Skocz do zawartości

Zewnętrzne chłodzenie wodne


Recommended Posts

A więc zacznę od samego początku. Od jakiegoś czasu 1-2 lata zacząłem się interesować chłodzeniem wodnym do mojego procka/procków.

Na początku był zestaw gotowiec - corsair H50 i procek i7 860@3,8GHz.

Chłodzonko nie dawało rady na 4,0GHz, więc zakupiłem kolejny gotowy mini zestaw - Coolit Eco 240 ALC (2x większy od korsarza).

Dosyć niedawno zakupiłem nową platformę - i7 2600k oraz asrock fatality P67.

Z tego co zobaczyłem - trafiłem raczej dobry procek - z Coolit 240 robiłem śmiało 4,6GHz max stabilnie z temperaturami podchodzącymi do max 70*C na najcieplejszym rdzeniu w czasie max stresowania procesora.

Widziałem jednak, że procek ma większy potencjał - 4,9GHz stabilne, ale robiło się już blisko 80*C, bo potrzebuje on wtedy znacznie większych napięć (w stresie ok 1,38).

Postanowiłem więc iść na całość i zrobić prawdziwe chłodzenie H2O.

 

Na początek części:

- chłodnica - 3x120mm phobya

- chłodnica - 1x140mm phobya

- pompka - 2,6m, 600l/h phobya

- zbiornik - 250 balancer phobya

- blok cpu - XSPC Rasa Black Acetal

- chłodziwo - aquacomputer ultra

- złączki choinkowe proste i kolankowe 90*

- węże - masterkleer 10/16 przeźroczyste

- coil - mayhem silver 30mm

- wentylatory 120mm - scythe gentle typhoon 1850obr 6 sztuk

- wentylatory 140mm - prolimatech vortex blue 1000obr 2 sztuki

- kontroler - zalman ZM-MFC1

- stojak - radiator stand triple 120mm bench edition phobya

 

Po tym jak przyjechał kurier i zobaczyłem wielkość chłodnic i zbiornika - mogłem zapomnieć o zamontowaniu tego w mojej obudowie CM HAF932 (mimo, że są w niej miejsca na chłodnice 3x120 i 1x140).

Postanowiłem dokupić stojak i zmontować to jako zewnętrzną wodę i po kłopocie.

Po zmontowaniu - jak na razie problemy chyba z płytą lub ramem i proc tylko na 5,1GHz, bo mam dula booty i czasami oc fail, ale nie jest to wina procka. Z tego co widziałem, obojętnie jakie wysokie dam napięcia - nadal to samo. Problem wyglada tak, że gdy wejdę do wina to mogę robić wszystko w max stresie na 5,1GHz, ale jak wyłączę i znowu włączę kompa to czasami (co dziwne) robi dula boot i staje na czarnym ekranie z mrugającym podkreślnikiem, lub czasami po 3-4 restertach samoczynnych kompa pisze mi, że oc fail.

Temperatury do 72*C na najcieplejszym rdzeniu przy napięciu 1,46V w stresie.

 

Oto kilka fotek chłodzenia stojącego obok kompa:

 

http://img684.imageshack.us/g/komp1z.jpg/

Link to post
Share on other sites

Postaram się to powiedzieć delikatnie....dałeś du*y. Mogłeś najpierw popatrzyć i pomierzyć czy wszystko będzie ok ,chociaż z 3x120mm nie powinno być problemu i nie wiem dlaczego nie zamontowałeś chłodnicy 140mm na zewnątrz tam gdzie masz wentylator wylotowy.Panel sterowania dajesz w drugą zatokę bo do pierwszej cześciowo bedzie wchodzić chłodnica ,pompke wciskasz w wolne miejsce zatok 5.25 rez możesz przykręcić do takiej blaszki siatkowanej pod wentylatorem wylotowym i wooola. A tak poza tym to po co kupiłeś dwie chłodnice z czego 3x120mm poradzi sobie z chłodzeniem cepa pasywnie. Według mnie ,żenada ,bo nie masz jakieś obudowy mATX ,tylko porządną budę przystosowaną do chłodzenia wodnego ,więc jak projektanci piszą że wejdzie tam blok 3x120mm jak i 140mm ,a ja jeszcze widze miejsce na jeden 120mm to coś tu chyba nie gra.

Patrz..ten gościu schłodził CPU jak i HD4850X2 i jakoś mógł się zmieścić:

http://www.hardwarecanucks.com/forum/ca ... 850x2.html

I na tym zakończę moją skromną wypowiedź

Link to post
Share on other sites

Na początku miało być tak:

- góra obudowy - chłodnica 3x120mm (jest takie miejsce)

- tył obudowy - chłodnica 140mm (jest takie miejsce)

- pompka na samym dole i zbiornik nad nią

 

Wyszło tak:

- góra obudowy - masakra nr1

Chłodnica ma grubość 60mm + wentyle push-pull = prawie dotyka slotów ram.

- tył obudowy - masakra nr2

Miejsce na 140mm owszem jest, ale chłodnica wystaje po jakieś 2-3cm z obu stron, bo są tam króćce = nie wejdzie wcale (wewnątrz z wentylami na niej zasłoniłaby pół płyty dodatkowo). Za obudową zasłaniałaby górne wtyczki (klawka/usb).

Kombinowałem jak koń pod górę. W budzie mam SLI i 4 dyski = pompka na dole miałaby bardzo ciasno. Zbiornik nad pompką odpada - za mała wysokość obudowy/odległość od chłodnicy górnej do pompki.

 

Co do tego gościa i jego chłodzenia - on ma chłodnicę 2x120 + 1x120 także daj pan spokój, a na dodatek ma cienkie chłodnice po 25mm grubości i nie stosuje push-pulla. Ma malutki zbiorniczek i bardzo mały zasilacz = zero porównania z moim kompem co do ilości miejsca.

 

A co do chłodzenia pasywnego - chyba żart - skoro na 5,1GHz robię 70*C+ to już widzę mojego proca bez wentyli na chłodnicy. Dam 0,1V więcej i już mogę robić 75*C bez problemu. A co jak wyłącze wentyle ? +10*C ? +15*C ?

Ja tam nie marudzę - najważniejsze zimno, a nie bajer.

Link to post
Share on other sites

Ale ja sie pytam bo kiego grzyba ci az dwie chłodnice. I po co ci sześć wentyli na chłodnicy ,skoro juz trzy wentyle wystarczają przy wszystkim . Jak chłodnica 140mm moze wystawać po 2/3cm z obu stron??? Dajesz chłodnice 140mm na zewnątrz w miejsce 140mm wentylatora ,a wewnątrz montujesz wiatrak i end. Zbiornik i pompke montujesz w miejsce zatok 5.25 na jakieś płytce metalowej czy czymś podobnym. Mogłeś kupić 2x120mm jedna na front budy druga na góre i było by bo sprawie. Chciałeś zaszaleć ,ale brak przemyślenia i chociaż zmierzenia obudowy ,sprawiło ,że masz co masz....na twoim miejscu sprzedałbym chłodnice i dwa wentyle scythe i te niebieskie też i kupił 2x 120mm ,żeby to jakoś miało rece i nogi. Jak już chciałeś brać sie za prawdziwe LC to mogles kupić coś z termochilla np ta120 360 dopłacasz +-130zł i by starczyła jedna chłodnica ,a nie dwie

 

na zewnętrze chłodzenie to sie kupuje takie cuś :hahaha:

http://www.angela.pl/p7335,magicool-hex ... 720mm.html

Link to post
Share on other sites

Nic nie zmieniam - chłodzenie jest gotowe i jestem bardzo zadowolony.

Moja phobya 3x120 ma podobną/lepszą wydajność niż ta termochilla - przed zakupem szukałem testów. Jest praktycznie taka sama i wygrała w wielu testach.

Nie wiem dlaczego niby mam "pseudo LC".

Mam dwie duże chłodnice, duży zbiornik, dobry blok, wszystko ładnie zamontowane w stojaku, jak dla mnie bardzo dobra wydajność chłodzenia i plus taki, że powietrze do chłodzenia chłodnic pochodzi bezpośrednio z pomieszczenia, a nie z wnętrza ciepłej obudowy. W obiegu około 1,7l chłodziwa i dodatkowo pewność, że nie zaleję kiedyś kompa, bo wszystko jest poza obudową.

 

http://www.awardfabrik.de/kuhlung-wasse ... spruf.html

Link to post
Share on other sites

No bo z reguły montuje sie LC w środku dlatego nazwa pseudo :P Jak nie zalejesz :hahaha: a blok ,a raczej węże mogą puścić z biegiem czasu :D Ja tam pozostaje przy AC do internetu cały komp działa pasywnie oprócz dwóch wentyli jednego 200mm wlotowego i jednego 120mm wylotowego i jest błoga cisza ,a na noc to i te robię na off i full pasywna opcja. Ja tam się w LC nie pcham ,nie żebym nie chciał,ale na razie wszystko mi wystarcza :menda:

Link to post
Share on other sites

Ogólnie jestem bardzo zadowolony.

Jak na razie zero problemów ze szczelnościa i temperaturami.

Na codzień używam procka na 4,6GHz i podczas gier widzę lekko ponad 50*C. Przy wygrzewaniu max ok 60*C. Ostatnio podczas grania w crysis 2 na ustawieniach hardkor czyli max grafa w 1680x1050 śmiga jak głupi i temperatura na najcieplejszym rdzeniu 51*C. Wiatraki na chłodnicy 360 ustawione zalmanem na ok 8-9V, a na chłodnicy 140 na full. Gdy dam fany na maxa są już wyraźnie słyszalne, a temperatura spada o kolejne kilka *C. Temperatury w idle to plus minus 30*C.

Jak na razie najcieplejszy element w moim kompie do górna grafa - ciut ponad 60*C w czasie gier. Dolna ok 5-8*C zimniejsza z wiadomych przyczyn, mimo, że obie chłodzone tradycyjnie wentylami (raczej nie będą wodowane, bo nie są to referenty).

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...