Skocz do zawartości

Przyszłościowy komputer ogólnego zastosowania


Recommended Posts

Witam :)

 

W końcu przesiadam się z lapka i komponuję swoją pierwszą stacjonarkę. Po długich godzinach spędzonych w necie w poszukiwaniu info o wszystkim udało mi się złożyć coś takiego: https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=251753

 

Mój budżet to ~5k zł. Zależy mi, aby komputer pracował cicho i szybko. Mam kilka pytań odnośnie tej konfiguracji, zacznę może po kolei:

 

Procesor: i7-8700k - wydaje mi się być najbardziej uniwersalnym wyborem na lata. Jestem fanem gry Football Manager, w której jest opcja w ustawieniach "hiperwątkowość" i poniekąd pod tę grę jest mój wybór.

 

Grafika: - Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti Windforce 4GB - ze względu na absurdalne ceny kart zdecydowałem się na tę, no i właśnie tu pierwsze pytanie - czy Euro Truck Simulator 2 pójdzie mi na ustawieniach ultra + skalowanie 400% w 1080p? W więcej gier nie gram, także jak ETS'a ta grafika zdoła udźwignąć, to dla mnie świat - przynajmniej na tę chwilę :)

 

Płyta główna: MSI Z370 GAMING PLUS - tu już cięższa plansza dla mnie, jeśli chodzi o samodzielny wybór. Kierowałem się informacją, że jest na japońskich komponentach, zapewnia najlepszą ochronę i wydajność oraz wrażenia audio najwyższej jakości - i tu pytania: czy kupując tę płytę faktycznie zbędny jest zakup karty dźwiękowej? Czy dobre w tej karcie jest umiejscowienie złącza M.2 pod dysk? Nie pamiętam gdzie, ale natknąłem się w necie, że źle umiejscowione te złącze prowadzi do wysokich temperatur dysku.

 

RAM: G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 - tu nie wiedziałem czy lepiej szukać pamięci z większą ilością MHz i wyższym CL czy mniej MHz i niższe CL. Stosunek cena/wydajność wydały mi się najlepsze po prostu - dobry RAM?

 

Zasilacz: Chieftec 450W (GPS-450C) - tu sugerowałem się kompletem zabezpieczeń, 80PlusGold oraz wentylatorem 140mm (na moją logikę im większy tym powinien ciszej pracować). Poza tym kojarzę tę markę właśnie z dobrej jakości zasilaczy. W kalkulatorze na zapotrzebowanie energii wyszło mi ~360W, także ten Chieftec raczej wystarczy, prawda? I czy ogólnie dobry wybór?

 

Obudowa: Fractal Design Define C Midi-Tower - przy wyborze miałem pewne fizyczne ograniczenia, mianowicie: wys:50cm x szer:22cm x gł:42cm (komputer będzie w zamkniętej szafce biurka z całkowicie odsłoniętą tylną ścianką) i okazuje się, że właściwie po zaznaczeniu jeszcze, że ma być wyciszona, ta obudowa jest moim jedynym i najlepszym wyjściem :)  

 

Dysk SSD: Corsair Force MP500 240GB M.2 PCIe NVMe - pojemność dla mnie wystarczająca + kości MLC + wysokie prędkości odczytu/zapisu. Czy w pełni wykorzystam możliwości tego dysku na w/w płycie głównej?

 

Chłodzenie CPU: be quiet! Dark Rock 3 - obudowa zmieści chłodzenie o maksymalnej wysokości 17cm - dla bezpieczeństwa szukałem czegoś do 16cm + niski poziom hałasu. Może być? Odnośnie sposobu montażu, lepiej w tym zestawie mieć pionowy czy poziomy? 

 

Z góry dziękuję za wszelakie, nawet najdrobniejsze podpowiedzi. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Proponowałbym argumentować swoje propozycje.

 

 

 

A co do ciszy to moze warto przejsc na chlodzenie wodne? jakis silent loop czy nzxt

Jest tu coś takiego jak budżet, gdybyś o tym nie wiedział. W/w AIO kosztują ponad dwukrotnie więcej niż DR3, dopłata do płyty 100zł, do PSU kolejne 100zł. Liczysz się z tym kto ile ma do wydania czy tak doradzasz według własnego widzimisię?

 

Żadne AIO nie jest tutaj potrzebne, cicho będzie i z chłodzeniem powietrznym.

Sam zestaw do poprawy, kompletnie nieopłacalny dysk SSD, kiepski PSU w tej cenie. GTX 1050TI za blisko 1100zł to już szczyt absurdu.na tle bardzo dobrego modelu za 800zł GeForce GTX1050Ti Cerberus 4GB DDR5 128bit (1442/7008)

 

@@Casey, jaki masz monitor, będziesz w ogóle podkręcał procesor? 

Link to post
Share on other sites

Z chłodzenia wodnego zrezygnuję.

Ten zasilacz Seasonica 550W, no to chyba wyższa półka(?), same dobre opinie + świetne recenzje. Byłbym w stanie dołożyć do niego.

Ta płyta asrock extreme4 też droga, ale zauważyłem, że ma Realtek ALC1220 - również dołożę jeśli warto.

Chętnie zamienię grafikę na tę tańszą w takim razie, akurat będzie na lepszą płytę i zasilacz  :) Domyślam się, że raczej nikt w 100% nie jest w  stanie powiedzieć czy ETS 2 pójdzie na niej na pełnych detalach?

Mam monitor Dell P2314H 1080P. Procesora w najbliższym czasie nie będę podkręcał, aczkolwiek świadomie wziąłem ten z "k", nigdy nie wiadomo co będzie za rok :)

...A co do dysku, to akurat byłem pewien, że wziąłem najlepszy możliwy,ehh... Nie cierpię przepłacać, a więc słucham propozycji SSD 200-250GB. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Ten zasilacz Seasonica 550W, no to chyba wyższa półka(?),

W zasadzie jeden z lepszych w kwocie 370zł obok RM550X, jednostka na lata.

 

 

Ta płyta asrock extreme4 też droga, ale zauważyłem, że ma Realtek ALC1220 - również dołożę jeśli warto.

Nie chodzi o dodatki, liczy się sekcja zasilania, znacznie mocniejsza i lepiej chłodzona.

 

1 x Asus GeForce GTX1050Ti Cerberus 4GB DDR5 128bit (1442/7008)1 x Intel Core i7-8700K /3.7GHz, 12MB, LGA1151, BOX/1 x AsRock Z370 Extreme4 /intel Z370, LGA1151/1 x bequiet! Dark Rock 3 Pro1 x Fractal Design Define C (Black)1 x Seasonic FOCUS Plus 550W Gold1 x Plextor M.2 M8Pe 256GB heat sink1 x GoodRam 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Play

5164zł
 
GPU blisko 300zł taniej, wydajniejszy cooler na CPU, szybszy SSD na NVMe z 5 letnią gwarancją.
Link to post
Share on other sites

 

 

wytłumacz mi jeszcze czemu ten Plextor jest szybszy od Corsair Force MP500

Nie patrz na to co podaje producent bo nijak ma się to z realnymi prędkościami https://techreport.com/review/31901/corsair-force-series-mp500-240gb-nvme-ssd-reviewed/2

M8PeG jest stówkę tańszy, do tego 5 lat gwarancji zamiast trzech. MP500 nie ma radiatora i bardziej się nagrzewa co skutkuje throttlingiem i nie trzyma tak transferów.

 

 

I dlaczego GoodRam CL16, zamiast G.Skill z CL15?

Cena, jak dla mnie to możesz wziąć i 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance LPX

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...