Skocz do zawartości

Kupno telewizora - judder/szarpanie na Philipsie, Panasie i Sony. O co w tym wszystkim chodzi?


Recommended Posts

Witam


Poszukuję od jakiegoś czasu telewizora. Odpowiadające mi modele w zasadzie mam już wybrane, zastanawia mnie natomiast kwestia matryc i źródeł 50/60hz i 100/120hz.

 

Od 10ciu lat używam w domu Philipsa 42pfl7403 z matrycą 100hz. Zaraz po kupnie i teście, wyłączyłem (i nigdy nie włączyłęm spowrotem) upłynnianie. Filmów przez ten czas naoglądałem się sporo i mój wzrok do tego co ów Philips wyświetla się przyzwyczaił. Telewizor powoli kończy swój żywot (podświetlanie matryce wysiada) i po zapoznaniu się z niezliczoną liczbą recenzji, udałem się w końcu do sklepu na testy. Zabrałem ze sobą pendrive z kilkoma plikami mov i mp4 - kilka trailerów i kilka filmów promocyjnych różnych marek telewizorów. 

 

W każdym telewizorze, przed testem, wyłączyłem wszelkie upłynniacze. Na pierwszy ogień poszedł Philips 6561 i już po paru sekundach trailerów Gravity, Dunkirk czy Mad Maxa rzucił mi się w oczy dość spory 'judder'. Potwiedził to filmik promocyjny od Panasonica, w którym pokazywany jest Nowy York (włącznie ze scenami gdzie kamera 'przesuwa się' w poziomie po budynkach. 

 

Wróciłem do domu i odpaliłem te same trailery u siebie na telewizorze - najpierw z komputera przez DVI->HDMI, potem podłączając pendrive do USB w odtwarzaczu bluray Samsunga. Nie myliłem się, wszystkie wspomniane materiały szły o wiele płynniej na moim starym philipsie niż na tym w sklepie.

Następnego dnia wróciłem do sklepu i przetestowałem w ten sam sposób Panasa ex700 (60hz matryca), Sony 8596 (120hz) i Samsunga 7072 (120hz). Panas i Sony miały tak samo denerwujący judder jak Philips. Samsung z kolei miał szarpanie o wiele mniejsze, przypominające to co widzę u siebie w domu na tv. Różnice w 'szarpaniu' pomiędzy 6561/ex700/8596 i 7072 dostrzegał tez sprzedawca w ME, który zaciekawił się tematem (rzadko miewa, jak powiedział, tak dociekliwych klientów). Testowałem też Philipsa serii 7, z tym samym skutkiem co 6561.

 

Pojawiło się zatem wiele pytań w głowie. Skąd ten judder, czemu nie mam go w domu i czemu jedynie na Samsungu materiał miał podobną płynność. Czy tu chodzi właśnie o odświeżanie matrycy? Filmy mov i mp4 jakie ściągnąłem wszystkie są nagrane w 23,976 (a przynajmniej tak podaje media player) czyli w częstotliwości jaką telewizor z matrycą 100hz (mój philips) powinien odtwarzać płynniej niż 60/120hz. O ile dobrze rozumiem to zagadnienie. No ale to jedynie pod warunkiem jeśli telewizor nie potrafi rozpoznać częstotliwości źródła a z przeróżnych recenzji wynika, że współczesne telewizory powinny potrafić. O co zatem chodzi? Czy możliwe, że mimo wszystko nie rozpoznają tego parametru gdy film odtwarzany jest ze żródła o większej kompresji (mov/mp4)? Czy możliwe, że Samsung 7072 w rzeczywistości ma matrycę 100Hz, a nie 120Hz?

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi to wszystko wytłumaczył bo się pogubiłem. Niestety dla mnie to nie jest mało ważny detal, siłą rzeczy zauważam większe szarpanie i jestem niespokojny na myśl o wydaniu kilku tysięcy zł na sprzęt, który de facto będzie grał gorzej niż telewizor sprzed 10 lat. Z góry dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites
1. tryb sklepowy czy domowy ?

2. tryb gier , czy stanard ?

3. telewizory po kalibracji ?

Domowy,

standard/film/wlasny

Nie mam pojecia, mowimy o testach modeli w markecie elektronicznym

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...