Skocz do zawartości

laptop do starych gier DOS i Windows 98 Wydanie Drugie


Recommended Posts

Covox to 8bitowy DAC, cudów nie można oczekiwać. W każdym razie żyje, niedawno wskrzeszony nawet w oparciu o rezystory SMD :D. A co by było gdyby dać scalony DAC :) Co do obsługi, sporo gier go obsługiwało, czasami jest widoczny w setupach jako CST (Covox Speech Thing).

Link to post
Share on other sites

To czyli jednak te mod-y szły przez Covoxa, kolega odpalał programik w DOS-ie i grało prawie tak dobrze jak w mojej Amidze. Taki Covox byłby niezbędny w laptopie 486 który (tak mi się wydaje) na ogół nie ma karty dźwiękowej. Natomiast Pentiumy już raczej mają a w razie czego również można spróbować z Covox.

 

I tak konkludując w oparciu o film, dobrym wyborem byłby Compaq LTE 5000 z matrycą TFT 640x480 lub TOSHIBA 400cdt, również z taką samą matrycą. Gość porusza też ważną kwestię kiepskich matryc DSTN - właśnie w tej TOSHIBIE sprzed lat miałem przyjemność się z taką matrycą spotkać. W Settlersach jeszcze było znośnie ale w Pinball Dreams była tragedia, same smugi na ekranie.

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites
Z kompem muszę jeszcze podłączyć "skrzynkę", do tego kable, klawiaturę.

 

Tak komp zajmuje trochę więcej miejsca ale jest nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem niż zabytkowy laptop z beznadziejną matrycą LCD 640x480 i covoxem który wypada bardzo słabo nawet w porównaniu do tanich klonów SB na ISA. Intra w doomie na tym nie usłyszysz, fajna muzyka midi z wielu klasycznych gier będzie zastąpiona ciszą.

 

W miejsce laptopa dajesz desktopa, na nim stawiasz monitor LCD, przed kompem współczesna kompaktowa klawiatura (bez numerycznej) i ile więcej miejsca wyjdzie ? Przecież i tak trzeba do tego przeznaczyć blat biurka obojętnie czy desktop czy laptop.

Link to post
Share on other sites

Ale jednak jest to noszenie, przechowywanie, w mieszkaniu jest mało miejsca, w zasadzie jeden pokój, wszystko minimalistyczne, biurka nie ma więc jestem skazany na laptop. Nie wyobrażam sobie nosić tego kompa w te i wewte i podłączać a później odłączać i chować. Żona zapewne też nie byłaby zadowolona z kolejnego stacjonarnego kompa z postawionym na nim monitorem stojącego na ławie w salonie :) Laptopa mogę trzymać "na kolanach", jest to sprzęt nadzwyczaj mobilny. Laptopy od lat nam się sprawdzają. Na upartego mogę nawet podłączyć laptopa pod telewizor LCD który ma wejście VGA i jest powieszony na stałe w jednym miejscu na ścianie. Covox mnie nie martwi bo to tylko zabawa w retro, do profesjonalnych celów służą kompy stacjonarne, nie ma spiny. Natomiast martwi mnie tylko ten dźwięk, a raczej możliwość jego braku w niektórych tytułach, choć może jest jednak cień szansy że na laptopie z Pentium odpali na karcie dźwiękowej na pokładzie.

Link to post
Share on other sites

Covox do mod-ow jest ok, ale tak jak pisze fenio jego możliwości sa ograniczone bo nie posiada nawet syntezatora. To prosty dac w oryginale zrealizowany na drabince rezystorowej.

Od stacjonarki nie uciekniesz jeśli chcesz kompatybilności. Ceny retro szybuja. Ostatni moment żeby załapać się na jakieś Pentium w racjonalnej cenie.

 

Z drugiej strony... część gier na pewno odpali w drodze emulacji SB z W98 (ale to bardzo zależy od tego co konkretnie jest zintegrowane), a te które nie odpalą odpalą pewnie na covoxie.

 

Kiedyś z Feniem nawet dyskutowałem kwestię postawienia W98 na Dellu D600. Może trzeba wreszcie ten pomysł zrealizować :)

 

P.S. Argumenty o małym mieszkaniu trafiają do mnie jak żadne inne :]

P.S. Pamiętam, że widziałem 386 czy nawet 486 niewiele większe od typowej płyty głównej AT - w obudowie slim, byłoby to jakieś rozwiązanie. Nadal pozostaje jednak kwestia monitora. Szczególnie, że najlepiej żeby to był monitor CRT :D

 

 

Uhuhuuhhu znalazłem coś dla Ciebie - dock do Thinkpada ze złączem ISA!

 

gbGc5Q9.jpg

Link to post
Share on other sites

Dlaczego wiec nie pójść jeszcze dalej w stronę "byle było" i nie ograniczyć się do dosboxa ?  :->

Do tego WinUAE i jest praktycznie każdy model Amigi we współczesnym lekkim laptopie.


 

 

Uhuhuuhhu znalazłem coś dla Ciebie - dock do Thinkpada ze złączem ISA!

 

Granie na tak wysoko "zawieszonej" klawiaturze to musi być ciekawe doznanie dla rąk i nadgarstków ;)

Co prawda można podpiąć klawiaturę zewnętrzną. Obok myszka i mamy laptopa z zewnętrznym zasilaczem, covoxem pod LPT, dodatkową klawiaturą, myszką i jeszcze podłączone to jest do TV jak się okaże że 20-25 letnia matryca LCD nie daje rady w grach. 

Link to post
Share on other sites

Jak powiedział

 

Dlaczego wiec nie pójść jeszcze dalej w stronę "byle było" i nie ograniczyć się do dosboxa ?  :->

Do tego WinUAE i jest praktycznie każdy model Amigi we współczesnym lekkim laptopie.


 

 

 

Granie na tak wysoko "zawieszonej" klawiaturze to musi być ciekawe doznanie dla rąk i nadgarstków ;)

Co prawda można podpiąć klawiaturę zewnętrzną. Obok myszka i mamy laptopa z zewnętrznym zasilaczem, covoxem pod LPT, dodatkową klawiaturą, myszką i jeszcze podłączone to jest do TV jak się okaże że 20-25 letnia matryca LCD nie daje rady w grach. 

Jak powiedział Porywacz zwłok emulatory to nie jest retro ;)

 

A tak na poważnie lubię emulatory ale jednak realny sprzęt to realny sprzęt. Jeszcze pomyślę co kupić, może coś innego jakieś inne pomysły będą. Retro szybuje w górę i wiem o tym.

 

A ten ThinkPad to takiego zestawu jeszcze chyba nie widziałem.

Link to post
Share on other sites

@cooger

Bo dziadostwo jest odwalane a stare desktopy są jeszcze w przyzwoitych cenach i nawet z dostępnością nie ma problemów. 

Jak sprzęt nie ma karty dźwiękowej na ISA zgodnej z SB/GUS to się do gier dosowych nie nadaje (wyjątek - karta PCI z SB Link i płyta główna z SB Link) a tu takie próby jak szkłem pupę podetrzeć. 

 

Aż tak dużo miejsca to zajmuje ?  :roll:

http://allegro.pl/ibm-ps-valuepoint-433dx-s-6382-komputer-retro-i7180426752.html

Sam komp to gabaryty podobne do Playstation 4. Wstawić gdzieś przy TV, podłączyć na stałe i tylko klawiaturę z myszą dopinać na czas używania. Albo jeszcze inaczej... Amigę. Komputer i klawiatura w jednym małym pudełku (A600). SD w roli HDD i jest realne retro w bardzo kompaktowym wydaniu.

Link to post
Share on other sites

Więcej niż laptop i nie jest mobilne, trzeba to wszystko nosić, podłączać, później odłączać, chować. Ale o tym już pisałem. Nie sprawdzi się, nie mam gdzie tego upchać a na widoku pod telewizorem nie może to wszystko stać. Małe meble, wszystko zapchane. To nie przejdzie, nawet bez monitora będzie problem. Amigę mam i niestety też muszę nosić i podłączać, chować do pudła a pudło stoi na szafie bo nie ma miejsca nigdzie indziej, ledwo co się z żoną dogadałem w sprawie tego pudła i nie tylko tego :)

 

Nie ma spiny. Luz blues. Na razie i tak nic nie kupuję, muszę to przemyśleć.

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

 

 

a na widoku pod telewizorem nie może to wszystko stać

 

 

ledwo co się z żoną dogadałem w sprawie tego pudła

 

To chyba nie ilość miejsca jest problemem tylko zaborcza żona ;)

Jakbyś slima jak ten 486 z allegro nakrył małą serwetką i postawił na nim kwiatka to powinno być ok :)

Link to post
Share on other sites

I klatkę z chomikiem niech jeszcze postawi :D

 

Jak się upierasz na lapa to kiedyś na vogons była dyskusja o dźwiękówkach integrowanych w 486. Poszukaj, zrób listę modeli i poluj. Łatwe to nie będzie.

 

Fenio a jest gdzieś lista tych płyt z SB-Link? Bo to był mooooment i już tego nie robili.

Link to post
Share on other sites

To chyba nie ilość miejsca jest problemem tylko zaborcza żona ;)

Jakbyś slima jak ten 486 z allegro nakrył małą serwetką i postawił na nim kwiatka to powinno być ok :)

Poniekąd żona ma rację bo mi też by się nie podobał stojący na szafce RTV pod telewizorem retro PC z monitorem lub nawet bez niego. Musiałby koniecznie być schowany, chyba że w szafce RTV z drugiej strony tylko że tam znowu miejsce zawalone innymi rzeczami.

 

A tak poza tym, to nie lepiej z Pentiumem by było kupić? Bo na niektóre giery czy nie będzie za słaby?

Link to post
Share on other sites

Myślę, że wszystko wyprodukowane po 1997 będzie miało już dźwięk podwieszony pod chipset w standardzie AC'97. Coś wcześniejszego z kartą wiszącą na ISA będzie jeszcze trudniej znaleźć niż 486. W quake'a i tak nie pograsz więc myślę, że 486DX4/100 jeśli znalazłbyś lapa z dźwiękówką kompatybilną z SB/SB Pro wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Z laptopami na 486 i dźwiękiem będzie problem bo na ogół są bez kart dźwiękowych, chyba że próbować z tym Covoxem. Jednak w takich laptopach matryce praktycznie wszystkie i tak DSTN więc i tak szału nie będzie. Jeśli już to Pentium i próbować z Covoxem. A jak nie to ten stacjonarny IBM 486 lub podobny ale tylko i wyłącznie wtedy jeśli będą na nim działać m.in. te gry o których pisałem. Quake nie musi na tym chodzić bo i tak nie będę grał w ten tytuł. Tak więc dopóki nie ma pewności że tamte gry będą normalnie działać to nie ma co kupować i tracić pieniędzy nawet na ten stacjonarny. Pewności takiej nie mam więc na razie chyba nie kupię nic, trzeba by było się kogoś kto ma 486 poradzić żeby to sprawdził.

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites
Fenio ponawiam pytanie czy nie lepiej by było kupić komp stacjonarny ale z Pentium I? Czy na tym z linka będą dobrze chodziły gry Cannon Fodder, Pinball Dreams itp?

 

 

Pentium będzie lepszy bo przekłada się na większą ilość grywalnych tytułów. Nawet wybierając platformę na Pentium II nie ma problemów z działaniem starych dosowych gier a te nowsze i bardziej wymagające działają płynnie.

Trochę inaczej ma się sprawa z wartością historyczną sprzętu, tu im starszy tym lepszy i będzie szybciej nabierał wartości a nawet na 486 66Mhz pograsz w większość gier (wszystkie ?) wyprodukowanych do 1996 roku. Cannon Fodder pójdzie bez problemu a Pinball Dreams będzie dobrze działać nawet na 386 DX.

Link to post
Share on other sites

Powiem w ten sposób: chciałbym najsłabszy (w sensie najstarszy) sprzęt ale na tyle "mocny" żeby te tytuły które wymieniłem działały płynnie. Z tego co piszesz 486 jest wystarczający.

 

A jeszcze co do Pentium i wypowiedzi coogera to Pentium wyszedł koło roku 1993 więc niekoniecznie w kompie z tym procesorem byłaby karta zbliżona do standardu AC'97, komp musiałby być wyprodukowany dopiero koło 1997 roku i oczywiście jego wartość historyczna byłaby niższa.

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

A jeszcze co do Pentium i wypowiedzi coogera to Pentium wyszedł koło roku 1993 więc niekoniecznie w kompie z tym procesorem byłaby karta zbliżona do standardu AC'97, komp musiałby być wyprodukowany dopiero koło 1997 roku i oczywiście jego wartość historyczna byłaby niższa.

 

Przeczytaj jeszcze raz. Z Pentium masz bardzo wąskie okno - P60 i P66 w notebookach chyba nie występowały, więc pierwszy proc to P75 czyli końcówka 1994, w praktyce początek 1995 roku. Zatem masz do wyboru notebooki z dwóch lat.

 

P.S. Najwięcej romantyzmu ;) ma w sobie 486 na VLB. Nie składaj czasem na płycie z PCI :D

Link to post
Share on other sites

Fenio a ten IBM z tego linka rozumiem też pociągnie te gry? Rozumiem że karta zintegrowana 1MB wystarczy.

 

Czy jeśli chciałbym rozszerzyć pamięć (o ile się to przyda) to jak wygląda sprawa z dostępnością modułów parity bit?

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

@cooger

Ale on pisze o stacjonarnych kompach a Ty o laptopach  :->

 

Łeeeee w stacjonarkach ISA dociągnęła do BX-a i VIA694T więc można nawet Tualatina złożyć. Z AMD Będzie to KT133A więc da radę nawet Thunderbirdowi. Nawiasem mówiąc ostatni moment żeby kupować w niskich cenach.

Link to post
Share on other sites

@@AF077,

Tak pociągnie te i nawet bardziej wymagające gry. Problemem będą dopiero tytuły jak Quake które zaczynają być grywalne dopiero od 486 DX4 lub wolniejszych Pentium a do pełni szczęścia wymagają minimum Pentium MMX i dopalacza 3D.

Ale w Duke Nukem 3D pograsz :)

 

 

 

Czy jeśli chciałbym rozszerzyć pamięć (o ile się to przyda) to jak wygląda sprawa z dostępnością modułów parity bit?

 

Lepszym pomysłem może być sprzedaż dwóch modułów simm 4MB z bit parity i zakup zwyczajnych modułów simm 72pin 4x4MB. Czasami trafiają się oferty w super niskich cenach, prawie jak za elektro złom. 

http://allegro.pl/simm-4-mb-72-pin-do-amiga-i-stare-pc-i7156033436.html

Link to post
Share on other sites

Quake 1 w trybie soft poniżej P75/5x86-133 był zupełnie niegrywalny. Zresztą na P75 podobnie. Voodoo 1 potrzebne.

 

Nawiasem mówiąc tak możemy długo... bo właściwie jak akceleracja 3D to dlaczego nie AGP? I na ten przykład Riva 128, bezpośredni konkurent V1 ale rozdzielczości większe i 2 w 1.

 

Na coś trzeba się zdecydować bo wszystkiego na raz mieć nie można. Zastanawiam się czy rozwiązaniem problemów wielkości nie byłby jakiś terminal socket 7, byleby miał możliwość włożenia karty ISA. Tyle, że to też naciągane bo w domu tego nikt przecież nie używał.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...