczekać na nowe biosy bo będą jakieś błędy z napięciami i tego typu rzeczy

 

A w obecnej sytuacji masz już bardzo dużo info co do coffee lake - jakie płyty, jakie pamięci, ile się kręcą, jak ze skalpem, jakie chłodzenia itp

Edytowane przez Tirell
Link to post
Share on other sites

@Tirell Hmmmm to faktycznie nie ma co czekać, bo w sumie zapomniałem wziąć pod uwagę ewentualne przesuwy spowodowane biosem.

 

Co do płyty to wezmę AsRock Taichi, na tym nie zamierzam oszczędzać, wole mieć pewność, że będzie to bardzo dobra płyta, niż kupować coś ze średniej półki i myśleć, czy będą problemy z VRM czy nie. A Taichi potwierdzona jakość i z tego co widziałem, to obecnie na każdą platformę Taichi króluje gdzieś w górnych warstwach.

 

Chłodzenie to na pewno powietrze, może Mugen 5 albo Noctua NH D15, będę musiał rozważyć, które brać, bo oba dobre.

 

Co do karty mi się nie pali, na obecną chwilę najważniejsza jest platforma, bo mój obecny procesor skacze do 100% przy przeglądarce, choć one są mimo wszystko wymagające czasami. Więc powiem szczerze, nie mam problemu, aby poczekać z kartą. A celuje w topowy model z racji rozdzielczości w którą będę celował, niestety jest wymagająca i nie pozwala na branie byle czego. A FHD w mojej opinii to nic specjalnego, a też nie mam ciśnienia na 144 fps, ważniejsza jest dla mnie rozdzielczość i jakość matrycy.

 

Pamięci mogę kupić znalazłem takie: https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-rgb-ddr4-2x8gb-4133mhz-cl19-f4-4133c19d-16gtzr-1118513/, wydaje mi się, że nie ma sensu dopłacać 300 zł dla samych CL 17

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...