Skocz do zawartości

Zestaw za ~3500zł (do późniejszej rozbudowy) + pytania


Recommended Posts

Dobry Wieczór forumowicze,

 

Jak w temacie, powoli przymierzam się do zakupu nowego zestawu komputerowego opisanego poniżej. Poczytałem dziesiątki recenzji poszczególnych podzespołów o ile takowe istniały + szukałem porad w kilku kwestiach, które również opisane są poniżej jednak odpowiedzi z innych wątków nie usatysfakcjonowały mnie dostatecznie.

Jeśli chodzi o wykorzystanie jednostki to na chwile obecną będzie to granie w średnich/wysokich detalach w 1080p wystarczą ALE jak ceny grafiki spadną to wymienię grafę na lepszą i prawdopodobnie monitor 1440p wpadnie (nie musi być 120/144HZ, 60-70Hz w zupełności starczy, nie gram w CSy proligowo, raczej inne gierki) więc patrzę przyszłościowo.

 

Zestaw w który celuję to:
 

Procesor: i5 8600K (999zł)

Płyta główna: MSI Z370 Tomahawk (539zł) / ASRock Z370 Extreme4 (599zł)

Pamięć RAM: 8GB/16GB G.Skill Aegis DDR4-3000, CL16-18-18-38 (380zł 8GB / 671zł 16GB)

Karta Graficzna: ASUS Phoenix GTX 1050 TI 4GB (799zł)

Zasilacz(?): Corsair 550W TX550M (320zł) / Seasonic 520W S12II GB 80 Plus Bronze BOX (269zł)

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4 (169zł)

Chłodzenie procesora: Thermalright Macho 120 rev. B (~200zł) / SilentiumPC Grandis 2 (179zł)

 

co daje 3334 zł za najtańszy wariant do 3757zł za wariant najdroższy

 

Odrazu zaznaczę że HDD oraz SSD już mam, kupiłem do starszego kompa więc odpadają.

 

Teraz pytania z mojej strony:

 

  1. Będę chciał robić OC, może nie jakieś hardkorowe ale 4.7-4.9 GHz. Czy płyta Tomahawk wystarczy czy może lepiej celować w Extreme4 patrząc na ewentualny upgrade procesora za lat kilka (o ile Z370 będzie supportowało serię 9xxx/10xxx)
  2. Czy ram G.Skill Aegis 3000 MHz współpracuje z Tomahawkiem? Na stronie producenta w liście kompatybilnych RAMów nie ma ani jednej kości od G.Skill taktowanej 3000MHz. No i czy jak włącze XMP normalnie to będzie te 3000MHz czy będę raczej musiał się w manuala bawic? Czy może w ogóle inne kości sobie sprawić?
  3. Czy lepiej kupić 8GB Ramu i czekać aż ceny spadną i dokupić kolejne 8GB czy odrazu 16GB? (w duecie z 1050Ti 8GB powinno wystarczyć na chwilę obecną)
  4. Kartę 1050TI wybrałem na przeczekanie drastycznych cen kart z wyższej półki. Jak tylko ceny spadną do rozsądnego poziomu albo jak NVidia wypuści nową serię 20xx/11xx to na pewno wymienię kartę na GTX pokroju 1080. Czy jest sens tak robić czy w ogóle najlepiej kupić GT1030 albo GTX1050 nie przepłacając prawie nic i przeczekać?
  5. Patrząc na późniejszą rozbudowę i OC, czy 520-550W wystarczy czy lepiej wrzucić coś mocniejszego? No i który z wymienionych zasilaczy będzie lepszy, z tego co czytałem są bardzo podobne a jednak ~60 zł różnicy jest.
  6. W starym kompie mam zasilacz Chieftec GPS-600A8 600W (ma ok. 2 lata) czy wystarczy na ten zestaw + rozbudowę i czy jest "bezpieczny" i trzyma napięcia? (nie ma goldów itp ale póki co działa dobrze w starym kompie) Może nie ma sensu kupno nowego zasilacza? Co myślicie?
  7. Być możę będe skalpował proca za jakiś czas, jak wymienię kartę na mocniejszą (póki w kompie będzie 1050TI czy inny lowend nie ma raczej sensu kręcić proca) Czy jest sens pakować więcej kasy w Thermalrighta no i czy do zadanej obudowy Thermalright się zmieści? (producent mówi że max 159mm wchodzi, macho podobno ma 162mm, stąd też Grandis 2 wpadł na listę no i jest tańszy z różnicami 1-2*C w temperaturach)

 

No i ostatnie pytanie bardziej ogólne, czy podany zestaw trzyma się kupy czy lepiej powymieniać niektóre podzespoły?

Wybaczcie ścianę tekstu ale od lat się przymierzałem do kupna nowego kompa i kiedy wreszcie mam finanse chcę to zrobić raz a porządnie i mieć na co najmniej kilka lat grania.
Wszelkie porady mile widziane :)

Link to post
Share on other sites

 

 

ędę chciał robić OC, może nie jakieś hardkorowe ale 4.7-4.9 GHz. Czy płyta Tomahawk wystarczy czy może lepiej celować w Extreme4 patrząc na ewentualny upgrade procesora za lat kilka (o ile Z370 będzie supportowało serię 9xxx/10xxx)

 

Pod Z370 już nic nie wyjdzie. Do 8600K Tomahawk wystarczy

 

 

 

Czy ram G.Skill Aegis 3000 MHz współpracuje z Tomahawkiem? Na stronie producenta w liście kompatybilnych RAMów nie ma ani jednej kości od G.Skill taktowanej 3000MHz. No i czy jak włącze XMP normalnie to będzie te 3000MHz czy będę raczej musiał się w manuala bawic? Czy może w ogóle inne kości sobie sprawić?

 

Nie patrz na listę. Będą działać. Czy pójdą przez profil czy ręcznie, to też trochę loteria. 

 

 

 

Czy lepiej kupić 8GB Ramu i czekać aż ceny spadną i dokupić kolejne 8GB czy odrazu 16GB? (w duecie z 1050Ti 8GB powinno wystarczyć na chwilę obecną)

 

Ceny spadną ?

 

 

 

Kartę 1050TI wybrałem na przeczekanie drastycznych cen kart z wyższej półki. Jak tylko ceny spadną do rozsądnego poziomu albo jak NVidia wypuści nową serię 20xx/11xx to na pewno wymienię kartę na GTX pokroju 1080. Czy jest sens tak robić czy w ogóle najlepiej kupić GT1030 albo GTX1050 nie przepłacając prawie nic i przeczekać?

 

GT 1030 czy GTX 1050. Za 1050 Ti już przepłacasz. 

 

 

 

Patrząc na późniejszą rozbudowę i OC, czy 520-550W wystarczy czy lepiej wrzucić coś mocniejszego? No i który z wymienionych zasilaczy będzie lepszy, z tego co czytałem są bardzo podobne a jednak ~60 zł różnicy jest.

 

Seasonic Focus 550W

 

 

 

W starym kompie mam zasilacz Chieftec GPS-600A8 600W (ma ok. 2 lata) czy wystarczy na ten zestaw + rozbudowę i czy jest "bezpieczny" i trzyma napięcia? (nie ma goldów itp ale póki co działa dobrze w starym kompie) Może nie ma sensu kupno nowego zasilacza? Co myślicie?

 

Mocą na +12V spokojnie wystarczy. Weź miernik i sprawdź jak trzyma napięcia. 

 

 

 

Być możę będe skalpował proca za jakiś czas, jak wymienię kartę na mocniejszą (póki w kompie będzie 1050TI czy inny lowend nie ma raczej sensu kręcić proca) Czy jest sens pakować więcej kasy w Thermalrighta no i czy do zadanej obudowy Thermalright się zmieści? (producent mówi że max 159mm wchodzi, macho podobno ma 162mm, stąd też Grandis 2 wpadł na listę no i jest tańszy z różnicami 1-2*C w temperaturach)

 

Macho 120 mm jest mało opłacalny. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ceny spadną ?

 

 

Z tego co google zwróciło to wygląda na to że w tym roku mogą w sumie nawet jeszcze bardziej podrożeć.

Czyli wychodzi na to że lepiej odrazu 16GB wrzucić.

 

 

 

Seasonic Focus 550W

 

 

Prawie 100zl droższy od Seasonica 520W i 50zł od Corsaira. Dużo lepszy od nich jest?

 

 

 

Macho 120 mm jest mało opłacalny. 

 

 

A jakaś ewentualna alternatywa dla Grandisa 2 w podobnym przedziale cenowym jest? Myślałem jeszcze nad Fera 3 ale chyba będzie za słabe do OC

 

EDIT:

 

 

 

GT 1030 czy GTX 1050. Za 1050 Ti już przepłacasz. 
 

 

Patrząc na historię ceny to ten Asus Phoenix 1050TI podrożał o ~100zł, nie jest to aż tak dużo, chyba przeboleję.

Edytowane przez TheSimon
Link to post
Share on other sites

Zasilacz Whitenergy 350W - Pełna modularność, Certyfikat 80% Silver, Kable w kolorze tęczy oraz zapas mocy na połaczenie kart w trybie SLI na przyszłość.

Dysk Toshiba 500GB, SATA/600, 7200RPM, 32MB cache- Szypki dysk SSD na kościach na MLC.

Obudowa Tracer Go ATX- Błyszcząca obudowa z czarnym lakierem i piwnicą, w zestawie 3 wiatraki TracerPro 140mm

Procesor Intel Core i5-8600K, 3.60GHz, 9MB, BOX- Procesor z odblokowanym mnożnikiem idealnym do OC.

Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 6GB GDDR5- Karta graficzna ma nowoczesny system chłodzenia turbinowy stosowanym w odrzutowcach F-16.

Pamięć GoodRam DDR4 PLAY 8GB, 2133, CL15- 1kość jak narazie wystarcza do wszystkich tytułów AAA, w przyszłosći możesz dokupić drugą żeby mieć 8gb.

Płyta główna Gigabyte Z370P D3-Płyta dobra do OC i przy okazji pokój ogrzejesz.

 

 

// Skrajna niekompetencja

Edytowane przez 3ndurek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zasilacz Whitenergy 350W - Pełna modularność, Certyfikat 80% Silver, Kable w kolorze tęczy oraz zapas mocy na połaczenie kart w trybie SLI na przyszłość.

Dysk Toshiba 500GB, SATA/600, 7200RPM, 32MB cache- Szypki dysk SSD na kościach na MLC.

Obudowa Tracer Go ATX- Błyszcząca obudowa z czarnym lakierem i piwnicą, w zestawie 3 wiatraki TracerPro 140mm

Procesor Intel Core i5-8600K, 3.60GHz, 9MB, BOX- Procesor z odblokowanym mnożnikiem idealnym do OC.

Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 6GB GDDR5- Karta graficzna ma nowoczesny system chłodzenia turbinowy stosowanym w odrzutowcach F-16.

Pamięć GoodRam DDR4 PLAY 8GB, 2133, CL15- 1kość jak narazie wystarcza do wszystkich tytułów AAA, w przyszłosći możesz dokupić drugą żeby mieć 8gb.

Płyta główna Gigabyte Z370P D3-Płyta dobra do OC i przy okazji pokój ogrzejesz.

 

Rozumiem że widzisz już 4023842 post z pytaniem "o to samo" i chcesz potrollowac, szanuje.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Prawie 100zl droższy od Seasonica 520W i 50zł od Corsaira. Dużo lepszy od nich jest?

S12II w kwocie 270zł to żart, za tyle jest XFX TS Gold 550W na OEM Seasonica S12G. Warto dorzucić do Focusa Gold, cichszy, tryb półpasynwy do 50% obciążenia, do tego jeszcze stabilniejszy i 10 lat gwarancji.

 

 

 

A jakaś ewentualna alternatywa dla Grandisa 2 w podobnym przedziale cenowym jest? Myślałem jeszcze nad Fera 3 ale chyba będzie za słabe do OC

Pod OC 8600K minimum Fortis 3. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poczytalem jeszcze troche, wzialem wasze uwagi do serca i teraz zestaw wygląda tak:

Procesor: i5 8600K

Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis3 / Scythe Mugen 5 rev. B (patrząc pod delida w przyszłości?)
Płyta główna: MSI Z370 SLI Plus (kilka zl wiecej a ponoc lepszy)

Pamięci RAM: 8GB G.SKill Aegis 3000MHZ

Karta Graficzna: Inno3D GTX 1050TI (cena 50zł mniejsza, jak idzie do sprzedazy potem to bez sensu asusowi dopłacać)

Zasilacz: Seasonic Focus Gold 550W (na tle innych zasiłek wypada najlepiej a wystarczy na lata no i jest w pełni modularny)

Obudowa: RG4 czy może M35 Gladius?

 

Mysle czy nie doinwestować w Mugena 5 na późniejsze OC. Chyba bedzie sie lepiej spisywal niz Grandis/Fortis.

 

Co do obudowy, czy M35 Gladius po dokupieniu dodatkowego wentylatora nie bedzie sie lepiej spisywal? Ma wiecej miejsca na kable z tylu z tego co slyszalem + wieksze chlodzenie zmiesci.

 

Z koncem miesiąca pewnie będe kupował, chyba że ktoś tutaj wrzuci jakąś genialną propozycję :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...