Skocz do zawartości

OC 8600k problemy w occt prime95


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lwses,

Recommended Posts

Cześć

 

Zestaw:

8600k + extreme 4 + dark rock 3 + pasta grizzly

 

Na oc za dużo się nie znam, jednak przeglądałem zarówno fora jak i poradniki no i coś tam wykombinowałem po swojemu, jednak nie chcę nic zepsuć na przyszłość więc pytam ;)

 

Aktualnie mam podbity procesor na @4.8 przy 1.232V (skacze do 1.28) i teraz mam takie pytania.

Temperatury idle okolo 35-40st, zazwyczaj podczas przeglądania neta itd nie przekracza 50st.

 

1. Czy w programie Aida64 Extreme System Stability Test jest dobrym programem od którego mogę mieć jakiś punkt odniesienia? Chodzi o to że w OCCT po 5-10 sekundach wyskakuje błąd rdzenia lub sam błąd bez niczego, prime95 podnosi temperatury do 100st w sekunde po odpaleniu, linx wyłącza benchmark po 5 sekundach również podnoszac temp. do 100st

 

2. W jaki sposób mogę dopieścić dotychczasowe ustawienia. Myślę czy można coś poprzestawiać aby to fajnie działało ;)

 

Ustawienia biosu @4.8 -40 offset (-50 powodował bsod)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/6b875aa4e49fcce5

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7fc9412624305cae

https://www.fotosik.pl/zdjecie/1b9dc61f0463b2d8

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d7c9b858b08d6ef2

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d14c0b931a524144

 

Temperatury przez godzinę testów @4.8 -40offset

https://www.fotosik.pl/zdjecie/fae0909296f4620e

Avg 72-75st

W CineBench okolo 77-80st

 

Test @5.0 przy 10offset ( -10 powodował bsod przy logowaniu)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/4e8e0e0ff6e6c51a

Avg 77-82st

 

I teraz pytanie czy testować działanie na taktowaniu @5.0 podczas codziennego użytkowania, gierek etc czy zostac przy @4.8? 

Ewentualnie czy czuć różnicę między 4.8 a 5.0? Bo może skoro różnica niewielka a temperatury czy napięcie już tak, to może szkoda zachodu. 

Link to post
Share on other sites

To co robisz nie ma kompletnie sensu. 

 

Nie ruszaj napięcia i patrz ile wykręci, jak będzie niestabilny to wtedy powoli zwiększaj napięcie, jak znowu będzie stabilnie, kręć wyżej i w razie niestabilności podkręcaj napięcie. Najprostsza metoda.

 

Tak w ogóle to jest mu za ciepło. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panie Jarrino swoje problemy również tak rozwiązujesz :)?

 

Autorze mam identyczną płytę główna oraz procek i podobne przemyślenia i doświadczenia jak ty :)

 

W największym skrócie... OCCT zrobi się stabilny jeśli najwyczajniej w świecie podniesiesz mu napięcie. Tak, tak.

 

Osobiście mam taką sztukę procka, że idzie nawet, uważaj na 5,3Ghz (realbench bez błędów BF1 bez błędów)

 

OCCT maksymalnie co osiągnąłem to 5Ghz na napięciu:

 

OCCT 5ghz 30min 5ghz OFFSET 220mV LLC3

 

Byłbym zapomniał pobaw się parametrem LLC. Swoje wyniki otrzymałem na biosie 1.30 z chłodzeniem kraken V62

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powiedz w czym ci pomoże 5,0 ? Kręcisz żeby kręcić,czy żeby mieć wymierny efekt w używaniu komputera ?

jarrino na przyszłość,może przygotować sobie profil OC czyż nie ;)

 

 

Cześć

 

Zestaw:

8600k + extreme 4 + dark rock 3 + pasta grizzly

 

Na oc za dużo się nie znam, jednak przeglądałem zarówno fora jak i poradniki no i coś tam wykombinowałem po swojemu, jednak nie chcę nic zepsuć na przyszłość więc pytam ;)

 

Aktualnie mam podbity procesor na @4.8 przy 1.232V (skacze do 1.28) i teraz mam takie pytania.

Temperatury idle okolo 35-40st, zazwyczaj podczas przeglądania neta itd nie przekracza 50st.

 

1. Czy w programie Aida64 Extreme System Stability Test jest dobrym programem od którego mogę mieć jakiś punkt odniesienia? Chodzi o to że w OCCT po 5-10 sekundach wyskakuje błąd rdzenia lub sam błąd bez niczego, prime95 podnosi temperatury do 100st w sekunde po odpaleniu, linx wyłącza benchmark po 5 sekundach również podnoszac temp. do 100st

 

2. W jaki sposób mogę dopieścić dotychczasowe ustawienia. Myślę czy można coś poprzestawiać aby to fajnie działało ;)

 

Ustawienia biosu @4.8 -40 offset (-50 powodował bsod)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/6b875aa4e49fcce5

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7fc9412624305cae

https://www.fotosik.pl/zdjecie/1b9dc61f0463b2d8

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d7c9b858b08d6ef2

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d14c0b931a524144

 

Temperatury przez godzinę testów @4.8 -40offset

https://www.fotosik.pl/zdjecie/fae0909296f4620e

Avg 72-75st

W CineBench okolo 77-80st

 

Test @5.0 przy 10offset ( -10 powodował bsod przy logowaniu)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/4e8e0e0ff6e6c51a

Avg 77-82st

 

I teraz pytanie czy testować działanie na taktowaniu @5.0 podczas codziennego użytkowania, gierek etc czy zostac przy @4.8? 

Ewentualnie czy czuć różnicę między 4.8 a 5.0? Bo może skoro różnica niewielka a temperatury czy napięcie już tak, to może szkoda zachodu. 

 

Z płyty K6 gotowiec ale biosy praktycznie te same:

 

Fixed 1.320v jak wywali to więcej jak przejdzie to mniej.Z tym,że powyżej,twój dark rock 3 może sobie nie poradzić z odprowadzeniem ciepła no i kwestia sekcji zasilania do jakiej temp dochodzi na płycie bo rock 3 będzie robił słaby nawiew na radiatorki.
Level 1
DRAM ustaw na sztywno 
to samo dla VCCIO i VCCSA 1.100v
 
-reszte zostawiasz na auto.Patrz na temperatury możesz najwyżej przy braku stabilności ust AVX na L1/L2 obniży zegar z 5 na 4.9/4.8GHz.
 
Testuj w grach. 
 
Zajawka.
Jak zobaczysz,że trafiła się fajna sztuka możesz pomyśleć o skalpowaniu,dzięki temu możesz dobić nawet do 5.4GHz.
 
 
To je moje jak braknie kiedyś mocy  :) a temp wręcz niskie.
 
3c38c55644f1c9e6.jpg
 
 
 
 
Na codzień.
 
 
aa27a31909e49ed7.jpg
 
 
 
 
odp na ostatnie pytanie,warto pod warunkiem,że temperatury nie są przeszkodą i procesor fajnie się kręci to czemu nie.Na chwilę obecną nie potrzebujesz takiej mocy i możesz mu maksymalnie obniżyć napięcie i kręcić ile pójdzie (ost. foto) 
 
 
 
 

 

Osobiście mam taką sztukę procka, że idzie nawet, uważaj na 5,3Ghz
bez AVX to i mój poleci na 5.4 :) a te 5GHz jak masz ust AVX czy bez ?
 

 

5ghz OFFSET 220mV LLC3
 
jakie napięcie masz w idle i stresie ?
Edytowane przez lwses
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bez skalpu będzie ciężko mu uzyskać taktowania bliskie lub równe 5GHz.Przy takich taktowaniach procesor musi dostać papu,czyli wyższe napięcia a to wiąże się z wyższymi temperaturami a na glucie ma to co ma,czyli 100 stopni w  sekundę w Prime95.

 

Powiedz w czym ci pomoże 5,0 ? Kręcisz żeby kręcić,czy żeby mieć wymierny efekt w używaniu komputera ?

Bardzo dobre pytanie.Kupiłeś sobie procka i sam dla siebie chcesz zobaczyć jaka to sztuka,czy może chcesz zaimponować kolegom,czy może potrzebne ci to do jakiegoś programu który potrzebuje tak wysokich taktowań?Stawiam na któryś z tych  dwóch pierwszych przykładów.

 

I teraz pytanie czy testować działanie na taktowaniu @5.0 podczas codziennego użytkowania, gierek etc czy zostac przy @4.8?

Ewentualnie czy czuć różnicę między 4.8 a 5.0? Bo może skoro różnica niewielka a temperatury czy napięcie już tak, to może szkoda zachodu.

Szkoda zachodu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bez skalpu będzie ciężko mu uzyskać taktowania bliskie lub równe 5GHz.Przy takich taktowaniach procesor musi dostać papu,czyli wyższe napięcia a to wiąże się z wyższymi temperaturami a na glucie ma to co ma,czyli 100 stopni w  sekundę w Prime95.

 

 

 

a wiesz,że mój procesor nie jest skalpowany,maksymalna temp przy 5GHz to 65°C.Napięcie jakie na L1 podaje płyta to 1.312v gdzie autor musiał zapodać 1.345v i to nie wiadomo czy jest stabilny.Sęk w tym,że nie wiadomo jaką dostaje temp jego EX4 bo chłodzenie rock 3 wiem,ze nie nawieje i typ obudowy a dokładnie przestrzeń wokół gniazda cpu,przy glucie wszystko robi różnicę.

 

 

Bardzo dobre pytanie.Kupiłeś sobie procka i sam dla siebie chcesz zobaczyć jaka to sztuka,czy może chcesz zaimponować kolegom,czy może potrzebne ci to do jakiegoś programu który potrzebuje tak wysokich taktowań?Stawiam na któryś z tych  dwóch pierwszych przykładów.

 

 

 

Szkoda zachodu.

 

 

Obojętnie w jakiej formie chce to zrobić,jego sprawa a ty login chyba się zapomniałeś co masz w sygnaturce Procesor:I5 4670K@4,4GHz  1,291V 

czemu nie wrócisz do 3.8GHz  :)  ja mam gotowy profil OC  :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi!

 

O to mi mniej więcej chodziło:)

 

Odnośnie wyżej, obudowę mam fractal r4, fabryczne dwa wentylatory fractala na przód, z tylu 1x silentwing 3 140mm. Zastanawiam się też czy nie zamienić tych wentów fractala i dać jeden na przód a drugi np od dołu żeby tłoczył powietrze. 

 

Ustawiłem @4.8 1.21v, Level1, DRAM 1.35v, VCCIO VCCSA 1.05v

Test 20min w Aida64, temperatury max był jeden rdzeń 77 reszta poniżej 75, avg pokazywalo 65-69 czyli to o co mi chodziło:)

 

Przy 1.17v był crash na logowaniu, 1.18 była zwiecha po zalogowaniu (tylko odpaliłem cpuz i musiałem restart). Wyżej czyli 1.19 i 1.195 test działał normalnie przez 20 minut i było wszystko git, ale przykładowo odpaliłem chrome poklikałem chwilę i była zwiecha, nawet na 1.2 sie raz zaciął dlatego ustawiłem 1.21. 

Vccio i vccsa może jeszcze zejdę ale narazie niech będzie tak.

 

Dlatego też pytałem czy ten test w Aida64 jest jakiś "wiarygodny", bo jak pisałem, occt nawet teraz po 10 sekundach wyrzuca błąd rdzenia, prime95 po starcie od razu errory na wszystkich, linx po 5 sekundach powoduje 100 st i bsod. Jedynie aida robi test który działa. W grach narazie nie mogę sprawdzić bo muszę przerzucić gierki z hdd na ssd a jakoś nie mam chęci ^

 

I jeszcze pytanie czy jakieś zmiany dokonać odnośnie opcji na tych pierwszych dwóch screenach biosu? U Blacka widziałem jak ustawiał power limity na maxa, czy jest to konieczne?

 

Co do przeznaczenia platformy, jest to komputer pod farmę botów, im wyższe oc tym więcej procesów włączę tym więcej zarobie, mniej więcej na tym to polega. 

Z tego względu, że całość pracuje 24/7 to zależy mi i na niskich temperaturach i na możliwie bezgłośnej pracy (wentylatory aktualnie pracują na max 800 rpm i jest cicho)

Link to post
Share on other sites
  Melman1980, dnia 11 Marz 2018 - 09:20, napisał: Osobiście mam taką sztukę procka, że idzie nawet, uważaj na 5,3Ghz bez AVX to i mój poleci na 5.4 a te 5GHz jak masz ust AVX czy bez ?   Melman1980, dnia 11 Marz 2018 - 09:20, napisał: 5ghz OFFSET 220mV LLC3   jakie napięcie masz w idle i stresie ?

 

W całkowitym idle mam 0.95V, a przy OCCT full LOAD około 1,36V oczywiście napięcie na offset a nie Fix

Gaming BF1 temp 59-64 stopnie. OCCT srednia temperatura przez cały test około 75-80 stopni ale potrafi wyskoczyć do 85-88 jeden rdzeń. Mowa o taktowaniu 5Ghz

Edytowane przez Melman1980
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

...a ty login chyba się zapomniałeś co masz w sygnaturce Procesor:I5 4670K@4,4GHz  1,291V 

czemu nie wrócisz do 3.8GHz  :)  ja mam gotowy profil OC  :P

Chyba mnie nie zrozumiałeś.Ja nie pisałem żeby w ogóle nie podkręcać procesora,tylko żeby go nie żyłować za wszelką cenę.U siebie ustawiłem 4,4GHz i już.I to mi wystarczy.Dalej nie próbowałem bo uważam że 0,2 czy 0,3 GHz więcej nic nie da i mnie nie zbawi.

 

.Jedynie aida robi test który działa. 

 

 

Najbardziej wiarygodnymi programami testującymi procesor są jednak OCCT i Prime95.Jeżeli na tych programach procek przejdzie test,najlepiej wielogodzinny a nie 30-minutowy to wtedy możesz mieć pewność że jest stabilny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Odnośnie wyżej, obudowę mam fractal r4, fabryczne dwa wentylatory fractala na przód, z tylu 1x silentwing 3 140mm. Zastanawiam się też czy nie zamienić tych wentów fractala i dać jeden na przód a drugi np od dołu żeby tłoczył powietrze.   

Chodzi o to,że ja mam wolnej przestrzeni ponad 6cm zobacz i dlatego mam to fajnie chłodzone + wentylator wpuszczony głęboko żeby chłodził sekcje.Jeszcze stara platforma.

https://www.youtube.com/watch?v=-n8-SLyE7fY

Tobie proponuje (wentylator) 1/2x przód i tył i 2x góra.

 

 

 

 

I jeszcze pytanie czy jakieś zmiany dokonać odnośnie opcji na tych pierwszych dwóch screenach biosu? U Blacka widziałem jak ustawiał power limity na maxa, czy jest to konieczne?

Nie.

 

 

 

Ustawiłem @4.8 1.21v, Level1, DRAM 1.35v, VCCIO VCCSA 1.05v Test 20min w Aida64, temperatury max był jeden rdzeń 77 reszta poniżej 75, avg pokazywalo 65-69 czyli to o co mi chodziło:)

Zobacz ile kolega Melman musiał zapodać V na 5GHz

 

 

 

LOAD około 1,36V

ok a ile mu dałeś przy 5.2GHz ?

 

 

 

tylko żeby go nie żyłować za wszelką cenę.U siebie ustawiłem 4,4GHz i już.I to mi wystarczy.Dalej nie próbowałem bo uważam że 0,2 czy 0,3 GHz więcej nic nie da i mnie nie zbawi.

spoko.

Jak masz wszystko w normie to nie katujesz w żaden sposób procesor  a te aż się proszą aby je podkręcić do 5GHz bo powyżej już bym się z tobą zgodził.

 

 

 

Najbardziej wiarygodnymi programami testującymi procesor są jednak OCCT i Prime95
 

Tak dawniej testowałem 2500k który potrafił wywalić w grze po dwóch tygodniach.Jak dla mnie tylko gry.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
 

1.39  dużo a co dopiero pod occt zapodać 1.4-1.45 masakra.Po co są te programy itp? tj pisałem,nie są gwarantem pełnej stabilności.

 

Jedna gra może ci wywalić za 2 tyg w którymś miejscu.Nie korzystam z takich programów.

 

 

 

Kolejny kaloryfer Prime zobaczcie sobie na płytę którą zresztą posiadam + i7 w teście szok.Płyta podczas normalnej pracy osiąga 35-40°C a 65°C ma w stresie (gry,programy) po OC.Sprawdzone również sondą.

 

A co potrafi zrobić taki wygrzewacz :

 

-pózniej się dziwicie,ze wam dobija do tak wysokich temp. płyty,procesory,karty jak je sami grzejecie i podbijacie V pod grzejniki.

 


 

 

 

Może czas podjąć kontrowersyjną decyzję o usunięciu tego typu programy jak prime,occt itd z testów stabilności w których i tak nie korzystacie na codzień.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

 

Ustawiłem ostatecznie @4.8 i 1.22v, pograne w jakieś Forze czy inne gietea, temperatury były poniżej 70st więc jest dla mnie ok.

Żadnych crashy ani zwiech, wszystko działa bardzo dobrze.

 

Jak znajdę wolny tydzień to będzie skalp i wtedy może podbiję na @5.0 :)

 

Dzięki

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Ustawiłem ostatecznie @4.8 i 1.22v

Jak tylko poradzisz sobie z nadmiarem ciepła to podkręcisz ten procesor wyżej bo w tej chwili masz małe napięcie przy obecnym zegarze. 

 

Sam mam ochotę zrobić skalpowanie ale nikomu nie wyślę procesor a nie uśmiecha mi się jednorazowo płacić za maszynkę.Za wypożyczenie mógł bym sypnąć groszem :) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...