Skocz do zawartości

Nowy CPU czy zmiana platformy ?


Recommended Posts

Witam,obecnie posiadam taki oto sprzęt:

 

i5 6500 stock

asrock h110m-dgs

RX 560 4 GB (zamierzam zmienić jak ceny gpu trochę się uspokoją - jeśli to w ogóle nastąpi)

taki ram:https://www.morele.net/pamiec-goodram-play-ddr4-2x8gb-2400mhz-cl15-gy2400d464l15-16gdc-838948/

 

i taki zasilacz: https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-iarena-500w-gpa-500s8-384671/

 

pytanie brzmi - czy lepiej wymienić sam procesor na i7 7700 czy zmieniać platformę i brać i5 8400-8500 ?

 

zastosowanie to ofc gry

 

EDIT: jestem świadomy że wymiana GPU da mi znacznie więcej ale je zamierzam wymienić w późniejszym terminie

Edytowane przez crossek
Link to post
Share on other sites

W przyszłym miesiącu ma być premiera Ryzen 2 i na pewno będą też już tańsze płyty pod intela bez K : B360 i H370, prawdopodobnie też pokaże się zablokowana i5 8600

 

Co do wydajności w grach to oba procesory i7 7700 i i5 8400 mają podobny poziom. No może z małą przewagą i5 8400.

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

Gry, które potrafią serio "przycisnąć" 4R/8W i7, nie stanowią dużej grupy. Moim zdaniem można śmiało polować na zablokowanego 7700, szczególnie że kebab się wcale tak szybko nie starzeje.

 

Przy czym mając już DDR4 to w cenie 7700 dostaniesz spokojnie Ryzen 5 1600 więc pytanie brzmi ile by Cie wyniosła wymiana płyty.

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

No ta, ale takiego ryza trzeba mocno podkręcić, dobra płyta, chłodzenie, prędkość ram. A i tak w grach lipa by była.

No chyba że się mylę i jakieś krzywe testy wydajności cpu oglądam :P

 

Edit: 

 

 

A co do cpu to mozna i brać 7700k
 

 

Fakt. nie ma sensu brać i5 8400

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

@Pafel, jeżeli lipa oznacza wynik gorszy od Intela to tak, lipa. Przy czym nadal to nie jest tak, że procek nie nadaje się do gier, bo nie ma 160 FPS a “tylko“ 130 :)

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_intel_core_i5_8400_vs_amd_ryzen_5_1600_wojna_szesciu_rdzeni?page=0,30

 

Nie man procka osobiście na stanie do testów, ale ludzie kręcą 1600 do 3.6 @ll cores na boxowym chłodzeniu (rozwiązanie budżetowe) i jakoś to żyje.

 

Nie jestem też fanatykiem AMD, bo mając kompa tylko do gier sam jestem w trakcie przesiadki z Broadwella na Broadwella, ale warto mieć pełniejszy obraz rzeczywiści.

 

Ciekawy jest ten test w BF1, gdzie 8 wątków jest lepsze niż 6 rdzeni.

Link to post
Share on other sites

Ryzen 5 1600 miał być konkurentem Core i5-7600K, Intel się wydygał i w 8.gen dokleił 2 rdzenie....  Pozatym gier w których amd może konkurować z intelem jest niestety zbyt mało. Wybór platformy zależy nie tylko od tego czy ma służyć do gier ale też w jakie konkretnie tytuły będziemy pykać. 

Tu masz uzupełniony test o wyniki i3 8xxx

https://www.purepc.pl/procesory/test_intel_core_i3_8100_core_i5_7500_w_cenie_core_i3_7100?page=0,30

 

edit:

Trochę lipa że purepc robi testy procesorów w trybie single XDDDDDDDDDD

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

Ciekawy jest ten test w BF1, gdzie 8 wątków jest lepsze niż 6 rdzeni.

Nie wiadomo czy filmik z tego samego okresu czasu ;)

Bo 200 fps na 8 wątkach w bf1 mp sie nie widuje dzisiaj

@Pafel, jeżeli lipa oznacza wynik gorszy od Intela to tak, lipa. Przy czym nadal to nie jest tak, że procek nie nadaje się do gier, bo nie ma 160 FPS a “tylko“ 130 :)

 

 

Czyżby ?

https://youtu.be/3PTLz3ujcOg?t=100

A weź jeszcze połacz z radeonem ;)

 

edit:

Trochę lipa że purepc robi testy procesorów w trybie single XDDDDDDDDDD

Nie chce mi sie sprawdzać ale na  pewno Sebastian by takiego babola nie robil.Za bardzo kumaty jest w temacie testera cpu/gpuaby to robił

Test single ,duall byl ale aby wykazać ile traci cpu

@Up, a ram widziałeś jaki idzie do platformy?

Jeśli chodzi ci o szybkość ramu to tu intel korzysta bardziej ale jest już na tyle szybki ze czesto przez gpu tego nie widac w grach

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Miałem na myśli miejsce testowe Battlefield 1 single player. Wiem że na multi player ciężko przetestować dwa CPU identycznie.

A to chyba własnie w multiplayer najlepiej widać wykorzystanie wątków.

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do mp w bf 1 fajnie mieć 8 wątków

 

 

Fakt. nie ma sensu brać i5 8400
 

 

Reasons to consider Intel Core i5-8400 6% higher multi threaded performance. This is a newer product, it might have better application compatibility/performance (check features chart below). Reasons to consider Intel Core i7-6700K None

 

Z czym macie problem bo np ty @HAKELBERY ostatnio z wykorzystaniem rdzeni 100% i większą ilością wątków na + według ciebie.

 

Tak prawdę mówiąc doszukujesz/cie się nie wiem czego.Nawet jeśli jest większy % wykorzystanie rdzeni i nie ma tych wątków to jakiś problem jest,nie da się grać czy co bo nie rozumie.

 

Link to post
Share on other sites

@Hak, też się właśnie zastanawiam czy tu czasem nie są różne wersje zestawione (gdybym sam w BFa pykał pewnie bym wiedział).

 

KC:D jako benchmark jest moim zdaniem średnio wiarygodne, bo jest sporo przesłanek by przypuszczać że to strona programowa jest odpowiedzialna za tą kaszane co widzimy, a nie procek.

 

Jest sporo tytułów, gdzie jednak Ryżek sobie radzi bardzo ładnie i serio bez licznika klatek nie zobaczysz różnicy.

 

Z tym ramem przy kawie się właśnie sam ostatnio totalnie zdziwiłem. W3 w Novigradzie, i5-8400 @2133 MHz ram jest minimalnie szybszy od 5675c OC ale do 5775c OC mu daleko (średni FPS odpowiednio kawa 111, 5675c 106, 5775c 124) podczas gdy z ten sam zablokowany 8400 z ramem 3200 generuje 132 kl/s.

Link to post
Share on other sites

serio? KCD? tak ujowo zoptymalizowanej gry to juz dawno nie widziałem (moze Mafia 3) ty to jako przykład dajesz?  :rotfl:

Mafia calkiem dobrze śmiga.Ma duze wymagania co do cpu ale wieksze co do gpu wiec nie trafileś

Pomijam ze ma engine które przy 30 klatkach daje pełna plynnośc a gra jako jedna z lepiej wspiera wielordzeniowość cpu  ;)

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

no widać z przytoczonego przez ciebie filmu, jakie to ma większe co do gpu, karta przez większośc czasu w 80% pracuje :D - nie żartuj, na kilku konfigach mafię 3 przerabiałem, totalny zjeb optymalizacyjny, taki gta5 przy niej to majstersztyk

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...